Gra w króla

2023-01-01
2023-01-01
Beata Biały
Królestwo Patagonii

Klasyczny Raspail. Wręcz Raspail w pigułce. Pełen symboliki, znamiennych detali, dwuznaczności, baśniowości. Książka nawiązuje do innych powieści autora, który wyciąga i prezentuje nam swoich wcześniejszych bohaterów. Wszystko napisane zgrabnie, wręcz brawurowo literacko. Można płynąć, marzyć. Dzieje się niewiele, prawie nic, a trzyma w napięciu. Zwykłą rozmowa, spacer brzegiem morza, wycieczka żaglówką, jest tak obrazowa, tak bezpośrednia, co w połączeniu z patagońską symboliką czyni ją jedną jedyną, tą właśnie, tu i teraz, dla nas. Dla poddanych Tego królestwa.
Mimo wszystko jest w tej powieści rys tragiczny. To zakończenie tak podobnie rozczarowujące i banalne jak w "Siedmiu jeźdzcach". Oto Królestwo okazuje się ........ , zresztą sami się dowiecie. Po prostu nie ma go w Patagonii. Jest gdzieś blisko, tuż za rogiem naszej codzienności. Można by to sformułować, że książka ta, ta idea, Patagonia, tak jak została przedstawiona, jest aż intelektualnie niebezpieczna. Aż za bardzo odrywa nas od naszego życia, naszych obowiązków stanu, od Boga. Właśnie od Boga. Tam też Król chce trwać przy Bogu, aby w konsekwencji pozostać od niego rozłączonym. Pierwiastek Boski zmienia się w zdechłego szczura, w Królestwo w .............................., coś tak trywialnego. Smutne. Bardzo smutne.

Bardzo charakterystyczny Raspail. To nie jest książka dla wszystkich. To powieść dla królów - dla marzycieli, dla kogoś, kto jest obcym na tej ziemi, wśród ludzi. Piękny język, piękna literatura.
Wiele cytatów w niej sobie zaznaczyłam, ale jeden zwłaszcza odpowiada treści tej powieści: "Nic, co jest prawdziwe, nie jest brane na serio"

• Absolutnie
  • Przeczytane 2024
  • Powieść historyczna

Dodaj cytat z książki Gra w króla