Szara Wilczyca

Cykl: Szara wilczyca (tom 1) | Seria: Mała klasyka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kazan The Wolf-Dog
allison

Podróż śladami wilków. Kazan – mieszaniec psa rasy husky z wilkiem – oraz jego towarzyszka Szara Wilczyca przemierzają lasy i pustkowia Alaski, szukając schronienia i pożywienia oraz opiekując się sobą nawzajem. W surowym klimacie Ameryki Północnej czeka ich wiele niebezpieczeństw oraz wyzwań. Przyroda i cywilizacja pełne są wrogów, ale także niespodziewanych przyjaciół. Powieść Curwooda to...

Podróż śladami wilków.

W surowym klimacie Ameryki Północnej czeka ich wiele niebezpieczeństw oraz wyzwań. Przyroda i cywilizacja pełne są wrogów, ale także niespodziewanych przyjaciół. Powieść Curwooda to historia wielkiej miłości, która zawsze zwycięża – w konfrontacji z człowiekiem, ze zwierzętami oraz z naturą.

Nowe ilustrowane wydanie zachwyci wszystkich miłośników zwierząt i przygód. Dzięki tej książce dzieci docenią piękno dzikiej przyrody i nauczą się szacunku do sił natury.

źródło opisu: https://sklep.zysk.com.pl/szara-wilczyca.html

źródło okładki: https://sklep.zysk.com.pl/szara-wilczyca.html

jar1o | 2019-05-26
Przeczytana: maj 2019

Powrót po latach do książek J.O.Curwood i J.Londona.
Ładne wydanie "Szara Wilczyca" i "Biały Kieł" wydawn. Zysk i S-ka.
Twarde i miłe dla oka okładki, ilustracje, wstążki-zakładki, niejednolity format obu.
Ciągle uważam że wszelkie książki w okładkami z przed kilkudziesięciu lat biją na głowę te obecne.
Ostatnie spotkanie z wilkiem lata temu od Curwood było z Błyskawicą, teraz kolej na Kazana.
Daleka zimna północ, pory roku nie wybaczające nieprzygotowanym i nieprzystosowanym.
Ludzie szukający zysku, przygody, wiedzy, przetrwania, mordu.
Kazan w 3/4 husky i w 1/4 wilk.
Szuka kontaktu z ludźmi, kobietami (są zawsze takie dobre), poznaje wilczycę która w następstwie zdarzenia zdana jest tylko na niego.
Fabuła nieskomplikowana i może przewidywalna tak jak prosty niezakłamany rozum zwierzęcia ale przez to wyjątkowa.

Kasia | 2018-12-23
Przeczytana: 07 października 2018

Mimo upływu lat (od jej premiery minęło ponad sto lat), książka w niczym nie straciła siły wyrazu. Porusza, wzrusza i bawi; pokazuje, że zwierzęta to nie bezmyślne stworzenia, lecz żywe istoty zdolne do miłości, oddania i poświęcenia. Nieważne, czy macie lat dziesięć, czy trzydzieści – warto sięgnąć

Cała opinia:

Kazan to mieszaniec wilka z husky. To zwierzak który ma ciężkie doświadczenia ze szczenięcych lat. Człowiek kojarzy mu się głównie z biciem i niewolą. Jednak ma i dobre wspomnienia które niczym zew natury ciągną go do ludzkich siedlisk i każą dbać i pomagać.
Miło iż tytułową bohaterką jest wilczyca, to jednak Kazan bardziej przyciąga w tej powieści uwagę. Autor pod postacią zwierząt pokazuje nam jak wielką siłę i wolę przetrwania mają te niezwykłe osobniki. W ogromnym mrozie, często głodne wędrują setki kilometrów przez Alaskę. Po drodze toczą wiele walk o przetrwanie, żywności czy jak to w przypadku Kazana w obronie tych których kocha.
Świat nie jest dla nich zbyt łaskawy. Szara wilczyca w czasie tej wędrówki zostaje okaleczona na całe życie, i jakby było tego mało traci coś jeszcze.
Kazan wychowywany przez ludzi, przekazywany innym właścicielom ufa tylko nielicznym. Wie kogo bronić, i w sytuacji zagrożenia jest gotów na wszystko mimo iż wie co będzie karą. Kiedy wybiera wolność...

książek: 2019
Efemeryda | 2018-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2018

Robiąc porządki, myślałam że biblioteczkę w jedno popołudnie odgruzuję. Wszystkie nowe i większość starych książek mam w formie elektronicznej. Myliłam się. Szelest kartek, delikatne tumanki kurzu;), zapach papieru, dziwne wzruszenie na widok tytułu i ciąg skojarzeń sprawiły, że każdą książeczkę brałam do ręki, kartkowałam, czytałam jakiś fragment i….zajęły mi porządki ponad tydzień.
Spokojna, pełna doskonałych opisów przyrody młodzieżowa przygodówka, gdzie praktycznie brak człowieka, a mimo to intrygująca. Polecam.

LadyEssex | 2018-09-29
Przeczytana: 09 stycznia 2005

Wzruszająca historia o szarym wilku i towarzyszącym mu dzikim psie, którzy podczas swojego życia muszą stawić czoło wielu przeciwnościom losu. Wspaniała książka, która na zawsze zapadła mi w pamięci, jak zresztą większość James'a Oliver'a Curwood'a.

Snieznooka | 2018-09-28

Książek Jamesa Olivera Curwood nie trzeba nikomu przedstawiać, „Szara Wilczyca” jest niezwykła. Opowiada historię Kazana niezwykłego mieszańca huskiego i wilka oraz jego partnerki tytułowej Szarej Wilczycy. To dramatyczna historia miłości mieszańca i wilczycy, którym przyszło żyć w bardzo trudnych warunkach północnoamerykańskiej puszczy. To historia pokazująca oddanie i poświęcenie, wzrusza i skłania do refleksji. Pochłania czytelnika i uwrażliwia na każdą istotę żywą, bowiem zasługuje ona na szacunek, o czym niejednokrotnie człowiek zapomina.

„Wiatr przywiał mu teraz woń znacznie ostrzejszą. Kazał natężył mięśnie, zebrał się w sobie i ruszył sanie z miejsca.”

Akcja książki dzieje się na dalekiej Alasce, imię naszego bohatera dosłownie można przetłumaczyć, jako „dziki pies”, chociaż na początku historii imię to wcale do niego nie pasuje. Wydaje nam się miłym i łagodnym pupilem, który łasy jest na wszelkie pieszczoty. W dalszej części okazuje się, że uratował pewną kobietę od...

książek: 1943

Wydawnictwu Zysk udało się zainteresować mnie klasyką dla tych młodszych. Wznowienia tego typu lektur to pomysł bardzo trafiony. Prezentują się one cudownie i przyciągają wzrok swoją prostotą. Dzięki temu zmotywowałam się do nadrobienia Królewicza i żebraka i Białego Kła, co już dawno mnie kusiło, a zawsze pojawiały się inne książki, które skutecznie odwracały moją uwagę. Podobnie rzecz się miała z Szarą Wilczycą, Curwooda. Myślałam o niej już od dawna i niejednokrotnie zerkałam na nią na czytniku, jednak jak się często zdarza z opowieściami, które bardzo chcemy poznać... było nam nie po drodze. Dopiero przesyłka od wydawnictwa sprawiła, że po Szarą Wilczycę sięgnęłam i to praktycznie od razu po otwarciu koperty. Nigdy sobie nie wybaczę, że tak długo zwlekałam z przeczytaniem tej historii.

Kazan nie jest do końca psem. Domieszka wilczej krwi sprawia, że husky ma swój charakter i nie da się oswoić byle komu. Izie udaje się jednak zdobyć jego zaufanie i kojarzy się Kazanowi z dobrem...

Sargento_Garcia | 2018-09-19
Przeczytana: 19 września 2018

James Oliver Curwood to dla mnie niedościgniony mistrz historii których akcja dzieje się na dalekiej północy.

allison | 2018-09-12
Przeczytana: 11 września 2018

„Szara Wilczyca” to klasyka dla młodzieży. Warto jednak sięgnąć po tę powieść na każdym etapie życia, gdyż jest to proza ponadczasowa, dojrzała, piękna, w dodatku napisana kunsztownym językiem, jaki dziś w literaturze należy do rzadkości.

James Oliver Curwood jest pisarzem mojego dzieciństwa. Wychowałam się na jego książkach. Z wielkimi emocjami śledziłam perypetie poszukiwaczy złota, ale największe wrażenie zrobiły na mnie opowieści o zwierzętach. Szara Wilczyca to jedna z bohaterek, która na stałe zapisały się w mej pamięci.

Teraz, po wielu latach, sięgnęłam po powieść Curwooda z wielkim sentymentem, przede wszystkim dzięki wydawnictwu Zysk i S-ka, które z powodzeniem wznawia klasykę – i dla dorosłych, i dla dzieci oraz młodzieży.
Nie ukrywam, że wróciłam do „Szarej Wilczycy” z ogromnymi emocjami, które niezmiennie towarzyszyły mi od pierwszych do ostatnich stron, mimo iż pamiętałam większość treści oraz niezwykle wzruszający finał.

Na świeżo i dojrzale spojrzałam jednak...

Magdalena | 2017-08-05
Przeczytana: 1999 rok

Bardzo wciągająca książka. Od niej zaczęła się moja pasja do czytania. Piękne opisy przyrody a wśród nich wciągające przygody bohaterów. Polecam nietylko dla dzieci, ale też dorosłych, którzy chcą powrócić do czasów swojego dzieciństwa :-)