Memoria

Okładka książki Memoria David Lagercrantz
Okładka książki Memoria
David Lagercrantz Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Rekke & Vargas (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Rekke & Vargas (tom 2)
Memoria
Wielka Litera
2024-01-24
2024-01-24
Justyna Kwiatkowska
literatura szwedzka kryminał zaginięcie tajemnice

Memoria to druga część trylogii autorstwa Davida Lagercrantza, nie czytałam niestety pierwszej części, ale okazało się,że nie jest to konieczne. Oczywiście w najlepszym że światów, korzystniej przeczytać pierwszą część. Ja na takim świecie nie żyję, więc zaczęłam od części drugiej i uważam,że tak też można zacząć tą przygodę.
A jest to zacna przygoda,którą przeżyłam z wielką radością, wypiekami na twarzy i zdziwioną miną. Niestety wszystko co dobre (ale pamiętajmy,że złe również) szybko się kończy. Teraz zostały mi tylko dobre wrażenia i miłe wspomnienia.
W książce przeplata się kilka wątków, ale jak wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, tak tutaj wszystko kumuluje się na głównej postaci - profesorze Hansie Rekke, genialnym psychologu, który widzi rzeczy dla innych niezauważalne. Powinnam napisać,że wszystkie drogi prowadzą do Wenecji, bo zdjęcie z tego miasta rozpoczyna lawinę zdarzeń. Na zdjęciu widnieje piękna jasnowłosa kobieta w eleganckim czerwonym płaszczu, która niespokojnie rozgląda się, stojąc na samym środku Placu Św. Marka. Czy to zaginiona przed kilkunastoma laty żona Samuela Lidmana - Claire? Rekke wraz ze swoją towarzyszką Micaelą Vargas postanawiają odkryć tą tajemnicę, ale nie mają pojęcia w jakie regiony doprowadzi ich to śledztwo i jak bardzo niebezpieczne będzie.
Znakomity thriller, czyta się jednym tchem. Niesamowicie barwne postaci, szczególnie profesor Rekke i Gabor Moravia. Zawiłe ścieżki genialnych umysłów,to zawsze mnie bardzo ciekawi. Retrospekcje przeszłości jako kolejny atut powieści. Narracja kilkugłosowa,co bardzo lubię, gdyż czytelnik może poznać rzeczywistość z kilku perspektyw. Czytajcie koniecznie!!! Polecam!!!
@atena1wspak

A jest to zacna przygoda,którą przeżyłam z...

Druga część podobała mi się dużo bardziej od pierwszej i mam nadzieję, że trzecia będzie jeszcze lepsza.

Wraca niechciana przeszłość i nieco ogłusza profesora psychologii Hansema Rekkego. Dotyczy wielkiej miłości i śmierci, co wprowadza do książki nostalgiczny nastrój. Profesor i Micaela Vargas nie są w najlepszej komitywie. Różnice zaczynają dominować. Jak w tym momencie przebiegać będzie współpraca tej pochodzącej z Chile ambitnej, inteligentnej i spostrzegawczej policjantki i uznanego w świecie, ale bardzo zaburzonego, niestabilnego, dwubiegunowego profesora? Jest genialny, to prawda, ale taki nieżyciowy. Tym razem trzeba odnaleźć kobietę ze zdjęcia, Claire Lidman. Kobietę, która od czternastu lat lat nie żyje…. No to zaczynamy! Poszukując kobiety w czerwonym płaszczu i książką o szachach w ręce, oboje, Vargas i Rekke, muszą poradzić sobie z własnymi emocjami związanymi z najbliższą rodziną. Także warunki do pracy mają słabe. Ponadto mają godnego przeciwnika. Apropos, Gabora postrzegam jako psychopatę, który tylko oddaje ciosy i mści się za swoje niepowodzenia. Mały człowiek a pamiętliwa bestia. Całość nieco zagmatwana, ale ciekawa.

"Memoria" to historia, którą chciałabym obejrzeć jako serial lub film akcji. Tajemnice, zdrada, intrygi, polityka, władza, morderstwa i dużo, dużo więcej. Do tego dołóżmy bohatera, w typie jakim lubię czyli mega inteligentny i mega "popaprany" 😉 Coś jak Dr House, Sherlock lub Tommy Shelby 🥰
"Memoria" to drugi tom serii, ale śmiało można czytać to jako osobną historię.
Książka wymaga od czytelnika skupienia i gotowości na ciągłą akcję. Tu chyba nikt nie będzie się nudził. Sięgając po tę książkę możecie się spodziewać doskonałego, wielowątkowego kryminału z niesamowitą fabułą osadzonego w kilku warstwach czasowych.

Na pewnym zdjęciu z wakacji zostaje uchwycona kobieta w czerwonym płaszczu... nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie to, że kilkanaście lat temu została ona uznana za zmarłą...
Profesor psychologii Hans Rekke i policjantka Michaela Vargas próbują wyjaśnić tą zagadkę. Nie spodziewają się, że będzie to bardzo personalna podróż do przeszłości...

"Memoria" to drugi tom serii, ale śmiało można czytać to jako osobną...

Memoria"David Lagercrantz

Inteligencja, nadzwyczajne umysły zawsze chciałam takie poznać osobiście.
Udało mi się to w tej książce.
Geniusze jeden rozpoczyna rozgrywkę partii szachów czarnymi drugi białymi, który wygra?
Piękne umysły po obu stronach, przeciwko sobie, a jednak nie umiejący funkcjonować bez siebie. Jakby nikt inny nie był dość dobrym przeciwnikiem dla nich.
Czy dobro zwycięży zło??
Czy brat może zdradzić brata dla władzy i poczucia wyższości ??
Czy walce o władzę pokrewieństwo krwi ma jakiekolwiek znaczenie?
Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedzi w tej książce.

Przenikliwy umysł profesora psychologi Hansa Rekkiego i młodość, spostrzegawczość policjantki Micaeli Vargas pomaga im stworzyć duet wręcz idealny. To właśnie do nich zgłasza się Samuel Lidman, który twierdzi, że jego zmarła żona nadal żyje. Mogłoby się wydawać, że cała fabuła będzie się kręcić wokół tej historii, ale autor zaskakuje nas dodatkowymi wątkami.
Trudne relacje między rodzeństwem, problemy z akceptacją siebie, swojego wyglądu. Pokazanie jak silnym uzależnieniem jest sprawowanie władzy, decydowanie o czyimś życiu.
W końcu zemsta coś co może pogrążyć najwybitniejszy umysł i zaślepić każdego.
"Przeszłość, która rzuca długie cienie. Zemsta, która jest silniejsza niż chęć przeżycia"

Memoria"David Lagercrantz

Inteligencja, nadzwyczajne umysły zawsze chciałam takie poznać osobiście.
Udało mi się to w tej książce.

Odrealniona. Przewidywalna. Malo klimatyczna. W stylu serialu o Monku. Rozczarowala

Autor tego kryminału ma na swoim kącie biografie i książki kryminalne, ale mnie najbardziej kojarzy się z tym, że był autorem kontynuacji dzieła Stiega Larssona, jego styl bardzo mi odpowiada, więc z ochotą zabrałam się za czytanie.
Tym razem to nie książka, którą czyta się błyskawicznie, tu potrzeba skupienia i namysłu. Akcja rozkręca się bez pośpiechu, ale wszystkie wątki i informacje, które poznajemy okazują się w swoim czasie potrzebne. Początek trochę mnie nie zachwycił, ale przeczekałam i później było już tylko lepiej, szczególnie gdy przywykłam do wolniejszego tempa i gdy postacie stają się już znajome. Autor zbudowałam wielowarstwową fabułę, bardzo umiejętnie łączy wątki i splata przeszłość z teraźniejszością. Bardzo ciekawie rozbudowana, będę polecać, bo to było coś 💙💙💙

"Człowiek, który wyszedł z mroku"
"Memoria"
Bardzo fajna seria, podobna trochę do cyklu o Bergmanie. Też Skandynawia. Tajemnice, historia, przemoc domowa, manipulacja, trochę klasycznego kryminału, emocje, relacje zawodowe w policji.
Bardzo polecam cały cykl!

"Człowiek, który wyszedł z mroku"
"Memoria"
Bardzo polecam cały cykl!

Recenzjaksiążki
Davida Lagercrantza:
Wydawnictwo
Premiera
#współpracareklamowa

Recenzja

W "Memorii" Lagercrantz zabiera czytelnika w mroczną podróż przez labirynt przeszłości, gdzie tajemnice i zemsta splatają się w intrygującą opowieść.
Książka skupia się na profesorze psychologii, Hansie Rekkem, i policjantce Micaeli Vargas, którzy angażują się w dochodzenie dotyczące zaginięcia Claire Lidman. Autor mistrzowsko konstruuje fabułę, odkrywając stopniowo skomplikowaną sieć kłamstw i manipulacji. Poprzez dynamiczne akcje i zaskakujące zwroty akcji, czytelnik jest wciągnięty w emocjonującą grę śledczych, która prowadzi do nieoczekiwanych konsekwencji. Jednak to nie tylko zagadka kryminalna, która trzyma w napięciu, ale także społeczny komentarz autora, dotykający tematów takich jak rozwarstwienie społeczne, edukacja i polityczna niestabilność. "Memoria" to książka, która nie tylko wciąga, ale także zmusza do refleksji nad kondycją współczesnego świata.

Recenzjaksiążki
Davida Lagercrantza:
Wydawnictwo
Premiera
#współpracareklamowa

Recenzja

Przy książce"Memoria", drugiej części serii z psychologiem Hansem Rekke i policjantką Micaelą Vargas, pierwszy raz miałam styczność ze szweckim kryminałem. Kilka lat temu utarło się przekonanie, że literatura skandynawska z gatunku kryminologii jest najlepsza. Czy mogę zgodzić się z tym twierdzeniem?

Czternaście lat temu znika kobieta, żona Samuela Lindmana, analityczka bankowa. Niedługo potem jej szczątki zostają znalezione w Hiszpanii. Kiedy Samuel jest przekonany, że został wdowcem, kilkanaście lat później otrzymuje zdjęcie, na którym widnieje jego zmarła żona Claire. Czy to faktycznie ona? Sprawą zajmuje się Micaela. Wraz z Hansem przechodzą kryzys w związku, jednak jego bystre oko i analityczny umysł są potrzebne do rozwikłania tej zagadki. Służbowe konszachty, przeszłość Claire i Rekkego nie są tu bez znaczenia. Chęć zemsty zbiera żniwo śmierci.

Czytając ten kryminał musiałam przystopować, na bieżąco analizować sytuację (jak profesor Rekke). Do połowy książki poznawałam różnorakie wątki, które dopiero w połowie książki zaczęły się łączyć i nabierać spójnego charakteru. Ten kryminał stopniowo wciągał mnie w swoją grę, gdy coraz więcej elementów wskakiwało na odpowiednie miejsca. Gdyby tak przyjrzeć się głębiej postaciom, to są one bardzo dobrze scharakteryzowane. Można bliżej się przyjrzeć ich psychologicznym stronom. Vargas bedzie musiała dokonać wyboru między rodziną a sumieniem.

Odpowiadając na powyżej zawarte pytanie "czy uznaję skandynawskie kryminały za najlepsze?", po jednej książce nie jestem w stanie tego stwierdzić. Mogę natomiast, z czystym sercem, napisać, że rodzime książki, z tego gatunku, nie są wcale gorsze, a w wielu przypadkach nawet lepsze. Mimo wszystko "Memoria" podobała mi się.

Czternaście lat temu znika kobieta, żona Samuela Lindmana, analityczka...

• Przeczytane w 2024 roku

Dodaj cytat z książki Memoria