Biały Bim Czarne Ucho

Tłumaczenie: Wiera Bieńkowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Młodych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Beata

Przepiękna, wzruszająca opowieść o niezwykłej sile psiej wierności. Samotny starszy pan, Iwan Iwanowicz, postanawia zaopiekować się zabawnym szczeniakiem o specyficznym umaszczeniu. Biały piesek z czarnym uchem wyrasta na uroczego i mądrego psa, który za swojego pana gotów jest oddać życie. Sielanka kończy się w chwili, kiedy Iwan trafia do szpitala - odnawia się jego wojenna kontuzja. Bimem opiekuje się sąsiadka, jednak pies nie jest w stanie żyć bez swojego ukochanego pana. Zrozpaczony, podejmuje desperacką próbę odnalezienia właściciela.

Justyna Antoniewicz | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Jest to historia wyjątkowego, cudownego pieska, który nazywa się Bim ma czarne ucho i Iwan Iwanowicz samotny mężczyzna postanawia się zaopiekować się zabawnym, uroczym szczeniakiem o specyficznym umaszczeniu.
Biały piesek z czarnym uchem, on ze szczeniaka wyrasta na mądrego, oddanego, kochającego psa jest gotowy być przy swoim panu całe życie.
Jego pan uczy go najprostszych, najłatwiejszych komend, rozkazów, które Biały Bim wykonuje z oddaniem, miłością bezwarunkową dla swojego pana.Jednak sielanka się kończy, gdy Iwan Iwanowicz trafia do szpitala służąc na wojnie, odniósł wojenną kontuzję. Bimem musi się zaopiekować sąsiadka Stiepanowna, lecz Bim nie jest w stanie, nie potrafi żyć bez swojego ukochanego pana.
Zasmucony,zrozpaczony w smutku podejmuje desperacką próbę za wszelką cenę chce odnaleźć swojego właściciela.
Przepiękna, bardzo wzruszająca książka bardzo oddziałowuje na psychikę człowieka, odciska ślad głęboko. Wylałam dużo łez przy tej książce końcówka książki tragiczna...

Magdalena | 2013-09-01

Chociaż nie jest tak znana jak "Lassie, wróć" czy "O psie, który jeździł koleją" bez wątpienia należy do grupy napiękniejszych i najbardziej poruszających opowieści o psiej wierności, miłości i oddaniu. Prawdziwa perełka - warto przeczytać.

Wicca | 2011-09-19
Przeczytana: 19 września 2011

Jedyna książka, nad którą wylałam morze łez. Bardzo smutna, ukazująca jak okrutny potrafi być człowiek i jak potrafi zawieść...nigdy nie przeczytałabym jej ponownie, ponieważ do dziś pamiętam ból jaki temu towarzyszył....

Secrus | 2014-01-28
Przeczytana: 25 stycznia 2014

"...Książka idealnie oddaje kreację zwierzęcia będącego dla człowieka ratunkiem przed samotnością. Obserwujemy Związek Radziecki z perspektywy Bima, poznajemy tak jakby „psychologię psa”. Bim jest bardzo mądrą istotą, poszukuje swojego pana, ale jednocześnie nie zapomina o domu i wraca do mieszkania co noc, będąc pod kuratelą sąsiadki Iwanycza – Stiepanovny. Mówi się, że „Biały Bim Czarne Ucho” to opowieść nie o psie, lecz o ludziach widzianych z wielu perspektyw. Trudno się z tym nie zgodzić, bowiem los zwierzaka uzależniony jest od rodzaju człowieka, którego spotka na swojej drodze. Podział jest bardzo prosty: człowieka dobrego lub złego. Może być zaskakujące, że większość obywateli okazuje Bimowi wsparcie, ale to ci nieliczni – źli – tak naprawdę decydują swoją naturą o losie psiaka. Mamy tu więc rodzaj moralitetu, pouczającą opowieść o ludzkich postawach wobec nieszczęścia.

Uwierzcie lub nie, ale dawno, naprawdę dawno nie czytałem książki, której tekst tak szybko przemykałby...

Muhikons | 2011-08-04
Na półkach: Przeczytane, A. Posiadam

Jedna z książek, która miała największy wpływ na moją psychikę. Odcisnęła w niej wielki ślad i nigdy jej nie zapomnę, a to wszystko dlatego, że czytałam ją, gdy byłam na nią zdecydowanie za mała. Przejmujące losy stęsknionego za ukochanym panem psa wzruszą chyba każdego, nie tylko wrażliwe dziecko. Do dziś, gdy sobie o niej przypomnę, odczuwam smutek.

Mollinka_90 | 2016-07-19
Przeczytana: 2014 rok

Książkę otrzymałam od znajomego, który chciał pozbyć się staroci, a ja mam już tak, że nie dam książki wyrzucić czy spalić, więc w ten sposób trafiła w moje łapki. Przeczytałam ją jako osoba dorosła, choć zgodnie z opisem z okładki adresowana jest do młodzieży. Trudno mi to pojąć, na pewno gdybym przeczytała ją w wieku nastoletnim, miałabym traumę. (Okładka powinna być opatrzona ostrzeżeniem, że lektura nadaje się tylko dla czytelników o silnych nerwach).
Powieść jest urzekająco smutna i przyprawiła mnie o ogrom buntu nad niesprawiedliwością, która czaić się może na każdym kroku i której ofiarą padł w końcu nieszczęsny psi bohater. Czytanie dostarczyło mi mnóstwa wzruszeń.
Początkowo historia Bima, choć osadzona w nie do końca znanych mi realiach Związku Radzieckiego, brzmi dość sielankowo. Młody pies myśliwski obdarzony śmiesznym czarnym uszkiem, towarzyszy swemu panu w wyprawach do lasu i uczy się myśliwskiego fachu. Jednak z chwilą, kiedy jego pana dopadają problemy zdrowotne...

Istna trauma dla dzieciaka. Za wcześnie przeczytana - zapamiętana na zawsze.

Bożena1 | 2014-03-06
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Oglądałam film, bardzo chce przeczytać książkę.
I właśnie skończyłam czytać. Książkę odkupiłam od kogoś i natychmiast zaczęłam czytać. Film jest przepiękny, a książka wzruszająca i bardzo ciekawa. Dla miłośników zwierząt szczególnie polecana, gdyż autor nie tylko opisuje smutną historię Bima, ale i wgłębia się w psychikę zwierzęcia tłumacząc zachowanie psa w różnych sytuacjach. Czytając, wędruje się z tym mądrym psiskiem, przeżywa razem z nim jego przygody, radości i smutki. Nie zdradzę tu zakończenia książki , polecam wszystkim prawdziwym miłośnikom zwierząt. Szkoda, że książka ta nie jest obowiązkową lekturą w szkole, a także, że nie ma jej w księgarniach.

Czytałam ją, mając piętnaście lat, a pamiętam ją do dzisiaj. Cuda książka, ucząca wrażliwości. Myślę, że każdy chciałby mieć tak wiernego i mądrego psa jak Bim.
Zakończenie strasznie mną wstrząsnęło - i chyba zapamiętam tę książkę do końca życia.

pia | 2014-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo fajna książka,opowiada o losach psa o imieniu Bim.Książka nie dla osób które nie lubią smutnych zakończeń.Polecam dziewczynkom które lubią czytać o zwierzętach a szczególnie które lubią czytać o psach.