Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów

Okładka książki Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów Gabor Maté
Okładka książki Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów
Gabor Maté Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
In the Realm of Hungry Ghost: Close Encounters with Addiction
Czarna Owca
2021-09-29
2021-09-29
2018-10-04
Maria Reimann
uzależnienia

Okładka książki Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze Daniel Maté, Gabor Maté
Mit normalnośc... Daniel Maté, Gabor ...
Okładka książki Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów Gabor Maté, Gordon Neufeld
Więź. Dlaczego... Gabor Maté, Gordon ...

Okładka książki Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba Artur Nowak, Marek Sekielski
Ogarnij się, c... Artur Nowak, Marek ...
Okładka książki Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek Rachel Heller, Amir Levine
Partnerstwo bl... Rachel Heller, Amir...
Okładka książki W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem Troy Dufrene, Kelly G. Wilson
W sieci natręt... Troy Dufrene, Kelly...

To jest bardzo ważna pozycja, której fragmenty np. dotyczące dekryminalizacji posiadania narkotyków na własny użytek powinny być powszechnie podnoszone. To książka, która pozwala nabrać dystansu do osób uzależnionych, takiego zdrowego, i popatrzeć na nie jak na ofiary, zupełnie przy tym nie usprawiedliwiając zachowań krzywdzących innych. To książka, która pomogła mi wiele zrozumieć i bardziej empatycznie spojrzeć na uzależnionych.

Bardzo szczegółowa książka dotycząca tematu uzależnień. Chylę czoła przed doktorem Maté, który niewątpliwie jest wybitnym teoretykiem i praktykiem tego niełatwego tematu. Spodziewałam się jednak czegoś bardziej…emocjonalnego. W moim odczuciu za mało historii prawdziwych ludzi, za dużo bardzo szczegółowych opisów medycznych. Dla zupełnego laika, takiego jak ja - książka okazała się nie lada wyzwaniem. Miałam chwilę zwątpienia - ale dobrnęłam do końca.

Otwiera oczy na uzależnienia. Bo jak łatwo przychodzi powiedzieć: ćpun, żul...

„Nie – dlaczego uzależnienie? Ale – dlaczego ból”

Otwiera oczy na uzależnienia. Bo jak łatwo przychodzi powiedzieć: ćpun, żul...

„Nie – dlaczego uzależnienie? Ale – dlaczego ból”

Mimo iż jestem terapeutą uzależnień i trochę historii już usłyszałam, to musiałam czytać na raty. Trudne historie i tak mało happy endu… Ale mądra i potrzebna książka. Są też treści które mogą być kontrowersyjne np. o dekryminalizacji narkotyków, ale otwierające oczy. I szczery autor i z nami i ze sobą. Warta przeczytania.

Pozycja obowiązkowa dla każdego

Pozycja obowiązkowa dla każdego

Ta książka to ogrom wiedzy i doświadczenia, w jaki sposób powstają uzależnienia, biochemiczne zmiany zachodzące w mózgu, ciele. Opisuje, jaki wpływ ma środowisko, zakłócenie podstawowego bezpieczeństwa i czułości do dziecka przez rodziców, traum na rozwój nałogów. A także w jaki sposób rodzina, bliscy i państwo może pomóc w leczeniu tych śmiertelnych chorób.
Książka jest napisana w przystępny sposób. Jedna z najlepszych książek o uzależnieniach.

Książka jest...

Gabor Mate, znany jest z wieloletniego doświadczenia w pracy z osobami uzależnionymi i zrozumienia psychologicznych i emocjonalnych aspektów tego problemu. Osobiście uważam go za bardzo duży autorytet, nie tylko w dziedzinie uzależnień.

Autor w swojej książce:
-Analizuje różne formy uzależnień, takie jak uzależnienie od narkotyków, alkoholu, ale również od jedzenia, pracy czy technologii.
-Daje nam pełniejszy obraz tego, jak uzależnienia mogą wpływać na różne aspekty życia i jak mogą być trudne do zidentyfikowania, zwłaszcza w społeczeństwie, które często stawia na zewnętrzne oznaki sukcesu i nie zwraca uwagi na wewnętrzne cierpienie.
-Wyjaśnia jak traumy, brak stabilności emocjonalnej i zaniedbanie w dzieciństwie, mogą prowadzić do rozwoju uzależnień w późniejszym życiu.
-Przytacza wiele poruszających historii osób, które spotkał na swej ścieżce zawodowej.

Ta perspektywa jest nie tylko intrygująca, ale także kładzie nacisk na potrzebę empatycznego podejścia do osób uzależnionych, zamiast postrzegania ich jedynie jako "słabych" czy "nieodpowiedzialnych".

Nie wystarczy jedynie odstawienie substancji, ale konieczne jest również zrozumienie i uzdrowienie głębszych przyczyn uzależnienia.

Polecam książkę, jako ważne źródło informacji dla osób bezpośrednio zmagających się z uzależnieniem, dla rodzin osób uzależnionych, a także dla specjalistów zajmujących się tym tematem.

Autor w swojej książce:

Gabor, Ty hultaju, Ty łobuzie! Nie no, żartuję. Fajnie, że autor przyznaję się do swoich słabości. Myślę, że byłbym w stanie nawet się z nim zakumplować.

Każdy człowiek jest sobie równy, ludzie mają problem z ocenianiem innych, a raczej ze swoim ego. Super jakby było więcej takich uważnych osób jak autor książki.

Informacje w niej zawarte okazały się super przydatne - jeśli się interesujesz takimi tematami, to jeszcze lepiej. Polecam.

Informacje w niej zawarte okazały się super przydatne -...

,,Życie wymyka się spod kontroli wskutek naszych działań. Nie można pójść do przodu, nie rozbijając ściany zaprzeczenia".

,,Osoba uzależniona jest jak szczeniak, kręci się w pogoni za własnym ogonem. To konsekwencja odmowy i racjonalizacja swojego uzależnienia".

,,Bóg nie zmienia tego, co jest w ludziach, dopóki oni sami nie zmienią tego, co jest w nich" - Koran.

,,Nasze mózgi zależą od tego, jak ich używamy".

Nie znam problemu z autopsji, ale czytałem z dużą ciekawością. Dobry przewodnik dla mnie, bo chcę działać jako instruktor dotyczący terapii uzależnień.

Jest też wątek dotyczący osób, które są współuzależnione albo są DDA, jak Ja:

,,Jeżeli osoba uzależniona żyje swoim życiem, i Ty mentalnie jej życiem, to kto żyje Twoim? Bycie mentalnie w czyichś sprawach, to nie obecność w swoich, co sprawia, że Twoje życie nie działa".

Kiedy żyjemy uzależnieniem pacjenta, bliskiej osoby, zapominamy o własnych sprawach, zaniedbując własne życie, jednocześnie czując zmarnowanie czasu.

,,Duchowe ubóstwo zwiększa podatność na uzależnienie".

Jeżeli dana osoba nie ma silnego poczucia wartości ani nie posiada zasad, to łatwo mu wpaść w sidła nałogu.

,,Umysł osoby uzależnionej zaludniają demony bardziej przerażające niż te, z którymi musi się zmierzyć większość z nas. Jednak gdy podejmie ona podróż, zobaczy, że demony nie stają się bardziej wredne, ani silniejsze. Nagrodą na końcu drogi, skarbem, którego poszukiwał bohater, jest poznanie swojej prawdziwej natury".

Uważam, że każdy jest w stanie pokonać swojego, wewnętrznego demona...

,,Życie człowieka opiera się na czterech filarach: zdrowie fizyczne, emocjonalna integracja, intelektualna świadomość i praktyka duchowa".

Tym trzeba kierować się w życiu! Podoba mi się, nudny początek, ale po głębszym poznaniu zyskała na wartości w moich oczach. Autor dodał strategie walki z uzależnieniami, metodę dwunastu kroków, i metody 4+1, bardzo ciekawe, wykorzystam je. No i opisał za liberalną politykę Stanów w kwestii narkotyków, które nawet przyzwala na ćpanie. O Kolumbii też, jako o jednym z największych producentów środków odurzających.

Ja jestem zdania, że tak zwana redukcja szkód i przyzwolenie na dystrybucje leczniczych i miękkich narkotyków, nie zostanie mądrze wykorzystane, nawet gdyby plan wdrożenia był z najszlachetniejszych pobudek. Polecam.

,,Nasze...

Czas z tą książką był dobrze spędzonym czasem.
Duża dawka wiedzy na temat uzależnień.
Wiele informacji wyjaśniających działanie mózgu.

"Wyj­ścio­wym sta­nem emo­cjo­nal­nym osoby uza­leż­nio­nej jest poczu­cie, że cze­goś jej bra­kuje. Osoba uza­leż­niona jest prze­ko­nana, świa­do­mie lub nie, że nie jest wy­star­cza­jąco dobra. Taka, jaka jest, nie po­do­ła wyma­ga­niom życia i nie po­win­na się poka­zy­wać świa­tu. Nie po­tra­fi znieść wła­snych emo­cji bez sub­stan­cji, które to uła­twia­ją. Musi ucie­kać przed bole­snym do­świad­cze­niem we­wnętrz­nej pust­ki, odda­jąc się aktyw­no­ści, która cho­ciaż na chwi­lę da jej poczu­cie celu: pracy, hazar­dowi, zaku­pom, jedze­niu, sek­sowi."

Czas z tą książką był dobrze spędzonym czasem.
Duża dawka wiedzy na temat uzależnień.
Wiele informacji wyjaśniających działanie mózgu.

• Psychologia
  • Uzależnienie
  • Popularnonaukowe

Gabor Maté Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów Zobacz więcej