Chiny bez makijażu

Seria: Spectrum
Wydawnictwo: Muza
literatura faktu
Aksamitt

Czy Chiny to archaiczna dyktatura gnębiąca swoich obywateli, czy może nowa potęga ekonomiczna? Lider innowacji czy moloch o zapadłych wioskach i tysiącach robotników pracujących w pocie czoła w fabrykach? Czy coś łączy dawne cesarstwo i dzisiejszą młodocianą potęgę, czy istnieją jakieś cechy wspólne pomiędzy pradawną cywilizacją, gdzie niemal wszystko wynaleziono na długo przed Europą, a krajem tanich podróbek, na które wielu z nas patrzy z góry? Jacy ludzie żyją w tym najludniejszym państwie na ziemi? Czy stanowią jednolitą masę, czy są mozaiką narodów, języków i kultur? W co wierzą, jakie mają zmartwienia? Jakie wyzwania stawia przed nimi nowoczesność?

To obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy pragną wgryźć się głęboko w „chińskość” i zrozumieć, co może w niej tak fascynować. To również odważne spojrzenie na współczesne Państwo Środka i jego kierunki rozwoju w nowym millennium.

źródło opisu: www.muza.com.pl

źródło okładki: www.muza.com.pl

Paulina Weiher | 2019-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2019

Jak dotąd najlepsza książka o Chinach, jaką przeczytałam. Idealna dla osób, które dopiero zaczynają poznawać ten kraj. Autor ma bogatą wiedzę, którą umie się dzielić - wiadomości są jasno i klarownie poukładane, ułatwiają poznanie Państwa Środka i jego mieszkańców. A przy tym tekst czyta się bardzo przyjemnie i lekko, wciąga, zachowuje interesującą różnorodność. Podoba mi się, że tutaj w centrum są ludzie, ich życie i kultura, a niekoniecznie Chiny jako siła polityczna i potężna gospodarka. Owszem historia ma tu duże znaczenie i poświęcono jej sporo miejsca, ale zarazem te opisy służą lepszemu poznaniu kultury, życia i zwyczajów współczesnych chińczyków. Rewelacyjna książka, polecam gorąco!

Bartek | 2019-04-27
Na półkach: Przeczytane, 2019

Bardzo pozytywne zaskoczenie. Nie jest to książką podróżnicza, a mimo to możemy poczuć się jak w Chinach. Z drugiej strony nie jest napisana trudnym, sztywnym, naukowym językiem, gdzie czytelnik musiałby się zastanawiać co tak naprawdę autor ma na myśli. Możemy dowiedzieć się bardzo dużo o współczesnych Chinach. Liznąć ich historii, poznać kulturę, styl bycia. Zrozumieć czemu postępują tak a nie inaczej. Autor stara się być bezstronnym. Wskazuje dobre i złe strony Państwa Środka. Polecam osobom, które chciałby zacząć swoją przygodę z Chinami. Dobra książka na początek. Jest w niej wszystko po trochu.

slimak390227 | 2019-04-22
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

Autor skupia się na następujących zagadnieniach: historii, kulturze, obyczajach, polityce wewnętrznej, ówczesnej gospodarce, społeczeństwie i stosunkach z Polską. Książka w żaden sposób nie wyczerpuje podanych kwestii, nie mniej jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy interesują się Chinami, a nie chcą lub nie wiedzą do jakich źródeł należy sięgnąć, aby poznać ten daleki kraj. Książka nie zawiera specjalistycznych słów, a autor posługuje się bardzo "lekkim piórem". W pozycji zawarte są ilustracje, które doskonale uzupełniają treść, a całość można traktować jako małe kompendium. Lektura łatwa i przyjemna.

goskrzys | 2019-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2019

To nie jest ani reportaż, ani typowa monografia na temat Chin - raczej obszerna relacja z odautorskich wrażeń i refleksji. Ale napisana świetnym językiem i stylem, wciągająca i bardzo ciekawa. Autor zasypuje czytelnika masą informacji na temat Państwa Środka: począwszy od danych ściśle geograficznych, po kulturę i socjologię. Nie ma tu jednak nadmiaru informacji, przeładowania tekstu datami czy nazwiskami - wręcz ma się wrażenie, że to zaledwie liźnięcie ogromnej wiedzy na temat tego kraju. Nie opisuje ani szczegółowo historii Chin, ani też ich dorobku cywilizacyjnego - słusznie wychodząc z założenia, że pewne podstawowe informacje czytelnik powinien już mieć, bardziej zaś szczegółowe znajdzie w tematycznych opracowaniach. Umieszcza te elementy w kontekście swojej opowieści o państwie, które wyrasta na pierwszą gospodarczą potęgę, choć przez wielu nadal kojarzone jest z poletkami ryżowymi i tandetnym plastikowym towarem.

Autor pokazuje też kontrasty, których we współczesnych...

Łukasz Adamik | 2019-01-06
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Świetna książka pozwalająca zrozumieć Chiny i jej mieszkańców. Optymalna ilość faktów historycznych i geografii, mnóstwo praktycznych informacji o tym jak wygląda życie w Państwie środka, zarówno z tej pozytywnej jak i negatywnej strony. Zdecydowanie jedna z lepszych książek o Azji.

Gracjan | 2018-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Chiny bez makijażu (2016)

„Nie chciałem uciekać od tematów trudnych, ale starałem się powstrzymać od kategorycznych ocen, sugerując raczej, że na wiele kwestii można patrzeć z zupełnie odmiennych pozycji” pisze autor we Wstępie (str.8). Brzmi to bardzo asekuracyjnie, niemniej dobrze oddaje rozumowanie autora, który jest w tym co pisze bardzo obiektywny i wnikliwy, a sam tytuł („Chiny bez makijażu”), choć kiepski, zdecydowanie trafia w sedno*.

Jeśli ktoś nie wie o współczesnych Chinach nic, jest kompletnie zielony – znajdzie tu sporo interesujących informacji, podanych w sposób przystępny, klarowny i sensowny. Osoba lepiej zorientowana, to i owo sobie przypomni, utrwali wiedzę, zyska potwierdzenie tego co znalazła w innych źródłach. A sinolog, specjalista – będzie nudził się jak mops**. Można narzekać że po wielu zagadnieniach autor raptem się prześlizguje, ledwie je szkicując, bez zgłębiania – ale inaczej się nie da (gdyby się o to pokusić, książka musiała by liczyć z 1000 stron...

witcherrie | 2018-12-21
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Sięgając po „Chiny bez makijażu" spodziewałam się, że znacznie rozszerzę swoją nikłą wiedzę o tym kraju. Nie pomyliłam się.
Marcin Jacoby porusza w swojej książce najróżniejsze tematy dot. Państwa Środka. Zaczynamy od charakterystyki każdej z prowincji, następnie poznajemy tradycje chińskie i jak one są kultywowane teraz.
Dzięki tej książce dowiedziałam się, że Europę i Chiny różni praktycznie wszystko, jednak nadal są one tajemnicze i kuszące. „Chiny bez makijażu" to bardzo profesjonalna prezentacja Państwa Środka, która zachęciła mnie do dalszego zgłębiania wiedzy o tym kraju.
Polecam gorąco

Osobiście dodałam do serwisu książkę Marcina Jacoby i choć wpisałam w gatunek literatury faktu wyobrażałam sobie, iż jej fabuła powstała w oparciu o przemyślenia podróżującego, napawającego się dzisiejszym kolorytem kraju w odniesieniu do kulturalno-społecznej bazy. Natomiast po przeczytaniu trudno mi nawet uznać tę książkę za reportaż. "Chiny bez makijażu" to pokrótce opowiedziane najistotniejsze elementy dotyczące narodu, czyli uwarunkowań terenu, od charakterystycznych warunków podłoża, technik uprawy dla każdej części Chin do różnych nacji, jakie zasiedlają te tereny.Jacoby odnosi się tu również do spraw duchowych, religii, z jaka obcują na tym terenie Azjaci. Czym jest dla nich rodzina, czym kultura jedzenia, a co ma wpływ na hazardowy duch narodu. Mówi o chińskiej dumie, pokazuje oblicze polityki wewnętrznej i zagranicznej, o szeroko zakrojonej propagandzie, cenzurze, a przy tym śmiałych decyzjach, postępie, rozwoju gospodarczym i technologicznym.
Spojrzenie na chińskiego...

Rachel3 | 2018-09-13

Bardzo dobre wprowadzenie do tematu, jakim są Chiny. Napisane przystępnym językiem, dotykającym różnych obszarów wiedzy, od geografii, przez historię i kulturę, po wreszcie politykę. Choć wielokrotnie tematy potraktowane są pobieżnie, jest to zrozumiałe ze względu na konieczność zmieszczenia wszystkiego w skończonej liczbie stron, a takie kompendium z pewnością ułatwi wczytanie się w bardziej szczegółowe omówienia konkretnych zagadnień.

Polecam.

Calad | 2018-03-24
Przeczytana: 23 marca 2018

Dla osoby, która rozpoczęła swoją 'chińską zajawkę' pozycja idealna. Sam jestem właśnie takim człowiekiem, który rozpoczął fascynację od poznania podstaw języka. Warto sięgnąć po tę książkę, gdyż Marcin Jacoby pokazuje Chiny w bardzo żywy sposób, czuć, że autor jest z nami w trakcie lektury, co jest zdecydowanie na plus.