Nie zatrzymasz mnie przy sobie

Okładka książki Nie zatrzymasz mnie przy sobie Cecily von Ziegesar
Okładka książki Nie zatrzymasz mnie przy sobie
Cecily von Ziegesar Wydawnictwo: Amber Cykl: Plotkara (tom 8) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Plotkara (tom 8)
Nothing Can Keep Us Together
Amber
2006-01-01
2006-01-01
Małgorzata Strzelec
Cecily von Ziegsar plotkara Manhattan Upper East Side literatura młodzieżowa

Ósma część Plotkary w Nowym Jorku. Taka sama mała książeczka, niewielkiego formatu. Typowa młodzieżówka.
Powstał serial na podstawie książki. Nie oglądałam.

Dla przypomnienia: na treść składają się plotki, bogactwo, luksus, przepych, drogie limuzyny, dostęp do nieograniczonej ilości pieniędzy, apartamenty jakich świat nie widział na Piątej alei, przyjęcia i bankiety.
Główni bohaterowie to: Plotkara – ale nikt nie wie kto nią nie jest, poza tym Blair, Chuck, Nate, Serena. Ci ostatni tworzą grupę przyjaciół, szczerych czy tylko udawanych?
Rozpieszczone dzieci z Manhattanu, poprzewracane w głowach i zepsute do szpiku kości spędzają czas upijając się, paląc trawkę, uprawiając seks dla sportu, beztrosko trwoniący majątek własnych rodziców na imprezy. Piękni, młodzi i bogaci.

Są jeszcze ci drudzy z Brooklynu ,niższej półki Dan, Jenny i Vanessa, którzy nigdy nie mieli pieniędzy i sami muszą wszystko wywalczyć dla siebie.

W tej części uczniowie szkół elitarnych zbliżają się do końca szkoły. Jest czerwiec. Już niedługo powiedzą sobie ,, Do widzenia’’ lub ,, Do zobaczenia ’’, ale już w innych murach. Na razie szaleją na imprezach , dodatkowa okazja .

Młodzieżowy język, bardzo proste słownictwo, praktycznie same dialogi. Brak opisów poza wyglądem kreacji odzieżowych, imprez itp.
Jest to takie przeciętne czytadło, akurat wpadł mi w ręce cały komplet , gdyż siostrzenica chciała wyrzucić na przemiał. Zabrałam do domu ,by się zapoznać z treścią.

Powstał serial na podstawie książki. Nie oglądałam.

Historia pomału zaczyna nabierać zarysu zbliżającego się końca. Przynajmniej ta część daje takie wrażenie. Nic szczególnego.

Tym razem jesteśmy świadkami końca roku, jednak nie bójcie się to nie koniec. Większość naszych bohaterów wyjedzie do collegu, a J będzie się starać dostać do szkoły z internatem. Z B i N to już koniec, gdyż N ma S, a B ma lorda M. B i S starają się dostać role w filmie Śniadanie u Freda. N prawie cały czas płacze i tym mnie trochę wkurza. V na zmianę zabawia się A i D, ale w końcu wybierze tylko jednego. Poza tym jak zawsze dużo imprezowania, zakupów itd.

Książka jak zawsze świetna! Polecam :)

"Nie pozwólcie, aby ktokolwiek wmówił wam, że trzeba być zadowolonym z tego, co się ma. Zawsze jest więcej do zdobycia i nie ma powodu abyście tego nie miały osiągnąć."

Lubię od czasu do czasu odciąć się od rzeczywistości zagłębiając się w kolejne, stricte młodzieżowe, tomy "Plotkary" i wsiąkając tym samym w tak odległy świat niewiarygodnie bogatych i rozpuszczonych nastolatków z Manhattanu. Ostatnim razem z uczuciem zazdrości rozczytywałam się o elitarnych wagarach, jakie bohaterowie powieści mieli przyjemność spędzać na podkradzionych rodzicom jachtach i w domach znanych gwiazd rocka. Ósmy tom popularnej serii Cecily von Ziegesar jest zaś prawie w całości poświęcony końcoworocznym egzaminom i ceremonii zakończenia szkoły średniej.

Jako że wielkimi krokami zbliża się do mnie sesja, temat egzaminów, do których przystępowali młodzi bohaterowie książki, nie był mi odległy. Czytając jednak o przygotowaniach do ceremonii wieńczącej naukę w liceum, zdałam sobie sprawę jak ważny jest to dzień dla młodych Amerykanów i ich rodziców a jak nieistotne jest to wydarzenie w naszym kraju. Czytelnik książki jest między innymi świadkiem długich dziewczęcych tournee po nowojorskich odzieżowych butikach, poszukując wraz z bohaterkami powieści idealnej, niepowtarzalnej kreacji. Śledzi proces tworzenia przez wybrańców szkolnej społeczności mów pożegnalnych, których wygłoszenie jest dla nich niemałym zaszczytem i powodem do dumy. Obserwuje zachwycające prezenty, na które rodzice nastolatków wydają małe majątki, po czym uczestniczy w hucznej, elitarnej imprezie.

Gdzieś pomiędzy tym wszystkim, pomiędzy szkolnymi problemami uczniów ostatniej klasy (Blair, Sereny, Dana, Vanessy, Nate'a),rozpoczynających po wakacjach naukę w college'u, śledzimy poczynania małej Jenny, która uparcie stara się przenieść do szkoły z internatem i zabłysnąć w innym, nowym otoczeniu. Nie zabrakło w tej części również nastoletnich miłostek, łez cierpienia wylewanych przez rozpaczliwie stęsknionych młodych mężczyzn, nowo narodzonych motyli w dziewczęcych brzuchach, namiętnego seksu na brooklińskim dachu i powtarzających się zdrad. Niewinne dzieciaki, które poznaliśmy w pierwszej części "Plotkary" już dawno ustąpiły miejsca niegrzecznym młodym dorosłym, którzy oprócz rozmyślania o niegrzecznych rzeczach, wcielają je w życie.

Mimo, że książki Cecily von Ziegesar nie mają wiele wspólnego ze scenariuszem rewelacyjnego serialu o tym samym tytule, mimo że są bardziej banalne i mniej wciągające, to i tak je lubię i z chęcią sięgam po kolejne tomy. Jeśli wasz wewnętrzny nastolatek jeszcze nie umarł i tak jak ja nie macie nic przeciwko czytaniu od czasu do czasu niewymagających pozycji, śmiało mogę wam te dobrze napisane, młodzieżowe czytadła polecić. Kto z nas nie chciałby być czasem dzieckiem Upper East Side, no kto?

Kolejna część serii w której pojawia się S, B, N i całą reszta liter alfabetu. Wielka szkoda, że doszłam już do końca, miałam wrażenie, że razem z nimi kończę szkołę, a był to czas odświeżający wewnętrznie i zewnętrznie. Sądzę, że sięgnę po kolejne książki von Ziegesar.

O wcześniejszej części napisałam, że była dosyć "nudnawa". Cóż... 8 część znów rozpędza akcję. Ci, którzy szaleli - nadal szaleją, a ciche myszki już wcale nie są takie ciche.
Najbardziej intryguje mnie wątek przemiany Vanessy i Dana. Oboje robią rzeczy, o które nie podejrzewałabym ich nawet na pełnych obrotach mojej wyobraźni. Zwłaszcza jeśli chodzi o Van. Kurcze... całkiem ciekawa z niej osóbka.
Dzięki "ósemce" nadal chcę zagłębiać się w tę serię.

Zakończenie szkoły to przełomowy moment w życiu naszych bohaterów.
Mała Jenny, chociaż nie jest uczennicą ostatniej klasy, na skutek swoich wybryków (min. całonocnych imprez z gwiazdami rocka),zostaje poproszona przez dyrektorkę o opuszczenie dotychczasowej szkoły. Marzenia dziewczyny o byciu jak Serena w końcu mają szanse się ziścić. Jenny zamierza podbić szkołę z internatem i zostać tą najpopularniejszą.
Vanessa z bólem serca rozważa pozostawienie swojego kochanka, Dana w Nowym Jorku i podróż przez cały kraj z Aaronem.
Blair w końcu spotyka księcia z bajki. Serena i Nate mają własną.

Co w życiu ich wszystkich zmieni impreza z okazji zakończenia szkoły? Czy Jenny pójdzie na całość z pewnym przystojniakiem? Czy Vanessa będzie miała problem z wiernością jednemu chłopakowi? W kim tym razem zakocha się Dan? Czy wymarzony lord Blair nie okaże się zwyczajnym dupkiem, który wymknie się z imprezy bez pożegnania? W jaki sposób Blair i Serena przypieczętują swoją burzliwą przyjaźń?
Pytań jest wiele a odpowiedzi znajdziecie w książce...

Zakończenie szkoły to przełomowy moment w życiu naszych bohaterów.

Która to już część, a tak ósma. Ta część jest tak samo dobra, jak ta pierwsza. Chyba plotkara nigdy mi się nie znudzi. :)

Jedyna z całej serii jaką przeczytałam, trafiłam na nią przypadkiem na jakimś kiermaszu taniej książki kiedy byłam na wakacjach no i niestety wciągnęła mnie przez co jestem uzależniona od Plotkary telewizyjnej!!!

Idą wakacje a za tym wiążą się też inne gorące przygody!
Z kim tym razem będą Serina i Blair.?

Idą wakacje a za tym wiążą się też inne gorące przygody!
Z kim tym razem będą Serina i Blair.?

• Plotkara
  • Młodzieżowe