Sekrety domu Bille. Tom 1

Okładka książki Sekrety domu Bille. Tom 1 Agnieszka Janiszewska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Sekrety domu Bille. Tom 1
Agnieszka Janiszewska Wydawnictwo: Zaczytani Cykl: Sekrety domu Bille (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Sekrety domu Bille (tom 1)
Zaczytani
2024-03-13
2024-03-13

Wyróżniona opinia i

Sekrety domu Bille. Tom 1

przeczytanych książek 145 napisanych opinii 145

Nie da się wygrać z przeznaczeniem

Państwo Billie mają piękne mieszkanie na Żoliborzu. Jednak żadna z gosposi nie może zostać tam na długo. Choć Julian, pan domu mecenas się stara, żadna z pań nie może dogadać się z jego córkami i chora żoną.

Aż trafia się Zuzanna. Pełna energii od razu zyskała sympatię państwa domu.

Tylko córki są podejrzliwe. I może jakaś racje? Po śmiecić żony Julian postanawia polubić gosposie, a wtedy wszystko się zmienia.

Życie, polski klimat, rodzinne sekrety, nieufność, uczucia. Ciekawa książka.

Nie da się wygrać z przeznaczeniem

Aż trafia się Zuzanna. Pełna energii od razu zyskała sympatię państwa domu.

Tylko córki są podejrzliwe. I może jakaś racje? Po...

Agnieszka Janiszewska po raz kolejny składa na nasze dłonie dylogię, w której proza życia miesza się z ekscytującymi momentami. W historii bohaterowie wydają się żyć własnym życiem i opowiadają o zaskakujących zdarzeniach, które bez problemu potrafimy przełożyć na realne życie.

Zachęcam do zaopatrzenia się w obie części lektury. To dylogia ściśle ze sobą połączona, która po rozdzieleniu okaże się niekompletna. Owszem drugi tom kontynuuje losy poznanych w części pierwszej bohaterów, ale jednocześnie jest kontynuacją bardzo mocno bazującą na tym co wydarzyło się wcześniej i zamykającą wszelkie podjęte tematy. Dla mnie obie części stanowią jedną spójną całość i uważam, że właśnie tak powinno się je czytać. To historia oparta na prozie życia, bazująca na ramach gatunku obyczajowego, opowiadająca o losach jednej rodziny, czerpiąca subtelne inspiracje z sagi w wielkich rodów.

Tytułowy dom państwa Bille położony jest na Żoliborzu i wydaje się otoczony klątwą. Żadna z wcześniej zatrudnionych gosposi nie wytrzymała tam zbyt długo. Ekscentryczna pani domu oraz jej córki mocno potrafią zajść za skórę i nikt nie chce pracować w takich warunkach. Jednak pewnego dnia pojawia się tam Zuzanna, młoda i energiczna dziewczyna, która wprowadzi własne zasady. Zjedna sobie sympatię państwa, ale sceptycznie nastawi do siebie ich córki. I gdy dojdzie do śmierci Eweliny, żony pana Billiego, nastanie niecodzienna sytuacja– on pojmie za żonę młodą gosposię a ona będzie musiała walczyć z jego córkami.

Najpierw czytamy jak to wszystko się zaczęło, później śledzimy losy dorosłych córek gospodarza. Obserwujemy teraźniejszość i zagłębiamy się w przeszłość. Obserwujemy jak na przestrzeni lat i zdobytych doświadczeń zmieniają się sylwetki bohaterów a zmiany będą głębokie i nieodwracalne. Autorka bowiem w pełni skupi się na kreacji sylwetek postaci i nie umknie jej żaden najmniejszy szczegół, tym sposobem przed nami stają wiarygodne i dopracowane osobowości, z profilami psychologicznymi idealnie umożliwiającymi rozłożenie je na czynniki pierwsze. Otaczać będziemy się bowiem różnymi emocjami i skupiając na jednej rodzinie dostrzeżemy jak nietuzinkowa sytuacja odwróci całkowicie bieg wydarzeń. Autorka po raz kolejny składa na nasze dłonie w pełni przemyślaną dylogię mocno bazującą na wielowymiarowej formie a także licznych motywach, które nieustannie otaczają losy jednej rodziny. Wszystko to fascynuje, intryguje i nie pozostawia nas obojętnym na rozgrywaną akcję.

"Sekrety domu Bille" to lektura idealna do poczytania po ciężkim dniu, która odrywa nasze myśli od obowiązków i prowadzi przez rodzinne przygody pełne sekretów, niedomówień a także wielkich oczekiwań. Czytamy o zdarzeniach, które bez problemu mogłyby dotknąć każdego z nas, o drugich szansach, nadziei na lepsze jutro, o dążeniu do realizacji celu a także potrzebie akceptacji, zrozumienia oraz miłości. Agnieszka Janiszewska sięga po głębokie, ale w pełni zrozumiałe uczucia, które nadają jej historii wiarygodnych ram.

Książki Agnieszki Janiszewskiej powinien przeczytać każdy. Dlaczego? A to dlatego, że ta autorka jest po prostu niesamowita. Z uważnością i czułością kreśli portrety ludzi i ich wzajemnych relacji i poplątanych losów. Uświadamia, jak często ludzie padają ofiarami własnych, silnych i dojmujących emocji, które powodują, że trudno dokonuje się idealnych wyborów. Cykl „Sekrety domu Billy” to zdumiewająca opowieść. Pełna skrywanych tajemnic, niedopowiedzeń, ukrytych na dnie serca pretensji, zmian, które nie zawsze mogą się podobać, drugich szans czekających na wykorzystanie i skomplikowanych ludzkich relacji. Intensywna, wciągająca i tak bardzo trafna, że z całą pewnością zaskoczy i równie głęboko poruszy.

Mecenas Billy stawia swoje dwie dorosłe córki przed faktem dokonanym oświadczając, że żeni się z młodszą od niego gosposią domową, Zuzanną. Kobieta od wielu lat uczestniczy w życiu domowników. Była świadkiem dobrych i złych czasów. Córki mecenasa nie akceptują jego decyzji. Próbując zrozumieć postępowanie ojca, kawałek po kawałku odkrywają rodzinne sekrety, które uświadamiają im prawdę na temat wyglądającego idealnie domu rodzinnego i choroby ich matki.

„Sekrety domu Billy” to prawdziwa uczta dla czytelników lubiących powieści obyczajowe z tajemnicą w tle. To znakomity obraz rodziny z problemami, które mogą mieć uniwersalny charakter dla każdego z nas. Autorka kreśli przed czytelnikami portrety zupełnie różnych pod względem charakteru bohaterów. Udowadnia jak wielki wpływ na teraźniejszość mogą mieć wydarzenia z przeszłości. Jak silnie oddziałują na relacje przebyte doświadczenia. Autorka zgłębia w powieści wątki natury psychologicznej co wpływa na jeszcze lepszy i głębszy odbiór jej publikacji.

Agnieszka Janiszewska oddała w ręce czytelników powieść, która absorbuje uwagę od początku do samego końca. Stopniowo odkrywa rodzinne tajemnice, wzbudzając tym samym w czytelniku napięcie i zaintrygowanie. Część pierwsza zaostrza w genialny sposób czytelniczy apetyt, prowadząc nas do finału i odkrycia wszystkich tajemnic w tomie drugim. Czy odkrycie sekretów wpłynie na relację między bohaterami? O tym przekonacie się czytając książkę.

Od dylogii Agnieszki Janiszewskiej nie można się oderwać. Autorka zabierając czytelników w świat sekretów rodziny Billi, uświadamia jak ważne są relacje rodzinne. Jak istotną sprawą jest wyjaśnianie niedopowiedzeń i wsparcie, jakie mogą sobie okazać najbliżsi. Przede wszystkim jednak udowadnia, że każdy ma swoje sekrety, a przeszłość, czy chcemy czy też nie, zawsze do człowieka wraca. „Sekret rodziny Billy” to powieść uniwersalna w odbiorze. Z morałem, który może wynieść dla siebie każdy z nas.

Czytajcie! Naprawdę warto!

Dziś przychodzę do was z pierwszym tomem powieści obyczajowej pt. "Sekrety domu Bille" autorstwa Agnieszki Janiszewskiej.
Poznajemy tu głowę rodziny - mecenasa Bille, który po śmierci żony oświadcza dorosłym córkom, że pragnie ożenić się z ich byłą gosposią. Zuzanna to kobieta, która jako jedyna na dłużej zachowała posadę u rodziny mecenasa, wychowała jego córki, do ostatnich chwil opiekowała się jego chorą żoną. Skąd zatem wziął się negatywny stosunek córek mecenasa do przyszłej macochy?
Ciekawe postacie to niewątpliwie największy atut tej powieści. Autorka z dbałością o szczegóły przedstawia czytelnikowi każdego z bohaterów, pokazuje jakie wydarzenia ukształtowały każdego z nich, ale nie ujawnia do końca wszystkich ich tajemnic. Odkrywa je małymi kawałkami intrygując czytelnika i nie pozwalając mu oderwać się od lektury.
Agnieszka Janiszewska postarała się również o tło historyczne, pokazując w delikatny sposób realia życia w PRLu, problemy i dylematy ludzi w tamtych czasach.
"Sekrety domu Bille" to opowieść o życiu, o wszystkich jego odcieniach, o chwilach zarówno tych pięknych, jak i bolesnych, z których jest złożone.
Polecam z całego serca i już niedługo opowiem wam o drugim tomie tej powieści.

W pięknym mieszkaniu na Żoliborzu mieszka rodzina Bille. Julian- uznany w środowisku mecenas i jego żona Ewelina niegdyś prowadzili dos rozrywkowe życie, podczas gdy córkami: Różą i Urszulą zajmowali się zazwyczaj dziadkowie. W domu Bille warto było się pokazać i ogrzać w blasku znanych i lubianych. Ale przyszedł kres hulaszczego życia, a potem Ewlina zachorowała. Długo szukano odpowiedniej gosposi, która zajęłaby się dziewczynkami i domem, aż próg mieszkania przekroczyła Zuzanna.
Kobieta starała się jak mogła, była jak członek rodziny, więc nie było dziwne, że Julian postanowił poślubić ją po śmierci Eweliny.Jednak córkom to się nie spodobało...

"Sekrety domu Bille" to dwutomowa powieść autorstwa Agnieszki Janiszewskiej.
Jako że obie części stanowią całość, i nie różnią się nawet tytułem, postanowiłam również opowiedzieć o nich wspólnie.

Kiedy sięgałam po tę historię spodziewałam się opowieści o tajemnicach rodzinnych, czegoś na kształt thrillera psychologicznego, gdzie mogłabym zagłębiać się w meandry głeboko skrywanych sekretów. Myślałam o powieści otoczonej mroczną mgłą wychodzących na jaw skandali.

Ale po lekturze mam zgoła inne wnioski... Po pierwsze jestem zdania, że pomysł był dobry, ale coś nie zagrało w kwestii wykonania. Nie powinno się na siłę rozciągać tej historii, można było zamknąć ją w jednym tomie.
Zabrakło mi dynamiki. Za dużo czczego gadania i wałkowania w kółko tego samego, a za mało akcji.
Bohaterowie z jednej strony mieli zadatki na ciekawych, ale zabrakło im ikry i stali się mdli.

Wszystkie te wnioski nasunęły mi się już po pierwszej części, jednak ciekawość utrzymała mnie w postanowieniu, żeby się nie poddawać. Przeczytałam część drugą, która chyba nawet była trochę lepsza, więcej się w niej zadziało. Jednak patrząc całościowo stwierdzam, że nie jest to historia na miarę moich oczekiwań. Zmarnowany dobry pomysł, którego realizacja jakoś tak się rozlała i rozwlekła po nadmiarze stron.
Cieszę się, że wytrwałam do końca, poznałam wszytkie racje bohaterów i ich relacje, ale pozostał we mnie niedosyt wrażeń.

Co to jest? Wypracowanie 7-8-klasistki? Beznadzieja! Płaskie postacie, żadnej akcji, ciągle powtarzane frazesy, stereotypy. Czegoś tak słabego nigdy nie czytałam. Tu dobrnęłam do 128 strony i zirytowana mówię dość!

Pierwszy raz przeczytałam książkę, dosłownie, przez pomyłkę.. Jak już zaczęłam to skończyłam, choć po drugi tom raczej nie sięgnę, mimo, że pierwszy kończy się tak, że niczego nie wyjaśnia. Całkiem przyjemny styl pisania, ale tego typu powieść obyczajowa po prostu nie dla mnie.

Miałam już przyjemność poznać styl pisania Agnieszki Janiszewskiej dlatego, gdy na rynek trafiła najnowsza powieść autorki, byłam jej ciekawa. Po lekturze poprzednich, książek miałam mieszane uczucia. Jedne przydały mi do gustu, inne trochę mniej. Zabierając się za „Sekrety domu Bille”, spodziewałam się ciekawej powieści obyczajowej z nutką tajemnicy, rodzinnych sekretów, pewnie też i jakichś kłamstw. Po części to dostałam, ale… nie tego się spodziewałam po opisie książki.

Autorka zabiera nas do świata ludzi żyjących pod koniec ubiegłego wieku. Rodzina Bille mieszka w pięknym mieszkaniu na warszawskim Żoliborzu, w którym gosposie długo nie zagrzewają miejsca. Powodem tego są ich dość ciężkie stosunki z chorą żoną mecenasa Bille i ich córkami. Pewnego dnia zatrudniają młodą dziewczynę Zuzannę, która się nie poddaje i w końcu odmienia życie rodziny mecenasostwa, zdobywając ich sympatię, a po śmierci pani Eweliny Bille zostaje nową panią domu.

Powiem szczerze, że z tych książek autorki, które przeczytałam ta najmniej mi przypadła do gustu. Były momenty, kiedy dość ciężko mi się czytało, bo najzwyczajniej nic się nie działo. Mam trochę wrażenie, że autorka przegadała, przerysowała fabułę. Duży wpływ na to wszystko mają też bohaterowie powieści. Chociaż Agnieszka Janiszewska stworzyła zróżnicowane postacie i każdy z jej bohaterów ma inną osobowość i innych charakter, co jest dla mnie dużym plusem, to zarówno Róży, jak i Urszuli (córek mecenasa Bille) nie da się polubić. Bardzo mnie drażniły ich poczynania. Dorosłe już kobiety, które mają własne rodziny, a zachowywały się jak rozkapryszone małe dzieci. A niestety są to po części główne bohaterki książki. Jedyną postacią, którą polubiłam, a według mnie było jej za mało w tej książce była Zuzanna.

Nie chce wam zdradzać za dużo o bohaterach, bo parę zdań i opowiem wam całą fabułę. Niestety, ale przez przydługie rozważania w książęce trochę mało się dzieje. Niektóre wątki zapowiadają się ciekawie, ale nie zostały rozwinięte, są jak by urwane, może w drugim tomie trochę więcej się wyjaśni? Zobaczymy.

Podsumowując: po przeczytaniu tej książki mam wrażenie, że autorka miała fajny i ciekawy zarys powieści, ale potem coś się popsuło i nie wyszło do końca tak, jak powinno. Jednakże nie jest to bardzo zła książka, czasami było ciekawie i tajemniczo. Jednakże uważam, że Agnieszka Janiszewska napisała w przeszłości o wiele lepsze i bardziej wciągające książki, ale to jest tylko moja opinia, a jak wiadomo, ile jest osób na świcie, tyle jest różnych opinii.

Dziś parę słów o książce pt. " Sekrety domu Bille". Powiem Wam, że to bardzo fajna i wciągająca lektura, wręcz nieodkładalna.

Eleganckie, luksusowe mieszkanie państwa Bille na Żoliborzu. Potrzeba gosposi do opieki nad schorowaną żoną oraz dwoma córkami. Julian Bille, prawnik, świadomy tego co dzieje się w rodzinie, z desperacją patrzący na pogłębiający się problem i to, że żadna z pomocy nie wytrzymuje dłużej niż kilka tygodni. I jeden dzień w którym w progu tego apartamentu staje Zuzanna Orłowska, która nie tylko zaskarbia sobie względy Eweliny i Juliana ale także jest bardzo rezolutna i nie poddaje się humorom pani domu, twardo się nią opiekując. Tylko córki państwa Bille Róża i Urszula podejrzewają że kobieta ma złe intencje.... Śmierć Eweliny i decyzja Juliana o ślubie z Zuzanną tylko pogłębiają nienawiść dziewczyn a sama Zuzanna, i co najważniejsze Julian nie mogą się z tym pogodzić. Cała ta nienawiść koniec końców prowadzi do smutnej tragedii..

Czy jest szansa na rozejm w tej rodzinie? Czy kobiety dojdą do porozumienia? A może zniszczą Zuzannę? Jak to wszystko będzie znosił Julian? I jaką tragedia dotknie tej rodziny?

Zaintrygowani? Zapraszam do lektury bo naprawdę warto.

Beznadziejnie nudna książka.Autorka pisze zdania jakby miała na celu odfajkowac tylko określoną liczbę słów .Strata czasu

• Obyczajowa
  • Brak Legimi A