W kręgu zbiorowych złudzeń. Z dziejów hiszpańskiego anarchizmu 1868-1939. Tom I

Okładka książki W kręgu zbiorowych złudzeń. Z dziejów hiszpańskiego anarchizmu 1868-1939. Tom I Franciszek Ryszka
Franciszek Ryszka Wydawnictwo: Ośrodek Badań Społecznych historia
historia
Ośrodek Badań Społecznych
1991-01-01
1991-01-01

Franciszek Ryszka, obok Jana Baszkiewicza, to bodaj najwybitniejszy polski historyk doktryn politycznych i prawnych XX wieku (na marginesie dodam, że obaj uczeni napisali wspólnie podręcznik z tego zakresu - do dzisiaj pierwszorzędny). Ryszka zajmował się w swych badaniach głównie czasami najnowszymi, a szczególnie hitleryzmem. Jego praca "Państwo stanu wyjątkowego", o państwie i prawie III Rzeszy to istny majstersztyk. Pod koniec kariery zajął się dosyć egzotycznym, jak na nasze warunki, obszarem badań, albowiem wziął na swój doskonały warsztat dzieje hiszpańskiego anarchizmu.
Książka ma dwa tomy. Pierwszy, trochę krótszy, wprowadza nas w zagadnienia anarchizmu, jego genezę na Półwyspie Iberyjskim, a ściśle, jego twórców oraz węzłowe problemy powstania ruchu i trudne początki walki o swoje miejsce na scenie społeczno-politycznej (co do tego drugiego członu, to z uwagi na anarchistyczne idee należałoby go wziąć w cudzysłów). Styl i język dzieła stoją na najwyższym, ogromnie erudycyjnym poziomie. Franciszek Ryszka, doskonale obeznany z teorią polityki oraz hiszpańskojęzyczną literaturą przedmiotu, nakreśla pasjonujące dzieje ludzi, których "zwiodło zbiorowe złudzenie". Swoją drogą, tytuł pracy jest o tyleż adekwatny do postawy anarchistów, co możliwy do zastosowania wobec wielu innych prądów ideologicznych, filozoficznych i społecznych wszystkich czasów, nie wyłączając tych najbardziej znanych i do dzisiaj dzierżących palmę pierwszeństwa na świecie (przynajmniej nominalnie).
Hiszpania drugiej połowy XIX wieku, a szczególnie pierwszej XX, to jedno wielkie kłębowisko różnych przeciwieństw, zwalczających się sił (często bezpardonowo) i śmiertelnie skłóconych stronnictw. Wszystko to znajdzie burzliwe ujście w trakcie wojny domowej lat 1936 -1939, której prapoczątków i przebiegu trudno zrozumieć, bez wiedzy na temat anarchizmu. Wystarczy tylko wspomnieć, że to w Hiszpanii ideologia anarchizmu odegrała najdonioślejszą rolę spośród wszystkich państw, gdzie w ogóle zagnieździły się jej wpływy. Wprawdzie nie było tam tak znanych myślicieli jak Bakunin, Kropotkin, Malatesta czy Reclus, ale ich myśli miały olbrzymi wpływ na rozwój hiszpańskiego anarchizmu.
Pierwszy tom kończy się w swojej narracji na początkach XX wieku. Jest w nim trochę teorii i sporo szczegółów historycznych odnośnie anarchizmu. Nie tylko w Hiszpanii. Książka to znakomita i podstawowa dla każdego, kogo interesuje historia doktryn oraz dzieje Hiszpanii.