Biały Bim Czarne Ucho

Tłumaczenie: Wiera Bieńkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Młodych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Beata

Przepiękna, wzruszająca opowieść o niezwykłej sile psiej wierności. Samotny starszy pan, Iwan Iwanowicz, postanawia zaopiekować się zabawnym szczeniakiem o specyficznym umaszczeniu. Biały piesek z czarnym uchem wyrasta na uroczego i mądrego psa, który za swojego pana gotów jest oddać życie. Sielanka kończy się w chwili, kiedy Iwan trafia do szpitala - odnawia się jego wojenna kontuzja. Bimem opiekuje się sąsiadka, jednak pies nie jest w stanie żyć bez swojego ukochanego pana. Zrozpaczony, podejmuje desperacką próbę odnalezienia właściciela.

Wicca | 2011-09-19
Przeczytana: 19 września 2011

Jedyna książka, nad którą wylałam morze łez. Bardzo smutna, ukazująca jak okrutny potrafi być człowiek i jak potrafi zawieść...nigdy nie przeczytałabym jej ponownie, ponieważ do dziś pamiętam ból jaki temu towarzyszył....

Magdalena | 2013-09-01

Chociaż nie jest tak znana jak "Lassie, wróć" czy "O psie, który jeździł koleją" bez wątpienia należy do grupy napiękniejszych i najbardziej poruszających opowieści o psiej wierności, miłości i oddaniu. Prawdziwa perełka - warto przeczytać.

Secrus | 2014-01-28
Przeczytana: 25 stycznia 2014

"...Książka idealnie oddaje kreację zwierzęcia będącego dla człowieka ratunkiem przed samotnością. Obserwujemy Związek Radziecki z perspektywy Bima, poznajemy tak jakby „psychologię psa”. Bim jest bardzo mądrą istotą, poszukuje swojego pana, ale jednocześnie nie zapomina o domu i wraca do mieszkania co noc, będąc pod kuratelą sąsiadki Iwanycza – Stiepanovny. Mówi się, że „Biały Bim Czarne Ucho” to opowieść nie o psie, lecz o ludziach widzianych z wielu perspektyw. Trudno się z tym nie zgodzić, bowiem los zwierzaka uzależniony jest od rodzaju człowieka, którego spotka na swojej drodze. Podział jest bardzo prosty: człowieka dobrego lub złego. Może być zaskakujące, że większość obywateli okazuje Bimowi wsparcie, ale to ci nieliczni – źli – tak naprawdę decydują swoją naturą o losie psiaka. Mamy tu więc rodzaj moralitetu, pouczającą opowieść o ludzkich postawach wobec nieszczęścia.

Uwierzcie lub nie, ale dawno, naprawdę dawno nie czytałem książki, której tekst tak szybko przemykałby...

Muhikons | 2011-08-04
Na półkach: A. Posiadam, Przeczytane

Jedna z książek, która miała największy wpływ na moją psychikę. Odcisnęła w niej wielki ślad i nigdy jej nie zapomnę, a to wszystko dlatego, że czytałam ją, gdy byłam na nią zdecydowanie za mała. Przejmujące losy stęsknionego za ukochanym panem psa wzruszą chyba każdego, nie tylko wrażliwe dziecko. Do dziś, gdy sobie o niej przypomnę, odczuwam smutek.

Istna trauma dla dzieciaka. Za wcześnie przeczytana - zapamiętana na zawsze.

Czytałam ją, mając piętnaście lat, a pamiętam ją do dzisiaj. Cuda książka, ucząca wrażliwości. Myślę, że każdy chciałby mieć tak wiernego i mądrego psa jak Bim.
Zakończenie strasznie mną wstrząsnęło - i chyba zapamiętam tę książkę do końca życia.

pia | 2014-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo fajna książka,opowiada o losach psa o imieniu Bim.Książka nie dla osób które nie lubią smutnych zakończeń.Polecam dziewczynkom które lubią czytać o zwierzętach a szczególnie które lubią czytać o psach.

Bożena1 | 2014-03-06
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Oglądałam film, bardzo chce przeczytać książkę.
I właśnie skończyłam czytać. Książkę odkupiłam od kogoś i natychmiast zaczęłam czytać. Film jest przepiękny, a książka wzruszająca i bardzo ciekawa. Dla miłośników zwierząt szczególnie polecana, gdyż autor nie tylko opisuje smutną historię Bima, ale i wgłębia się w psychikę zwierzęcia tłumacząc zachowanie psa w różnych sytuacjach. Czytając, wędruje się z tym mądrym psiskiem, przeżywa razem z nim jego przygody, radości i smutki. Nie zdradzę tu zakończenia książki , polecam wszystkim prawdziwym miłośnikom zwierząt. Szkoda, że książka ta nie jest obowiązkową lekturą w szkole, a także, że nie ma jej w księgarniach.

amelija89 | 2012-02-03
Przeczytana: 2006 rok

wspaniała, wzruszająca i przepełniona smutkiem książka. Wylałam nad nią wile łez i za każdym razem kiedy o niej sobie przypominam do mojego serca powraca smutek.

Iga | 2013-05-30
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 maja 2013

Najbardziej wzruszająca książka, jaką kiedykolwiek napisano.