Mirek Obarski: Przedmowa - Tony Ballantyne*: Nowy rozdział (A New Beginning); przeł. Konrad Kozłowski - Gustavo Nielsen: Marvin (Marvin); przeł. Tomasz Pindel - Meghan McCarron: Dom Maga (The Magician's House); przeł. Martyna Plisenko - Ian McDonald: Mała bogini (The Little Goddess); przeł. Martyna Plisenko - Paolo Bacigalupi: Ludzie piasku i popiołu (The People of Sand and Slag); przeł....

Mirek Obarski: Przedmowa

- Tony Ballantyne*: Nowy rozdział (A New Beginning); przeł. Konrad Kozłowski
- Gustavo Nielsen: Marvin (Marvin); przeł. Tomasz Pindel
- Meghan McCarron: Dom Maga (The Magician's House); przeł. Martyna Plisenko
- Ian McDonald: Mała bogini (The Little Goddess); przeł. Martyna Plisenko
- Paolo Bacigalupi: Ludzie piasku i popiołu (The People of Sand and Slag); przeł. Martyna Plisenko
- Howard Waldrop: Szkaradne kuraki (Ugly Chickens); przeł. Dariusz Kopociński
- Nancy Kress: Zbawiciel (Saviour); przeł. Jolanta Pers
- Ted Kosmatka: Prorok z wyspy Flores (The Prophet of Flores); przeł. Martyna Plisenko
- Aleksiej Kaługin: Syndrom Łazarza (Синдром Лазаря); przeł. Paweł Laudański
- John Kessel: Duma i Prometeusz (Pride and Prometheus); przeł. Jolanta Pers
- Greg Egan: Gloria (Glory); przeł. Konrad Kozłowski
- Julia Ostapienko: Stygmaty (Стигматы); przeł. Paweł Laudański
- Connie Willis: Usiądźcie wszyscy wraz... (All Seated on the Ground); przeł. Patryk Sawicki
- Rachel Swirsky: Zaślubiny ze Słońcem (Marrying the Sun); przeł. Patryk Sawicki
- Eric Brown: Przyjęcie pożegnalne (The Farewell Party); przeł. Patryk Sawicki
- Robert Silverberg: Imperator i Maula (The Emperor and the Maula); przeł. Jacek Smycz

Noty o autorach

źródło opisu: [Solaris, 2009]

astaldohil | 2012-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Najsłabsza odsłona - z ostatnio przeze mnie czytanych - "Kroków w nieznane". Pominąwszy poznane wcześniej opowiadanie Bacigalupiego, pierwsza połowa tego tomu raczej rozczarowuje. Opowiadania zdecydowanie nie zachwycają pod względem fabularnym i zniechęcają nieco zawiłą i często przekombinowaną formą.

Późniejsze, "Syndrom Łazarza" i "Duma i Prometeusz" czyta się dużo lepiej, zwłaszcza ze względu na dość przewrotny koncept w nich zawartych. W pierwszym Aleksiej Kaługin znakomicie łączy to, czego o wskrzeszeniu Łazarza możemy dowiedzieć się z Ewangelii Św. Jana z całkowicie odmiennym nań spojrzeniem z punktu widzenia samego przywróconego do życia. Dodam tylko, że jest to niezupełnie taka wersja wydarzeń, jaką zaaprobowałby Wasz katecheta.

Natomiast w "Dumie i Prometeuszu" Johna Kessela mamy do czynienia z modnym ostatnio zabiegiem retellingu z dodaniem elementów nadprzyrodzonych. W tym wypadku jednak autor z finezją połączył wątki i postaci z "Dumy i uprzedzenia" Jane Austin i...

krasnylud | 2015-05-29

Bardzo dobre Stygmaty i Syndrom Łazarza. Reszta mieszanie

Shadow | 2011-10-30

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 12 stycznia 2012

Jeżeli rozumieć ideę corocznych antologii Kroki w nieznane wydawnictwa Solaris, to powinny to być utwory, które w mniej lub bardziej wyrazisty sposób tchną świeżością pomysłów lub wykonania. Różnie to wyglądało w Krokach z 2005, 2007 i 2008, z którymi miałem niewątpliwą przyjemność się zapoznać, niemniej Kroki w nieznane rocznik 2009 wydają się spełniać dosyć wiernie. Większość opowiadań stanowi mniej lub bardziej udaną próbę wprowadzenia nowego spojrzenia na sf i fantasy.
Poniżej krótko i ocennie o poszczególnych opowiadaniach:

1. Tony Ballantyne: Nowy rozdział - 4
Interesujący świat przedstawiony, pomysł także, tylko morał na tyle łopatologiczny, że istotnie zaniża ocenę noweli.

2. Gustavo Nielsen: Marvin - 2,5
Olaboga co to ma być? Co to za historia i po co? Fajnie się to czyta, ale takie coś, to powinno się raczej znaleźć w jakimś zbiorku opowiadań wydawanym przez Carrefoura, a nie w renomowanej antologii fantastycznej. Panie Obarski czasami różnicowanie na siłę prowadzi na...

Paulina | 2016-03-14
Kasia_B | 2015-10-26