Generał martwej armii

Tłumaczenie: Cezary Gawrysiowie
Seria: Współczesna Proza Światowa
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La general de l'armee morte
Kadare
Nagore

Powieść napisana w 1966 roku przez znanego albańskiego pisarza nawiązuje do wydarzeń, jakie rozegrały się w Albanii podczas II wojny światowej. Włoski generał przybywa do Albanii ze specjalną misją: ma dokonać ekshumacji szczątków żołnierzy armii włoskiej poległych w bitwach podczas wojny. Przedmioty znalezione przy poległych, fragmenty listów, opowiadania miejscowej ludności przyczyniają się do stworzenia fascynującej i groźnej wizji czasu wojny.

Ksawery Szaniawski | 2013-02-28
Przeczytana: luty 2013

Parafrazując dialog z tej książki, jest to opowieść o geologu, który przemierza albańskie cmentarze i miejsca pochówku, lecz nie poszukuje on skał i minerałów, szuka on złóż minerału, który jest dziełem śmierci, są to bezimienne groby tysięcy poległych żołnierzy, które nasz generał- geolog śmierci, chce przenieść do ojczyzny.
Jest to książka o wojnie ale nie o takiej w której eksplodują bomby, świszczą kule i atakują pancerne zastępy. Jest to wojna jaka pozostaje w pamięci zwycięzców i wygranych. Okazuje się, że nie można o niej łatwo zapomnieć. Osoby, które straciły bliskich chcą aby ich prochy spoczęły w ojczystej ziemi, z kolei przegrani mimo upływu lat ciągle pamiętają krzywdy wyrządzone prze żołnierzy. Mamy do czynienia z jednej strony z krzywdami jakie wyrządzili żołnierze z drugiej strony pamięć rodzin, które za wszelką cenę chcą odzyskać, chociaż szczątki swoich synów, braci i mężów.
Całość opisana jest w sugestywny sposób, gdzie ciągle mamy do czynienia z wszechobecnym...

Filip91 | 2013-07-03
Przeczytana: 2012 rok

Książka opisuje losy pewnego generała, który wraz z księdzem przybył do Albanii by ekshumować ciała poległych włoskich żołnierzy. Jest to żmudna praca, podczas której bohaterowie poznają nowe wątki dotyczące czasów okupacji tego bałkańskiego kraju. Nawiązują oni kontakt z miejscową ludnością i stopniowo dowiadują się coraz większej ilości szczegółów włoskiego bestialstwa. Z czasem generała ogarnia coraz większe zwątpienie i niechęć do wykonywania powierzonego mu zadania. Punkt kulminacyjny budzi wiele emocji. Polecam tę książkę, bo uważam że jest bardzo zrozumiała zwłaszcza dla nas, Polaków, którzy podobnie jak Albańczycy wiele wycierpieliśmy podczas Drugiej Wojny.

ziobrowskijerzy | 2015-04-09

O Boże, typowe socjalistyczne pisadło wychwalające dzieła swych rodaków w czasie II wojny światowej, a przy tym czyniące z przedstawicieli zachodu jakichś chorych i sfrustrowanych a przy tym pogrążonych w nałogach i przybitych niedorajdów o mrocznej i zagmatwanej przeszłości. Nie wiem czy ta książka była pisana na zamówienie partii?

Megapodius | 2018-05-11
Na półkach: 2018, Przeczytane