Co wiedzą zmarli

What the Dead Know
978-83-241-2941-6
co wiedzą zmarli, zmarli
Lily

Wyszły z domu i nigdy nie wróciły. Kilkunastoletnie siostry zniknęły bez śladu. Nigdy nie odnaleziono ich ciał. Nigdy nie rozwiązano zagadki ich zaginięcia. Trzydzieści lat później zagadkowa kobieta powoduje wypadek samochodowy. Przesłuchiwana przez policję wyznaje, że jest jedną z sióstr Bethany – tą, która uszła z życiem z rąk porywacza. Jej oszczędnie dawkowane zeznania są jednak pełne luk...

Trzydzieści lat później zagadkowa kobieta powoduje wypadek samochodowy. Przesłuchiwana przez policję wyznaje, że jest jedną z sióstr Bethany – tą, która uszła z życiem z rąk porywacza. Jej oszczędnie dawkowane zeznania są jednak pełne luk i nieścisłości, a wskazywane przez nią tropy okazują się ślepymi uliczkami.

Czy naprawdę jest tym, za kogo się podaje? Dlaczego tak długo zwlekała z ujawnieniem się? Co stało się z jej siostrą?

W poszukiwaniu odpowiedzi detektyw wydziału zabójstw zagłębia się w przeszłość, z której z porażającą siłą wyłania się ponura tajemnica cierpienia i zbrodni.

[Amber, 2007]

Ruthless_Woman | 2014-05-25
Przeczytana: 25 maja 2014

Zawiodłam się :( Jeszcze nigdy przy żadnej książce się tak nie nudziłam jak przy tej. Bardzo słaby kryminał. Zero ekscytacji, dreszczyku emocji czy zagadkowej tajemnicy.
Z tyłu na okładce książka zachęca czytelnika, otacza ją aura tajemnicy. Jednak sama treść mnie nużyła.
A szkoda, bo myślałam, że to będzie naprawdę "coś więcej niż kryminał".

książek: 2025
Miśkaa | 2015-04-19
Na półkach: Lauren Oliver, Przeczytane

Jestem rozczarowana, ponieważ na początku powieść zapowiadała się rewelacyjnie. Ale całość wypadła raczej przeciętnie, wszystko wydaje mi się takie powierzchowne, nic do mnie nie przemówiło.

magda | 2011-11-17

Dwie nastoletnie siostry - Sunny i Heather Bethany wybierają się w pewne sobotnie popołudnie do centrum handlowego. Nikt nawet się nie domyśla, że nie będzie im dane już nigdy wrócić stamtąd do domu. Dziewczynki po prostu znikają. Wszystkie ślady prowadzą donikąd, nie ma żadnych świadków. Nie odnaleziono jednak ciał, co pozwala tlić się wątłemu płomykowi nadziei w sercach rodziców jeszcze przez długie lata.

Trzydzieści lat później pewna kobieta powoduje wypadek samochodowy. Podczas przesłuchania wyznaje policji, że jest jedną z zaginionych sióstr Bethany. Początkowo trudno komukolwiek w to uwierzyć, ale kobieta zna zaskakująco wiele szczegółów z życia dziewczynek. Nie jest jednak chętna do wyznania całej prawdy i odkrycia tajemnicy zaginięcia sióstr. W jej zeznaniach pojawiają się pewne nieścisłości i nikt już nie wie, czy to wszystko jest tylko misternie utkaną mistyfikacją, czy może kobieta rzeczywiście wie coś na temat niewyjaśnionej zagadki z przeszłości.

Co wiedzą zmarli to...

Yuki | 2014-08-15

"Dzieci mogą być szczęśliwe, kiedy ich rodzice cierpią. Ale żaden rodzic nigdy nie jest szczęśliwy, widząc nieszczęśliwe dziecko."

"Co wiedzą zmarli". Twórcą jest Laura Lippman. Dwie siostry Sunny i Heather Bethany wybierają się do centrum handlowego, ale nigdy nie wracają. Nikt nigdy nie znalazł ciał i rozwiązał tego zagadkowego zniknięcia. Po 30 latach od zniknięcia dziewczynek nikomu nie znana kobieta powoduje wypadek i wskutek tego przyznaję się do bycia jedną z zaginionych sióstr. Jednak nie rodzi to odpowiedzi. Kobieta nie jest skłonna by opowiadać o przebiegu zniknięcia i swojej przeszłości. Rodzi to tylko kolejne pytania. Czy naprawdę jest jedną z sióstr Bethany? Dlaczego dopiero po 30 latach postanowiła się ujawnić? Co się stało z jej siostrą? Dlaczego tak tajemniczo zniknęły? Nowe pytania, nowe fakty zmuszają do ponownego wznowienia akcji.

Nie jestem fanką kryminałów, przekonałam się o tym właśnie czytając tę książkę. Musicie mi wybaczyć, ale przez to nie jestem w...

Judyta | 2011-08-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2011
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

Trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, dosłownie! Akcja przeplatana licznymi retrospektywami głównej bohaterki i jej rodziców. W pewnym momencie nie wiadomo czy to co ona mówi to prawda czy dobrze przemyślane kłamstwa. Zakończenie dość zaskakujące i nieprzewidywalne.

Alicja | 2011-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2011

Z zainteresowaniem przedzierałam się przez poplątane losy zaginionych dziewczynek. Świetnie napisana książka

Jagna | 2013-04-02
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2013

W związku z tym, że jestem po lekturze "To, co ukryte" tej samej autorki, ruszyłam za ciosem i mam za swoje. Lippman napisała sprawny kryminał opowiadający historię kobiety, która powoduje wypadek samochodowy i pod wpływem stresu wyznaje policji, że jest jedną z sióstr Bethany, które zaginęły w niewyjaśnionych okolicznościach 20 lat wcześniej. Kilkunastoletnie siostry rzeczywiście zniknęły bez śladu a ich ciał nigdy nie znaleziono - czy to możliwe aby jedna z nich właśnie się odnalazła i potrafiła wyjaśnić co je spotkało?

Historia się powtarza: mamy zgrabną, pokrytą kurzem tajemnicy opowieść, ale niestety brak jej mroku, wpełzającej pod kołdrę ciemności i podszczypującej nas bez przerwy niepewności: co będzie dalej? Ja wierzyłam, że będzie lepiej, ale obyło się bez żadnego ŁAŁ i OJACIE. Moim zdaniem autorka nie wgryzła się w temat, choć pomysł na książkę był niewiarygodnie smakowity.

dorota | 2011-09-19
Przeczytana: 18 czerwca 2010

Jestem milosniczka kryminalow,do kupienia tej pozycji zachecil mnie opis oraz intrygujaca szata graficzna,niestety przejechalam sie na tej ksiazce,wialo nuda od poczatku do konca,Laure Lippman bede omijac szerokim lukiem

Gabriela Ozon | 2012-09-19
Przeczytana: wrzesień 2012

Wyszły z domu i nigdy nie wróciły. Kilkunastoletnie siostry zniknęły bez śladu. Nigdy nie odnaleziono ich ciał. Nigdy nie rozwiązano zagadki ich zaginięcia. Trzydzieści lat później zagadkowa kobieta powoduje wypadek samochodowy. Przesłuchiwana prze policję wyznaje, że jest jedną z sióstr Bethany - tą, która uszła z życiem z rąk porywacza.

Od pierwszych stron widać, że kobieta jest dziwna - i jest to dość łagodne określenie. Nie wiem z czego ta jej dziwność wynikała, pewnie z faktu, że nie bardzo wiedziała gdzie jest ani dokąd zmierza, nie miała przy sobie żadnych dokumentów, ale była mistrzynią w przywłaszczaniu sobie tożsamości, wyszukiwaniu ich w starych gazetach i dopowiadaniu życiorysów. Urywki jej wspomnień rysują policji wielce obiecujący obraz... oszustki. Wydaje się, że tylko matka kobiety będzie w stanie rozwikłać zagadkę i potwierdzić lub zaprzeczyć jej tożsamości. I oczywiście tak się dzieje, gdyż pomimo trzydziestu lat z hakiem dzielących te wydarzenia okazuje się, że...

GreyShadow | 2010-12-26
Przeczytana: 23 grudnia 2010

Trzyma w napięciu. Ciekawa fabuła. Bohaterowie Lippman jak zwykle mają więcej wad niż zalet (to takie odświeżające po kryminałach z udziałem chociażby pani Marple, którą zresztą kocham miłością szczerą i namiętną). Książka ma klimat, który nawet na chwilę nie pozwala odrzucić uczucia smutku, kontemplacji nad marnością życia i tym podobnych uczuć.