Prochy świętych. Afganistan czas wojny

Wydawnictwo: Plus Group
9788360532034

Prochy świętych to pasjonująca historia pełnej niebezpieczeństw podróży przez Afganistan, jaką w 1987 r. odbył Radek Sikorski, wtedy uchodźca polityczny z Polski, korespondent wojenny a dzisiaj jeden z najlepiej znanych polityków, który jako minister obrony narodowej wolnej Polski uzasadniał konieczność wysłania naszych żołnierzy do Afganistanu.

Dżihad - święta wojna, walka w obronie, ale także w imię szerzenia i umacniania Islamu. "Nawracanie niewiernych". Pojęcie, które coraz częściej pojawia się na ustach całej Europy.

Nie jestem fanką Pana Sikorskiego i sięgnęłam po tę pozycję z czystej ciekawości jak wyglądają muzułmanie od potrzewki, widziani oczami chrześcijanina, który przebywa w ich środowisku, a także niejako po to, by zrozumieć, dlaczego ostatnimi czasy nasz spokojny kontynent tak im "przeszkadza". Znajomość samej religii Islamu po prostu mi nie wystarczała. Chociaż książka napisana została na podstawie wyprawy, która odbyła się prawie 30 lat temu i nie skupia się na zachowaniach jednostki, to jednak jest to dobra relacja wojenna.

Lektura nie zaspokoiła mojego głodu wiedzy związanego z Islamem, ale rzuciła nieco światła na politykę Sikorskiego, który tak usilnie próbował wysłać polskich żołnierzy do Afganistanu.

Mateusz | 2011-09-10
Przeczytana: 10 września 2011

Autor Radosław Sikorski może następcą Kapuścińskiego nie jest, ale... z pewnością jest to bardzo udana pozycja naszego ministra. Pisana bez nadęcia, bufonady... i zaskakująco ciekawie.

Nie ukrywając, nie spodziewałem się wiele po pozycji pisanej przez obecnego polityka (jak się okazało pisanej ponad 20 lat temu, z małymi wyjątkami).... nie oczekiwałem wiele... więc tym bardziej jestem mile tą książką zaskoczony.

Katherina87 | 2013-04-07

"Prochy świętych" to pasjonująca historia pełnej niebezpieczeństw podróży przez Afganistan, jaką w czasie wojny odbył Radek Sikorski, wtedy uchodźca polityczny z Polski, korespondent wojenny, a dzisiaj jeden z najlepiej znanych polityków, który jako minister obrony narodowej wolnej Polski uzasadniał konieczność wysłania naszych żołnierzy do Afganistanu.
Autor z reporterską pasją, w sposób niezwykle barwny i żywy relacjonuje trwającą sto dwa dni wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Z kałasznikowem w ręku, w towarzystwie i pod opieką mudżahedinów, reporter był świadkiem nalotów, bombardowań i walk. Polscy żołnierze jadą do tych samych miejsc, w których autor przemykał się przez linię frontu pomiędzy sowieckimi oddziałami.
Książka nie ogranicza się wyłącznie do wojennej opowieści, lecz także w pasjonujący sposób wprowadza nas w afgańską kulturę, religię i historię oraz w tajniki islamu.

Jak sam autor wspomina podróżując po Afganistanie w latach osiemdziesiątych, nigdy nie sądził, że...

aydahoo | 2011-07-04

Bardzo dobra relacja wojenna. Nie zza biurka, lecz z centrum wojennych działań. Polecam wszystkim zainteresowanym ta tematyką, ale i osobą autora. Po przeczytaniu tej książki nabiera się dystansu do dzisiejszych realiów naszego kraju oraz szacunku do osoby Radosława Sikorskiego.

ems | 2012-01-04
Przeczytana: 2009 rok

Do tej książki 'podchodziłem' kilka razy.
Kiedy wreszcie ją skończyłem, odetchnąłem z ulgą.
Owszem, jest to cenny dokument historyczny, no i wielkie słowa uznania dla Radka Sikorskiego za tę afgańską wycieczkę.
I to by było na tyle dobrego. Książka wydaje mi się po prostu nudna, nieporadnie napisana (albo być może tylko przetłumaczona), a podmiot liryczny czyli autor okazuje się być nadętym europocentrycznym bufonem.

Laura | 2012-07-20

Książka wartościowa, duża ilość zdjęć wykonanych przez autora, których trudno byłoby odnaleźć gdzieś indziej. Osobiste doświadczenia na ziemiach Afganistanu pozwalają spojrzeć na ten rozdarty na kawałki kraj z innej perspektywy.

Artur | 2014-09-27

Świetna relacja, opisująca wydarzenia, w których brał udział autor. Warta przeczytania. Jeśli ktoś powątpiewa- przekonania polityczne nie mają tutaj żadnego znaczenia, naprawdę.

grego1980 | 2014-01-23

Byłem mocno zaskoczony że rade prowadził takie życie. Powiem szczerze że nabrałem do niego szacunku. A książka jest bardzo dobrą relacją wojenną. Polecam

Menandros | 2015-07-17

I jakby skończył jako reportażysta a nie polityk...ehh.

margeretka | 2013-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Książka mile mnie zaskoczyła. Warta przeczytania.