Rozproszone umysły. Przyczyny i leczenie zespołu deficytu uwagi

Okładka książki Rozproszone umysły. Przyczyny i leczenie zespołu deficytu uwagi Gabor Maté
Okładka książki Rozproszone umysły. Przyczyny i leczenie zespołu deficytu uwagi
Gabor Maté Wydawnictwo: Czarna Owca nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Scattered Minds: The Origins and Healing of Attention Deficit Disorder
Czarna Owca
2023-04-26
2023-04-26
2019-01-03
Piotr Cieślak

Okładka książki Mit normalności. Trauma, choroba i zdrowienie w toksycznej kulturze Daniel Maté, Gabor Maté
Mit normalnośc... Daniel Maté, Gabor ...
Okładka książki Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów Gabor Maté, Gordon Neufeld
Więź. Dlaczego... Gabor Maté, Gordon ...

W tej książce doktor Gabor Maté opowiada o syndromie ADHD, czyli w tłumaczeniu na polski: zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (sam używa w książce skrótu ADD); to syndrom coraz powszechniej występujący wśród dzieci i młodzieży. Przy okazji autor mocno stwierdza, że ADHD nie jest chorobą: „Jest to rodzaj upośledzenia, podobnego choćby do upośledzenia wzroku, które nie wiąże się z żadną chorobą”.

Oczywiście Maté dokłada swoją cegiełkę do dyskusji, czy ADHD ma przyczyny genetyczne, czy też środowiskowe: nie uważa ADHD za trwałe, dziedziczne zaburzenie mózgu, raczej za konsekwencję życia w określonym środowisku oraz kulturze. Co więcej, twierdzi, że można wyrosnąć z ADHD w dowolnym wieku.

Książka zaczyna się po bożemu, od definicji ADHD, a potem przechodzi autor do fascynującej dyskusji o tym jak czynniki środowiskowe mogą przyczynić się do wystąpienia tego syndromu. Kluczową koncepcją jest tu więź i dostrojenie z rodzicami lub opiekunami, głównie z matką w pierwszych latach życia dziecka. Szczególnie ważne jest dostrojenie oznaczające głęboką więź emocjonalną niemowlęcia z matką. Jeśli go nie ma, to ryzyko wystąpienia ADHD się zwiększa. Przy okazji poruszająco pisze Maté o swoim ADHD, wynikającym z trudnego dzieciństwa oraz o jego wpływie na swoją rodzinę, zwłaszcza na dzieci, które też mają ADHD.

Potem mamy bardzo ciekawe wyliczenie objawów ADHD, na przykład adehadowcy mają olbrzymie kłopoty z koncentracją, ich umysł wciąż błądzi. Tak przekonująco pisze Maté o objawach, że sam stwierdziłem, iż mam parę, ale oczywiście to nie jest żaden dowód na bycie adehadowcem...

Książkę można odczytywać na wiele sposobów, po pierwsze jako rzecz popularnonaukową przedstawiającą wyniki badań nad przyczynami i objawami ADHD – nie jestem pewien jak dalece aktualną, bo ukazała się w 1999 r. Po drugie jako książkę psychologiczną prezentującą ciekawe, inspirujące koncepcje i teorie. Dla mnie najciekawsza była definicja 'myślenia intencjonalnego'. Jest to błąd poznawczy polegający na wyobrażaniu sobie, że znamy intencje stojące za działaniami innych ludzi – dzieci, współmałżonka, znajomych czy przypadkowych osób. W książce znajdziemy więcej ciekawych koncepcji (samoregulacja, przeciwwola, warunkowe poczucie własnej wartości, pamięć niejawna, itd.).

Po trzecie wreszcie można tę pozycję traktować jako inspirujący poradnik dla rodziców dzieci z ADHD, pokaźna część książki bowiem zawiera rady związane z postępowaniem w stosunku do tych dzieci. Co ciekawe, podkreśla autor, że odpowiedzialność leży po stronie rodziców i konieczne jest aby to oni zmienili postrzeganie swoich dzieci, oraz swoje postępowanie, czasami radykalnie. Znajdziemy też trochę porad dla dorosłych adehadowców, ale moim zdaniem jest to słabsza częsć książki.

Książka jest pięknie napisana, ma autor niewątpliwy talent przedstawiania skomplikowanych problemów w zajmujący i lekki sposób. Z drugiej strony, jest to dzieło niezwykle inspirujące, wręcz iskrzące się bogactwem pojęciowym i koncepcyjnym.

Cieszę się, że doktor Maté po słabszym 'Kiedy ciało mówi nie' napisał znów niezwykle inspirującą książkę. Przymierzam się teraz do jego następnego dzieła: 'Mit normalności'.

Ludzko, wyzwalająco, olśniewająco, inspirująco. Najczęściej podczas czytania miałem obraz Tonego Soprano na pustyni, który wstaje I krzyczy "I get it". Sięgne po inne książki autora i kilka zacytowanych.

ADD, czyli zespół deficytu uwagi, traktowany jest jako podtyp ADHD. Osoby dotknięte tym zaburzeniem często mają tendencję do roztargnienia, gubią rożne przedmioty, mają kłopoty z koncentracją, przez co nierzadko miewają problemy z nauką i zapamiętywaniem - jakby w ich pamięci pojawiały się dziury.

Gabor Maté, doktor specjalizujący się w neurologii oraz psychiatrii, w swojej nowej książce opisuje charakter zespołu deficytu uwagi, wyjaśnia jego pochodzenie oraz daje konkretne wskazówki jak pomóc w codziennym funkcjonowaniu człowiekowi żyjącemu z tym zaburzeniem.

Poradnik jest napisany bardzo przystępnym językiem, zawiera mnóstwo opisów przypadków klinicznych, anatomii i fizjologii, które ułatwiają zrozumienie funkcjonowania osób z ADD na różnych etapach życia, od dzieciństwa po dorosłość - jaki wpływ ADD ma na rodzinę, związki, relacje z innymi.

Gabor Maté, doktor specjalizujący się w neurologii oraz psychiatrii, w...

Książka nie ma frazesów i nadymanych teorii, a jej proste wnioski, są tak banalne, że mogą zaskakiwać. Niestety dzisiaj potrzeba nam naprawdę mądrych ludzi - jak autor, aby przekładać proste i nieodzowne zasady, które kształtują Nasze relacje i Nas samych.

żałuję, że dopiero w tym wieku znajduje czas, na odkrywanie tego, co powinno być podstawą i wyjściem w życiu każdego człowieka.

mam nadzieje, że nigdy nie jest za późno na poszukiwania i pocieszające jest to, że dla pewnej grupy czytelników treść tej książki może być oczywista i normalna.

Moim zdaniem to rewelacyjna książka, która zmienia perspektywę patrzenia na ADHD a raczej na ADD. Maté odważnie odrzuca mit o genetycznym podłożu syndromu deficytu uwagi, oferując nadzieję i praktyczne porady dla dzieci i dorosłych z ADD.
Książka nie tylko traktuje ADD jako odwracalne zaburzenie rozwojowe, ale również pomaga rodzicom zrozumieć i wesprzeć swoje dzieci oraz dorosłym z ADD zrozumieć siebie lepiej, tak jak to było w moim przypadku. Często zastanawiałam się, z czego wynika fakt, że nie mogę się skupić na jednej czynności dłużej niż 10 minut a nie mam stwierdzonego ADHD - już w pierwszych słowach, odkryłam, że ta książka jest dla mnie i o mnie.
Maté, ekspert w dziedzinie uzależnień i stresu, przekazuje mądrość zdobytą przez lata praktyki. To nie tylko lektura dla osób z bezpośrednim doświadczeniem z ADD, ale dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć ludzki umysł.

Gabor Mate przedstawia w dogłębny sposób czym jest ADHD i w jasny sposób tłumaczy, jak powstaje odmienny model mózgu. Serdecznie polecam wszystkim, którzy posiadają diagnozę, jak i bliskim tych osób!

Pierwsza część książki bardzo ciekawa, natomiast im dalej tym ciężej. Mam wrażenie, że Gabor Mate (choć uważam go za ciekawego i mądrego człowieka),upatruje większości problemów jakie mamy w traumie i braku więzi. Tego typu tendencje zapalają u mnie światełko alarmowe.
Przypomina mi się Freud, który ma ogromne zasługi w psychoterapii, ale jednak też wszędzie widział tylko jedno źródło problemów.

Ciekawe, dla mnie nowe, ujęcie tematu, które przynosi już nie tylko zrozumienie, ale tym razem też nadzieję. Napisana lekko, choć rzeczowo i z empatią.

Ksiazka mi się bardzo podobała, jednak mam wrażenie, że autor postawił sobie hipotezę przyczyn Add (adhd),którą stara sie bronić, przytaczając różnego rodzaju anegdotami. Nie posługuje się wynikami badań, pisze raczej o swoim punkcie widzenia. Dlatego staram się mieć dystans do jego teorii. Niemniej ksiazka jest bardzo ciekawa i daje praktyczne wskazówki na codzienne radzenie sobie z przypadłością deficytu uwagi.

Obawiałem się czy jestem gotowy czytać pełną książkę na temat wyłącznie związany z ADD jednakże zachęcony wcześniejszym zafascynowaniem inną książką Gabora Mate'a "Kiedy ciało mówi nie" uwierzyłem że tutaj również będzie warto i... na całe szczęście! Jeśli ktoś ma podobne obawy co ja na początku to nie musicie się martwić, autor przybliża ten temat niezwykle ciekawie a poza tym jestem to po prostu świetna książka z zakresu psychologii, więc nawet jeśli niespecjalnie interesujecie się ADD i nie czujecie chęci, aby zapoznawać się z tym zespołem to i tak możecie z tej książki wynieść przeogromnie dużo. Poza tym Gabor Mate ma fantastyczny sposób pisania, który mnie osobiście niezwykle urzekł.

• Psychologia
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Rozproszone umysły. Przyczyny i leczenie zespołu deficytu uwagi