Sensacyjny temat. Smerfy. Moja czytanka. Nowe przygody

Okładka książki Sensacyjny temat. Smerfy. Moja czytanka. Nowe przygody praca zbiorowa
Okładka książki Sensacyjny temat. Smerfy. Moja czytanka. Nowe przygody
praca zbiorowa Wydawnictwo: HarperKids Cykl: Moja czytanka (tom 5) Seria: Smerfy opowieści dla młodszych dzieci
24 str. 24 min.
2024-02-28
2024-02-28
24 min.
smerfy czytanki

Podążanie za sensacją jest szkodliwe i niebezpieczne. O tym przekonamy się w najnowszym tomie przygód Smerfów z serii „Moja czytanka” zatytułowanym „Sensacyjny temat”. Poznajemy tu smerfa Reportera, który lubi dostarczać ciekawe informacje i przykuwać uwagę czytelników. Nie zważa na zagrożenia, z którymi ma do czynienia i w sumie nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że przy okazji naraża mieszkańców wioski, a w jego pędzie za sensacją brakuje dążenia do prawdy. Co przyniosą przygody Smerfów? Jaką cenną naukę wyciągną z tego spotkania?

Kontynuatorzy spuścizny Peyo robią fantastyczną robotę z wykreowanymi przez niego niebieskimi stworkami. Smerfy pierwotnie były dość proste i akcja bazowała na pościgach, ucieczkach, niebezpieczeństwach serwowanych przez zgorzkniałego starego czarnoksiężnika Gargamela, który był uosobieniem starego kawalera niepotrafiącego o siebie zadbać (brzydkie, czarne ubranie z łatami i bałagan w chacie) oraz mającego wrednego kota. Nowsze tomy po tę negatywną postać sięgają wyłącznie, kiedy może ona wprowadzić coś wartościowego do akcji, nauczyć ważnych rzeczy. Jeśli nie to w codziennym życiu nie ma go. Smerfy skupiają się na wyzwaniach, jakie stawia im codzienność, czyli mamy wychowanie dzieci, pojawienie się różnorodnych wynalazków, pracy, problem z hazardem oraz nieporozumienia. W „Sensacyjnym temacie” Gargamel pojawia się w kontekście szokującego wywiadu, który ma obnażyć prawdziwe oblicze postaci. Reporter w pogoni za sensacją złą postać chce pokazać z lepszej strony, rozwinąć w czytelnikach empatię do niego, wzbudzić ufność. Przy okazji podążania za nowymi tematami pojawi się problem manipulowania faktami. Publikacja będzie świetnym punktem wyjścia do wyjaśnienia dziecku czym jest propaganda, manipulacja, fake newsy.
„Moja czytanka” to seria niewielkich książek, w których młodzi czytelnicy mają znaleźć przygody ulubionych bohaterów. Wybór jest tu naprawdę bardzo bogaty. Możemy sięgnąć po różnorodne przygody z Bingiem, Kucykamy, Bluey oraz Smerfami. Na razie w serii znajdziemy dziewięć publikacji, ale systematycznie się rozrasta o kolejne przygody. Dużym plusem jest tu to, że te lektury dla najmłodszych zawierają niewielką ilość tekstu. Przeważa w nich ilustracja świetnie wprowadzająca w świat przygód bohaterów. Ilustracje są piękne i znane dzieciom z seriali animowanych lub innych książek z tymi postaciami. Każda czegoś uczy i zachęca dziecko do dyskusji. Nie ma w nich wielkiego moralizowania. Jest tylko podsuwanie pewnych problemów.
„Moja czytanka” to seria doskonale sprawdzająca się w przypadku przedszkolaków. Dzięki tekturowej okładce, niewielkim rozmiarom mamy lektury w bardzo przystępnej cenie. Do tego umieszczenie opowieści w osobnych tomach pozwala dziecku cieszyć się tym, że czyta dużo. Do tego nieduże książeczki mieszczą się w torebce czy plecaku, dzięki czemu mogą towarzyszyć małym czytelnikom w czasie spacerów i podróży. Śliskie kartki zszyto zszywkami. Zdecydowanie jest to świetna propozycja dla dzieci, które przy książkach o większej objętości się nudzą.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Smerfny temat.

Nasi mali, niebiescy przyjaciele, powracają do nas w kolejnej bajkowej odsłonie, którą jest najnowsza edycja serii "Moja czytanka". "Sensacyjny temat. Smerfy" to jeszcze jeden dowód na to, że nasi smerfni przyjaciele zawsze śmieszą, bawią i uczą. Nie inaczej będzie także tym razem - dobra zabawa i dobra historia jest w tym przypadku gwarantowana :)

Smerf Reporter przeżywa wypalenie zawodowe! Jego praca nie jest wcale tak pasjonująca, jak mogłoby się wydawać. Ile razy można pytać Zgrywusa o to, w jakich okolicznościach i komu wręczył swój pierwszy wybuchowy prezent? I czy życie w sielskiej wiosce smerfów może w ogóle skrywać jeszcze tematy warte opisania?

A gdyby tak… opublikować reportaż o Gargamelu? Ten temat sprawia, że dziennikarskie serce Reportera zaczyna bić szybciej i, nie bacząc na niebezpieczeństwa, smerf wybiera się do zamku groźnego czarownika, by przygotować materiał. Ku jego zdziwieniu w zamku gości… utyskująca na wszystko mama Gargamela, która wydaje się postacią jeszcze bardziej przerażającą niż sam czarnoksiężnik.

Co będzie dalej? Czy Gargamel zgodzi się udzielić wywiadu, by jego mama była wreszcie z niego zadowolona? Kim jest tajemnicza księżniczka, która, wedle słów czarownika, ma już niebawem zostać jego żoną? I czy można wierzyć choć w jedno słowo Gargamela? Przezabawne opowiadanie, napisane na podstawie odcinka serialu Smerfy 3D, zostało zilustrowane fantastycznymi kadrami z animiacji, a niewielki format książki pozwoli młodemu czytelnikowi zabrać ją ze sobą wszędzie, by czytać (lub tylko oglądać) podczas podróży, w poczekalni u lekarza i wszędzie tam, gdzie dopadnie go nuda. Książeczka ma duże litery, dzięki czemu może służyć także za pomoc podczas nauki czytania.

Historie ze Smerfami się nie starzeją. I prawdopodobnie nie zestarzeją się nigdy, co jest dobrą wiadomością - miło jest patrzeć jak młode pokolenie poznaje coś, co samemu bardzo się lubiło będąc dzieckiem :)

Więcej tutaj:

Wydawnictwo HarperKids/HarperCollins Polska - dzięki!

#smerfy #sensacyjnytemat #mojaczytanka #smerfy3d #cosnapolce #dladzieci #forkids #ksiazkidladzieci #booksforkids #harperkids #harpercollinspolska

Smerfny temat.

Smerf...

- Historyjka z życia Smerfów, w której nie brakuje niebezpieczeństwa, ale także śmiesznych momentów. Interesująca, pełna emocji i pouczająca.
- W roli głównej występuje Smerf Reporter. Jego zachowanie narazi wszystkich na poważne tarapaty, co jest przykładem tego, iż ostrożności nigdy za wiele, a słuchanie mądrych rad starszych zawsze powinno być na pierwszym miejscu. Taki z tego morał mamy: trzeba zawsze słuchać... Papa Smerfa.
- Zwrócenie uwagi na ryzyko związane z pracą reportera. Opowieść ta może być punktem wyjściowym do szerszego omówienia szczegółów tego zawodu.
- Przygoda, która chwilami trzyma w napięciu. Chcemy jak najszybciej dowiedzieć się, jakie będzie jej zakończenie.
- Kolorowe ilustracje, przystępna w odbiorze czcionka z zastosowaniem pogrubienie niektórych zdań bądź też wyrazów pozytywnie wpływa na wygodę czytania i estetykę wydania.
- Podręczny format, niewielka ilość stron, choć tekstu znajduje się na każdej z nich wcale nie mało, gdyż objętościowo literki zajmują około połowę każdej z nich.
- Świetna cena. Można stać się fanem serii i kolekcjonować kolejne tytuły bez większego uszczerbku na zawartości portfela.
- Idealna do poczytania przed snem lub w podróży.

• Bajkowir
  • Współpraca