Haaland. Norweski terminator

Okładka książki Haaland. Norweski terminator Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Okładka książki Haaland. Norweski terminator
Jacek SarzałoYvette Żółtowska-Darska Wydawnictwo: Sine Qua Non Cykl: Wydarzyło się naprawdę (tom 7) biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydarzyło się naprawdę (tom 7)
Sine Qua Non
2023-11-22
2023-11-22

Okładka książki Cristiano Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Cristiano Rona... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Ronaldo. Po prostu fenomen. Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Ronaldo. Po pr... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Benzema Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Benzema Jacek Sarzało, Yvet...

To jest już siódma pozycja z serii Wydarzyło się naprawdę. Siódma piłkarska historia, tym razem o strzeleckim geniuszu i postrachu wszystkich obrońców. Mając przeczytane wszystkie pozycje z tej serii, w mojej opinii książka pozwala w dość krótkim czasie – na 240 stronach – poznać historię Haalanda. Jednak nie zrobiła ona na mnie dużego wrażenia w porównaniu do wcześniejszych pozycji z tej serii. Narracja autorów stanowi uporządkowany i dość ogólny przebieg piłkarskiej drogi Haalanda. Dla mnie jednak zbyt ogólny, aby móc lepiej zrozumieć Haalanda, zarówno jako piłkarza, ale również jako osobę. Dobra pozycja na start. Ale żeby bardziej poznać obecnie jednego z najlepszych piłkarskich snajperów, będzie trzeba poczekać na bardziej szczegółową biografię, która w 2024 roku ukaże się na polskim rynku.

Mam wrażenie, że w kółko się powtarzam, pisząc o książkach Yvette Żółtowskiej-Darskiej z serii Wydarzyło się naprawdę i przypominając, od jak wielu lat czytamy i jak bardzo Wojtek serię uwielbia. Ale to jest sama prawda, każda kolejna książka autorki ląduje u nas w biblioteczce i jest pochłaniana. A ostatnio kolekcję wzbogacił Haaland.

Ta książka ma wszystkie cechy dobrej, solidnej piłkarskiej biografii, a jednocześnie napisana jest z luzem i bez nadęcia. Skierowana jest do młodych czytelników i akcentuje te elementy historii bohatera, które stanowią wartościowy przekaz. I nie chodzi tu o umoralniającą przypowieść, która gloryfikuje bohatera, ale o przytoczenie tych elementów jego biografii, zwłaszcza wczesnej, które rzeczywiście do odbiorców mogą przemówić. To nie tylko opowieść o sukcesach i chwale, ale np. o tym, że warto być cierpliwym i posłuchać szkoleniowców, którzy odsuwają zawodnika od ciągłej gry po to, by jego młody organizm mógł się rozwinąć. Głód gry to jedno, ale odpowiedzialne szkolenie procentuje po latach.

Książka napisana jest prostym, żywym językiem, przez co jest ogromnie atrakcyjna i przyjemna w odbiorze. A jednocześnie pozostaje kopalnią wiedzy i ciekawostek nie tylko ze szczytowego okresu kariery, ale i z zupełnych początków. Jest mrożąca krew w żyłach historia faulu na tacie bohatera książki, ale też zabawna opowieść o YouTube'owych występach Haalanda.

Lekturę urozmaicają czarno-białe grafiki, prezentujące bohatera, a także kolorowa wklejka zdjęciowa, będąca swoistym albumem prezentującym kadry z życia i kariery Haalanda. Będzie to frajda dla odbiorców, a jednocześnie miły przerywnik w lekturze. Autorka oddaje w ręce czytelników interesującą opowieść o pasji, talencie, który wymagał oszlifowania, błyskotliwej grze i ciekawej karierze, która wciąż jest w rozkwicie.

To kolejna świetna propozycja dla młodych wielbicieli piłki nożnej. Zainteresuje zarówno tych odbiorców, którzy pozostają jedynie kibicami, jak i tych, którzy sami próbują swoich sił na boisku. Lekka, wciągająca, szczera i świetnie napisana książka, jednocześnie dostarcza wielu informacji i anegdot, i pozostawia czytelnika głodnego kolejnych odsłon.

Oboje z Wojtkiem szczerze całą serię Wydarzyło się naprawdę polecamy. Jak wiecie, marzymy o tomach poświęconych bramkarzom, ale mam też taką refleksję, że dobrze byłoby przyjrzeć się zawodnikom grającym na innych pozycjach. Napastników łatwo zauważyć i łatwo podziwiać. A przecież skład jedenastki to znacznie więcej niż napastnik i bramkarz. Mam więc nadzieję, że seria będzie się rozwijać i przeprowadzi czytelnika przez opowieści o różnych graczach na różnych pozycjach.

Ta książka ma wszystkie cechy dobrej,...

Biografia słabego piłkarza w wersji dla młodych czytelników.

Poznajemy tutaj Erlinga Haaland, pochodzącego z Norwegii piłkarza który rywalizuje o nią o najlepszego napastnika na świecie jedynie z Robertem Lewandowskim i Kylianem Mbappe.

Jak zaczęła się jego przygoda? Skąd jego dryg do zdobywania bramek? Jak to się stało że został gwiazdą YouTube?

To fascynująca, pełna pasji historia, która zaciekawi nie tylko tanie piłki nożnej. To historia o marzeniach i wytrwałości w ich realizowaniu.

Biografia słabego piłkarza w wersji dla młodych czytelników.

To fascynująca, pełna...

• SQN