Pomożemy ci, wiewiórko

2023-10-16
40 min.
Małgorzata Cebo-Foniok

Okładka książki Kołysanka zimowa Ramona Kaulitzki, Dianne White
Kołysanka zimowa Ramona Kaulitzki, D...
Okładka książki Felek i Tola i śnieg Thé Tjong-Khing, Sylvia Vanden Heede
Felek i Tola i... Thé Tjong-Khing, Sy...
Okładka książki Jeden, dwa, trzy, idziemy na party! Leanne Miller, Sara Miller
Jeden, dwa, tr... Leanne Miller, Sara...
Okładka książki Gekon, który odkrył echo Rachel Bright, Jim Field
Gekon, który o... Rachel Bright, Jim ...

Styczniowy wieczór upłynął nam, tzn. mnie i moim młodszym dzieciom: czterolatce i siedmiolatkowi na lekturze bardzo przyjemnej książeczki w dużym formacie, wydanej na ładnym papierze, z wyraźnymi i przyciągającymi uwagę ilustracjami pt." Pomożemy ci, wiewiórko" .
Aż miło było popatrzeć na moje zasłuchane przedszkolaki, śledzące z uwagą przygody dzielnej wiewiórki Funi, takiej współczesnej siłaczki albo Zosi Samosi ( jak to woli).

Gdy zbliżała się zima, wiewiórka Funia postanowiła (nie mogąc liczyć na pomoc ze strony swej chorej babci) sama odnaleźć w lesie i przynieść do domu skarby jesieni, będące zapasami na zimę.
I tak, poza wyciągnięciem żołędzi ukrytych w głębokiej dziupli, w wielkim trudzie i bólach wyzbierała wszystkie sosnowe szyszki spomiędzy kłujących krzaków jeżyn oraz kasztany schowane między balami starych i ciężkich drzew.
Odznaczająca się odwagą i determinacją Funia wygrzebała, w pocie czoła, mnóstwo orzechów laskowych ukrytych pod ziemią.
Tak ciężko pracując, nie przyjęła oferty pomocy od gronostajów i borsuka. Nie śmiała też prosić o wsparcie dzięcioła czy łosia, choć, ci leśni przyjaciele, mieli akurat większe predyspozycje do prac wykonanych przez Funię ( dłuższe pazury, więcej siły, itp.).
Wreszcie, gdy z koszem pełnym przysmaków wracała do domu, pech chciał, że wszystko rozsypało się po śniegu.
Kiedy, widząc swój trud, który poszedł na marne, zmęczona i zrozpaczona wiewiórka wybuchnęła płaczem z niemocy i żalu, do akcji wkroczyli niezastąpieni leśni przyjaciele.
Raz, dwa, znaleźli wszystkie skarby zakopane w śniegu i saneczkami zawieźli ciężki kosz pod sam domek wiewiórki.

Poza piękną szatą graficzną, najistotniejszą i najmocniejszą stroną tej niewielkiej objętościowo opowieści jest jej mądre przesłanie. Nie należy bać się prosić o pomoc. Warto uczyć się trudnej sztuki proszenia o wsparcie od najmłodszych lat. Ta opowieść może być pięknym wstępem do rozmów o odpowiedzialności, przezorności, uporze, współpracy i .... kruchości człowieka, który nie zawsze jest w stanie zrobić wszystko sam. I nie jest żadną ułomnością, że czasem nie potrafimy wykonać sami zadania czy dokończyć pracy. Robienie czegoś wspólnie i razem z rodzicami, rodzeństwem, przyjaciółmi jest naturalną sytuacją, której nie trzeba się wystrzegać. Wzajemne zrozumienie, okazywanie wsparcia i pomocy to filary naszego wychowania i człowieczeństwa.

• Dla dzieci
  • Chcę przeczytać Lilce
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa
  • Lit. dziecięca
  • U Zelki
  • Literatura obca

Dodaj cytat z książki Pomożemy ci, wiewiórko