Wesołe przygody Robin Hooda

tłumaczenie
Paweł Merecz
The merry adventures of Robin Hood

Inne wydania

Robin Hood, saksoński szlachcic, zostaje skazany na banicję i musi ukrywać się w Lesie Sherwood. Wkrótce dołącza do niego doborowa drużyna dzielnych i wesołych zabijaków: Mały John, Szkarłatny Will, Allan z Doliny i Braciszek Tuck.

• Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Mity i zgrzyty
  • Czarne liście
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Koniec warty
  • Twoim śladem
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Opowieści i przypowieści
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,55 (22 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,5 (2 ocen i opinii)
Mity i zgrzyty
Tadeusz Boy-Żeleński , Jan Gondowicz

0 (0 ocen i opinii)
Czarne liście
Maja Wolny

7,45 (11 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

Opowieści i przypowieści
Franz Kafka

8,1 (10 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Aesir | 2013-10-16
Przeczytana: 08 października 2013

Bardzo pocieszna, lekka i przyjemna w lekturze powieść pikarejska o najsłynniejszym banicie w historii literatury, Robin Hoodzie. Howard Pyle, amerykański pisarz i rysownik, autor dzieł o tematyce folklorystycznej, sięgnął w tym utworze po znany topos szlachetnego łotrzyka, który rabuje bogatych i wspomaga biednych. Legenda o Robin Hoodzie oraz jego drużynie wesołych infamisów już od wielu stuleci stanowi inspirację dla bardów, literatów, etnografów, ostatnimi czasy także dla scenarzystów i producentów filmowych, a nawet twórców gier komputerowych, przeto nie spodziewałem się żadnych szczególnie interesujących, czy nowych motywów w tej książeczce, lecz takowe przypuszczenie było przedwczesne i niesłuszne.
Niepowetowanie powieść Pyle'a wyróżnia błyskotliwa synteza dowcipu i mądrości ludowej. Autor zastosował swobodny i gawędziarski styl narracji, przy czym z humorystycznych opisów zdarzeń zawsze wyprowadza głębszą refleksję o uniwersalnych wartościach dobroci, sprawiedliwości,...

chrispu | 2014-03-02

Moja pierwsza "poważna" książka. Książka, którą można czytać od początku do końca lub każdy rozdział z osobna. Właściwie to nie pamiętam już ile razy ją przeczytałem. I jakoś mi się nie znudziła.
Co jest jej zaletą - świetnie opisane dzieje legendarnego rabusia, bardzo obrazowy język autora, mało nużących opisów i śmieszne przygody oraz stosunkowo mało trupów i magii (tak wszechobecnej w filmowych wersjach powieści). Czyli można być łotrzykiem nie kładąc pokotem nieprzyjaciół. Może to nie ma przełożenia na rzeczywistość ale książka na tym zyskuje. A co jest w niej na minus - zakończenie, a właściwie ta jego część opisująca dzieje Robina jak już się zaciągnął do wojsk króla Ryszarda. Przez ten opis całe dzieło traci tempo i styl. A samo zakończenie - rewelacyjne, wzruszające i u co wrażliwszych czytelników może się pojawić łza w oku.
Książka jest jak najbardziej młodzieżowa, z nakierowaniem na płeć męską, bardzo odbiegająca od filmowych wersji. Co ciekawe - poszczególne wydania...

Northman | 2015-02-02
Przeczytana: 02 maja 1993

Mówisz "Robin Hood" - myślisz "przygoda"! W moim przypadku zawsze tak było i zawsze tak będzie - w olbrzymiej mierze dzięki tej wspaniałej, magicznej, małej książeczce, którą pokochałem jako dziecko i którą do dzisiaj trzymam na swojej półce:)

Howard Pyle pokazał mi na łamach "Wesołych przygód Robin Hooda" co to znaczy naprawdę "wesoła przygoda". Czytając tę książkę po prostu nie można choć raz się nie uśmiechnąć:) Aż ma się ochotę cofnąć w czasie i dołączyć do Robina w Sherwoodzie, wybrać się na przechadzkę leśną ścieżką, a kto wie?, może nawet wybrać się do Nottingham i kolejny raz wywieść w pole Szanownego Szeryfa tego zacnego miasta?:) Ta książka ma w sobie coś wspaniałego i niezapomnianego... Tym czymś jest magia dzieciństwa:)

Polecam:)

sola255 | 2015-02-01
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane

Dzięki LC przypominam sobie mnóstwo książek , które czytałam.
Ponoć to literatura dla męskiej części młodzieży , ale ja taką czytałam :-)
Wesoła kompania Robina z lasu, ich przygody przenosiły mnie w inny świat.
Bawił mnie spryt sherwoodzkiej drużyny , wzruszała wrażliwość , dobroduszność i w żaden sposób nie mogłam zrozumieć głupoty Szeryfa z Nottinghamu !

Yrr | 2016-06-09

Przeczytałem ją jako dziecko, nie widząc wcześniej żadnego filmu o Robinie. Znalazłem w wakacje u dziadków na półce i sięgnąłem po nią ze względu na przymiotnik "wesołe" w tytule (niektóre wydania miały polski tytuł "Wesołe przygody Robin Hooda"). Pochłonąłem w dwa dni parskając śmiechem i prawie płacząc na koniec (mali Indianie nie płaczą). To przez tę książkę, nigdy nie dałem się porwać modzie na kolejnych filmowych Robinów Hoodów, a "Faceci w rajtuzach" byli niewybaczalną profanacją.

Przygody chyba wszystkim znane, więc nie ma to co dodawać, ale zapisane z takim poczuciem humoru i wartką akcją, że wciągną chyba każdego. Może postaci trochę płytki (zwłaszcza głupi szeryf), ale za to problemy jak najbardziej prawdziwe i zachęcają do refleksji, nawet jeśli akurat zanosimy się śmiechem.

Naprawdę polecam, jeśli chcecie się rozerwać, nie boicie łez, lub chcecie poznać "jedyną słuszną" historię wesołej kampanii z lasu.

Przemek | 2013-03-12
Przeczytana: 12 marca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka jest tak wesoła, że kiedy się dochodzi do zakończenia, opowiadającego o końcu legendy Robin Hooda, o jego śmierci z łukiem w dłoni, to jest ono naprawdę piękne i wzruszające. Jest również zaskakujące, bo przecież zawsze wszystko mu się udawało i wszystko było zabawą, choć już przygoda u królowej Eleonory (konkurs łuczniczy w Londynie i trudności w powrocie do Sherwood) była pierwszym znakiem ostrzegawczym.
Czytając tę książkę miałem nie raz wrażenie, że jest to pierwowzór humoru, które znamy obecnie z filmów animowanych takich, jak Tom i Jerry, Wilk i Zając, itd. Takiego chwata jak Robin po prostu nie ma i już nie będzie w całej wesołej Anglii.
Dodam też, że książka sprawdza się jako pozycja dla dzieci. Dzieciom jednak warto oszczędzić epilogu oraz przygody z Cudakiem z Gisbourne.

olo | 2012-09-27
Przeczytana: 1986 rok

Czy można ocenić książkę, którą się zaczytywało od początku do końca, by zaraz pod jej koniec zaczać od początku. Do dziś - a przecież mija ponad 20 lat mogę słowo po słowie powiedzieć co działo się kiedy Robin Hood spotkał Johna Małego, albo jak się zeszli ze Szkarłatnym Willem. Opowieść o Robin Hoodzie bez zadęcia i całej tej okołokrucjatowej fanfary. Bez muzyki Clannadu w tle i bez Kevina Costnera. Przez to wszystko jedyna i wyjątkowa.

AlexDelaware | 2012-09-27

Bardzo dobra książka przygodowa o jednym z największych bohaterów wszechczasów. Jedna z pierwszych książek jakie przeczytałem. Dostałem ją od mojej babci jak miałem 7 lat :). Okładka ma zupełnie inny wygląd, ale liczy się treść :)

| 2010-09-15
Przeczytana: 1994 rok

Wielki sentyment z dzieciństwa. Sczytana do cna...

Graczkaktóragra | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

Na książkę tę natknęłam się w bibliotece. Właściwie to przechodziłam obok regału i zahaczyłam torbą o okładkę. "Robin Hood" spadł mi pod nogi jak grom z nieba. Podniosłam go i postanowiłam wypożyczyć. Natychmiast pomknęłam do czytelni, a potem.... Połknęłam go na raz.
Opowieść ta przenosi czytelnika w niezwykły świat "wesołej Anglii". Poznajemy w niej garstkę "wesołych banitów". W tym samego Robin Hooda. Przeżywamy wraz z nimi setki przygód. Wybieramy się do lasu Sherwood. A w tle usłyszymy szkockie dudy i celtycką muzykę.
Mi ta niezwykła - można powiedzieć - legenda przypadła do gustu. Może przez moje zamiłowanie do łucznictwa? Może przez świetną scenerię? Może chodziło o epickie dialogi? A może wszystko razem? Nie wiem, ale na pewno ta powieść uwiedzie każdego.
Serdecznie polecam!!!
Graczkaktóragra