Ta, która musi umrzeć

Okładka książki Ta, która musi umrzeć David Lagercrantz Patronat LC
Okładka książki Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Millennium (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Millennium (tom 6)
Hon som måste dö
Czarna Owca
2019-08-22
2019-08-22
Inga Sawicka
dziennikarz haker literatura szwedzka skandynawski kryminał Sztokholm Szwecja szwedzki kryminał szwedzki thriller śledztwo thriller zabójstwo zagadka kryminalna zaginięcie zemsta

2026 ocen

Bardzo dobra seria

Po przeczytaniu powieści "Ta, która musi umrzeć" zrozumiałem, dlaczego David Lagerkrantz, który napisał trzy tomy kontynuacji słynnej serii Stiega Larssona uznał, że nie może ciągnąć już dalej cyklu Millennium. Nawet część trzecia w wykonaniu Lagerkrantza, chociaż o niebo lepsza niż tom drugi, to wyciskanie na siłę akcji i kreowanie pomysłów co jeden to dziwniejszy....

Moje początki z tą serią nie były łatwe, ale bardzo polubiłam głównych bohaterów. Pod koniec książka trzymała mnie w napięciu i martwilam jak się to wszystko skończy.
Z tego co widzę, większości bardziej przypadł do gustu pierwotny autor, mi jednak lepiej czytało się Davida Lagercrantz.
Jak zawsze zachęcam do przeczytania i wyrobienia własnej opinii.

Kiedy nastąpił ciąg dalszy trylogii Millenium Stiega Larsona w postaci Co nas nie zabije autorstwa Davida Lagerkranza byłem sceptycznie nastawiony do kontynuacji. W trakcie lektury powieści mój sceptycyzm szybko zmienił się w miłe zaskoczenie. Pisarzowi udało się, moim zdaniem, zachować klimat pierwowzoru. Bez szczególnego zastanowienia sięgnąłem więc po kolejne odsłony,...

"Ta, która miała umrzeć" to trzeci "dopisany" tom do fenomenalnej trylogii Millenium Larssona.

W Sztokholmie znaleziono zwłoki mężczyzny wyglądającego na bezdomnego. W śledztwo lekarski sądowej w sprawie jego tożsamości zostaje zaangażowany Mikael Bloomkvist. Co łączy zmarłego z ministrem obrony narodowej Forsellem? Jakie znaczenie ma wyprawa na Everest z 2008r.?

Autor...

Słaba przekombinowana i nudna, nie polecam. Skończyłem całą serię i mam nadzieję, że nikomu już nie przyjdzie do głowy kontynuacja. Bleee 3/10

Najlepsza z całej serii. Historia w tle interesująca i pasjonująca czuć było grozę i powagę sytuacji w tekście.
Kolejne przeżycia Salander były bardziej pobocznym wątkiem powieści jednak znacząco pomogła nadać bieg fabule.
Autor powrócił do korzeni Larsona i skupił się na dochodzeniu.
Książkę się czyta szybko i z pasją.

Jak dla mnie najsłabsza w serii. Subiektywnie duży plus za wątek górski.

Te wątki już dla mnie są tak naciągane. Moim zdaniem seria powinna się zakończyć na 3 częściej, gdzie wszystkie wątki zostały domknięte. Mam nadzieję, że nie będzie kontynuacji. Ile razy jeszcze "całkiem przypadkiem" Blomkvist dostanie cynk, że jest gorący temat i to akurat w momencie kolejnego wypalenia zawodowego? I na końcu, co za niespodzianka, jego gazeta jest znowu...

Książkę przeczytałam w jeden dzień, zgodnie z zaleceniami dbając o kręgosłup i kolano (czyli kolokwialnie siedząc na d....).
Dla mnie to dwie historie, które mogły by być oddzielnymi książkami. I ta o ministrze obrony byłaby dla mnie ciekawsza.
Tak jak przeczytałam w jednej opinii - inaczej wyobrażałam sobie zakończenie wątku sióstr. Dobra akcja, ciekawe odniesienie do...

2 576
    1 283