Versace. Historia kultowego domu mody

2023-11-02
2023-11-02
Anna Wajcowicz-Narloch
moda fashion projektanci mody

Jestem na tak , polecam fanom mody oraz ludziom którzy po prostu w życiu chcą. Krótka , przyjemna lektura o Versace jest mi bardzo bliska. Dla mnie to ikona mojego dzieciństwa. Twarz meduzy od zawsze mnie ciekawiła i czekałam na tą historię. Książka wciągająca zachęca do głębszego poznania historii rodziny Versace. Piękne kolorowe fotografi przypomniały mi lata śledzenia fashion TV. Polecam

Znak meduzy, nietuzinkowe printy, złoto, luksus i przepych - to nic innego jak Versace.

Historia Gianniego Versace jest szalenie interesująca. Geniusz, który za sprawą swojego talentu stał się prekursorem mody. Stworzył niepowtarzalny styl, tak charakterystyczny i kultowy dla marki, że nie trzeba podpisu aby wiedzieć, że dany projekt to Versace.

To Gianni zapoczątkował romans mody z gwiazdami muzyki i showbiznesu. Supermodelki lat 90’, które do dzisiaj są ikonami to również wynik współpracy młodych wówczas modelek z projektantem. Versace jak nikt umiał połączyć oba światy co trwa po dziś dzień, a celebryci są nieodłączną częścią mody.

Gianni został zamordowany w 1997 roku i od tamtej pory na czele Versace stoi jego siostra i muza - Donatella. Ta wielokrotnie nagradzana projektantka z powodzeniem prowadzi dom mody założony przez ukochanego brata i wyznacza trendy, zawsze nawiązując do korzeni firmy i Gianniego.

Świetnie napisana, lekka i przyjemna książka o modzie. Uwielbiam tę serię i czekam na kolejne wydania.

Polecam!

To Gianni zapoczątkował...

„Versace” autorstwa Lai Farran Graves to kolejna książka z jednej z najbardziej znanych w social mediach serii książek „Historia kultowego domu mody”.
Uwielbiam te pozycje z uwagi na ich design, który urzeka swoją prostotą, za mnóstwo zdjęć, które obrazują nam styl danej marki, a także za bogatą treść i różne ciekawe „smaczki”, których w nich nie brakuje.
Książka „Versace” prezentuje historię marki od 1978 r., tj. od momentu jej założenia przez Gianniego Versace, poprzez przejęcie po jego nagłej i tragicznej śmierci przez młodszą siostrę Donatellę aż po dzień dzisiejszy.
Marka od samego początku była rodzinną firmą, w której pracowała zarówno brat, jak i później siostra Gianniego. Jednym z ulubionych materiałów projektanta była skóra, którą pikował, plisował lub łączył np. z jedwabiem. Wynalazł też oroton, wyglądający jak „ociekająca rtęć”, który stał się synonimem marki i jej supermodelek, którymi były m.in. Naomi Campbell, Cindy Crawford, czy Claudia Schiffer.
Od lat marka Versace jest uwielbiana celebrytów, m.in. Jennifer Lopez, Bruno Mars, Elton John, Dua Lipa, a nawet Lady Diana. Niektórzy z nich byli nawet zapraszani na wybieg.
Historia tego domu mody może nie jest zbyt długa w porównaniu do innych, ale niemniej ciekawa. Moim zdaniem zdecydowanie warto ją poznać i spojrzeć na nią z innej perspektywy. Z pewnością kojarzy się z przepychem i bogactwem, ale po przeczytaniu tej książki dostrzeżemy również coś więcej.

Książka „Versace”...

„Vesace”, czyli kolejna mini książka-album przedstawiający historię kultowego domu mody. To też chyba najbardziej wyczekana przeze mnie historia.
Co prawda, sama pewnie miałabym opory przed ubraniem się w Versace, bo na ubraniach tej marki zawsze dzieje się dużo (dla mnie za dużo),ale doceniam ich historię, wkład w świat mody i to, że Gianni nie bał się przełamywać kolejnych modowych barier.
Autorka znana nam już z książki o Pradzie, podobnie jak poprzednio skupiła się na współczesnym okresie istnienia marki. To bardzo mnie ucieszyło, bo choć bardzo dużo o marce Versace już napisano, to zazwyczaj historia kończy się na zabójstwie Gianniego albo zaraz na początku lat 2000. Oczywiście poznajemy również początki firmy, ale są to podstawowe fakty. Czy czuję niedosyt? Jasne, że tak, ale zdaję sobie sprawę, że w tak małym formacie ciężko byłoby zmieścić całą opowieść.
Zaskoczyło mnie ominięcie (albo raczej jedynie wspomnienie) o tym, że Versace zostało sprzedane i choć Donatella i Allegra mają w firmie udziały, to jednak jest ona już częścią większej korporacji. Generalnie dużo tu o Donatelli, co oczywiście logiczne, bo to ona przejęła stery w firmie po śmierci brata, ale została przedstawiona jako dobra projektantka, która z powodzeniem prowadziła rodzinny interes. Tymczasem nie jest tajemnicą, że akurat prowadzenie firmy i projektowanie szło jej nie najlepiej. Oczywiście, była muzą Gianniego, a jej projekty są doceniane, ale pod jej rządami firma radziła sobie gorzej, a i projekty raczej są wariacjami na temat tych Gianniego niż czymś nowym (ale to tylko moje obserwacje, być może jest inaczej… aż tak modowego świata nie śledzę 😉)
Oczywiście nie zabrakło tutaj wielu niesamowitych zdjęć z wybiegów i kampanii reklamowych.
Jeśli macie poprzednie albumy z tej serii, tego nie może zabraknąć w waszej kolekcji.

Więcej recenzji na profilu https://www.instagram.com/sczytalim/

„Moim celem jest dać kobietom szansę pokazania ich indywidualności, stania się tym, kim chcą być naprawdę. Myślę, że kobiety po prostu chcą czuć się piękne.”

Zanim Versace osiągnęło szczyty jako najbardziej pożądana marka w świecie mody?

Głęboko dotknięty śmiercią siostry, pogrążył się w żalu, który sprawił, że wycofał się z życia społecznego. Jego dusza stała się nadzwyczajnie wrażliwa, skrywając w sobie ogrom emocji. Często schodził do pracowni krawieckiej matki, aby ukoić te burzliwie drzemiące w nim uczucia. To właśnie tam, w otoczeniu igieł, nici i tkanin, zrodziła się jego pasja do sztuki projektowania mody.

Przez całe swe istnienie Gianni nieustannie podkreślał i celebrował potężną siłę, jaką jest atrakcyjność i zmysłowość. Dla niego nie były to jedynie elementy związane z modą czy wyglądem zewnętrznym, lecz uniwersalne źródło siły, które przenikało życie i relacje międzyludzkie. Uważał, że ta nieuchwytna energia potrafiła zmieniać spojrzenie na świat, wpływać na sposób, w jaki ludzie się prezentują, komunikują i odbierają siebie nawzajem. Był przekonany, że niezależnie od kontekstu, seksapil stanowi fundament, który może pobudzać wyobraźnię, inspirować i wywoływać głębokie emocje, stanowiąc tym samym niezwykłą siłę napędową w życiu człowieka.

W tej zilustrowanej publikacji odkryjemy nie tylko najważniejsze projekty, ale także zapierające dech w piersiach zdjęcia z oszałamiających pokazów mody, odbywających się na czerwonych dywanach, na których nie zabrakło największych gwiazd. To nie tylko książka, lecz podróż przez świat wzorów i inspiracji, gdzie każda strona emanuje magią kreatywności i wyrafinowanego stylu. To wspaniała opowieść o modzie, która przeniesie Cię w przepiękny świat kreacji i elegancji, zatrzymując chwile magicznych prezentacji na wielkich scenach, w towarzystwie ikon światowego show-biznesu.

W książce znajduje się również wiele fascynujących cytatów pochodzących z wywiadów oraz artykułów, które dodają głębi i kontekstu prezentowanym projektom i zdjęciom. Te mądre słowa, wypowiedziane przez wybitne postacie świata mody, są jak drogowskazy ukazujące nie tylko piękno kreacji, ale także ukryte przesłanie, filozofię czy wizję twórców mody. Są one jak błyski światła, które rzucają nowe spojrzenie na tę sztukę, pozwalając czytelnikowi zanurzyć się głębiej w emocje, idee i pasję towarzyszącą kreowaniu niezwykłych dzieł.

Zanim Versace osiągnęło szczyty jako najbardziej pożądana marka w świecie mody?

Kolejny tom jednej z moich ulubionych serii modowych za mną i tym razem była to opowieść o marce Versace. Marce, której domeną jest rodzina, a także przekraczanie granic. Z ciekawością poznałam losy trójki rodzeństwa - Gianniego, Santo i Donatelli. Pierwszy z nich był założycielem domu mody i sprawił, że było o nim głośno na całym świecie. Jego życie, projekty i sposób na promowanie marki wniosły wiele do świata mody i odcisnęły w nim swój znak, a inni twórcy lata po śmierci projektanta nadal korzystają z jego pomysłów. Po tragicznej śmierci Gianniego projektowaniem zajęła się Donatella, która do dzisiaj tworzy niezapomniane kolekcje.Trzeba przyznać, że książka skupia się głównie na dorobku artystycznym domu mody, pomijając kontrowersyjne kwestie z ich życia osobistego, takie jak zamiłowanie Donatelli do operacji plastycznych, czy problemy jej córki Allegry. Trochę żałuję, że autorka nie pokusiła się o poruszenie tych i innych wątków. Pojawiła się za to analiza podejścia rodziny Versace do modelek, kreowania twarzy marki, czy też podejście do włączenia celebrytów w promocję swoich projektów. Cała historia była też o tyle ciekawa, że działa i nadal dzieje się na naszych oczach i mogłam przywołać w pamięci niektóre z opisywanych wydarzeń. Dzięki temu pojawiło się też sporo ciekawych cytatów z wywiadów czy artykułów.
Jak zawsze w tej serii, pojawiła się też cała masa fotografii, ukazująca kultowe projekty i kluczowe momenty z historii marki.Lektura minęła mi bardzo szybko i już nie mogę doczekać się kolejnej książki z serii.
Polecam serdecznie!

IG: @Amanda.Says