Generał martwej armii

Okładka książki Generał martwej armii
Ismail Kadare Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
230 str. 3 godz. 50 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Współczesna Proza Światowa
Tytuł oryginału:
La general de l'armee morte
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
230
Czas czytania
3 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
8306010795
Tłumacz:
Cezary Gawrysiowie
Tagi:
Kadare Albania literatura albańska wojna okupacja
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
83 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
559
102

Na półkach: , ,

Żałosne pajace wojny. Ani to weselnicy, ani to grabarze. Maszerują w ciemność nie potrafiąc odróżnić tego co heroiczne od tego, co nikczemne. Skrywając za uśmiechem porażkę idą za konwojem ciężarówek obładowanych trumnami patriotów. Oto bohaterowie książki Ismaila Kadarè zatytułowanej „Generał martwej armii”.

Wraz z księdzem i w towarzystwie eksperta od wykopywania poległych, generał poszukuje ciał swoich żołnierzy, którym nie da się już wydać żadnego rozkazu. Przeklęta misja. Wszystko obumarło. Nic prócz wspomnienia porażki nie przetrwało. Z dobrze wyszkolonej armii pozostały same kości, kilogramy bezużytecznego wapnia. „Resztki te nie miały w swoim wyglądzie nic, co by robiło wrażenie. Zmieszane z pulchną ziemią wyglądały na kawałki suchych gałęzi” (s. 19). Armię nieboszczyków, odzianą w plastikowe worki zamiast mundurów, szykuje generał do odwrotu.

W makabrycznym śnie, który wciąż się powtarza, poszukiwacze poległych kopią na stadionie przy pełnych trybunach. „Po otwarciu każdego kolejnego grobu tłumy klaszczą ze wszystkich sił, cały stadion wstaje z miejsc i zaczyna skandować nazwisko żołnierza” (s. 56). A na jawie, gdy generał martwej armii patrzy na żywego człowieka zmęczonymi oczyma, machinalnie odziera go z włosów, odejmuje mu policzki, oczy, jako coś niepotrzebnego, coś, co wręcz przeszkadza zgłębić jego istotę, i wyobraża sobie jego głowę w postaci czaszki i zębów” (por. s. 59).

Powieść napisana w latach 1962-1966 rozgrywa się na terenie Albanii i nawiązuje do przegranej tam przez włoskich żołnierzy II wojny światowej. Opisane wydarzenia są także pretekstem, by opowiedzieć o szlachetnej duszy albańskich górali i moralnej degeneracji włoskich patriotów.

„Tędy przeszedł okryty hańbą Błękitny Batalion, który spalił tę wieś i wymordował jej ludność, pozabijał nasze kobiety i dzieci, a mężczyzn powiesił na stojących tu słupach” (s. 74) – głoszą słowa wyryte na jednym z albańskich pomników wzniesionych ku czci pomordowanych. Batalionem dowodził okrutny pułkownik Z – morderca i gwałciciel. Pragnąca odnaleźć jego zwłoki „matka pułkownika nie przestawała mówić o swoim synu , powtarzając nieustannie: – Był taki wrażliwy na wszystko, co piękne na ziemi! – i wycierała oczy chusteczką” (s. 79). To co piękne i heroiczne miesza się z tym, co wstydliwe i smutne.

W latach dziewięćdziesiątych widziałem w Albanii wiele opuszczonych bunkrów i walącą się szkołę, cmentarz ogołocony z krzyży i śmierdzącą rzekę ze sterczącym nad nią kikutem mostu. Nagi krajobraz poorany bliznami dawnej wojny i sterany wyrokami upadającego reżimu odsłaniał piaszczyste drogi bez drzew i koryta strumieni pozbawione wody. Żywi wydawali się być martwymi, uschniętymi na własnej ziemi, ofiarami generałów – tych obcych i tych swoich. Jeśli kiedykolwiek jeszcze powrócą, albańska ziemia sama ich pochłonie, bo ileż krwi może wsiąknąć w mury jednego domu.

Żałosne pajace wojny. Ani to weselnicy, ani to grabarze. Maszerują w ciemność nie potrafiąc odróżnić tego co heroiczne od tego, co nikczemne. Skrywając za uśmiechem porażkę idą za konwojem ciężarówek obładowanych trumnami patriotów. Oto bohaterowie książki Ismaila Kadarè zatytułowanej „Generał martwej armii”.

Wraz z księdzem i w towarzystwie eksperta od wykopywania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    201
  • Przeczytane
    110
  • Posiadam
    19
  • Teraz czytam
    5
  • Literatura piękna
    4
  • Literatura albańska
    4
  • W 80 książek dookoła świata
    4
  • Ulubione
    2
  • Bałkany
    2
  • 100 książek wg Le Monde
    2

Cytaty

Więcej
Ismail Kadare Generał martwej armii Zobacz więcej
Ismail Kadare Generał martwej armii Zobacz więcej
Ismail Kadare Generał martwej armii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także