Szara Wilczyca

James Oliver Curwood Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Szara wilczyca (tom 1) Seria: Mała klasyka powieść przygodowa
Kazan The Wolf-Dog
2018-06-25
1953-01-01
Jerzy Marlicz
Zysk i S-ka
powieść przygodowa powieść młodzieżowa przygoda Alaska wilk pies przyjaźń miłość przyroda
Kazan The Wolf-Dog
Szara wilczyca (tom 1)
powieść przygodowa
2018-06-25
Jerzy Marlicz
Mała klasyka

Piękna opowieść o losach ludzi i zwierząt. Autor opisuje przygody Kazana w 3/4 haskiego a w 1/4 wilka. Jego walkę o przetrwanie wśród wspaniałej ale bardzo wymagającej przyrody Kanady. Ale kiedy pojawia się szara wilczyca Kazań zaczyna mieć ludzkie dylematy.

Piękna historia opowiadająca o Kazanie i Szarej Wilczycy. Kazań jest w trzech czwartych psem i w jednej czwartej wilkiem. Pewnego dnia poznaje Szarą Wilczycę. Zdarza im się wiele okropieństw, mimo to starają się trzymać razem. Kazań nie może się też zdecydować co jest dla niego ważniejsze. Kontakt z Szarą Wilczycą czy z ludźmi?

Trudno mi uwierzyć, że mogłem tak wciągnąć się w książkę o psie. O psie i wilku. Ale autor potrafił pisać i po tej książce chylę czoło talentowi. Wiedza o naturze autora bije z kart książki (a nie mógł korzystać z internetu przy pisaniu). Miałem tylko nadzieję połączenia losów bohaterów spotykanych przez psa. Może to czeka mnie w kolejnej części?

Kiedy oglądamy filmy Disneya, w których głównymi bohaterami są zwierzęta, podświadomie wiemy, jak bardzo jest to nierealne i że to tylko bajka. Nigdy wcześniej nie czytałam Curwooda, ale po tej książce zmienił się mój pogląd na temat zwierząt, szczególnie tych podobnych w odczuwaniu emocji jak ludzie. Curwood zrobił coś, czego nikt nie zrobił - pokazał ludzką naturę...

Wchłonął mnie opis cudownej, dzikiej przyrody, zwyczajów zwierząt i ich przygód. Wyobrażałam sobie Kazana jak kroczy u boku ze swoją szarą wilczycą. Widziałam ich. Czułam emocje jakie targają nim, gdy spotykał ludzi. Niesamowita książka. Tchnąca spokojem lecz wywołująca wiele emocji i przemyśleń. Bardzo polecam.

Przeczytałam jeszcze w podstawówce, ale kiedy dokładnie, nie pamiętam.
Pamiętam jednak, że bardzo mnie ta książka wciągnęła. W tamtym czasie często wybierałam opowiadania o zwierzętach i dlatego sięgnęłam po "Szarą wilczycę".
Wciągnęła mnie i porwała, czytałam z przyjemnością, podobnie jak jej kontynuację.

Czytałam ją jeszcze w podstawówce, czyli bardzo dawno temu. Emocje z nią związane są do dzisiaj.

Mieszaniec husky i wilka zostaje postrzelony przez Sandyego i opuszcza Szarą Wilczycę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przewspaniałą książka o wilkach, naturze oraz co najważniejsze miłości i poświęceniu. Wielkie poświęcenie Szarej wilczycy w stosunku do Kazana, jak i Kazan do Szarej wilczycy. Skrzyżowanie stada, w którym znajdowała się Samka Kazan wraz z Kazanem zwycięska walka Kazana z przywódcą stada, poprzez wielką wędrówkę rozdzielanie, lecz zawsze udało im się ponownie złączyć, mamy w...

Powrót po latach do książek J.O.Curwood i J.Londona.
Ładne wydanie "Szara Wilczyca" i "Biały Kieł" wydawn. Zysk i S-ka.
Twarde i miłe dla oka okładki, ilustracje, wstążki-zakładki, niejednolity format obu.
Ciągle uważam że wszelkie książki w okładkami z przed kilkudziesięciu lat biją na głowę te obecne.
Ostatnie spotkanie z wilkiem lata temu od Curwood było z Błyskawicą,...

Dyskusje

1 001