Wysadzić Rosję

Okładka książki Wysadzić Rosję Jurij Felsztinski, Aleksandr Walterowicz Litwinienko
Okładka książki Wysadzić Rosję
Jurij FelsztinskiAleksandr Walterowicz Litwinienko Wydawnictwo: Encounter Books reportaż
reportaż
1594032017
Rosja FSB służby specjalne terroryzm Litwinienko

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Wysadzić Rosję Jurij Felsztinski, ...

Książka mi się podobała, jednak jak dla mnie pojawił się przerost dat i niepotrzebnych nazwisk i to mi trochę nabruździło w ogólnej ocenie książki.

Napisana rzeczowo ale bez polotu, nagromadzenie nazwisk i dat na poziomie pracy naukowej, po pierwszej setce stron jakoś można wskoczyć na tor wydarzeń - potem jakoś leci z rozpędu, chwilami wciągające. Załączniki są ciekawym dodatkiem.

Wielka szkoda że tak słabo bo książka pokazuje dość istotny problem narastający przez kilkanaście lat, rozwiązanie go według mnie jest jednak nierealne w krótkim przedziale czasu - a nawet gdyby było to konsekwencje byłyby równie poważne.

Oszczędzę Wam czasu i strzeszczę książkę. Rosja to kraj, którym rządzą chorzy ludzie uwikłani w szemrane tematy i przestępczą działalność. Głowa boli od tej lektury, radzę omijać kraj i książkę. Szkoda tylko tych milionów niewinnych ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, w jakim kraju przyszło im żyć.

Aż wierzyć się nie chce co człowiek człowiekowi może zrobić. Trochę zawiła , bo trzeba poznać realia, ale kziążka jest dobra.

Jak najbardziej aktualne lektura dotycząca tego co się dzieje.

Jak najbardziej aktualne lektura dotycząca tego co się dzieje.

Służby specjalne Rosji FSB, ich tajemnice, wątpliwe działania na tle wydarzeń z września 1999 roku, kiedy to w Rosji maiły miejsce serie następujących jedne pod drugich aktów terroru. Ofiary, które poniosły śmierć w tych zamachach znalazły obrońców w osobach Aleksandra Litewinienki i Jurija Felsztinskiego, autorów książki „Wysadzić Rosję”. Próbują oni oddać ducha tamtych wydarzeń. Dociec prawdy, czy aby na pewno Czeczeni dopuścili się tych zbrodniczych czynów na mieszkańcach Moskwy i Wołgodońska, o których od dwóch dziesięcioleci są oskarżani. Przejmujący reportaż, porusza wiele niewygodnych zagadnień, dotyczących powyższych wydarzeń. Lektura i temat niewygodny a zarazem aktualny w dzisiejszych czasach. Bezprawne zamachy przeprowadzane na wielką skalę, prowokacje, akty terroru, porwania to obecnie bardzo częsty przykład demonstracji siły stosowany przez państwa, dla których wolność i demokracja nie mają większego znaczenia. Nierówna walka o prawdę, która nie zawsze wygrywa w starciu z terrorem i propagandą.

Wysadzić Rosję autorstwa Jurija Felsztinskiego i nieżyjącego już (między innymi dlatego, że napisał tę książkę) Aleksandra Litwinienki, to książka, która pomaga zrozumieć to co dzieje się obecnie na świecie i dlaczego Rosja wygląda i zachowuje się właśnie tak...💥🇺🇦📚

Czytając ją wtedy gdy była wydana po raz pierwszy, na początku lat dwutysięcznych, wielu czytelników traktowałby opisane w niej rewelacje z dystansem. Dziś jednak, gdy trwa rozpoczęta w 2014 roku agresja Rosji w Ukrainie, odbiór jest już inny...

Wiele razy w rozmowach pojawia się pytanie "dlaczego Rosjanie nie obalą Putina, jak mogą tak bardzo wierzyć w propagandę czy też dlaczego są tak obojętni lub przestraszeni"... To wszystko jest zawarte w pakiecie Nowej Rosji Putina. Państwie, którym rządzą służby specjalne i resorty siłowe.

Jak to się stało? Jak FSB i kilka innych służb, przejęło władzę w młodej i rodzącej się dopiero demokracji rosyjskiej i jak zainstalowanie swojego człowieka - Władymira Putina pozwoliło tą władzę utrzymać i umocnić?

Dlaczego Rosyjska armia jest tak nieudolna, skorumpowana i źle zorganizowana? I dlaczego to żadna nowość i żadne zaskoczenie... To również ma związek z tym kto i jak zarządza tym państwem.

Książka to kolejny kroczek do zrozumienia współczesnej Rosji i konfliktu, który być może doprowadzi do jakiejś zmiany...

Książka ważna, ale temat przedstawiony nieciekawie, ciężko przebrnąć przez te same szczegóły wciąż i wciąż. Tym niemniej warto.

6/2024

Aleksander Litwinienko m.in. za tę książkę oraz swoje działania, których celem było pokazanie światu, że władzę w Rosji objęły służby specjalne, a prezydentem jest zbrodniarz, który nie cofnie się przed niczym zapłacił najwyższą możliwą cenę. Ten były funkcjonariusz KGB i FSB został zamordowany w Londynie za pomocą polonu 210, radioaktywnego pierwiastka, który został mu podany w herbacie. Agonia Litwinienki jest świetnie udokumentowana. W nieco ponad trzy tygodnie zamienił się z przystojnego, wysportowanego mężczyzny w starca, który z człowiekiem, z każdą chwilą, miał coraz mniej wspólnego.

Książka Felsztinskiego i Litwinienki została po raz pierwszy wydana w 2001 roku i od razu została zakazana w Rosji. Publikacja jest jednym wielkim aktem oskarżenia Federalnej Służby Bezpieczeństwa, że zawłaszczyła sobie kraj i zamieniła w prywatny folwark bezprawia. Służby, która nie miała żadnych hamulców przed mordowaniem własnych obywateli, tylko dla uzyskania legitymizacji dla zniszczenia znienawidzonego narodu — Czeczenów oraz materialnych korzyści kasty rządzącej.

Tytuł książki trzeba traktować dosłownie, ponieważ służby specjalne stały za rozpoczęciem pierwszej wojny w Czeczenii, jeszcze podczas prezydentury Borysa Jelcyna, oraz drugiej wojny w Czeczenii, która otworzyła drzwi na Kreml Władimirowi Putinowi.

W sierpniu 1999 Rosją zaczęły wstrząsać wybuchy. Świadkami terroru zostali mieszkańcy Moskwy, Bunjakska oraz Wołgodońska, gdzie miały miejsce wybuchy w blokach mieszkalnych. FSB od samego początku zaczęło informować, że sprawcami tych zamachów są czeczeńscy terroryści, jednak od samego początku w tych sprawach było wiele nieścisłości. Jednak prawdziwe trzęsienie ziemi miało miejsce w Riazaniu, gdzie dzięki czujności mieszkańców udało się przeszkodzić atakowi. Zamachowcami, którzy mieli podrzucić worki z heksogenem okazali się być... oficerowie FSB.

Po kilku dniach służby wysłały w świat informację, że tak naprawdę były to ćwiczenia, które miały na celu sprawdzić gotowość służb. Bardzo dziwne jest, że o tych ćwiczeniach dosłownie nikt nie wiedział, a pierwotnie ferowana była narracja o próbie zamachu. Później okazało się, że w workach tak naprawdę nie było heksogenu, a cukier i w czasie czynności popełniono szereg błędów. Oczywiście niedługo zaczęli umierać różni świadkowie wydarzeń.

Czy biorąc pod uwagę, że Rosją rządzą ludzie, którzy dla własnego użytku byli gotowi zabić setki swoich obywateli, może nas dziwić zajadłość z jaką niszczona jest Ukraina? Jeśli życie Rosjan nie ma żadnej wartości dla Putina i jego świty, to jaką wartość może mieć życie Ukraińców i innych narodów?

Książka nie jest może najłatwiejsza w odbiorze, ponieważ, autorzy zasypują nas szeregiem dat, nazwisk i faktów, ale w przedmowie wyjaśniają, że ta książka ma być przede wszystkim świetnie udokumentowaną kroniką kremlowskiego terroru, kiedy to ludzie, którzy teoretycznie powinni odpowiadać za bezpieczeństwo swoich obywateli, tak naprawdę wypowiedzieli im wojnę.

Aleksander Litwinienko niestety nie dożył momentu, kiedy jego praca i poświęcenie zostało docenione. Zapłacił najwyższą możliwą cenę za to, że jako jeden z pierwszych powiedział „nie” haniebnemu terrorowi. Jego poświęcenie zostało docenione lata po jego śmierci, kiedy to nawet najbardziej zaślepieni zobaczyli kim jest Władimir Putin. Litwinienko mówił o tym jeszcze zanim ten został prezydentem, ale cały świat był ślepy i głuchy na jego wołanie.

6/2024

Masakra. Tego się nie da czytać. Napisane jest kiepsko. Poza tym - niby sensacje, ale niemożliwe do weryfikacji. Na okładce jest napisane, że książka jest zakazana w Rosji. Domyślam się dlaczego naród, który wydał Dostojewskiego o innych wybitnych pisarzy, nie chce czytać takiego chłamu…

• Literatura faktu
  • Rosja