Dwadzieścia spotkań

Alicja Masłowska–Burnos Wydawnictwo: Lucky literatura obyczajowa, romans
Lucky
2023-11-07
2023-11-07

Nina, dwudziestosiedmioletnia dyrektorka Domu Kultury w Gniewnie, pragnie zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności. Chce dać coś ludziom, a nie zabrać dla siebie. Okazuje się, że to ją zgubi.

Milena – poturbowana przez życie młoda kobieta, która wracając z wakacji w Gruzji powoduje wypadek i nieumyślnie zabija swojego ukochanego. Wraca do Gniewna, gdzie próbuje się pozbierać po tragedii. Towarzystwa dotrzymuje jej Edyta, ciotka zmarłego narzeczonego. Sama niedawno straciła syna, choć ciała do tej pory nie odnaleziono i jest niemal pewna, że do jego śmierci przyczyniły się osoby z gminy.

I wreszcie on. Alex, pisarz z Warszawy, który przybywa do wioski, aby pomóc w rozwiązaniu kryminalnej zagadki i zdobyć materiał do nowej powieści. Niedojrzały kobieciarz, który pod wpływem wydarzeń w jakich weźmie udział, całkowicie zmienia podejście do życia.

Co łączy te osoby? Okazuje się, że bardzo wiele.

„Dwadzieścia spotkań” Alicji Masłowskiej-Burnos wciągnęło mnie od pierwszej strony. Choć na początku nie widziałam powiązań między bohaterami to z czasem wszystko się wyjaśniło. Muszę się przyznać, że książka na długo zapadnie mi w pamięci. Historia tych ludzi jest mocno przejmująca. To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale na pewno nie ostatnie. Polecam 🫶🏻

Gniewno to miejsce, które połączy dwoje zbłąkane dusze. Milena, która przeżyła osobistą tragedię i Alex pisarz z Warszawy przeżywający kryzys twórczy. Lecz Gniewno to przede wszystkim mała społeczność, która znacznie odbiega od ideału, a odpowiedzialni za to ludzie czują się bezkarni.

Długo zastanawiałam się jak napisać recenzję, tak żeby jak najmniej zdradzić szczegółów, ale też żeby zachęcić do sięgnięcia po tę książkę. Chociaż mówią, że po okładce książki się nie ocenia, to jednak pierwsze skojarzenie, jakie ta okładka wywołuje jest zupełnie inne niż treść zawarta w niej. Nastawiłam się na bardziej nostalgiczną, romantyczną opowieść, a otrzymałam?
Więc prosto i szczerze, jest to historia, która wciąga czytelnika w wir zawiłości. Tak, jak najbardziej jest tu lekki, ciekawy romans, ale z kryminałem i tajemniczymi watkami w tle. Na początku odnosimy wrażenie, że nic tu nie jest powiązane z sobą, zlepek różnych informacji. Jednak im bardziej zgłębiamy treść powieści, tym więcej elementów łączy się w jedną całość. Wtedy powieść wciąga i trzyma w napięciu, aż do momentu odkrycia wszystkich zagadek z przeszłości. Rewelacyjnie zachowany balans.

,, Dwadzieścia Spotkań’’ bardzo ciekawie skonstruowana opowieść, a momentami nawet niebezpieczna, tu każdy pozornie błahy element jest bardzo ważny. Polecam szczerze.

📖Milena po śmierci narzeczonego zaszywa się u jego cioci Edyty w Gniewnie.
W miejscu, które nie może pochwalić się dobrą staropolską gościnnością. Tutaj nie wszyscy są dla siebie życzliwi a niektórzy wręcz uważają się za "pępek świata". W tym samym czasie w niezbyt gościnnych progach Gniewna przebywa znany, pisarz Alex. Cel jego wizyty nie do końca jest taki jak myślą inni.📖
"Dwadzieścia Spotkań" to książka, która wciąga w swoje karty niczym woda w swój rwący nurt. Tutaj wszystko jest nieoczywiste, niejasne i tym samym bardzo intrygujące. Autorka oddaje nam w ręce powieść w której kolory życie zmieniają się jak w kalejdoskopie.
"Dwadzieścia Spotkań" to powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym poprowadzonym w iście mistrzowskim stylu.
Niesamowita panorama bohaterów, ciekawe wątki to wszystko sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem.
W tej historii przeszłość miesza się z teraźniejszością a drogi wielu osób niespodziewanie krzyżują się ze sobą. Dwadzieścia Spotkań odgrywa w tej powieści kluczową rolę. Jaką? Przekonajcie się sami a gwarantuję, że będziecie równie mocno zaskoczeni jak ja.
Historia która zaskakuje i skłania do refleksji nad ulotnością życia. Jest też i miłość która przecież nadaje życiu smak.
Polecam serdecznie. Czytajcie kochani. 💚

📖Milena po śmierci narzeczonego zaszywa się u jego cioci Edyty w Gniewnie.

Macie tak czasami że sięgacie po książkę, która z początku nie przypadnie wam do gustu ale mimo to czytacie dalej aby dać szansę powieści? Tak było ze mną w przypadku tej książki powolne budowanie napięcia a potem nagła zmiana i książka wciągnęła mnie bez opamiętania.

Milenę pomimo młodego wieku życie zdążyło już mocno poturbować. Przyjeżdża do Gniewna, małej miejscowości, w której próbuje na nowo odnaleźć spokój. Niestety realia życia małej społeczności odbiegają od ideału, jest wręcz odwrotnie. Władzę sprawuje kilka osób, które nawet po trupach dochodzą do swojego.

Alex Domański znany pisarz, który przeżywa swój kryzys twórczy również pojawia się w Gniewie. Spotkanie autorskie celebryty to tylko i wyłącznie przykrywka aby dowieść prawdy i w końcu stawić czoła osobom, które sprawują władzę.

#dwadzieściaspotkań to powieść obyczajowa z domieszką kryminału i szczyptą romansu. Od samego początku w tej historii nic nie jest oczywiste. Czytelnik jest wodzony mocno za nos. Autorka powoli buduje napięcie a potem odpala dynamit.

To bardzo intrygująca i ciekawa lektura, która obnaża prawdę o ludziach, którzy posiadają władzę i potrafią mocno ją wykorzystać aby otrzymać to czego tylko chcą. Wielowątkowa fabuła z bardzo częstymi zmianami akcji.

Zakończenie bardzo zaskakujące i nieprzewidywalne. Długo jeszcze po odłożeniu książki układałam sobie w głowie co tu się wydarzyło. Polecam serdecznie sięgnąć po tą niebanalną historię.

**PATRONAT MEDIALNY**
Dziś przyszła pora na przedstawienie kolejnej niebagatelnej historii, która trafiła pod mój patronat medialny. Jest to historia tak nieoczywista i zaskakująca, że nadal zostaję pod olbrzymim wrażeniem, choć od momentu, w którym skończyłam ją czytać, minęło już kilka dni.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym, w jaki sposób, ta historia została poprowadzona...
"Dwadzieścia spotkań" to genialne połączenie powieści obyczajowej z kryminałem, okraszone nutką romansu i mroczną akcją rodem z thrillerów Alfreda Hitchcocka. Nic w tej historii nie jest oczywiste, a wielowątkowość tej historii sprawia początkowo wrażenie chaosu, nad którym trudno jest zapanować, jednak posuwając się strona za stroną, odkrywamy misternie utkaną fabułę, w której najdrobniejszy szczegół ma znaczenie i znacząco wpływa na rozwiązanie tajemnicy, która została skryta na kartach tej powieści. Nie będę opisywać szczegółowo fabuły, ale uwierzcie mi na słowo, opis wydawcy nawet w połowie nie zdradza tego co tu się dzieje i nie oddaje tego mrocznego i tajemniczego klimatu, który znajdziecie w środku.
Akcja powieści początkowo biegnie dość wolno, musimy "przeżyć" wizytę jednej z głównych bohaterek na komisariacie i poznać jej zeznania, ale jest to bardzo ważny początek, bo to on stanowi punkt wypadowy dla całości i jest niczym ten jeden malutki kamyczek, który uruchamia całą lawinę niebezpiecznych wydarzeń, splatając ze sobą losy kilkunastu osób i to w tak mroczny sposób, że momentami nie mieści się to, o czym się czyta, w głowie- uświadamiając przy tym czytelnikowi, do czego jest zdolny człowiek, by osiągnąć to, co sobie zaplanował. Powiedzenie, że dąży się do celu po trupach... tutaj pasuje idealnie.
Później akcja nabiera tempa i z każdą stroną robi się coraz ciekawiej. Na jaw wychodzą tajemnice, intrygi, powiązania i rodzinne koligacje. Autorka tym samym pokazuje jak, bardzo hermetycznym miejscem są małe miejscowości, w których rządzą ludzie totalnie się do tego nienadający. Doskonale został oddany klimat takiej małej miejscowości, gdzie rządzi się poprzez zastraszenie, a władza trzymana jest tylko przez wąską grupę blisko związanych ze sobą ludzi. Ale nie jest to opowieść o polityce w małym mieście, jest to również historia straty, żałoby i godzenia się ze śmiercią, poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi i dojrzewaniu do tego, by przyznać przed samym sobą, że czas ucieka i trzeba w końcu dorosnąć mentalnie do "bycia dorosłym" i brania odpowiedzialności za swoje decyzje i czyny.
Bohaterowie są wykreowani doskonale, każdy z nich jest niezwykle autentyczny, wielowymiarowy i barwny. Nie ma tu nikogo zbędnego, a każdy wnosi do tej historii wiele emocji, i stwarza barwne tło dla pozostałych.

Przedstawiona historia jest niesamowicie wciągająca, nie chce się odłożyć książki przed przeczytaniem finałowej sceny. Swoją drogą, zakończenie zostało napisane dość otwarcie, kto wie, może kiedyś poznamy dalsze losy, ja bym z przyjemnością poczytała co u nich słychać po całej tej koszmarnej sytuacji, w której się znaleźli w "Dwadzieścia spotkań".
Napisana ładnym językiem, wiele wątków, wydawałoby się pobocznych i niewiele znaczących łączy się w spójną i klarowną całość zmuszająca czytelnika do refleksji nad ulotnością życia, chwilą szczęścia, ale pokazująca również, do czego jesteśmy zdolni, by osiągnąć, to czego chcemy. Autorka serwuje czytelnikowi mnóstwo emocji, zaskakujących zwrotów akcji, nie brakuje tu odrobiny romansu, ale nie jest on przewodnią nutą tej historii.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. To nietuzinkowa opowieść o miłości, przyjaźni, samotności i walce o siebie. Znajdzie się tu tajemnica i intryga, mnóstwo zagadek i tajemnic, które naprawdę zaskoczą. Każdy z Czytelników znajdzie w niej coś dla siebie.

**PATRONAT MEDIALNY**
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tym, w jaki sposób, ta historia została...

“Dwadzieścia spotkań” to powieść obyczajowa z nutą kryminału i domieszką romansu, w której od początku nic nie jest oczywiste. Fabuła rozgrywająca się na pierwszych stronach płynie niespiesznie, mimo to tajemnice, intrygi, manipulacja i ta trzymająca w napięciu nuta niepewności, pogłębiająca się z każdą kolejną przeczytaną stroną sprawiają, że od książki jest się ciężko oderwać.
Polubiłam się z bohaterami, którzy zostali świetnie wykreowani. Są ludzcy i niewyidealizowani.
Mamy tutaj kilka postaci, które na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą nic wspólnego. W miarę czytania treść nabiera tempa, dostajemy odpowiedzi na pytania, które rodzą się w naszych głowach, jednak to, co dzieje się na końcu jest niesamowicie zaskakujące i piorunujące.
“Dwadzieścia spotkań” to powieść, w której nie brakuje także trudnych tematów takich jak strata czy nieprzepracowana przeszłość, ale także pokazująca ile człowiek potrafi zrobić dla władzy, utrzymania pozycji i postawienia po prostu na swoim.
Nie chcę Wam zdradzać więcej, bo tę książkę trzeba samemu przeczytać. Okładka i jej opis może wyglądają niepozornie, ale zapewniam, że środek jest mocno wciągający, intrygujący i pełen emocji.
Ogromnie polecam.

[IG: @ksiazkowertyczna]

Zło jest niechciane, nie ma domu.
Każda społeczność ma swoje tajemnice.

Nina , młoda i ambitna dyrektor domu kultury w niewielkiej dolnośląskiej wsi -Gniewno pragnie zrobić wszystko, by placówka rozkwitła zaś ona i jej mąż znaleźli swoje miejsce wśród mieszkańców.
Niestety lokalne władze ani myślą w tym procesie , wprost przeciwnie...

Milena ma dwadzieścia kilka lat i choć mogłoby się wydawać,że przed nią całe życie dziewczyna przeżyła ogromny osobisty dramat.
Teraz nie potrafi sobie wybaczyć, a poczucie winy stało się jej cieniem.
Spokój próbuje odzyskać w domu ciotki swojego narzeczonego.
Edyta zaś tlumaczy jej sposób funkcjonowania gminy.
Ten zaś znacznie odbiega od ideału.
Alex Domański to znany warszawski pisarz, którego lekkie komedie kryminalne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
Niestety, młody mężczyzna jest niedojrzały i nie wywiązuje się ze swych obowiązków względem wydawcy , a na dodatek przypięto mu łatkę kobieciarza.
Po jednej z burzliwych rozmów z przełożonym chłopak postanawia wyjechać do Gniewna - oficjalnie w poszukiwaniu inspiracji do stworzenia nowej powieści oraz po to by spotkać się z czytelnikami.
Jak jest naprawdę? I co wydarzy się w momencie, gdy na jego drodze stanie Lena?

Długo zastanawiałam się jak napisać tę recenzję w taki sposób by nie zdradziła zbyt wielu szczegółów, a jednocześnie zachęciła do sięgnięcia po powieść Alicji Masłowskiej- Burnos .
Powiem bardzo prosto Dwadzieścia spotkań wciąga od pierwszej strony, choć początkowo nie sposób dostrzec powiązań między poszczególnymi bohaterami.
Jednak.. im dalej tym więcej elementów tej układanki wskakiwało na swoje miejsce.
A było naprawdę ciekawie i momentami bardzo niebezpiecznie..
Jak zakończy się ta niebanalna historia? Musicie się przekonać.
A naprawdę warto. , zwłaszcza jeśli poszukujecie czegoś zaskakującego ,co pozwoli Wam wyrwać się z czytelniczego marazmu. ❤️

Zło jest niechciane, nie ma domu.
Każda społeczność ma swoje tajemnice.

Niestety lokalne władze ani myślą w tym procesie , wprost przeciwnie...

Milena ma dwadzieścia kilka lat...

Wczoraj był piękny, chłodny dzień, zaszalałam w wodzie, pomoczyłam się, wróciła energia, uwielbiam ten stan, moment, w którym wchodzę do lodowatej wody, nigdy się nie przyzwyczaję, wiem, co mnie czeka, ale zawsze dycham jak parowóz w zetknięciu z zimnem. Powoduje to wiele śmiechu i samo-motywowania, by się nie poddać, wytrzymać ból, a następnie móc cieszyć odprężeniem. Resztę dnia spędziłam także bardzo aktywnie, najpierw wanna z mnóstwem piany i książką, potem fotel, herbatka i książka.
Ale do brzegu.
Powieść #dwadziesciaspotkań wybrałam w ciemno, zadecydowały oczy i nieznajomość nazwiska autorki @alicjamasłowskaburnos, mam zasadę wprowadzania nowości, debiutów, chciałabym poznać szerokie grono pisarskie i delektować perełkami literackimi. Cały czas szukam, odkrywam i mam z tego dużą frajdę.
Zaskoczyła mnie, ponieważ opisywała zupełnie inne sprawy, niż założyłam – ogromny plus. Przeczytałam opis przed rozpoczęciem i stwierdziłam, że czeka mnie historia miłosna w małym miasteczku. Najpierw wylądowałam na komisariacie, nic mi nie pasowało, ale podobało, historia wciągnęła mnie w wir wydarzeń i… zostałam przeniesiona w inne miejsce, z kolejnymi ludźmi.
Autorka zastosowała ciekawy zabieg, poprowadziła opowieść dwubiegunowo, trochę zamieszała w czasie i wyszedł smakowity koktajl wypadków. Kibicowałam Ninie, a tu nagle jestem w Gruzji na targu z Mileną, następnie odsypiam zakrapianą noc z Alexem. Zamieszanie, chwila konsternacji, co tu się wyprawia, ale literki płyną dalej, zatem czytam.
Historia toczy się dość zagadkowo, wszystko kumuluje w kuluarach włodarzy miasteczka, rodzinne powiązania to silna struktura, trudno ją przełamać, pokonać, rozprawić się z faworyzowaniem bliskich i niedopuszczaniem obcych do sterylnie uporządkowanego, podporządkowanego świata zysków. Rodzinne układziki przeniesione na grunt państwowy, gdzie nie ma miejsca na wychylanie, bojkotowanie czy uczciwość, liczą się znajomości.
Dobrze napisana, skłania do zastanowienia, gdzie mamy granice szczerości. Lekko, owszem, z pomysłem i troską o czytającego. Ciekawa, nietuzinkowa powieść o tym, że nie wszystko złoto co się świeci.

empikgo #reklama

💥Poznając opis książki byłam przekonana,że otrzymam gorący romans znanego autora z piękna dziewczyną.Jakże się pomyliłam🫣
Moja pomyłka wcale nie sprawiła mi zawodu,wręcz odwrotnie.Od pierwszego rozdziały byłam ogromnie ciekawa otrzymanych informacji i ich powiązania z całą fabuła.Po pewnym czasie treść lektury łączy się w jedną wspólną całość.

Jest to historia z wieloma ciekawymi wątkami.Począwszy od tajemniczego spotkania z policjantem na komendzie kończąc na wycieczce do Krakowa.
Co może to łączyć?Otóż każdy element tej historii jest bardzo ważny.
Na poczatku mamy historie Niny i walkę z nieprawidłowości,które nie kończą się szczęśliwie.Później otrzymujemy pobyt Mileny i jej narzeczonego w Gruzji a następnie wydarzenia powiązane z Gniewnem.To czyni historie bardzo ciekawa i tajemniczą.

Mamy nie tylko lekki romans,ale także kryminał wraz odwagą bohaterów,by osoby czyniący zło ponieśli konsekwencje swoich czynów.

Poznana historia ogromnie mnie zaskoczyła!!! Wyobraźnia nasuwała różne hipotezy i powiązania z poznawanymi wydarzeniami.
Powieść trzymała w napięciu,pozwalając na możliwość odkrywania zagadek przeszłości i zachowań osób,które były ponad prawem.

Nie oceniajcie książki po okładce,ponieważ ta powieść jest bardziej emocjonująca niż wskazuje na to okładka.
Musicie przekonać się o tym samym.Dlatego wam ja gorąco polecam.

Jest to historia z wieloma...

• Samodzielne
  • Literatura obyczajowa Romans
  • Patronat
  • Przedpremierowo

Dodaj cytat z książki Dwadzieścia spotkań