Tajemnica Johna Keitha

Wydawnictwo CM
2021-01-01
2021-01-01
Jerzy Marlicz

Jedna z moich ulubionych powieści Curwooda z wątkiem kryminalnym.

Jedna z moich ulubionych powieści Curwooda z wątkiem kryminalnym.

Od "Lowcow Wilkow" zaczela sie moja przygoda z Curwodem. Dostalem ja w ladnej, twardej oprawie od rodzicow na dzien dziecka bo w czasach mlodosci mojego ojca ksiazki tego pisarza byly popularne. Wspaniale bylo przeniesc sie oczami wyobrazni w te wspaniale miejsca i przezywac niesamowite przygody z bohaterami. Dzis posiadam wszystkie ksiazki Curwooda przetlumaczone na jezyk polski jak i pozostale w jezyku angielskim.

"TAJEMNICA JOHNA KEITHA" (org tytul "The River's End" ) to jedna z moich ulubionych ksiazek Curwooda. Absolutny bestseller w tamtych czasach (wydana w 1919r) i najlepiej sprzedajaca sie ksiazka pisarza. Jest to typowy styl pisarski Curwooda na ktory skladaja sie piekne opisy przyrody, umilowanie do natury, walka dobra ze zlem, kodeks moralny, prawdziwa milosc ktora zawsze zwycieza, walka z wlasnymi slabosciami, ponadczasowe wartosci i przeslania , poscigi i ucieczki, szlachetnosc bohaterow, niepisane prawo dalekiej polnocy, walka w obronie slabszych, ciekawostki z zycia zwierzat I ludzi na tamtych obszarach I oczywiscie tajemnica ktora trzyma czytelnika w napieciu do ostatniego rozdzialu. "TAJEMNICA JOHNA KEITHA to powiesc ku pokrzepieniu serc, ktora wciaga czytelnika od pierwszego rozdzialu i wzrusza do lez. Bezkresne, dziewicze tereny kusza, przywoluja i zachecaja czytelnika do dalszych eksploracji. Na dalekiej, surowej polnocy w malej chatce na skraju barenu smaganego zimnym wichrem na oczach czytelnikow rozgrywa sie dramat. Na lozu smierci na skutek odmrozenia pluc powoli kona officer Conniston z Krolewskiej Konnej Policji a obok niego czuwa zbieg, John Keith ktorego scigal przez lata. Obu bohaterow laczy ogromne podobienstwo fizyczne. Officer Conniston oferuje przestepcy swoja tożsamość, wiedze, mundur i przeszlosc a tym samym drugie zycie. Po smierci policjanta, John Keith juz jako officer konnej policji wyrusza pieszo 800 mil na poludnie by pod nowym nazwiskiem rozpoczac nowe zycie, znalesc milosc i oczyscic sie z zarzutow... Pragnie powrocic w rodzinne strony aby znowu uslyszec spiew ptakow, zobaczyc soczysta zielen traw, poczuc kobierzec kwiatow pod stopami i ich zapach oraz ponownie ujrzec ukochana rzeke Saskatchewan po wielu latach tulaczki (musze przyznac ze uwielbiam ten fragment ksiazki w ktorym rzeka wita Johna swoim radosnym szumem po wielu latach rozlaki). Czy John osiagnie swoj cel? To pozostanie juz tytulowa tajemnica...

Dla zainteresowanych czytelnikow ksiazki "Tajemnica Johna Keitha", "Dolina Ludzi Milczacych" i "Plonacy Las" naleza do trylogii Dorzecza Trzech Rzek (Three River's Country trilogy). Ponadto ksiazka ta znalazla sie na 4 miejscu na liscie bestsellerow w USA w 1920 roku..

Nikt juz nie pisze takich powiesci przygodowych niestety.. Ksiazki takie jak ta pozwalaja uwierzyc w prawdziwa milosc na cale zycie , sklaniaja do refleksji, podpowiada co w zyciu jest wazne i czego nie mozna kupic, co sprawia ze jestesmy szczesliwi, gdzie jest nasze miejsce na ziemi oraz ucza wiekszej milosci do przyrody i otaczajacego swiata... Szkoda ze tak wspaniale ksiazki J. O. CURWOODA nie sa juz popularne w dzisiejszych czasach, ale pojawilo sie male swiatelko w tunelu! . Oprocz wspomnianego wczesniej Wydawnictwa CM, rowniez Wydawnictwo LTW wypuscilo trzy nowe ksiazki tego pisarza ( nigdy wczesniej nie publikowane w Polsce) tzn Niebezpieczny szlak, Kraj Boga i kobieta oraz Honor wielkich sniegow (a takze Dolina Smierci po raz pierwszy przedrukowana od czasow dwudziestolecia miedzywojennego) . Jest wiec nadzieja, zachecam do kupowania, czytania oraz moich pozostalych recenzji ksiazek pisarza. Pozdrawiam wszystkich milosnikow J. O. Curwooda i do zobaczenia na szlaku!

• Indiańska
  • Nigdy więcej </3