Generał martwej armii

Tłumaczenie: Cezary Gawrysiowie
Seria: Współczesna Proza Światowa
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
La general de l'armee morte
Kadare
Nagore

Powieść napisana w 1966 roku przez znanego albańskiego pisarza nawiązuje do wydarzeń, jakie rozegrały się w Albanii podczas II wojny światowej. Włoski generał przybywa do Albanii ze specjalną misją: ma dokonać ekshumacji szczątków żołnierzy armii włoskiej poległych w bitwach podczas wojny. Przedmioty znalezione przy poległych, fragmenty listów, opowiadania miejscowej ludności przyczyniają się do stworzenia fascynującej i groźnej wizji czasu wojny.

WojciechZmudzinskiSJ | 2019-01-25
Na półkach: Beletrystyka, Przeczytane
Przeczytana: 25 stycznia 2019

Żałosne pajace wojny. Ani to weselnicy, ani to grabarze. Maszerują w ciemność nie potrafiąc odróżnić tego co heroiczne od tego, co nikczemne. Skrywając za uśmiechem porażkę idą za konwojem ciężarówek obładowanych trumnami patriotów. Oto bohaterowie książki Ismaila Kadarè zatytułowanej „Generał martwej armii”.

Wraz z księdzem i w towarzystwie eksperta od wykopywania poległych, generał poszukuje ciał swoich żołnierzy, którym nie da się już wydać żadnego rozkazu. Przeklęta misja. Wszystko obumarło. Nic prócz wspomnienia porażki nie przetrwało. Z dobrze wyszkolonej armii pozostały same kości, kilogramy bezużytecznego wapnia. „Resztki te nie miały w swoim wyglądzie nic, co by robiło wrażenie. Zmieszane z pulchną ziemią wyglądały na kawałki suchych gałęzi” (s. 19). Armię nieboszczyków, odzianą w plastikowe worki zamiast mundurów, szykuje generał do odwrotu.

W makabrycznym śnie, który wciąż się powtarza, poszukiwacze poległych kopią na stadionie przy pełnych trybunach. „Po otwarciu...

doliwaq | 2019-01-03

Przeczytałem tylko ze względu na to by poznać twórczość najsłynniejszego albańskiego pisarza.
Niestety, kompletnie nie przypadła mi ona do gustu. Za długie opisy, za duże roztrząsanie drobnych kwestii, za dużo nic nie znaczących szczegółów.
Zdecydowanie jedyną dobrą stroną książki były opisy, rzadkie ale jednak były, losów niektórych żołnierzy czy miejsc.

Ksawery Szaniawski | 2013-02-28
Przeczytana: luty 2013

Parafrazując dialog z tej książki, jest to opowieść o geologu, który przemierza albańskie cmentarze i miejsca pochówku, lecz nie poszukuje on skał i minerałów, szuka on złóż minerału, który jest dziełem śmierci, są to bezimienne groby tysięcy poległych żołnierzy, które nasz generał- geolog śmierci, chce przenieść do ojczyzny.
Jest to książka o wojnie ale nie o takiej w której eksplodują bomby, świszczą kule i atakują pancerne zastępy. Jest to wojna jaka pozostaje w pamięci zwycięzców i wygranych. Okazuje się, że nie można o niej łatwo zapomnieć. Osoby, które straciły bliskich chcą aby ich prochy spoczęły w ojczystej ziemi, z kolei przegrani mimo upływu lat ciągle pamiętają krzywdy wyrządzone prze żołnierzy. Mamy do czynienia z jednej strony z krzywdami jakie wyrządzili żołnierze z drugiej strony pamięć rodzin, które za wszelką cenę chcą odzyskać, chociaż szczątki swoich synów, braci i mężów.
Całość opisana jest w sugestywny sposób, gdzie ciągle mamy do czynienia z wszechobecnym...

Tartaruga | 2018-09-30

Pierwsza książka Kadare'a, szczerze pisząc, na kolana nie porwała. Opisana jest wyprawa bezimiennego generała wraz z księdzem do Albanii w celu wykopania zwłok poległych żołnierzy, co pozwala na nakreślenie zarówno obrazu stosunku miejscowej ludzi do armii za czasów wojny, jak i wewnętrzne rozterki owego oficera. Całość jest bardzo niedookreślona, przez co nie znając za bardzo kontekstu historycznego ciężki mi było nawet się zorientować z jakiego państwa jest ów generał i żołnierzy z której strony konfliktu chce on wykopywać. Z jednej strony mocno mnie to raziło, z drugiej cała wyprawa nabiera przez to odrealnionego charakteru rodem z jakiejś przypowieści. Moment gdy autor przyznaje to wprost, opisując całość jako bajkę powitałem z uznaniem - a oto i ów fragment: "Byli sobie pewnego razu generał i ksiądz, którzy wyruszyli w poszukiwaniu przygód. Poszli zbierać szczątki swoich żołnierzy zabitych w wielkiej wojnie. Szli, szli, przemierzali góry i równiny, zbierając prochy. Kraj był...

Filip91 | 2013-07-03
Przeczytana: 2012 rok

Książka opisuje losy pewnego generała, który wraz z księdzem przybył do Albanii by ekshumować ciała poległych włoskich żołnierzy. Jest to żmudna praca, podczas której bohaterowie poznają nowe wątki dotyczące czasów okupacji tego bałkańskiego kraju. Nawiązują oni kontakt z miejscową ludnością i stopniowo dowiadują się coraz większej ilości szczegółów włoskiego bestialstwa. Z czasem generała ogarnia coraz większe zwątpienie i niechęć do wykonywania powierzonego mu zadania. Punkt kulminacyjny budzi wiele emocji. Polecam tę książkę, bo uważam że jest bardzo zrozumiała zwłaszcza dla nas, Polaków, którzy podobnie jak Albańczycy wiele wycierpieliśmy podczas Drugiej Wojny.

ziobrowskijerzy | 2015-04-09

O Boże, typowe socjalistyczne pisadło wychwalające dzieła swych rodaków w czasie II wojny światowej, a przy tym czyniące z przedstawicieli zachodu jakichś chorych i sfrustrowanych a przy tym pogrążonych w nałogach i przybitych niedorajdów o mrocznej i zagmatwanej przeszłości. Nie wiem czy ta książka była pisana na zamówienie partii?

| 2018-12-25
Pablo | 2018-10-21