Wyzwanie czytelnicze LC

Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce

Tłumaczenie: Filip Filipowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7,23 (155 ocen i 16 opinii) Zobacz oceny
10
7
9
15
8
36
7
60
6
28
5
5
4
2
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Prisoners of Geography: Ten Maps That Tell You Everything You Need To Know About Global Politics
data wydania
ISBN
9781783961412
liczba stron
376
słowa kluczowe
geografia, polityka, geopolityka
kategoria
popularnonaukowa
język
polski

Przywódcy wszystkich państw i narodów są ograniczeni przez geografię. Ich wybory krępują góry, rzeki, morza i beton. Dlatego, chcąc nadążać za wydarzeniami na świecie, powinniśmy rozumieć ludzi, idee i ruchy społeczne, a dla uzyskania pełnego obrazu musimy również zrozumieć geografię. Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Putin ma aż taką obsesję na punkcie Krymu, dlaczego...

Przywódcy wszystkich państw i narodów są ograniczeni przez geografię. Ich wybory krępują góry, rzeki, morza i beton. Dlatego, chcąc nadążać za wydarzeniami na świecie, powinniśmy rozumieć ludzi, idee i ruchy społeczne, a dla uzyskania pełnego obrazu musimy również zrozumieć geografię.Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Putin ma aż taką obsesję na punkcie Krymu, dlaczego przeznaczeniem Stanów Zjednoczonych było zdobycie statusu supermocarstwa albo dlaczego wpływy Chin wciąż się zwiększają – ta książka da ci odpowiedź na powyższe pytania.Marshall przygląda się przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, by przybliżyć czytelnikowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na światową historię. Wskazuje, że pora więcej uwagi poświęcić przedrostkowi „geo-” w słowie geopolityka.

 

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/wiezn...(?)

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/wiezn...»

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (667)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 364
Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polityka
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Geografia i podążająca w ślad za nią geopolityka od zarania dziejów stanowią wyznacznik tego, czy dany kraj będzie biedny, bogaty, potężny czy wręcz przeciwnie.
Ta zasada nie zmieniła się do dzisiaj i znajduje odwzorowanie w obecnej sytuacji na wszelkich kontynentach. Człowiek wywodzi się podobno z Afryki, to tam były najlepsze warunki do rozwoju naszego gatunku. I na tym rola Afryki właściwie się zakończyła, bo obecnie nie odgrywała ona żadnej istotnej roli w dziejach świata.

Dlaczego tak się stało? Tim Marshall próbuje to tłumaczyć brakiem możliwości komunikacji i wymiany idei pomiędzy poszczególnymi grupami ludzi . W procesie kształtowania się państw miały znaczenie, a co udowadnia Tim – mają je do tej pory, nie tylko ukształtowanie terenu, zasoby naturalne, ale też ilość spławnych rzek i dająca poczucie bezpieczeństwa „głębia strategiczna”. Ten ostatni czynnik pomógł Rosjanom przetrwać inwazje napoleońską i hitlerowską. Duże odległości od granic państwa do jego centrów...

książek: 248
yodapl | 2017-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

Geopolityka jest dziedziną nauki, która w dniu dzisiejszym przeżywa prawdziwy renesans. Jej prawidła, które mówią, że międzynarodowe relacje są zdeterminowane poprzez geografię i twarde interesy, a niekoniecznie przez przyjaźń, honor i obietnice, były przedmiotem tabu jeszcze kilkanaście lat temu, gdzie unipolarny świat Stanów Zjednoczonych wyłonił się po bankructwie i upadku ZSRR. Dziś, gdy otaczający nas świat coraz bardziej zaczyna przypominać XIX-wieczny koncert mocarstw, a ostoje polityki wielu państw, w tym Polski, takie jak Unia Europejska i NATO gniją od środka, czy wręcz chylą się ku upadkowi, nie ma prawa dziwić fakt, że geopolityka wraca na salony. W dużej mierze dzięki internetowi, geopolityka zagnieżdża się też w umysłach zwykłych ludzi, którzy chcieli by odszyfrować wydarzenia dziejące się współcześnie, a tracą wiarę w takie slogany i uzasadnienia pewnych czynów jak „demokracja”, czy „historyczne zwady”.
W swojej książce Tim Marshall aplikuje czytelnikowi pigułkę...

książek: 231
Pyro | 2017-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2017

Książka przedstawia zwięźle i konkretnie każdy z kontynentów na naszym globie. Zahacza o wszystkie kraje i omawia je w kontekście geopolitycznym i często zarysowuje historię tarć pomiędzy danymi państwami. Pierwsze skrzypce grają Chiny, USA i Rosja - jest wzmianka o nich niemalże w każdym rozdziale. Dla mnie książka idealnie wprowadzająca do tematu geopolityki, który zaczął mnie interesować od pewnego czasu. Wcześniej miałem z tą tematyką do czynienia w jakiś filmach na YouTube i wtedy wydało mi się to ważne i arcyciekawe. Stąd postanowiłem zorganizować czas i zapoznać się wreszcie z jakąś książką. Nie zawiodłem się, bo ta publikacja dostarczyła mi dokładnie tego czego oczekiwałem i było mi potrzebne - czyli wyłożenia podstawowych faktów, które pozwolą dalej zgłębiać temat. Autor sprawnie porusza się po kolejnych wątkach. Książkę przeczytałem szybko, w kilka dni udało mi się zaspokoić apetyt na wiedzę z tej dziedziny. Najlepszym według mnie rozdziałem był ten o Rosji. Natomiast...

książek: 290
Hubert Igliński | 2017-05-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 maja 2017

Tim Marshall postawił sobie bardzo ambitne zadanie całościowego opisania geopolityki, ale niestety poległ.
Do zakupu tej książki skłoniły bardzo pozytywne recenzje do wydania oryginalnego. Dlatego miałem nadzieję, że mimo iż liczy ona jedynie ok. 300 stron, to jednak przedstawia ważkie treści i ambitne tezy. Niestety, książka jest bardzo powierzchowna i powinna być opatrzona dodatkowym, ostrzegawczym podtytułem: "Dla absolutnie początkujących".
Być może niektórzy docenią prosty styl Autora, dla wielu będzie on jednak zwyczajnie infantylny. Szkoda również, że w książce pojawiają się błędy stylistyczne.

książek: 795
cranberry | 2018-04-22
Przeczytana: 11 marca 2018

Z jakiegoś powodu spodziewałam się czegoś w rodzaju "Strzelby, zarazki, maszyny" Diamonda, czyli akcentu bardziej na historię niż na teraźniejszość, gdy tymczasem jest to książka odnosząca sie do sytuacji obecnej - choć w niezmiennym kontekście geograficznym.

Na dzień dobry dostajemy przedmowę autorstwa byłego szefa MI6, co od razu robi klimat. Zaraz potem rozdział o Rosji i sposób, w jaki wspominana jest przy okazji Polska, dodaje niepokojący element realności. Odzipnąć można przy rozważaniach dotyczących innych kontynentów, o ile akurat nie mamy tam przyjaciół czy nie prowadzimy interesów.

Oryginalny podtytuł chyba lepszy: "10 map, które opowiedzą wam wszystko, co potrzeba wiedzieć o globalnej polityce". Może polski wydawca uznał, że Polacy boją się map - ale chyba nie ci, których interesuje polityka. Choć lektura tej książki skutkuje wnioskiem, że w sumie powinni.

Bardzo polecam!
Polecam też bardzo wyczerpującą i ciekawą recenzję Joanny Kapicy-Curzytek w magazynie...

książek: 278
Piotr Bies | 2018-03-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 marca 2018

Książkę przeczytałem w oryginale. Autor w książce rozpatruje zagadnienia geopolityczne w różnych częściach świata. Znajdują się wśród nich kluczowe dla ogólnoświatowego ładu oraz trochę mniej znaczące.

Autor w swojej analizie zwraca uwagę na rzeczy, które samemu, bez odpowiedniego przygotowania, trudno byłoby zrozumieć. Stąd książka jest dobrym wstępem do tego, aby patrząc na politykę, zwracać też uwagę na geografię. Jednak momentami autor rozwleka się z opisami rzeczy, które każdy może zobaczyć na mapie, bez sięgania po opisywaną pozycję. Np. Marshall poświęca na opis geografii danego terenu, ale niekiedy te opisy niczemu nie służą - autor nie pisze, jakie są stąd wnioski dla polityki.

książek: 160
Marysia | 2017-10-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 października 2017

Książka o geopolityce. O tym, jak warunki otoczenia potrafią determinować nasze życie. Jak wielki wpływ na wszystko ma geografia, ukształtowanie terenu, rozmieszczenie rzek. Dlaczego wielcy przywódcy muszą postępować w taki a nie inny sposób..

Widać, ze autor ma pojęcie o współczesnym świecie i warunkach go kształtujących. Opisuje po kolei każdy z kontynentów, czasami skupiając się bardziej na większych państwach, typu Rosja, Chiny, Stany.. Nawiązując do ich historii przedstawia dlaczego obecnie wyglądają tak, a nie inaczej.

Bardzo subiektywnie rzecz ujmując, dla mnie interesujące były jedynie części o Europie, Rosji i USA. Dobrze się je czytało, wzbudziły moje zainteresowanie. Mam jednak wrażenie, że żeby moc czytać ze zrozumieniem o reszcie świata, trzeba mieć o nim jakieś wstępne pojęcie. Teoretycznie książka dla laików, dla mnie jednak to,co niekoniecznie jest w sferze moich zainteresowań, stanowiło pewną trudność do przebrnięcia...
Nie zmienia to faktu, że książka napisana w...

książek: 172
Thorondor | 2018-04-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 kwietnia 2018

Jako geograf z zamiłowania, wykształcenia i zawodu stwierdzić mogę - ta książka jest słaba. Pierwszym powodem jest masa błędów. Autor myli pojęcia i fakty, a także wysnuwa często wnioski czy teorie tak absurdalne, że dla osób bardziej wprawnych w temacie są one śmieszne. Złego efektu dodają bardzo częste powiedzonka autora i twierdzenia, że ,,eksperci'' jakieś miejsce nazywają różnymi potocznymi hasłami (efekt jest taki, że czytelnik zaczyna szybko dostrzegać przerost wyobraźni autora). Po drugie - niezliczona liczba ochów i achów nad Stanami Zjednoczonymi szybko przeradza się się w nachalną propagandę. Pozostałe regiony Ziemi autor chętnie krytykuje, często się powtarzając i udowadniając tak naprawdę braki w wiedzy. Czytając niektóre wysnute wizje nie mamy pewności czy przypadkiem nie jest to książka fantasy. Może się podobać tylko osobom kompletnie nie orientującym się w realiach geografii i podchodzącym do USA z bezkrytycznym zachwytem. Nie polecam.

książek: 300
Krzysztof | 2018-05-14
Na półkach: Przeczytane, Polecam, EBOOK
Przeczytana: 08 maja 2018

Bardzo ciekawa książka poświęcona geopolityce. Autor dogłębnie analizuje wpływ geografii na sposób prowadzenia polityki przez państwa i regiony, kierunki ich rozwoju potencjalne dalsze ruchy zarówno na arenie międzynarodowej jak i w polityce wewnętrznej.
Książka napisana dobrym językiem, zdecydowanie się nie nudzi. Z dużym zainteresowaniem czytałem kolejne rozdziały i znajdujące się tam analizy.
Gorąco polecam!

książek: 262
Przemek | 2017-07-30
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2017

Dobra książka, dzięki której można się sporo dowiedzieć o relacjach panujących w poszczególnych regionach świata oraz uzyskać wyjaśnienie, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Autor zajmuje się geopolityką od wielu lat, stąd jego ogromna wiedza na ten temat, którą potrafi przekazać w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu lektura jest bardzo przyjemna. Polecam tę pozycję każdemu, kto interesuje się tym, co dzieje się na świecie.

zobacz kolejne z 657 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd