Noc jest moją porą

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Night time Is My Time
morderstwo clark
dona

Jean Sheridan, autorka cenionych książek i wybitny historyk, wyrusza do rodzinnego miasteczka na zjazd klasy w dwudziestą rocznicę ukończenia szkoły. Razem z sześciorgiem kolegów ma otrzymać medal wybitnego absolwenta. Atmosferę uroczystości zakłóca wiadomość, że jedna z odznaczonych, znana hollywoodzka agentka, utopiła sie we własnym basenie- jest piątą kobietą z tego rocznika, której życie skończyło się tragicznie w niewyjaśnionych okolicznościach. Przypadek, czy też precyzyjnie zaplanowane morderstwo. Szkolny dziennikarz znajduje stare zdjęcie i okazuje się, że kobiety ginęły dokładnie w takiej kolejności jak siedzą przy stole w szkolnej stołówce. Kolejną ofiarą powinna być Laura Wilcox, dlatego policja zaczyna się niepokoić, gdy ta znika. Jean powinna być następna. Tymczasem zaczyna otrzymywać faksy od kogoś, kto odkrył jej sekret. Gdy miała 18 lat urodziła córkę, którą oddała do adopcji.

Meowth | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

No, nareszcie! Kryminał, który naprawdę pochłonęłam z wielkim zainteresowaniem, bo ostatnie czytane przeze mnie pozycje z tego gatunku średnio mnie zadowoliły. A tu i ciekawy pomysł na zbrodnię, i na okazję, w dodatku bohaterowie, których sprawy i tarapaty rzeczywiście wciągają czytelnika. Fabuła jest bardzo zwarta i klarowna, a pod koniec nie brakuje prawdziwego napięcia - ja czytałam niemal z zadyszką. :) No i może Wy domyśliliście się już wcześniej, komu rosną sowie skrzydła, ale ja do końca dawałam się wodzić za nos autorce, która sprytnie rzuca cień podejrzenia to na tego, to na owego...

A tu w komentarzach piszą, że Mary Higgins Clark stworzyła rzeczy nawet lepsze od "Nocy...". Panie kierowco! Do najbliższej biblioteki, proszę!

motyl43 | 2011-07-20

Bardzo dobry kryminał.

Marzin | 2012-03-04
Przeczytana: 04 marca 2012

Ciekawa, interesująca książka. Zaskakujące zakończenie.Od początku podejrzewa sie któregoś z uczestników zjazdu ale nie można odgadnąc kim jest Pan Sowa. Polecam, to moja pierwsza książka tej autorki i podobała mi się.

malgosinka | 2013-12-26

Tym razem autorka mnie nie zawiodła, o kilku ost. "wpadkach". Książka jak na panią M.H.C. dość treściwa, nie zanudza czytelnika zbyt długimi opisami tła, jak na jej lotność pióra. Na początku mnogość postaci trochę męczy, ale później wszystko składa się w interesującą całość. Dużo wątków pobocznych, następujących krótko po sobie, ale pisarka nie odbiegła w nich od fabuły, co się chwali:) Na prawdę trzyma klimat. Przez cały czas morderca jest zagadką i to powoduje, że chce się czytać;) Mi osobiście bardzo spodobał się początek... Zjazd klasowy i nieco psychologii. Każdy z uczestników miał interesujące, subiektywne odczucia, spostrzeżenia i myśli o wczesnej młodości i na temat szkoły. Było mi to znajome i po części zgadzało się z moimi obserwacjami odnośnie właśnie takich wspomnień.

No, nie powiem - podejrzewałam wszystkich wokół, ale nie... Sowę. Doskonale skrojona fabuła, wciągająca. Bohaterowie też dobrze oddani, ale przede wszystkim - intryga. Od początku do końca, zaskakująca, zwracająca uwagę na wszystkich wokół, ale nie na tego, który winien był morderstw.
Miłośnicy opowieści wysilających umysł nie będą rozczarowani, a wręcz, zadowoleni - masa wskazówek, ślepych uliczek i prób odszukania mordercy między absolwentami zjazdu przyniesie im sporo rozrywki! Polecam.

animar | 2012-08-12

"Definicja sowy zawsze go fascynowała. Drapieżny ptak nocny... ostre pazury i zapewniające bezszelestny lot miękkie upierzenie... w znaczeniu przenośnym oznacza człowieka preferującego życie nocą... Ja jestem sową - szeptał do siebie, gdy wybrał już ofiarę - i noc jest poją porą". Świetna książka - pierwsza tej autorki, którą przeczytałam, ale z pewnością nie ostatnia...

sygin | 2013-05-22
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, 2013
Przeczytana: maj 2013

Moja pierwsza książka Mary Higgins Clark – „Śmierć wśród róż” została wydana w 1995 roku i plasuje się jako kilkunasta z kolei w karierze autorki (już dwa lata później polskie wydanie) i może stanowić świetny przykład doskonałego pisarskiego warsztatu. „Noc jest moją porą” znajduje się na liście niemal dziesięć płodnych lat później – dziwi mnie więc bardzo, że w porównaniu z poprzednią jej treść wydaje się dość banalna. Nie jest to zła książka, wręcz przeciwnie, ale po prostu już wiem, że panią Higgins Clark stać na znacznie więcej.
O czym jest „Noc jest moją porą”? Centralnym motywem jest szkolny zjazd absolwentów podczas, którego specjalne odznaczenia ma odebrać kilku byłych uczniów za swe szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach. Wśród wyróżnionych ma być także Alison, która ginie tuż przed zjazdem. W trakcie spotkań okazuje się, że jest ona już kolejną kobietą z jednak klasy, która w ciągu ostatnich lat straciła życie. Ta statystyka jest zbyt duża, by mogło to być dziełem...

agaba | 2014-01-30
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Zjazdy klasowe pow wielu latach z założenia mają być fajne. Znana historyk dr Jean Sheridan jedzie do rodzinnego miasta na dwudziestą rocznicę ukończenia szkoły. Ona i pięcioro innych uczniów mają otrzymać medale za wybitne osiągnięcia. Kilka tygodni przed zjazdem ginie jedna z uczestniczek. Jest piątą dziewczyną z tego rocznika, która już nie żyje. Co najdziwniejsze wszystkie one oraz jeszcze dwie kobiety siedziały zawsze razem przy stoliku na stołówce. Co więcej, zachowało się zdjęcie z takiego lunchu w szkole a kobiety giną w takiej kolejności jak siedzą na zdjęciu.

Kiedy podczas zjazdu nagle znika szósta ze zdjęcia Laura Wilcox policja zaczyna się niepokoić. Dodatkowo ktoś wysyła dziwne faksy do Jean grożące jej oraz jej córce, którą po urodzeniu oddała do adopcji i nigdy nie poznała.

Przez całą prawie książkę trudno czytelnikowi domyślić się, który z uczestników zjazdu jest tajemniczym mordercą, który przy swoich ofiarach zostawia małą figurkę sowy. Jedyne, co o nim wiemy to...

Martyna | 2015-09-07
Na półkach: Sensacja, Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2015

Nie jest to zła pozycja. Przeczytałam ją w sumie w jeden dzień. Przede wszystkim podobało mi się to, że nie była niepotrzebnie przedłużana nudnymi wątkami. Niestety nie porwała mnie tak jak inne książki tej autorki. Polecam komuś na nudne popołudnie.

Beata | 2012-05-08
Przeczytana: 08 maja 2012

Mary Higgins Clark w znakomitej odsłonie. Bardzo ciekawa forma przekazu. Wiadomo co planuje morderca i z jakich powodów. Trzeba tylko wydedukować kto to jest. Jednym słowem sprytna łamigłówka.