Jęk zamykanych bram

2024-04-30
2024-04-30
9788383352060

POD PATRONATEM MEDIALNYM KSIĄŻKA ZAMIAST KWIATKA

W warszawskim szpitalu zostaje zabity pacjent przywieziony po pobiciu. Lekarka Andżelika Majewska, która czuje się winna, bo na chwilę opuściła oddział, postanawia powiadomić o jego śmierci rodzinę. Szybko okazuje się, że nie będzie to takie proste.
Kelnerka Edyta, której zabity wręczył na przechowanie sporą kwotę, na własną rękę próbuje ustalić, komu po jego śmierci ma zwrócić pieniądze. Zaczyna wypytywać o Arka personel Trzynastki, klubu, w którym oboje pracowali, a który jest własnością człowieka zwanego Mecenasem.
Mecenas, podejrzewając że za zabójstwem stoi konkurencja, zleca wyjaśnienie tej sprawy byłemu policjantowi Mateuszowi Krysiakowi oraz byłej prokurator Karinie Nowackiej.
Kim naprawdę był Arkadiusz Nowak? Kto go zabił i dlaczego? Trop prowadzi w przeszłość i staje się coraz bardziej zagmatwany. Na jakie jeszcze tajemnice trafią poszukujący?
To coś nowego w dorobku Wojciecha Wójcika. Wielowątkowość fabuły to cecha charakterystyczna dla tego autora, ale tym razem śledztwa nie prowadzi policja. Cywile, którzy próbują rozwikłać zagadkę tożsamości Arkadiusza Maja, ochroniarza warszawskiego klubu, zmierzają do celu różnymi drogami, a miejsca, do których trafiają, nie należą do bezpiecznych - stare kamienice, popegeerowskie wsie, modny klub, luksusowe ośrodki dla bogatych. I ludzie, którzy dokonali różnych wyborów - jednym udało się pokonać przeszłość, inni pozostali na dnie. Świat, w który wprowadza czytelnika Wojciech Wójcik, jest mroczny i podły, ale nie jest czarno-biały, więc nie wydawajcie osądu zbyt szybko.

Ciąg dalszy recenzji na:

POD PATRONATEM MEDIALNYM KSIĄŻKA ZAMIAST KWIATKA

Kelnerka Edyta, której zabity wręczył na przechowanie sporą kwotę, na własną...

1976

Arkadiusz Maj to ochroniarz w modnym warszawskim klubie Trzynastka. Mężczyzna został pobity i trafił do szpitala. Niedługo potem jego ciało z poderżniętym gardłem znalazł inny pacjent. Lekarka, która miała wtedy dyżur, postanawia powiadomić jego bliskich. Jak się okazuje, osoba, którą wskazał do kontaktu, zniknęła 2 lata temu bez śladu. Mecenas, właściciel klubu, zleca Mateuszowi Krysiakowi, byłemu policjantowi, rozwikłanie jego zagadki. Swoje śledztwo prowadzi także Edyta, kelnerka. Arek zostawił jej przed śmiercią do przechowania sporą sumę pieniędzy. Kto i dlaczego go zabił?

Ta powieść to nie tylko kryminał, który pokazuje najmroczniejsze zakątki ludzkiej duszy. Krew leje się gęsto. Motywy zbrodni nie są jasne. Wojciech Wójcik po raz kolejny zostawił mnie po lekturze z pytaniem, na ile znam bliskich mi ludzi. Im bardziej zagłębiałam się w ten świat, tym większy niepokój czułam. Nie wiedziałam, dokąd zaprowadzi mnie fabuła. Szczerze - nawet nie próbowałam zgadywać. Chłonęłam tę historię. Z jednej strony chciałam wiedzieć więcej, ale z drugiej strony bałam się tego, co jeszcze mnie tu będzie czekać.

Warstwy psychologiczna i społeczna tej powieści również są dopracowane w najdrobniejszym szczególe. Kupiłam wszystkich bohaterów z całym dobrem inwentarza. Z całego serca pokochałam Edytę. Jej historia bardzo mnie poruszyła. Im lepiej ją znałam, tym bliższa mi była. Bardzo żałowałam, że nie mogę jej przytulić i powiedzieć, że nie jest sama. Pan Wojciech także będzie miał miejsce w moim sercu. Nie byłam pewna tego, w jaki sposób zostanie poprowadzona postać lekarki, Andżeliki. Strasznie mi działała na początku na nerwy, ale z czasem przestała być mi obojętna. Intrygujący był też wątek Czarnej Sońki.

Powiem krótko, jeśli szukacie dobrego kryminału, który do końca utrzyma Was w napięciu, który nie tylko dostarczy sporej dawki adrenaliny, ale także da do myślenia w kwestiach związanych z rodziną, to polecam z całego serca tę książkę. Wojciech Wójcik znów pokazał klasę. Jestem dumna z tego patronatu.

• Recenzentki
  • W planach ebook
  • Może będzie audio
  • Kryminał, thriller
  • Kupić

Dodaj cytat z książki Jęk zamykanych bram