Chiny bez makijażu

Spektrum Poleca
Muza
2023-11-15
2016-04-27
Literatura polska Chińczycy Chiny współczesność gospodarka kultura literatura faktu

Okładka książki Nowa gra w Chińczyka Bogdan Góralczyk, Marcin Jacoby, Tomasz Sajewicz
Nowa gra w Chi... Bogdan Góralczyk, M...
Okładka książki Dzieje Koreańczyków. Z azjatyckiego zaułka na salony świata Leszek Będkowski, Anna Diniejko-Wąs, Marcin Jacoby, Kamila Kozioł, Agnieszka Krzemińska, Jakub Krzosek, Krzysztof Kubiak, Oskar Pietrewicz, Anna Piwowarska, Dominik Rutana, Ewa Rynarzewska, Agnieszka Smiatacz, Jędrzej Winiecki, Michał Wiśniewski
Dzieje Koreańc... Leszek Będkowski, A...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 10 (58) / 2022 Justyna Dąbrowska, Zosia Dzierżawska, Daniel Gutowski, Marcin Jacoby, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Wojciech Kuczok, Andrzej Leder, Karolina Lewestam, Edouard Louis, Charlotte Malterre-Barthes, Paweł Marczewski, Andrew Pettegree, Kinga Piotrowiak-Junkiert, Ada Adu Rączka, Redakcja magazynu Pismo, Bryan Washington
Pismo. Magazyn... Justyna Dąbrowska,&...

"Chiny bez makijażu" to wszechstronna książka - a wręcz mini encyklopedia - o Państwie Środka. Marcin Jacoby w niecałe 500 stron przybliża kilka tysięcy lat chińskiej historii 🇨🇳

👉 Od tradycji i obyczajów, przez politykę i gospodarkę, aż po polską perspektywę.

👉 Od kaligrafii po sztuki walki.

👉 Od fabryki świata po technologicznego lidera.

👉 Od biedy, głodu i drewnianych chatek po au­to­strady, nie­koń­czą­ce się miasta i szyb­ką kolej.

👉 Od konfucjanizmu i taoizmu po brutalność i bezwzględność.

Autor jest sinologiem od dzieciństwa zafascynowanym Chinami - wiele razy w Azji bywał i bywa, doskonale zna język oraz ludzi. Książka jest obszerna - w szczególności pod względem zawartej wiedzy i jej zakresu. Osobiste opowieści i doświadczenia dodają lekkości i przyjemności czytania, choć nadal czasami bywa nużąco (dla mnie w szczególności historia i dość dokładne opisy poszczególnych dynastii).

Dla osób ciekawych świata i/lub wybierający się do Azji pozycja obowiązkowa 🤞 Otwiera oczy!

👉 Od kaligrafii po sztuki walki.

👉 Od fabryki świata po technologicznego lidera.

👉 Od biedy, głodu i...

Jeśli interesuje Cie Azja, w szczególności Chiny - lektura obowiązkowa. Do tego przyjemna, ciekawa i pełna anegdot z życia. Widać, że autor spędził w Państwie Środka kawal życia i zawodowo się nimi zajmuje. Polecam!

1962

Ciekawa, wszechstronna książka, zawierająca właściwie wszystko, co powinno się wiedzieć o Chinach.

Powiedziałabym, że "Chiny bez makijażu" to świetne uzupełnienie "Chińskiego obwarzanka" Lubiny, gdyby nie to, że reportaż Jacoby'ego jest starszy. Bądź co bądź te dwie książki w świetny sposób przybliżyły mi obraz współczesnych Chin i czytało się je bardzo dobrze :).
Marcin Jacoby to jeden z najbardziej znanych polskich sinologów, tłumacz języka chińskiego i prawdziwy ekspert od Chin. W swój reportaż wplata może czasem trochę za dużo osobistych wątków czy wspomnień, z drugiej jednak strony pomagają one zobrazować sobie relacje Chińczyków z obcokrajowcami. Autor w "Chinach bez makijażu" porusza naprawdę wiele związanych z tym krajem tematów - od historii i kultury, przez relacje międzyludzkie (zarówno te romantyczne czy przyjacielskie, jak i biznesowe),sytuację polityczną, stosunki międzynarodowe, podejście do mniejszości narodowych, turystyki, no i ogromny skok gospodarczy kraju. Książka jest pełna ciekawostek, anegdotek, ale też twardych faktów - wszystko się świetnie ze sobą przeplata, sprawiając, że reportaż Jacoby'ego czyta się jednym tchem. Co ważne, autor potrafi spojrzeć na ten kraj w sposób obiektywny - widzi, co Chiny robią źle, ale nie atakuje ich jak zachodnie media, tylko stara się zrozumieć, podkreślając też to, co w tym kraju działa naprawdę dobrze. Dzięki tej lekturze zrozumiałam, jak bardzo stereotypowo myślałam o Chinach pod wpływem naszych mediów, dużo się dowiedziałam i jeszcze więcej chciałabym się dowiedzieć - to chyba naprawdę oznacza, że w moim przypadków "Chiny bez makijażu" odniosły sukces ;). Jeśli Wasza wiedza o tym jednym z największych i najludniejszych państw świata też opierała się głównie o informacje medialne i turystyczne - bardzo polecam tę lekturę. Myślę, że w niejednym momencie Was zaskoczy :).

jakby ktoś się pytał, to jest to wersja z 2016 uzupełniona o killka akapitów, na pewno must-read dla wszystkich interesujących się Chinami, chciałbym aby Marcin stał się drugim pierwszym polskim znawcą Chin, bo prof Góralczyka ostatnio dużo na jutubach

jest w porządku, ale nie przekazuje wiedzy w sposób równomiernie pogłębiony, czasem jest zbyt ogólnie, jednak czyta się w miarę lekko.

Świetna opowieść o Chinach, która rozprawia się z wieloma stereotypami dotyczącymi Państwa Środka. Jacoby świetnie prowadzi narrację, wskazuje na dane statystyczne, aby akapit dalej odwołać się do swoich doświadczeń. W książce każdy znajdzie coś dla siebie, jest trochę o kulturze, gospodarce, polityce i nowych technologiach. Z pewnością sinolodzy będą oburzeni, że 40 wieków historii nie da się upchnąć w 400 stronach książki, ale dla mnie to był świetny wstęp aby zacząć przyglądać się temu państwu i co najważniejsze starać się go zrozumieć.

Dla mnie książka trochę nierówna w odbiorze - niektóre fragmenty bardziej mnie zainteresowały, a przez niektóre chciałam jak najszybciej przebrnąć.

Jedna z lepiej napisanych książek o danym kraju - przedlad informacji z najistotniejszychnobszarów pozwala lepiej zrozumieć specyfikę Chin. Polecam każdemu kto wybiera się do tego kraju.

Autor książki zabiera nas w ciekawą podróż do Chin, o których tak naprawdę przeciętny Polak jak się okazuje nie wie zbyt wiele. Pokazuje Chiny w kontekście historycznym, kulturowym jak i tłumaczy mechanizmy, które sprawiły , że Chiny stały się potęgą gospodarczą .,,Chiny bez makijażu" to zbiór faktów, ale też ciekawych i niekiedy zabawnych anegdot. Pokazuje mądrość tego narodu w nieomal każdym ich działaniu , niezłomność , pracowitość i wielką wiarę w lepsze jutro. Poznajemy też Chińczyków od religijnej strony, która wręcz budzi zadziwienie - chrześcijaństwo, które tam się rozwija w małych społecznościach mogłoby by być wzorem dla Kościoła w wydaniu europejskim.
Przyznam , że nigdy bym nie zgadła co jest jest największą namiętnością ich mieszkańców i jakie wartości są dla nich najważniejsze i jakie mają problemy i rozrywki w życiu codziennym. I choć wydawało mi się , że jakąś wiedzę miałam o Chinach , ta książka mi uświadomiła jak niewiele wiem. Polecam .

• Chiny
  • Reportaż
  • Azja

Dodaj cytat z książki Chiny bez makijażu