Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów

Okładka książki Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów Gabor Maté, Gordon Neufeld
Okładka książki Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów
Gabor MatéGordon Neufeld Wydawnictwo: Galaktyka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
368 str. 6 godz. 8 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Galaktyka
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
368
Czas czytania
6 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375795363
Tagi:
rodzice rodzina społeczeństwo więzi międzyludzkie socjologia
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko Patrick Fanning, Dana Landis, Matthew McKay, Kim Paleg
Ocena 6,6
Kiedy twoja zł... Patrick Fanning, Da...
Okładka książki W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem Troy Dufrene, Kelly G. Wilson
Ocena 6,4
W sieci natręt... Troy Dufrene, Kelly...
Okładka książki Rodzeństwo bez rywalizacji Adele Faber, Elaine Mazlish
Ocena 7,8
Rodzeństwo bez... Adele Faber, Elaine...

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
85 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
88
80

Na półkach: ,

Dałam pięć gwiazdek, długo wahając się nad trzema i rozmyślając o tym, jak to możliwe, że ta książka ma tu średnią prawie 8.

I nie, to nie jest tak, że jest to książka z gruntu zła. Są w niej zawarte idee, które naprawdę można wziąć sobie do serca będąc rodzicem (albo przyszłym rodzicem). Jest to książka, która zachęca do spojrzenia na rodzicielstwo od innej strony, ba, ta strona jest nawet całkiem ciekawa! Ale:

- naprawdę wartościowe treści zawarte w tej książce możnaby skondensować na 100 stronach;
- większość książki to górnolotne przemyślenia nie podparte przykładami, jak przełożyć je w realnym życiu;
- czytając miałam nieodparte poczucie, że doświadczam tu mansplainingu w najczystszej postaci;
- książka bardzo mocno wpędza czytelnika-rodzica w wyrzuty sumienia (no chyba, że ktoś jest takim rodzicem, jak rodzic - wg. autora - powinien być);
- książka pokazuje, wbrew pozorom, bardzo wąską perspektywę - widać, że została napisana zza biurka i opiera się na naprawdę niewielkim doświadczeniu w koegzystencji z WŁASNYMI (!) dziećmi (alternatywnie być może po wielu latach autor "nie pamięta już" jak to było być rodzicem dziecka czy nastolatka);
- zupełnie niezrozumiała jest dla mnie gloryfikacja "dawnych czasów", w których dzieci naturalnie podążały za rodzicami a nie za rówieśnikami - helloł! to były czasy, kiedy dzieci od 6 roku życia fedrowały na przodku albo pracowały w polu, tak że tego;
- z uniesionym kącikiem ust i brwią przeczytałam ostatni rozdział o erze cyfrowej, dodany w - uwaga! - 2011, w którym autor generalnie wieszczy młodym ludziom koniec świata i upadek obyczajów. Nie do wiary, że jakimś cudem dotrwaliśmy do roku 2023 i Ziemia nadal się kręci;
- last but not least: czytałam te 300 stron przez 3 tygodnie w nadzieji, że gdzieś jest te 8 gwiazdek, tylko jeszcze tam nie dotarłam.

Dałam pięć gwiazdek, długo wahając się nad trzema i rozmyślając o tym, jak to możliwe, że ta książka ma tu średnią prawie 8.

I nie, to nie jest tak, że jest to książka z gruntu zła. Są w niej zawarte idee, które naprawdę można wziąć sobie do serca będąc rodzicem (albo przyszłym rodzicem). Jest to książka, która zachęca do spojrzenia na rodzicielstwo od innej strony, ba,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
369
26

Na półkach:

Bardzo piękna książka :-) O mocy relacji, troski, odpowiedzialnej bliskości.
Autor porównuje relacje do tańca, podsuwa pomysły, jak każdego dnia zapraszać Dziecko, prowadzić, być dla niego bezpieczną bazą. Z racji swojego wykształcenia wyczulony na działania adekwatne do wieku - np. intensywny kontakt odpowiedni dla małego dziecka w wieku nastoletnim powinna zastąpić "przyjazna obecność we wspólnej przestrzeni".
Podoba mi się odwaga Autora w wyrażaniu niepopularnych opinii np. "Bez zależności nie osiągniemy niezależności. Dążenie do prawdziwej autonomii może zacząć się dopiero wtedy, gdy potrzeby zależności zostaną zaspokojone".
W swoim wywodzie odnosi się do psychologii rozwojowej, neuropsychologii, podkreśla wpływ instynktów na wybory dzieci i młodzieży.
Momentami trochę nużące mogą być powtórzenia, ale mam wrażenie, że jest to zamysł Autora, by Czytelnicy dogłębnie, z różnych perspektyw przyjrzeli się tematowi więzi i wpływu kultury na kondycję psychiczną Młodych.
Polecam serdecznie!

Bardzo piękna książka :-) O mocy relacji, troski, odpowiedzialnej bliskości.
Autor porównuje relacje do tańca, podsuwa pomysły, jak każdego dnia zapraszać Dziecko, prowadzić, być dla niego bezpieczną bazą. Z racji swojego wykształcenia wyczulony na działania adekwatne do wieku - np. intensywny kontakt odpowiedni dla małego dziecka w wieku nastoletnim powinna zastąpić...

więcej Pokaż mimo to

avatar
64
41

Na półkach:

Inną skalą mierzę literaturę piękną, inną baśnie, inną książki psychologiczne czy poradniki takie jak ten.
Pozycję oceniam jako bardzo ważną, bardzo potrzebną w naszych czasach i kręgu kulturowym. Bardzo się cieszę, że przeczytaliśmy ją wraz z żoną i polecam ją nienachalnie każdemu, nie tylko rodzicom, opiekunom i wychowawcom, ale i poszukującym wiedzy o społeczeństwie i samych sobie (choć takim osobom wystarczy rzecz przewertować wyciągając tylko pewne informacje dla siebie, większość bowiem traktuje o relacjach rodzic/opiekun-dziecko).

Symbolicznie odejmuję gwiazdkę za typowe amerykańskie lanie wody i nie zawsze skupianie się na temacie zadanym w tytule rozdziału. To wszystko nieważne. Ważne jest, żebyśmy uzmysłowili sobie dlaczego przepaść braku więzi między pokoleniami powiększa się i jak odwracać ten proces na miarę własnych możliwości. Byśmy przestali czuć się bezsilni i rozgoryczeni własnym niezrozumieniem.

Czytajcie!

Inną skalą mierzę literaturę piękną, inną baśnie, inną książki psychologiczne czy poradniki takie jak ten.
Pozycję oceniam jako bardzo ważną, bardzo potrzebną w naszych czasach i kręgu kulturowym. Bardzo się cieszę, że przeczytaliśmy ją wraz z żoną i polecam ją nienachalnie każdemu, nie tylko rodzicom, opiekunom i wychowawcom, ale i poszukującym wiedzy o społeczeństwie i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
183
11

Na półkach:

Najlepsza książka dotycząca "wychowania" jaką kiedykolwiek przeczytałam. Powinna być lekturą obowiązkową dla absolutnie każdego rodzica.

Najlepsza książka dotycząca "wychowania" jaką kiedykolwiek przeczytałam. Powinna być lekturą obowiązkową dla absolutnie każdego rodzica.

Pokaż mimo to

avatar
728
698

Na półkach:

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony porusza ważne zagadnienia i unaocznia nam, jak ważna jest dobra relacja z dzieckiem. Z drugiej jednak strony momentami bywała...nudna. Powtarzający się fragment "dzieci ukierunkowane na rówieśników" potrafił pojawić się 3 razy na stronie. W ogóle w tej książce jest mnóstwo powtórzeń - wątków, sformułowań...Ta książka początkowo spowodowała, że czułam się źle - jako matka, dla której więź z dzieckiem jest bardzo ważna, miałam wrażenie, że wszystko zrobiłam źle. Gdy już przebrnęłam przez mnogość przykładów, co i jak psuje brak więzi z dzieckiem, jakie są tego konsekwencje, nadszedł rozdział, który podpowiada, co robić. I okazuje się, e to, co robię jest jednak dobre. Generalnie, nie wniosła ona nic nowego w posiadaną już przeze mnie wiedzę. Niemniej jednak, myślę, że dla wielu rodziców to powinna być ważna pozycja.

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony porusza ważne zagadnienia i unaocznia nam, jak ważna jest dobra relacja z dzieckiem. Z drugiej jednak strony momentami bywała...nudna. Powtarzający się fragment "dzieci ukierunkowane na rówieśników" potrafił pojawić się 3 razy na stronie. W ogóle w tej książce jest mnóstwo powtórzeń - wątków,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
118
47

Na półkach: , ,

Wśród poradników dotyczących wychowania dzieci, ta książka powinna znaleźć się na pozycji obowiązkowej. Zamiast oferować nam gotowe rozwiązania, zachęca do działań w zgodzie z intuicją, w ramach pewnych zasad dotyczących nawiązywania i podtrzymywania relacji. Otwiera oczy i pomaga poukładać wiedzę, którą już mamy lub dopiero nabędziemy. Polecam, choć odrobina krytycyzmu w trakcie lektury nie zaszkodzi, co zresztą autorzy sami proponują, nie roszcząc sobie prawa do wszechwiedzy.

Wśród poradników dotyczących wychowania dzieci, ta książka powinna znaleźć się na pozycji obowiązkowej. Zamiast oferować nam gotowe rozwiązania, zachęca do działań w zgodzie z intuicją, w ramach pewnych zasad dotyczących nawiązywania i podtrzymywania relacji. Otwiera oczy i pomaga poukładać wiedzę, którą już mamy lub dopiero nabędziemy. Polecam, choć odrobina krytycyzmu w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11
10

Na półkach:

1. Zdjęcie okładki nie jest obecnym wydaniem 2021 rok. Zostawiam opinię pomimo nieprzeczytania całości. Warto. Polecam dla osób nie znających angielskiego wszystkie dostępne w języku polskim filmy, wystąpienia Gabora Mate. Z reguły z napisami. Wiedza jaką przedstawia to XXI wiek psychiatrii i psychologii. Dlatego nie będę tłumaczyć co mnie już na początku książki zachwyciło. Że spraw technicznych. Super przypisy z tytułami książek jeśli były w języku polskim. Słownik definicji i indeks alfabetyczny .

1. Zdjęcie okładki nie jest obecnym wydaniem 2021 rok. Zostawiam opinię pomimo nieprzeczytania całości. Warto. Polecam dla osób nie znających angielskiego wszystkie dostępne w języku polskim filmy, wystąpienia Gabora Mate. Z reguły z napisami. Wiedza jaką przedstawia to XXI wiek psychiatrii i psychologii. Dlatego nie będę tłumaczyć co mnie już na początku książki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
381
149

Na półkach: , ,

Cieszę się, że natrafiłam na tę książkę. W pewnym sensie jest wywrotowa, obala wiele współczesnych mitów o wychowywaniu dzieci. Dla mnie jest potwierdzeniem tego, co do tej pory podpowiadała mi intuicja i drogowskazem na dalszą drogę jako rodzica. Przede wszystkim zaś cieszę się, że przeczytałam tę książkę w odpowiednim momencie, i zamiast poluzowywać moją relację z nastoletnim synem, wzmocnię ją, aby syn mógł czerpać z niej jak najwięcej w tak kluczowym dla jego rozwoju okresie.

Cieszę się, że natrafiłam na tę książkę. W pewnym sensie jest wywrotowa, obala wiele współczesnych mitów o wychowywaniu dzieci. Dla mnie jest potwierdzeniem tego, co do tej pory podpowiadała mi intuicja i drogowskazem na dalszą drogę jako rodzica. Przede wszystkim zaś cieszę się, że przeczytałam tę książkę w odpowiednim momencie, i zamiast poluzowywać moją relację z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1173
899

Na półkach: ,

O tym jak zafascynowanie rówieśnikami może być szkodliwe dla rozwoju emocjonalnego i poznawczego dzieci. Co możemy zrobić jako rodzice by przywrócić najważniejszą więź z naszymi dziećmi. Mądra, uspokajająca, chwilami rewolucyjna lektura!

O tym jak zafascynowanie rówieśnikami może być szkodliwe dla rozwoju emocjonalnego i poznawczego dzieci. Co możemy zrobić jako rodzice by przywrócić najważniejszą więź z naszymi dziećmi. Mądra, uspokajająca, chwilami rewolucyjna lektura!

Pokaż mimo to

avatar
270
233

Na półkach:

książka, której się nie czyta jednych tchem, wręcz ciężko mi było przebrnąć pierwszych sto stron, ale absolutnie warto. Wiedza, której nie ma w innych książkach.

książka, której się nie czyta jednych tchem, wręcz ciężko mi było przebrnąć pierwszych sto stron, ale absolutnie warto. Wiedza, której nie ma w innych książkach.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    569
  • Przeczytane
    104
  • Teraz czytam
    32
  • Posiadam
    29
  • Psychologia
    12
  • Chcę w prezencie
    6
  • Dziecko
    4
  • 2023
    4
  • Do kupienia
    4
  • Ulubione
    3

Cytaty

Więcej
Gabor Maté Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów Zobacz więcej
Gabor Maté Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów Zobacz więcej
Gabor Maté Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także