W mroku

2023-02-22

Wyróżniona opinia i

W mroku

przeczytanych książek 2438 napisanych opinii 2390

Dziś dzień odpoczynku przy ciepłym kominku z dobrym filmem.

A co Wy porabiacie?

Jak daleko sięga mrok? Dotyka duszę, wnika w głąb ciała siejąc spustoszenie, smutek, poczucie winy, a przeszłość nieubłaganie domaga się konfrontacji.

„W mroku” Agnieszka Janiszewa, wydawnictwo Zaczytani.

Katarzyna wraz z córką Karoliną wracają po latach pobytu za granicą do Polski, aby  sprzedać dom. Jest to również szansa na spotkanie z dawno nie widzianych ludzi, jednak wiąże się to z rozgrzebaniem ran przeszłości, które tak naprawdę nigdy się nie zabliźniły.

Czy kobietom uda się zostawić przeszłość za sobą i zacząć nowe życie?

Książka jest historią dwóch rodzin, które żyją w mroku minionych lat, każdy z bohaterów popełnił błąd, który miał swoje konsekwencje w dalszym życiu. Książka napisana jest z perspektywy bohaterów co nam pozwala bardzo dobrze poznać ich przeszłość, i to  co wpłynęło na przyszłość. Karolina w swoim nastoletnim życiu popełniła wielki błąd, co powoduje, wiele następstw, które mają swoje bardzo duże konsekwencje i powoduje, że całe jej życie jest poczuciem winy.

Renata żyje w mroku po utracie syna, od dnia jego śmierci codziennie przeżywa żałobę, jednocześnie wiedząc, że popełniła wiele błędów, które mogły mieć wpływ na to co się wydarzyło.

Katarzyna, Magda przyjaciółki, które pomimo wydarzeń i odległości starają się utrzymać kontakt oraz wspólną relację.

Błędy niestety są jedną ze stron naszego życia, popełniamy je starając wyciągnąć z nich wnioski w mniejszym lub większym stopniu. Jedne mają mniejsze, a inne mniejsze znaczenie i często mogą kłaść cienie na naszą przyszłość.

Otrzymałam mroczną, smutną, pełną emocji, a momentami nawet przytłaczającą historię, którą czyta się bardzo dobrze. Autorka wskazuje jak bardzo ważna jest rozmowa, a nie wyciąganie szybkich wniosków z sytuacji bo one mogą doprowadzić nas na drogę, z której ciężko jest zawrócić i naprawić błędy oraz relacje. Warto poczekać, aż emocje ochłoną usiąść i szczerze porozmawiać.

„W mroku” jest to smutna, mroczna, pełna emocji historia, którą warto poznać.

Dziś dzień odpoczynku przy ciepłym kominku z dobrym filmem.

A co Wy porabiacie?

„W mroku” Agnieszka Janiszewa, wydawnictwo Zaczytani.

1982

Uwielbiam napięcie, jakie wprowadziła ta książka. Otóż wiemy, że coś się stało. Wiemy, że jest ofiara. Wiemy, że są winne. Nie wiemy jednak co się stało i przedzieramy się przez kolejne kartki, by dotrzeć do prawdy i sedna sprawy.
Głównymi bohaterkami są Katarzyna i Karolina, matka i córka, które po latach wracają na chwilę do kraju. To tutaj wydarzyło się coś, co sprawiło, że uciekły. Tu jest ich przeszłość, która dopadła ich w Stanach. To przez nią obie kobiety nie zaznały spokoju w duszy i wybaczenia w sercu.
Czy uda im się pokonać demony przeszłości, prosić o wybaczenie innych i co najważniejsze, wybaczyć samym sobie?
Bardzo poruszająca, dość mroczna, ale nie da się od niej oderwać. Solidna powieść psychologiczna, która pokazuje, że z wyrzutami sumienia naprawdę ciężko się żyje.

To nie jest moje pierwsze spotkanie z autorką i kolejne bardzo udane. Książka wzbudziła we mnie mnóstwo emocji, gdyż znam nieco podobną historię...
Tak właściwie to przyznam się, że gdy zamówiłam te książkę w bibliotece, pomyliłam imiona autorek i myślałam, że będzie to kolejny kryminał Izabeli Janiszewskiej, lecz gdy wzięłam do ręki książkę "W mroku", dotarło do mnie, że autorką jest wprawdzie Janiszewska, lecz Agnieszka.
Nie żałuję jednak tej pomyłki, bo ta książka jest naprawdę warta poznania.

"W mroku" to poruszająca historia dwóch rodzin, których losy przeplatają się od wielu lat, jednocześnie łącząc je ze sobą i dzieląc.
Katarzyna mieszka w USA, lecz postanawia przyjechać do Polski. Co prawda, była w rodzinnym kraju kilka lat temu na pogrzebie ojca, ale tuż po ceremonii opuściła Polskę. Teraz, po śmierci męża i macochy, ma zamiar uporządkować swoje sprawy spadkowe i sprzedać rodzinny dom w Pomiechowie. Informuje o tym jedyną przyjaciółkę Magdę mieszkającą w Warszawie. Katarzyna zdaje sobie sprawę z tego, że powrót do kraju to zmierzenie się z trudną i dość bolesną przeszłością. Nieoczekiwanie do Polski wybiera się również jej córka Karolina.
A to właśnie przez wydarzenia związane z nią, tak szybko wyemigrowali za granicę. Okazuje się, że obie mają poczucie winy, które je przygniata. Jednak niemal do końca książki autorka trzyma czytelnika w niepewności, nie podaje przyczyny konfliktu między

"Niczego już nie zmienię, nie naprawie błędów z przeszłości. Skoro przed laty zabrakło mi odwagi i okazałam się nędznym tchórzem, skoro wszystko schrzaniam, to teraz nie pozostaje mi nic innego, jak dalej siedzieć tej swojej skorupie."
Czy powrót do kraju będzie dobrą okazją na to, żeby pozamykać niedokończone sprawy? Czy wreszcie uda się wyjaśnić wszystkie niedopowiedzenia
i wątpliwości? Czy przyjaciółki będą miały odwagę na prawdziwie szczerą rozmowę? Dlaczego rozstały się w konflikcie? Jaka zadra tkwi w sercu Karoliny?
Jaki wpływ na przyszłość może mieć przeszłość? Czy da się naprawić błędy popełnione w przeszłości?

"Żyje się nie tylko po to, by jakoś przewegetować. Wokół nas jest tyle innych ciekawych rzeczy i spraw."

Właściwie to chyba nie ma osoby, która by nie popełniła żadnego błędu, lecz często nawet takie małe niedopowiedzenie, kłamstwo lub rzucenie podejrzenia na kogoś, tak z czystej głupoty lub ze złości czy z zazdrości, może spowodować lawinę następstw, która potrafi nie tylko zniszczyć czyjeś dobre imię, czy zranić do głębi, lecz nawet całkowicie zniszczyć człowieka i jego życie.
Początkowo miałam mieszane uczucia do niektórych bohaterek, lecz im dalej, tym bardziej wczuwałam się niemal w każdą postać. Potrafiłam zrozumieć. Tylko postępowanie nastoletniej Karoliny wkurzało mnie niesamowicie, lecz pewnie dlatego, że znam taki typ bezczelnych dziewczyn, które nie mają żadnych hamulców i żadnego umiaru w okazywaniu swojej wyższości.

Chociaż to smutna i dość mroczna a czasami nawet przytłaczająca historia, to czyta się ją szybko.
Myślę, że może być pouczająca, gdyż autorka uświadamia nas o tym, jak ważna jest szczera rozmowa. Między przyjaciółmi, między rodzicami i dziećmi, między znajomymi. Plotki i domysły zawsze robią dużo złego.

Czytając tą książkę łapała mnie bezsilność. Nie rozumiałam postępowania tego głupiego dziewczątka, jakim jest Karolina. Wiele razy miałam ochotę odłożyć tą książkę, by po prostu nie wiedzieć, co jeszcze może wymyśleć ta bezmyślna nastolatka. Jej postępowanie szczególnie w tych czasach, gdy wystarczyło jedno słowo, by zniszczyć komuś życie. Tak się stało właśnie z Grzegorzem. W mroku żyje także Renata, która po stracie syna nie potrafi już ułożyć sobie życie. Mało tego to jedno wydarzenie wpływa na losy naszych wszystkich bohaterów. I ta bezsilność przez jedną, głupią nastolatkę. Dobrze się czytało. Jest to mroczna i smutna historia. Polecam.

To moje pierwsze spotkanie z autorką i bardzo udane. Książka wzbudza mnóstwo emocji, polecam

„Każdy powinien ponosić konsekwencje swoich czynów i decyzji”.

Dwie rodziny, dzieli je przeszłość i liczne nieporozumienia. Katarzyna Jaworska razem z córką, po latach pobytu za granicą wraca od Polski. Kobieta ma zamiar sprzedać rodzinny dom w podwarszawskim Pomiechowie. Popyt w kraju staje się okazją do odwiedzenia dawno niewidzianych miejsc i spotkań z dawnymi znajomymi. Przede wszystkim zaś jest konfrontacją z trudną i bolesną przeszłością. Wydarzenia, jakie miały miejsce przed laty, stały się powodem wyjazdu Katarzyny z kraju. Czy teraz po latach kobieta upora się z przygniatającym ją poczuciem winy? Czy będzie w stanie naprawić relacje z bliskimi?

Czy przeszłość zawsze można naprawić? Akcja powieści toczy się swoim rytmem, intryguje i niesie emocje. Cała ta tajemnicza historia ma swoje drugie dno. Ciekawie, bardzo realnie i barwnie ukazani bohaterowie. Zwykli ludzie z całym bagażem życiowych, trudnych doświadczeń. Do Katarzyny miałam początkowo bardzo mieszane uczucia, nie do końca potrafiłam ją zrozumieć.

Tajemnice rodzinne mają to do siebie, że uwierają, nie pozwalają w pełni cieszyć się z teraźniejszości, wracają w najmniej spodziewanym momencie. Każdy z nas popełnia błędy, dobrze, jeżeli możemy z nich łatwo wybrnąć. Są jednak i poważniejsze, takie, które mają swoje konsekwencje, wpływają na życie innych, ranią, niszczą. Bohaterowie powieści, zaznali takiego „błędu”, miał on diametralny wpływ na ich życie, doprowadził od braku porozumienia między bliskimi i zniszczył ich dobre relacje. Autorka umiejętnie wodzi nas za nas, stopniowo odkrywa przed nami prawdę, trzyma w niepewności i delikatnym napięciu. Trudne, niepokojące tematy, śmierć dziecka, rodzinne nieporozumienia, wyrzuty sumienia, poczucie winy, niezagojone rany. Wyraźnie czujemy klimat lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to przynależność do partii wiązała się z przywilejami.

Wciągająca powieść obyczajowa z intrygującą historią w tle. Smutna, chwilami przytłaczająca, refleksyjna, przepełniona emocjami i rodzinnymi tajemnicami. Zakończenie zaskoczyło mnie, nie tego się spodziewałam. Polecam.

„Każdy powinien ponosić konsekwencje swoich czynów i decyzji”.

Za mną książka, która nie jest z tych radosnych i wywołujących uśmiech. „W mroku” to kolejna historia od p. Agnieszki, która porusza fabułą i daje mnóstwo czasu do przemyśleń. Poznajemy dwie rodziny, które niedogadane i niepogodzone z przeszłością, od kilkunastu lat trwają w świecie za którym ciągną się niedopowiedzenia zatruwając teraźniejszość i przyszłość.

Przyjazd kobiet do Polski zdaje się być świetną okazją do zamknięcia i wyjaśnienia trudnej przeszłości. Ale czy rzeczywiście tak będzie? Czy wykażą się odwagą do rozmowy i pojednania?

Na łamach powieści poznajemy pewną tajemnicę oraz w końcu jej rozwiązanie. To okazało się być dość przewidywalne, mimo tego i tak czytamy z zapartym tchem. Autorka prowadzi nas powolnym tempem, które pełne jest napięcia, sekretów, emocji i opisów. Odnajdywanie siebie jest wątkiem za którym przepadam, takie życiowe i potrzebne.

Przyjazd...

Nie ma na świecie osoby, która w swoim życiu nie popełniła chociażby jednego błędu. Czasami są to pomyłki, które można łatwo naprawić, które nie niosą za sobą, żadnych poważnych konsekwencji, ale są i takie, które potrafią zniszczyć wszystko dookoła, zranić ludzi, na których nam zależy.

Agnieszka Janiszewska w swojej najnowszej książce „W mroku” przedstawia nam losy ludzi, których życie diametralnie się zmieniło w wyniku strachu, błędu, braku porozumienia, czy akceptacji.

Autorka wprowadza nas do świata bohaterów w momencie, gdy po latach do Polski ze Stanów Zjednoczonych postawia przylecieć Katarzyna Jaworska oraz jej córka Karolina. Dla Kasi głównym celem podróży jest sprzedaż jej domu rodzinnego w Pomiechowie, natomiast Karolina chce się skonfrontować z demonami przeszłości. Dla obu kobiet powrót do kraju nie jest łatwy. Przeszłość kryje w sobie dużo bolesnych wspomnień, tajemnic, trudnych emocji i relacji z ludźmi.

Po przeczytaniu tej książki mam mieszane uczucia. Agnieszka Janiszewska miała ciekawy pomysł na historię. Powieść trzyma w napięciu do ostatnich stron, dawkując nam odpowiednio emocje. Jednakże na początku dość ciężko i długo mi się ją czytało. Czasami musiałam się zastanowić czy bohaterowie wspominają przeszłość, czy już mówią o teraźniejszości. Natomiast gdzieś tak po połowie przeczytanych stron to uczucie zniknęło i naprawdę przyjemnie mi się czytało tę powieść.

Autorka poruszyła dość trudny i ciężki temat w swojej książce. Śmierć dziecka; to jak jeden błąd prowadzi do kolejnych; próba pogodzenia się z przeszłością i wybaczenia, a to wszystko w czasach, kiedy w Polsce ludzie wychodzili na ulice, a w sklepach nie było nic.

Agnieszka Janiszewska w swojej książce przedstawiła nam bohaterów, których teraźniejszość toczy się w 2006 roku, a przeszłość dotyczy lat 80. XX wieku, kiedy to w Polsce, żeby być kimś i mieć dostęp do różnych rzeczy, trzeba było należeć do partii. Autorka na pierwszy rzut oka stworzyła różnorodnych bohaterów, ale jak się człowiek zastanowi, to niektórzy byli do siebie bardzo podobni. Nie wszyscy bohaterowi przydali mi oni do gustu. Nie rozumiałam ich zachowania. Czasami zastawiałam się jak tak można żyć, dawać sobą pomiatać, dyrygować. Najbardziej rzeczywistą dla mnie bohaterką była Karolina i najbardziej przydała mi ona do gustu, chociaż wydawać by się mogło, że była czarnym charakterem tej książki.

Co do zakończenia, to spodziewałam się czegoś bardziej zaskakującego, tym bardziej że autorka trzymała nas przez całą książkę w napięciu i wyczekiwaniu. Muszę jednak przyznać, iż mimo wszystko nie było to do końca przewidywalne zakończenie.

Podsumowując: książka „W mroku” nie jest powieścią na jeden wieczór, gdyż akcja nie jest dynamiczna, przez co czyta się dość wolno. Natomiast ciężko jest ją nie doczytać do końca, gdyż autorka potrafi dawkować w emocje i nie zdradzać tajemnic do ostatnich stron.

Bardzo lubię twórczość Agnieszki Janiszewskiej, interesuje mnie też możliwość poznawania cyklów spod jej pióra, jak również na ten moment oddzielnych historii. Wszystkie historie, z którymi miałam okazję zapoznać się do tej pory okazały się dla mnie naprawdę dobrze wypełnionym czytelniczo czasem. Byłam przekonana, że ,,W mroku" Agnieszki Janiszewskiej również zaliczy się do tego grona i tak też niewątpliwie się stało.

Pogodzenie się z własną przeszłością nie jest łatwym zadaniem, ale zmierzenie się z nią jest jeszcze trudniejsze. Przekonać mogły się o tym matka z córką, które po wielu latach postanowiły wrócić do Polski. Była to doskonała okazja do tego, by odnowić kontakty, ale także zmierzyć się z tragedią, która miała miejsce przed laty. W powieści ciekawym dodatkiem są strony pisane kursywą z pierwszoosobową narracją Karoliny.

Bardzo podoba mi się ta propozycja i miło spędziłam czas z tą lekturą. Agnieszka Janiszewska potrafi tworzyć ciekawe historie i ta książka także niewątpliwie taka jest. ,,W mroku" jest obszernym wydaniem i z tego względu dobrze jest zaplanować sobie odpowiednią ilość czasu na jego lekturę. Zaręczam jednak, iż jest to tak wciągająca lekturą, że chce się wygospodarować każdą wolną chwilę w celu zapoznania się z jej kolejnymi stronami.

Agnieszka Janiszewska znana jest z tego, że pisząc powieści stara się poruszyć emocjonalną strefę u czytelnika. Dotychczas przeczytałam kilka pozycji tej autorki i wiem, że za każdym razem jej się to udało. Gdy pojawiło się "W mroku "wiedziałam, że z całą pewnością po nią sięgnę. Tak też się stało i oto jestem już po lekturze tej książki.

Ten utwór literacki opisuje historię kobiet, które osiemnaście lat temu, przeżyły straszną traumę, związaną, że śmiercią Grzegorza. Dla Renaty był synem, jedynakiem, dla Karoliny, zwanej Kają, chłopakiem, w którym się bez pamięci zakochała, gdy była nastolatką. Katarzyna to matka dziewczyny, a Monika jej przyjaciółka i siostra Renaty. Wszystkie te kobiety, mają zadawnione żale i przeżywają tragiczną śmierć, studenta. Przez większą część książki, autorka utrzymuje w tajemnicy co stało się wtedy i dlaczego Karolina, oraz jej rodzina zostały oskarżone o śmierć Grzegorza.

Obok zagadki, która podnosi zainteresowanie czytelnika, autorka przedstawia bohaterów i ich poczynania zarówno w 1988 roku, jak i osiemnaście lat później, kiedy to część osób chce doprowadzić do tego, aby stanąć w prawdzie i zmierzyć się z tym, co nie pozwala im zachować psychiczną stabilizację. Aby móc iść do przodu, trzeba rozliczyć się z przeszłością. Najbardziej na tym zależy Karolinie, która od śmierci Grzegorza nie potrafi prowadzić normalnego życia i unieszczęśliwia nie tylko siebie, ale i swoją rodzinę. Czy jej się to uda i co się wydarzyło w ten sierpniowy dzień, w którym zginął student?

Akcja toczy się niespiesznie i bardzo powoli ujawnia sytuację. Przez większą część książki odnosiłam wrażenie, że praktycznie stoi w miejscu, a autorka gra jedynie kartami odkrywając emocje swoich bohaterów. Całość stwarza bardzo przygnębiający nastrój poprzez ukazanie ludzi pogrążonych w mroku. Czy uda im się wyjść z tego marazmu i przebaczyć innym i sobie?

Temat poruszony w powieści jest niezwykle trudny i z całą pewnością niełatwo o nim pisać. Pani Agnieszce się to udało jednak autorce nie udało się mnie zainteresować fabułą. Rozwiązanie zagadki śmierci było banalne, a zakończenie przewidywalne. Doczytałam do końca, bo byłam ciekawa właśnie tych rozwiązań i muszę przyznać, że czuję rozczarowanie. Nie tego się spodziewałam.

Ten utwór literacki opisuje...

• Przeczytane 2023
  • Brak Legimi A