Hiszpania

Okładka książki Hiszpania Barbara Gola, Franciszek Ryszka
Okładka książki Hiszpania
Barbara GolaFranciszek Ryszka Wydawnictwo: TRIO Seria: Historia państw świata XX i XXI wieku powieść historyczna
powieść historyczna
Historia państw świata XX i XXI wieku
TRIO
2004-01-01
2004-01-01
Hiszpania historia Hiszpanii

boże, zapomniałem że mam to na półce.

Gniot propagandowy, chociaż napisany przez jednego z lepszych peerelowskich specjalistów od Hiszpanii (czy może raczej od "faszyzmu").

Całkowicie zdezaktualizowany, a w warstwie opisowej wręcz skompromitowany. Strony o reżimie Franco (chodzi o lata 70-te!) powinny trafić do jakiś annałów. Ale autorowi trzeba przyznać, że miał poczucie miary. Pod koniec lat 70-tych popełnił w "Polityce" tekst, który uznano za niewystarczająco "na bazie". Napuszczono na niego paru weterenanów Dąbrowszczaków, zdaje się Ajznera, który ze "słusznych pozycji" oczywiście "dał odpór". No i wynikła dość rzadka w czasach peerelu autentyczna (o tyle o ile) polemika. I w ogóle Ryszka jakoś trzymał poziom, oczywiście według standartów PRL.

Jakby przyłożyć standarty obecne (rok 2022, poziom debaty historiograficznej) rzecz całkowicie do zapomnienia. Niech Was ręka boska broni, jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś o Hiszpanii.

boże, zapomniałem że mam to na półce.

Bardzo dobra pozycja pisana przystępnym językiem, ale nie tracąca przez to nic z wartości merytorycznej. Z konieczności wiele tematów potraktowanych bardzo ogólnie, ale nawet krótkie podrozdziały bardzo treściwe. Mnie szczególnie zainteresowało przedstawienie kwestii społecznych od początku wieku do wybuchu wojny domowej w roku 1936.

Świetna, łatwym językiem napisana, bardzo przyjemnie się czyta. Są niezbędne ilustracje do omawianych elementów sztuki. To niemalże cała historia Hiszpanii w pigułce. Dobre ukazanie genezy problemów wewnętrznych i późniejszej wojny domowej zakończonej dyktaturą generała Francisco Franco. Dzięki tej książce bardzo dobrze poznasz Hiszpanię i znacznie lepiej zrozumiesz problemy determinujące obecne napięcia wewnętrzne w tym kraju. Tę książkę, wspólnie z Barbarą Golą, napisał pod koniec swojego życia profesor Franciszek Ryszka, który bardzo dobrze rozeznawał się w tym obszarze tematycznym... i to się czuje!

• Hiszpania
  • Historia Hiszpanii