Kwiat Dalekiej Północy

Okładka książki Kwiat Dalekiej Północy James Oliver Curwood
Okładka książki Kwiat Dalekiej Północy
James Oliver Curwood Wydawnictwo: Wydawnictwo CM Seria: Klasyka literatury amerykańskiej powieść przygodowa
powieść przygodowa
Klasyka literatury amerykańskiej
Flower of Far North
Wydawnictwo CM
2022-12-15
2022-12-15
Jerzy Marlicz
kwiat dalekiej polnocy kwiat

Jestem wielkim fanem pisarza od ponad 20 lat I posiadam wszystkie jego ksiazki przetlumaczone na jezyk polski jak I pozostale w jezyku angielskim. “KWIAT DALEKIEJ POLNOCY” (Org. tytul “THE FLOWER OF FAR NORTH”) to piekna opowiesc o milosci, poszukiwaniu szczescia, zbawiennym dzialaniu kanadyjskiej przyrody i tajemniczym miejscu ktore rozpala zmysly I wyobraznie.

“KWIAT DALEKIEJ POLNOCY” bardzo przypomina mi inna ksiazke Curwooda “DOLINA LUDZI MILCZACYCH”. Jest tajemnicza kobieta z przeszloscia, ucieczka w canoe z nurtem rzeki w kierunku mitycznej, idyllicznej krainy zwanej Fortem Bozym o ktorej nawet najstarsi Indianie i Traperzy nigdy nie slyszeli

Filip Whittemore wpada na swietny pomysl biznesowy analizujac na mapie trase nowej linii kolejowej; pionierskiego projektu ktora polaczy Zatoke Hudsona z reszta kraju. Mezczyzna postanawia wykupic tereny wraz z licznymi jeziorami przyleglymi do nowo budowanej lini kolejowej widzac ogromny potencial tego miejsca. Pieniadze inwestuje w nowe magazyny, chlodnie, bocznice kolejowe i pragnie zajac sie sprzedaza pstragow na duza skale. Pomysl okazuje sie strzalem w dziesiatke. Biznes zaczyna swietnie sie rozwijac a przyszlosc wydaje sie byc swietlana. Jego wizja “rybnego eldorado” i szybkiego wzbogacenia roznosi sie echem po kraju i przysparza mu wielu wrogow i przeciwnikow. Czesc wspolnikow Filipa okazuje sie byc nie uczciwa, pojawia sie rowniez spisek wsrod miejscowej ludnosci, wkutek czego kilka magazynow zostaje umyslnie podpalonych. Pewnej nocy Whittemore spotyka tajemnicza kobiete Janke w towarzystwie Metysa Piotra przy jasnym swietle ksiezyca na skalnym wystepie obok morskiej zatoki. Tych dwoje wydaje sie byc jakby przeniesionych z innej epoki biorac pod uwage ich wyglad, maniery I zachowanie. To spotkanie pociagnie za soba szereg nieoczekiwanych wydarzen. Wkrotce Filip ratuje kobiete i mezczyzne przed atakiem zbirow i wspolnie kontynuja ucieczke w canoe wzdluz rzeki Churchil do tajemniczego miejsca zwanego "Fortem Bozym". Czy tam Filip zdola rozwiklac wszelkie zagadki ktore go trapia? A moze odnajdzie wreszcie upragnione szczescie? Czy zdecyduje sie na zawsze pozostac na dalekiej polnocy otoczony piekna i dziewicza przyroda? Zachecam do lektury.

Curwood nie po raz pierwszy pokazuje duza wiedze i znajomosc tematu, zasypujac czytelnika licznymi informacjami i ciekawostkami. Kunsztowny jezyk literacki Curwoda, sugestywne I plastyczne opisy pobudzaja wyobraznie, pozwalaja czytelnikowi byc w centrum wydarzen, slyszec szum morza, czuc chlod wiatru na twarzy, wolnosc I bliskosc dzikich zwierzat. Ksiazki takie jak ta pozwalaja uwierzyc w milosc prawdziwa, czysta, bezinteresowna i na cale zycie. Definicja szczescia czesto powiazana jest z przyroda ktora nas otacza dlatego musimy ja chronic I szanowac.

Mysle ze sukces tej ksiazki jak I wielu innych to charakterystyczny styl pisarski Curwooda na ktory skladaja sie piekne opisy krajobrazow, uwielbienie przyrody i natury, walka dobra ze zlem, kodeks moralny, prawdziwa milosc ktora zawsze zwycieza na koncu, ponadczasowe wartosci I przeslania , liczne zwroty akcji, poscigi i ucieczki, szlachetosc bohaterow, niepisane prawo dalekiej polnocy, ciekawostki z zycia zwierzat I ludzi na tamtych obszarach sto lat temu I oczywiscie tajemnica ktora trzyma czytelnika w napieciu do ostatniego rozdzialu. Kto dzis pisze takie powiesci przygodowe!?..

Szkoda ze tak piekne i ponadczasowe ksiazki Curwooda nie sa juz popularne w dzisiejszych czasach, ale pojawilo sie swiatelko w tunelu! Wydawnictwo LTW wydalo trzy powiesci Curwooda, nigdy wczesniej nie publikowane w Polsce tzn “Honor Wielkich Sniegow”, “Niebezpieczny Szlak” i “Kraj Boga i Kobiety” (oraz "Dolina Smierci" wydana ponownie od czasow dwudziestolecia miedzywojennego). Jest wiec nadzieja, zachecam do kupowania, czytania I moich pozostalych recenzji ksiazek pisarza. Pozdrawiam milosnikow J. O. Curwooda i do zobaczenia na szlaku!

“KWIAT...

Ładna opowieść o prostych ludziach i ich uczuciach

Ładna opowieść o prostych ludziach i ich uczuciach

Piękna opowieść o prostych ludziach i ich wyjątkowych duszach. Książka wspaniała, jak zresztą wszystkie James'a Oliver'a Curwood'a. Gorąco polecam. :)

Tajemnica, którą ukrywa Janka nie pozwala jej być z Filipem.

Tajemnica, którą ukrywa Janka nie pozwala jej być z Filipem.

Całe życie mylę tę książkę z "Doliną Ludzi Milczących" :) Obie były lekturami mojej rodzącej się wrażliwości międzyludzkiej. Do obu zapałałam wielką sympatią. Ale w mojej głowie Janka jest partnerką Jeemsa...:/

Cudna książka zachwycona jestem.
Uwielbiam takie czytać, a ta świetna godna polecenia!!!

Cudna książka zachwycona jestem.
Uwielbiam takie czytać, a ta świetna godna polecenia!!!

Kiedyś zaczytywałam się w powieściach o Indianach, traperach i tym podobnych klimatach, ale ten czas już chyba przeminął. Dzisiaj nie przemówiła do mnie opowieść Jamesa Curwooda. Styl wydał mi się nieco naiwny, a intryga naciągana i zbyt płytko wyjaśniona. Szkoda.

Jeszcze raz romans, tym razem w troszeczkę gorszej odsłonie niż w "Dolinie Ludzi Milczących", ale również warto przeczytać. Poznajemy kawałek Ameryki z czasów pionierów wpleciony w romantyczny wątek. Zbytnia dosadność w manifestowaniu uczuć, troszkę przeszkadza w dzisiejszych czasach. Ja wolę delikatnie zarysowane emocje, gdzie sam się ich muszę domyślać (z drugiej strony patrząc, jak się trafia na jedyną wolną i ładną niewiastę w promieniu 200 mil, to można się ekscytować :)).Jednak to Curwood, którego lubię i którego czytałem wszystko, a trylogia "zwierzęca"- najlepsza z tego gatunku. Oceniam jako "dobra", ale tylko dlatego, żeby mi nie zabrakło skali przy innych książkach. To jest bez wątpienia dobra książka, w pełnym tego słowa znaczeniu.

Mimo wielu pozytywnych opinii przez innych mnie ta książka nie zaciekawiła. Starałam się dobrnąć do połowy co cudem mi się udało i ją odłożyłam. Książka nie tyle co mnie nudziła, a po prostu przy niej zasypiałam.
Może kiedyś uda mi się ją w całości przeczytać. Okaże się z czasem jak co do niej będzie.

Moja ulubiona - poza trylogią - książka Curwooda.

Moja ulubiona - poza trylogią - książka Curwooda.

• Przygodowe
  • Mam