Wykolejony

Tłumaczenie: Maciejka Mazan
Wydawnictwo: Świat Książki
Derailed
978-83-247-1276-2

Życie Charlesa Schine'a toczy się po niezwykle ustabilizowanych torach. Znajduje szczęście u boku żony i córki, jest dyrektorem w wielkiej agencji reklamowej. I oto pewnego dnia, kiedy spóźnia się na swój pociąg i jedzie następnym, poznaje przepiękną kobietę. Nawiązują namiętny romans, a Charles dostaje to, o czym w gruncie rzeczy marzył - jego życie odmienia się, znika nuda. Jeszcze nie wie, że jest to jazda po bocznym torze i że jak ćma ślepo zmierza w sam środek ognia, by za chwilę pogrążyć się w koszmarze...

książek: 2061
Wojciech Gołębiewski | 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

James Siegel (ur.1954) był czym innym zajęty, więc zadebiutował późno, bo w 2001 książką pt "Epitafium"; ta jest druga w jego karierze (2003). Polskie wydanie w 2008, a po 10 latach na LC słabo: 6,6 (260 ocen i 29 opinii). Cały jego dorobek to cztery książki

Lepiej wychodzi przegląd recenzji, bo przeważają oceny 7 gwiazdkowe i ciepłe słowa. Pozornie jest to historia osaczonego, lecz po zakończeniu książki naszła mnie refleksja na temat tego „biednego osaczonego”.Nie mogę ujawniać treści ani szczegółów, by nie popsuć Państwu lektury, lecz powiem, że bohater nie dość, że „frajer” i tchórz, to amoralny przestępca, paskudny charakter, typ patologicznego kryminalisty. Nie ma żadnych zahamowań w okradaniu rodziny i pracodawcy czy też w wynajęciu płatnego mordercy, aż po.... Trudno go polubić

Zaletą książki jest zwięzłość, krótkie rozdziały, wartka akcja, a to ...

Justyna Antoniewicz | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Główny bohater Charles Schine'a ma normalne życie, które toczy się po niezwykłych ustabilizowanych torach. Znajduje swe szczęście u boku kochającej żony i córki, jest dyrektorem w wielkiej agencji reklamowej. Ale pewnego dnia on spóźnia się na pociąg i następnym jedzie w tym pociągu poznaje młodą,atrakcyjną, przepiękną kobietę, która bardzo mu się spodobała, między dwojgiem ludzi nawiązuje się prawdziwy,namiętny romans, Charles dostaje to o czym pragnął i marzył jego dotychczasowe życie nudne, pełne rutyny nagle się odmienia i los, czuje się bardzo szczęśliwy, kochany przez swoją wybrankę serca. A tylko nie wie, że to początek, że jazda niebezpieczna na torze rozpocznie ten jego koszmar.

Bardzo doba fabuła,wartka, świetna akcja...trzyma w mocnym, w głębokim napięciu.
Zarys postaci ciekawy, bohaterowie na pierwszy rzut oka wypadli w moich oczach dobrze, są wspaniali,doskonali.
Od pierwszych stron książka wciągnęła mnie, porwała do czytania,zaskoczyła ogromnie i to pozytywne...

Hana | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 04 października 2016

Charles Schine spotyka Lucinde.W pociągu. Nawiązują romans.Charles, mimo utraty pracy i choroby córki odżywa.O Lucindzie wie tylko tyle, ile sama mu opowiada. Wszystko idzie jak w romansie typu harlequin,do momentu napadu. Potem jest już tylko gorzej i gorzej.Charles musi sobie poradzić z trudną sytuacją.Robi wszystko, by uratować małżeństwo i córkę.Już nigdy nie spojrzy a nieznajomą kobietę w pociągu.Prędzej ucieknie z krzykiem.Cena tego skoku w bok była nader wysoka.Książka podobała mi się bardzo dlatego, że bardzo dokładnie opisano w niej osaczanie człowieka i zapędzanie go w kozi róg.Jego niszczenie .Bez litości.Ponadto równie ciekawie przedstawione są reakcje na stan zagrożenia.Jedni upadają a inni walczą do krwi ostatniej.To zwykły thriller, ale jak napisany!

magdalena | 2018-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2018

Przyznam szczerze, domyśliłam się zakończenia dość szybko ( nie widziałam filmu), ale mimo wszystko czytałam tę książkę z ogromną przyjemnością. Bardzo solidnie napisany thriller, który trzyma w napięciu. Oryginalna historia, sporo zwrotów akcji. Szczerze polecam.

vivi22 | 2011-04-20
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011
Przeczytana: 20 kwietnia 2011

Początek nie wciąga od razu. Opisy nowej znajomości dwóch osób a każda ma swoją rodzinę. Romans. I oczywiście lądują w łóżku. I tu się zaczyna akcja. Nie jest to szybki wątek i porywający ale zaskakujący. Prędzej spodziewasz się, morderstwa albo, że druga połowa dowie się o zdradzie. Ale nie masz wogóle w głowie sytuacji, takiej że...
Że sam się wzdrygasz czytając dalej książkę.
Czytałam ją w nocy (skończyłam o 1:30) i idąc spać miałam przed oczami to, co stało się zaraz po zdradzie. Znałazam już przecież koniec książki i mogłam spać spokojnie ale przed oczami i w głowie cały widziałam tę sytuację...
Opis w książce jest - nawet nie umiem go opisać. Jest trochę przerażający i zbyt dokładny. A może jest on tylko dla mnie taki?
Książkę szybko się czyta bo jest podzielona na którkie rozdziały.
Jeśli szukasz książki do czytania w drodze do pracy - weź ze sobą :) Może wówczas nie będziesz zwracał już uwagi na kobiety w metrze, pociągu :)
Miłej lektury.

EwaF | 2015-06-28

Bardzo dobrze pamiętam adaptację filmową Wykolejonego. To jeden z tych filmów, po których za wiele się nie spodziewasz, a które wprawiają w osłupienie.

Bo zaczyna się całkiem zwyczajnie - zwykły szary bohater Charles, zmęczony ojciec i kochający acz nieco znudzony mąż spotyka na swej drodze piękną Lucindę. Nawiązują bliską znajomość.

Jednak ta, jakby się mogło zdawać z początku, komedia obyczajowa nawet nie wiemy, kiedy przeistacza się w prawdziwy dramat. I trzyma w napięciu, jak rasowy thriller, do samego końca.

Zupełnie inaczej jest w książce - tu niestety muszę przyznać pierwszeństwo filmowi. Oglądając najpierw film, książka mnie rozczarowała. Być może za bardzo zawierzyłam truizmowi, że książki zawsze są lepsze od ich ekranizacji. Siegiel miał oryginalny pomysł na fabułę, ciekawe postaci, ale całość nie porwała mnie jako czytelnika. Czegoś zabrakło i ostatecznie wyszło dość przeciętnie, zarówno w konstruowaniu samej akcji, jak i w warstwie językowej.

Film zdecydowanie...

Arkalion | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Ciekawie napisany thriller. Niby treść banalna,ale napisana dość oryginalnie.Facet w ramach resocjalizacji ,prowadzący lekcje angielskiego dla więźniów w dużym zakładzie karnym,na swoim biurku zastaje napisane fragmenty książki ,które opisują jego w poprzednim życiu,gdy miał inne nazwisko,inną tożsamość.Ktoś wie o nim coś o czym wiedzieć nie powinien.Początek powieści bardzo niemrawy ,nawet zastanawiałem się czy kontynuować czytanie ,ale akcja dość szybko nabiera tempa do zaskakującego zakończenia.Poznanie w pociągu atrakcyjnej kobiet,z która bohater zdecydował się spędzić noc w hotelu staje się początkiem koszmaru i osaczenia bohatera,który o mało życiem nie przepłacił tej sytuacji.Temat może banalny ale duży plus za oryginalne podejście do tematu.

Joanna82 | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Książka wzbudza skrajne emocje. To co stało się głównemu bohaterowi jest wprost nie do przegryzienia. Napisana jest rzeczowo, zwięzle i czyta się ją całkiem niezle. Z pewnością popycha do pewnych przemyśleń czy czasem warto popłynąć z nurtem i wdać się w romans z kimś poznanym w pociągu. Jedna spotaniczna decyzja i nasze poukładane życie legnie w gruzach.
Sama historia jest wprost niewyobrażalna. Zdecydowanie film na podstawie książki jest w kolejce do obejrzenia.

Kamil | 2014-07-19
Na półkach: Przeczytane, Równina

Jedna z tych gównianych książek od których nie mogłem się oderwać mimo tego że strasznie slaba i bezwartościowa. Wchodzi w łeb jak "haserehe aha ehe" Las Ketchup.

filozof | 2012-11-25

Ekstra , to nauczka dla wszystkich , by uważąć , na nieznajome kobiety w pociągu .