Prada. Historia kultowego domu mody

Arkady
2023-08-16
2023-08-16
Anna Wajcowicz-Narloch
Prada dom mody moda projektanci Mediolan

Ponownie spotykam się tu z pięknym mikro wydaniem. Jednak zdecydowanie czuję różnice autorów w tej serii. Ponownie zabrakło mi tu historii. samego powstania.. skupienie bardziej na trendach marki z różnych dziesięcioleci.

Kolejna pozycja w kolekcji mini książek-albumów o największych domach mody i jak na razie niestety najsłabsza.

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to pełnowymiarowa biografia czy historia Prady, niemniej uważam, iż autorka aż za bardzo powierzchownie przedstawiła temat.

Niewiele tu moim zdaniem o początkach marki, aktualnych kolekcjach i planach czy chociażby o przełomowych momentach lub projektach luksusowego domu mody - bardziej odebrałam to jako wzmianki aniżeli główną narrację.

Mam poczucie, że przeczytałam książkę o marce, która projektuje i szyje ładne ubrania w minimalistycznej estetyce, a sposób w jaki zostały opisane niektóre kolekcje Prady wcale nie porywa ani nie robi wrażenia jakoby zmieniły one bieg mody.

Szkoda. Uważam, że Prada jako jedna z najbardziej luksusowych brandów zasługuje na więcej.

Prada - jakie są Wasze pierwsze skojarzenia?

Kolejny tom o historiach kultowych domów mody dołączył do kolekcji i jeśli jeszcze jest tu ktoś, kto nie zna tych pięknych mini albumów, to polecam przyjrzeć się im bliżej.

Dla kogo?

Dla każdego, kto interesuje się modą, historią mody, ale także dla każdego kto lubi kolekcjonować książki i piękne przedmioty, bo te albumy są w małym formacie, ale stanowią istną gratkę dla przeglądającego. I jestem pewna, że każdy kto zobaczy u Was taki uroczy stosik małych albumów, z ciekawości po nie sięgnie - wiem, co mówię, moi goście bardzo często po nie u mnie sięgają. 😉

Laia Farran Graves, autorka tego tomu, przedstawiła nam dom Prady od jego początków, kiedy to Bracia Prada - i tak też się nazywała ich marka Fratelli Prada - z pasją i dbałością o jakość i detal tworzyli luksusowe i wyjątkowe torebki. Poznajemy prawdziwych pasjonatów, a z czasem i wnuczkę jednego z nich, która to tak naprawdę stworzyła prawdziwe modowe imperium.

Odkrywamy nie tylko dom mody, ale przede wszystkim kobietę, wizjonerkę, która patrzy szeroko na świat, modę i pragnienia kobiet, a z czasem mężczyzn. Dodatkowo potrafi bawić się modą, a nie tylko tworzyć stylizacje dostępne i rozumiane przez elity, czego świetnym przykładem jest marka Miu Miu, której jest matką.

Znowu w intrygujący, ale i skondensowany sposób poznajemy najważniejsze punkty przełomowe w historii tego domu mody i aż chce się sięgnąć po więcej! Polecam serdecznie. Uwielbiam tę serię.

Prada - jakie są Wasze pierwsze skojarzenia?

Dla kogo?

W tej cienkiej i pełnej pięknych fotografii książce zawarto historię marki Prada w pigułce. Autorka przybliżyła nam postać Miucci Prada, która zrezygnowała z młodzieńczych marzeń, by przejąć biznes dziadka i jak się okazało, zapisała się przez to na kartach światowej historii mody.
Dotychczas Prada kojarzyła mi się z klasyką, a po lekturze opracowania autorstwa Karen Homer dowiedziałam się również o tym, ja przełomowa i pełna niespodzianek jest ta marka. Twórczość Miucci Prada od samego początku była oparta na łączeniu ryzykownych rozwiązań i klasycznych ukłonów w stronę dawnych trendów. Pokazom marki od lat towarzyszą emocje i klimat tajemnicy, gdyż nikt nie jest w stanie przewidzieć, w jakim kierunku tym razem podąży Miuccia. Opracowanie pozwala również dowiedzieć się nieco więcej o "młodszej siostrze Prady", czyli Miu Miu, a także o wpływie popkultury na popularność marki.
Jak na książki z serii przystało, całość została napisana prostym językiem, bardzo łatwym do przyswojenia oraz opatrzona licznymi fotografiami kultowych produktów czy też pokazów mody.
Historia kultowego domu mody stała się moim odkryciem ostatnich tygodni i z niecierpliwością będę wyczekiwała kolejnych tytułów z serii!

IG: @Amanda.Says

Książka „Historia Kultowego Domu Mody Prada” to fascynująca podróż przez świat luksusu, innowacji i wpływu, jaki wywarł ten wyjątkowy dom mody na przemysł modowy i kulturową tkankę społeczeństwa. Autentyczna opowieść o ewolucji marki od jej skromnych początków po globalną dominację, to lektura obowiązkowa dla każdego pasjonata mody i historii.

Autor, zgłębiając nie tylko wątki związane z projektowaniem, ale także kulisami zarządzania i strategią marki, kreuje dogłębny portret Domu Mody Prada. Książka prezentuje szokujące fakty i anegdoty z historii marki, które kształtowały jej unikalny charakter. Wnikliwe analizy twórczości projektantów oraz ich wkład w modowe trendy pozwalają zrozumieć, jak Prada stała się ikoną stylu.

Nie tylko oddaje hołd genialności Miuccii Prady, która przewartościowała pojęcie luksusu, łącząc go z nowoczesnością i funkcjonalnością, ale także ukazuje konsekwencje tych wyborów dla całego przemysłu mody. Czytelnik odkryje, jak wpływowe stały się kontrowersyjne kolekcje i audytywna estetyka Prady, która zrewolucjonizowała to, co dotychczas uważaliśmy za „modne”.

Wydobywając na światło dzienne kulisy procesu twórczego, autor ukazuje, że za każdym niezwykłym projektem Prady kryje się nie tylko inspirujący design, ale też głębokie przemyślenia artystyczne. Równocześnie, opowiadając o strategii ekspansji marki na arenie międzynarodowej, książka ukazuje, jak Prada stała się nieodzownym elementem garderoby zarówno gwiazd, jak i zwykłych ludzi.

„Historia Kultowego Domu Mody Prada” to olśniewająca lektura dla każdego, kto pragnie zagłębić się w historię luksusowej mody i zrozumieć, jak jeden dom mody może zmienić oblicze przemysłu i wpłynąć na nasze społeczeństwo. Ta książka jest nie tylko doskonałym źródłem wiedzy, ale też inspiracją dla wszystkich, którzy pragną kreować, innowować i odważnie zmieniać świat.

Autor, zgłębiając nie tylko...

„Prada” autorstwa Laia Farran Graves to szósty już tom serii „Historia kultowego domu mody”, która szturmem opanowała chociażby Instagram. Czemu mnie to nie dziwi? Po pierwsze: to niezwykle zgrabne i bardzo fotogeniczne książki o pięknych minimalistycznych okładkach. Po drugie: dzięki nim możemy chociaż odrobinę poznać historie powstania kultowych marek odzieżowych.

Książka jest niewielkich rozmiarów i liczy niecałe 160 stron, na których znajdziecie mnóstwo kolorowych zdjęć z projektami Miucci Prada.

Początek marki Prada sięga 1913 r. kiedy to w słynnej dziś mediolańskiej Galleria Vittorio Emanuele II powstał sklep Fratelli Prada (Bracia Prada). Sprzedawano w nim m.in. wysokiej jakości wyroby skórzane i artykuły luksusowe. Ta niewielka rodzinna firma rozwinęła się właśnie dzięki Miucci – wnuczce jednego z ówczesnych właścicieli i obecnie należy do jednej z najbardziej prestiżowych na świecie marek. Młodszą „siostrą” Prady jest marka Miu Miu, która jest bardziej młodzieńcza, żywiołowa, kolorowa i mniej luksusowa. Ma być też bardziej przystępna cenowo dla wielbicieli mody.

Książkę czyta się bardzo szybko, ponieważ zawiera więcej zdjęć niż tekstu. Autorka skupiła się w niej na pokazaniu w jaki sposób zmieniały się projekty marki i że Miuccia Prada nie skupia się wyłącznie na modzie. Wysoko ceni sobie bowiem sztukę, a jej pokazy czy tzw. Epicentra Prady (budynki, które pełnią funkcję przestrzeni wystawienniczych) nierzadko są naszpikowane nowoczesnością. Aż sama chętnie bym jakieś odwiedziła.

Moim zdaniem zdecydowanie warto sięgnąć po książki z tej serii, ponieważ mimo iż nie są to oficjalne i autoryzowane historie domów mody, to jednak możemy poznać je z tych innych, mniej znanych stron. Przyznam szczerze, że niejeden raz byłam zaskoczona lekturą.

• Moje
  • Biografia