Ronaldo. Po prostu fenomen.

Okładka książki Ronaldo. Po prostu fenomen. Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Okładka książki Ronaldo. Po prostu fenomen.
Jacek SarzałoYvette Żółtowska-Darska Wydawnictwo: Sine Qua Non literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Sine Qua Non
2023-05-31
2023-05-31
Sport Piłka nożna Ronaldo

Okładka książki Cristiano Ronaldo. Chłopiec, który wiedział, czego chce Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Cristiano Rona... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Haaland. Norweski terminator Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Haaland. Norwe... Jacek Sarzało, Yvet...
Okładka książki Benzema Jacek Sarzało, Yvette Żółtowska-Darska
Benzema Jacek Sarzało, Yvet...

Ponieważ kariera Ronaldo Luís Nazário de Lima skończyła się już ponad 12 lat temu, to wielu młodych sportowców nie miało możliwości śledzić gry piłkarza na ekranach telewizorów. Natomiast dzisiaj mają okazję poznać jego historię zapisaną na kartkach kolejnej już książki z serii Wydarzyło się naprawdę. Moim zdaniem bardzo wartościowej pozycji, która w ciekawy sposób daje czytelnikowi wgląd zarówno w piłkarską historię Ronaldo oraz jego zmagania z kolejnymi kontuzjami, jak również prywatne życie piłkarza. Książka nie tylko inspiruje, ale również edukuje, zawierając m.in. krótką lekcję anatomii piłkarskich kolan oraz wpływ kontuzji na sportową karierę. A przy tym książkę czyta się superszybko. Polecam ją zarówno młodszym, jak i starszym zawodnikom.

amiętacie jak wyglądały piłki do gry w gałę jak byliśmy mali? Lubiliście gonić za piłką po improwizowanych boiskach?

Jestem z tego pokolenia, które miało piłki z odpadniętymi łatami. Najczęściej były to twarde, szare dwudziestościany, które przeżyły niejeden mecz. Wyglądały tak, bo nie mieliśmy boisk. Wtedy jeszcze nikt nie słyszał o Orlikach, budowanych obecnie na potęgę na prawie każdej wsi. Graliśmy na nieutwardzonych drogach, gdzie za bramki służyły bramy wjazdowe sąsiadów, na nierównych polach i betonowych placach. Pościerane kolana i piszczele, rozlatujące się trampki lub jak ktoś miał farta to trampkokorki były naszą codziennością. To wszystko sprawiało, że obecnie ten okres wydaje się magiczny i beztroski oraz jest pewnym uosobieniem wolności.

Jako dzieci jaraliśmy się piłką nożną, śledziliśmy tabele, oglądaliśmy mecze te dostępne w polskiej telewizji i w niemieckiej satelicie (kablówka i polskie programy satelitarne wtedy nie istniały). Zbieraliśmy naklejki i karteczki z piłkarzykami. Handel wymienny kwitł.

Mimo, że polska piłka nożna raczej nie zadowala, a jej międzynarodowy poziom raczej nie istnieje, nadal uważamy ją za sport narodowy i wiele dzieciaków nadal marzy o karierze piłkarskiej. Trochę to cieszy, bo jednak dobrze jest uprawiać jakiś sport na świeżym powietrzu, a nie tylko e-sport.

Dla tych młodych, których dalej kręci piłka @wydawnictwo_sqn ma serię “Wydarzyło się naprawdę”, która przedstawia sylwetki sławnych piłkarzy.

W moje ręce dzięki współpracy wpadł tom “Ronaldo Luis Nazario De Lima” autorstwa Yvette Żółtkowskiej-Darskiej i Jacka Sarzało.

Miałem to szczęście, że jako młody kibic mogłem jeszcze śledzić karierę tej piłkarskiej legendy. Dla młodego pokolenia zostają tylko nagrania archiwalne i ta książka, z której dowiemy się jak to się stało, że Ronaldo stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych piłkarzy na świecie.

Książka jest napisana dla najmłodszych czytelników. W prosty i czytelny sposób tłumaczy zawiłości piłkarskiego świata. Dowiemy się skąd pochodzi bohater, jakie miał przygody zanim trafił do pierwszego klubu oraz skąd pomysł na absurdalną fryzurę i co zakończyło jego piłkarską karierę.

Sporo nowych informacji o prawdziwym Ronaldo się dowiedziałem z tej książki. Szkoda, że mnóstwo kontuzji zniszczyło mu karierę.
Niestety zdarzały się w tej książce rażące błędy jak choćby to, że Luisa Figo ochrzczono jako Hiszpana a nie Portugalczyka. Tak naprawdę było mało treści w tej książce, ponieważ treść była wydrukowana bardzo dużą czcionką.

Trwa iście sportowy weekend, działo się dużo dla fanów piłki nożnej a i jeszcze jeden ważny mecz- final Ligii narodów przed nami. Przed Wami propozycja dla fanów futbolu, kolejna książka z serii biografii sportowców dla młodzieży. Polecam zarówno starszym kibicom, którzy pamiętają jeszcze grę Ronaldo oraz młodszym aby poznać tego zawodnika.
Książki są kolorowe, przyciągają uwagę, czyta się je bardzo szybko.

W książce możemy przeczytać o ciężkim dzieciństwie i dorastaniu piłkarza, karierze, triumfach i porażkach a także wiele ciekawostek, ktore nie raz potrafią zaskoczyć.

Opis z okładki przedstawia Ronaldo tak: "Ronaldo Luís Nazário de Lima zwany tym PRAWDZIWYM Ronaldo. Napastnik szybki jak strzała i potężny jak gladiator. Piłkarz, który w barwach PSV, Barcelony, Interu, Realu i Milanu strzelał gola za golem, a przegrał z jednym tylko rywalem – własnym organizmem."

Jeśli jesteście kibicem, któregoś z tych klubów lub po prostu kochacie piłkę nożną warto poznać jedną z jej legend. Dwie złote piłki i dwa wygrane mundiale, niezaprzeczalnie wielki pilkarz!

Książki są kolorowe, przyciągają...

Yvette Żółtowska-Darska i Jacek Sarzało dołożyli kolejną publikację do serii "Wydarzyło się naprawdę" przedstawiającej sylwetki piłkarzy znanych na całym świecie.
Najnowsza książka prezentuje życiorys zawodnika, który stał się największym piłkarskim fenomenem w historii.
Człowiek, który zdobył wiele trofeów, czym na stałe zapisał się w historii.

Ronaldo Luís Nazário de Lima, bo o nim mowa, wychowywał się wraz z dwójką rodzeństwa w ubogiej dzielnicy znajdującej się na obrzeżach Rio de Janeiro. Mama robiła co mogła, by mimo biedy jej dzieci były szczęśliwe.
Jako dziecko Ronaldo był dzieckiem niezbyt zwinnym, co w późniejszych latach wykorzystał na swoją korzyść.
Nie zaskoczy Was pewnie fakt, że nauka nie była mocą stroną chłopca, gdyż na pierwszy miejscu była piłka. I tak już zostało, a matka załamywała ręce.
Jak Ronaldo Luís Nazário de Lima trafił na pozycję bramkarza? Dlaczego ominęła go szansa gry w najpopularniejszym klubie Rio de Janeiro, gdzie został zaproszony na testy?
Jak przebiegała ścieżka jego kariery?
Odpowiedzi znajdziecie w naszpikowanej ciekawostkami z życia futbolowej gwiazdy książce pt. "Ronaldo Luís Nazário de Lima. Po prostu fenomen".
Prawdziwa gratka dla fanów piłki nożnej.
Historia Ronaldo napisana została prostym, zrozumiałym językiem. Licznym informacjom towarzyszą przyciągające uwagę czarno-białe grafiki oraz kolorowe zdjęcia.

A jeśli jesteście spragnieni kolejnych ciekawych biografii piłkarskich legend, polecam zajrzeć do pozostałych książek z serii "Wydarzyło się naprawdę", które zawierają ciekawostki z życia Mbappé, Van Dijka, Ronaldinho i Benzemy.

Człowiek, który zdobył wiele trofeów, czym na stałe zapisał się w historii.

Ronaldo Luís Nazário de...

Jeśli zapytacie Wojtka o ulubionego autora książek to bez wahania wykrzyknie: Yvette Żółtowska-Darska. I chyba nikt nie ma wątpliwości dlaczego. Po prostu pani Żółtowska-Darska pisze DOKŁADNIE to, co Wojtek chciałby czytać, a do tego robi to świetnie. Sięgamy po każdą książkę autorki, także te napisane we współpracy z Jackiem Sarzało ukazujące się w serii wydawniczej Wydarzyło się naprawdę. A ta wzbogaciła się właśnie o kolejną część - Ronaldo.

Ronaldo Luis Nazario de Lima podobnie jak Ronaldinho należy bardziej do ery mojej niż Wojtka. To dla mnie pozostaje "tym prawdziwym Ronaldo", z którym Christiano nie może się równać. To ja miałam szansę oglądać w telewizji transmisje rozgrywanych przez niego meczów i zapamiętać jedną z najsławniejszych (i najbrzydszych ;-D) fryzur świata. A jednak trudno, żeby ktoś interesujący się piłką o Ronaldo nie słyszał nawet dziś, dlatego bardzo ucieszyłam się, że razem przeczytamy skierowaną do młodszego odbiorcy biografię tego wybitnego piłkarza.

Jest to historia chłopaka wywodzącego się z biednej rodziny, wychowanego może nie w najuboższej z faweli Rio de Janeiro, ale znającego, czym jest niedostatek, brak butów do gry w piłkę i pieniędzy na bilet, żeby trenować w wymarzonym klubie. Syna uzależnionego od narkotyków i alkoholu ojca i próbującej utrzymać rodzinę matki. Chłopaka, który był ostatnim wybieranym do podwórkowej drużyny, aż w końcu stał się powodem bójek tych, którzy koniecznie chcieli z nim grać w drużynie. No i ostatecznie stał się międzynarodową sławą.
Dzięki tej książce młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak wyglądało dzieciństwo piłkarza i kto był niegdyś jego idolem i wzorem. Przyjrzą się pierwszym krokom w futbolu młodzieżowym, a potem dorosłym. Poczytają o największych osiągnięciach i uczuciach, jakie wzbudzał, ale też o błędach, jakie popełniał na boisku i poza nim, no i o kontuzjach, które mogły mu odebrać marzenia. A także o pewnych obrotnych biznesmenach, którzy "kupili" zdolnego chłopaka za 7000 dolarów.

Jak pewnie się domyślacie, Wojtek pochłonął książkę w kilka chwil i wcale by się nie obraził, gdyby była znacznie obszerniejsza i bardziej szczegółowa. Mnie natomiast podoba się to, że w sposób skondensowany przywołuje całą biografię znanego piłkarza i pozwala się z nią zapoznać także mniej rozczytanemu odbiorcy. Wbrew pozorom jest tu mnóstwo informacji i ciekawostek, a narracja niepozbawiona emocji, przy jednoczesnym zachowaniu koniecznego dystansu i niepopadania w patos. Jest też książką szczerą, nieukrywającą przed młodymi czytelnikami także ciemniejszej strony sportu, związanej z presją, kontuzjami czy zakulisowymi machinacjami. Dzięki temu książka nie jest jedynie peanem na cześć legendy, ale prawdziwą lekcją dla uprawiających sport czytelników, marzących o wielkiej karierze.

Lekturę urozmaicają czarno-białe grafiki, prezentujące bohatera, a także kolorowa wklejka zdjęciowa, będąca swoistym albumem prezentującym kadry z życia i kariery Ronaldo. Będzie to frajda dla odbiorców, a jednocześnie miły przerywnik w lekturze. W przeciwieństwie do poprzedniej serii autorki książki mają mniejszy format, ale przez to są poręczniejsze chociażby w podróży. Spokojnie można wrzucić je do plecaka i zabrać na wakacje.

To kolejna świetna propozycja dla młodych wielbicieli piłki nożnej, tym razem przybliżająca postać legendarnego zawodnika. Zainteresuje zarówno tych odbiorców, którzy pozostają jedynie kibicami, jak i tych, którzy sami próbują swoich sił na boisku. Lekka, wciągająca, szczera i świetnie napisana książka, jednocześnie dostarcza wielu informacji i anegdot, i pozostawia czytelnika głodnego kolejnych odsłon. My mamy całą listę piłkarzy, o których bardzo chętnie byśmy przeczytali (GDZIE SĄ TOMY O BRAMKARZACH!!!),i oboje z Wojtkiem szczerze całą serię Wydarzyło się naprawdę polecamy.

to wszystko WYDARZYŁO SIĘ NAPRAWDĘ.

Książka biografia jednego z najlepszych piłkarzy świata... I chociaż mój sześciolatek, ogromny fan piłki nożnej, do tej pory mało słyszał o tej postaci to jednak wspólne wieczory z tą książką i tatą okazują się być najlepszym pomysłem.

,,Ronaldo. Po prostu fenomen" od @wydawnictwosqn to świetna pozycja dla młodych chłopców, którym marzy się wielka piłka, znane kluby i mecze na najlepszych stadionach świata. Fantastyczny dowód na to, jak pochodząc z biednej rodziny, w której alkohol i narkotyki były chlebem powszednim można mimo wszystko zajść bardzo wysoko i spełnić swoje marzenia! Lektura tej książki była dla mnie pięknym doświadczeniem, pełna nadziei i optymizmu... Determinacji i zapału... Siły i woli walki... Czy właśnie nie tak poiwnny być pisane książki by motywować i podnosić na duchu pełne nadziej młode pokolenia?

Poznajcie wspaniały skrót życia i genialnej kariery człowieka, kóry jako najmłodszy piłkarz w historii zdobył Złotą Piłkę. I chociaż nie każdy ma idealny start, chociaż czasami wiatr wieje prosto w twarz to warto podążać za swoimi marzeniami.

Wydawca: @wydawnictwosqn
Seria: Wydarzyło się naprawdę
Data premiery: 31.05.2023
Wiek: 6+

#piłkanożna #piłka #wydarzyłosięnaprawdę #ronaldo #ronaldoluisnazariodelima #łaczynaspilka #sport #sqn #wydawnictwosqn #książkidladzieci #legenda #yvette

to wszystko WYDARZYŁO SIĘ NAPRAWDĘ.

"Zdobył moc trofeów, dał radość miliardom kibiców, wszedł na stałe do historii futbolu."

Ronaldo Luís Nazário de Lima, brazylijski piłkarz, grający na pozycji napastnika. Zachwycał na boiskach takich znanych klubów, jak Inter Mediolan, FB Barcelona, Real Madryt czy A.C. Milan.
Yvette Żółtowska-Darska i Jacek Sarzało stworzyli serię "Wydarzyło się naprawdę", przybliżając nam sylwetki gwiazd i legend futbolu.
W krótkich, lecz ciekawych rozdziałach poznajemy historię życia Ronaldo wychowanego w brazylijskim Bento Ribero – robotniczych przedmieściach Rio de Janeiro. Już jako 16-latek zadebiutował w barwach brazylijskiego Cruzeiro Esporte Club, zyskujac doświadczenie i wzbudzając powszechny zachwyt. Zaowocowało to powołaniem do kadry narodowej i wyjazdem z reprezentacją na Mistrzostwa Świata w USA, z którego wrócił ze złotym medalem, mimo iż na murawie nie spędził ani minuty.
Tytuł mistrza świata stał się trampoliną do występów w wielkich europejskich klubach i początkiem imponującej kariery, niestety często wstrzymywanej przez liczne kontuzje.

"Wszyscy, jak świat długi i szeroki uważali go za super snajpera".

Książka wzbogacona jest wieloma ciekawostkami i kolorowymi lub czarno-białymi ilustracjami.

Odkąd sięgam pamięcią z wielką ciekawością śledziłam wszystkie rozgrywki ligi hiszpańskiej i angielskiej, więc Ronaldo w mojej pamięci zapisał się jako wybitny piłkarz Fc Barcelony i Realu Madryt.
Napisana bardzo przystępnym językiem, idealnie nadaje się dla miłośników futbolu w każdym wieku.

Dwukrotny mistrz świata, zdobywca dwóch Złotych Piłek i wielu innych prestiżowych konkursów....

Kolejna pozycja z serii o piłkarzach skierowana dla młodzieży, tym razem opowiada historię kariery fenomenalnego Ronaldo Luís Nazário de Lima.
Ronaldo urodził się 18 września 1976 r w Rio de Janeiro, ma dwójkę starszego rodzeństwa, mama wychowywała ich praktycznie samodzielnie ponieważ Pan Nelio stał się uzależnionym od alkoholu i narkotyków a nie chciała by to odbiło się na dzieciach.
Talent Ronaldo był wybitnym i został błyskawicznie zauważony przez trenerów. Karierę rozpoczął w wieku 16 lat. Był jednym z najlepszych piłkarzy w dziejach MŚ, został drugim najlepszym strzelecem w historii tej imprezy (15 goli). Był dwukrotnym mistrzem świata na MŚ 1994 oraz MŚ 2002, wicemistrzem na MŚ 1998, a na tym drugim turnieju został królem strzelców.
Ostatni mecz rozegrał w wieku 34 lat, niestety pokonały go kontuzje kolan.
Książka jak dla mnie jest napisana bardzo prostym językiem, zrozumiałym nie tylko dla młodzieży ale też dla takiego laika jak ja 🙂 Nie znam się na piłce nożnej, ale każdy z nas napewno słyszał nie raz, jak nasi rodzice czy rodzeństwo oglądając mecze wymawiali jego imię. Fajnie było spędzić popołudnie na poznaniu jego historii piłkarskiej, bez zbędnego wchodzenia w jego życie prywatne.

Ta krótka książka to bardzo dobra biografia. Napisana prostym, przystępnym językiem sprawiająca, że każdy nastolatek wciągnie się w te historię. Pokazuje nie tylko geniusz tego fenomenalnego zawodnika, ale także jego ubogie dzieciństwo, początki kariery, rozwiązuje ciekawostki z nim związane i przestawia życie poza sportem.
Dowiecie się dlaczego Ronaldo zdecydował się na przedziwną (i jak dla mnie przebrzydka) fryzurę, co się stało podczas słynnego meczu finałowego na Mundialu we Francji, czy jak radził sobie w życiu miłosnym. Zdradzone zostaną także ciekawostki dotyczące jego transferów czy wagi!
Ale przede wszystkim pokazuje młodym ludziom - Ty też możesz, nie poddawaj się, próbuj, ćwicz a dosięgniesz gwiazd.

Dowiecie się dlaczego Ronaldo zdecydował się na...

• SQN
  • Dla młodzieży
  • Do kupienia
  • Biografie/Pamiętniki/Wspomnienia
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Ronaldo. Po prostu fenomen.