Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Wydawnictwo:
- Galaktyka
- Data wydania:
- 2016-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-01-01
- Liczba stron:
- 368
- Czas czytania
- 6 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788375795363
Psycholog kliniczny oraz lekarz medycyny łączą siły, by zmierzyć się z jedną z najbardziej niezrozumiałych tendencji, która coraz silniej uwidacznia się wśród młodych pokoleń. Doktor Gordon Neufeld i Gabor Maté szukają odpowiedzi na trudne pytanie: dlaczego dzieci stawiają kolegów wyżej niż rodziców?
Książka "Więź" ułatwia rodzicom zrozumienie tego niepokojącego zjawiska i proponuje rozwiązania mające przywrócić intuicyjnej więzi między dzieckiem a rodzicem należne jej pierwszeństwo, ustalić właściwą hierarchię w domu i odzyskać zaufanie i miłość swoich dzieci.
Koncepcje, zasady i praktyczne porady zawarte w książce pomogą rodzicom w zapewnieniu dzieciom tego, co przewidziała natura: prawdziwej bliskości, bezpieczeństwa i ciepła oraz możliwość przekazania wartości często nieobecnych w relacjach z rówieśnikami.
Od wydawcy:
"Podejście dr. Neufelda, bazujące na dowodach naukowych z zakresu neuropsychologii oraz psychologii rozwoju, rewolucjonizuje wiedzę na temat rozwoju człowieka. Stanowi ono świetne źródło informacji dla tych wszystkich, którzy pragną wspierać swoje dzieci w wykorzystaniu ich pełnego potencjału. Co więcej - podejście to stymuluje również rozwój nas samych, tak abyśmy mogli być nie tylko dorośli, lecz także dojrzali. Człowiek jest niezwykłą istotą, łączącą w sobie wielką wrażliwość i zdumiewającą siłę. Dzięki zrozumieniu tego, kim jesteśmy i jak funkcjonujemy jako ludzie, możemy się stawać takimi partnerami czy rodzicami, jakimi w głębi serca pragniemy być".
Joanna Bylinka-Stoch, psycholożka specjalizująca się w tematyce rozwoju człowieka
"Czy nie masz wrażenia, że we współczesnym świecie coraz trudniej jest wychować dzieci? Ta książka rzuca nowe światło na źródło rodzicielskich problemów i radykalnie zmienia nasze myslenie o wychowaniu. Szczęśliwi ci, którzy ją przeczytają, gdy ich dzieci są jeszcze małe. Ale nawet rodzice zbuntowanych nastolatków mogą mieć nadzieje, że młodzi ludzie zaczną się z nimi liczyć. Najważniejsza jest więź. Jeśli naprawdę o nią zadbamy, wychowywania przestanie być walką".
Hanna Samson, psycholożka i pisarka
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
1. Zdjęcie okładki nie jest obecnym wydaniem 2021 rok. Zostawiam opinię pomimo nieprzeczytania całości. Warto. Polecam dla osób nie znających angielskiego wszystkie dostępne w języku polskim filmy, wystąpienia Gabora Mate. Z reguły z napisami. Wiedza jaką przedstawia to XXI wiek psychiatrii i psychologii. Dlatego nie będę tłumaczyć co mnie już na początku książki zachwyciło. Że spraw technicznych. Super przypisy z tytułami książek jeśli były w języku polskim. Słownik definicji i indeks alfabetyczny .
1. Zdjęcie okładki nie jest obecnym wydaniem 2021 rok. Zostawiam opinię pomimo nieprzeczytania całości. Warto. Polecam dla osób nie znających angielskiego wszystkie dostępne w języku polskim filmy, wystąpienia Gabora Mate. Z reguły z napisami. Wiedza jaką przedstawia to XXI wiek psychiatrii i psychologii. Dlatego nie będę tłumaczyć co mnie już na początku książki...
więcej Pokaż mimo toCieszę się, że natrafiłam na tę książkę. W pewnym sensie jest wywrotowa, obala wiele współczesnych mitów o wychowywaniu dzieci. Dla mnie jest potwierdzeniem tego, co do tej pory podpowiadała mi intuicja i drogowskazem na dalszą drogę jako rodzica. Przede wszystkim zaś cieszę się, że przeczytałam tę książkę w odpowiednim momencie, i zamiast poluzowywać moją relację z nastoletnim synem, wzmocnię ją, aby syn mógł czerpać z niej w tak kluczowym dla swojego rozwoju okresie.
Cieszę się, że natrafiłam na tę książkę. W pewnym sensie jest wywrotowa, obala wiele współczesnych mitów o wychowywaniu dzieci. Dla mnie jest potwierdzeniem tego, co do tej pory podpowiadała mi intuicja i drogowskazem na dalszą drogę jako rodzica. Przede wszystkim zaś cieszę się, że przeczytałam tę książkę w odpowiednim momencie, i zamiast poluzowywać moją relację z...
więcej Pokaż mimo toO tym jak zafascynowanie rówieśnikami może być szkodliwe dla rozwoju emocjonalnego i poznawczego dzieci. Co możemy zrobić jako rodzice by przywrócić najważniejszą więź z naszymi dziećmi. Mądra, uspokajająca, chwilami rewolucyjna lektura!
O tym jak zafascynowanie rówieśnikami może być szkodliwe dla rozwoju emocjonalnego i poznawczego dzieci. Co możemy zrobić jako rodzice by przywrócić najważniejszą więź z naszymi dziećmi. Mądra, uspokajająca, chwilami rewolucyjna lektura!
Pokaż mimo toksiążka, której się nie czyta jednych tchem, wręcz ciężko mi było przebrnąć pierwszych sto stron, ale absolutnie warto. Wiedza, której nie ma w innych książkach.
książka, której się nie czyta jednych tchem, wręcz ciężko mi było przebrnąć pierwszych sto stron, ale absolutnie warto. Wiedza, której nie ma w innych książkach.
Pokaż mimo toŚwietna, łamie stereotypy i wreszcie nie traktuje rodziców jak debili ani tym bardziej dzieci. Nie podaje schematów, wyczula intuicję rodziców i uczy tworzenia więzi z dzieckiem.
Świetna, łamie stereotypy i wreszcie nie traktuje rodziców jak debili ani tym bardziej dzieci. Nie podaje schematów, wyczula intuicję rodziców i uczy tworzenia więzi z dzieckiem.
Pokaż mimo toWreszcie ktoś obalił mity, że dzieci najlepiej czują się i bawią z rówieśnikami! Autorzy, podpierając się badaniami ale i wykorzystując doświadczenia rodzicielskie, nie podają schematów działania, gotowców, ale uwrażliwiają na relację z dzieckiem. Proponują, aby tworzyć więź i pokazywać na własnym przykładzie, czym jest przyjaźń. Jeśli dziecko wytrenuje się w budowaniu relacji z dorosłym, pójdzie mu rewelacyjnie w przyszłości z rówieśnikami, ale nie stanie się ani ofiarą, ani obiektem manipulacji czy wpływu. Aby stworzyć więź z dzieckiem trzeba robić wiele rzeczy wspólnie, i faktycznie tablet czy gry komputerowe są wrogiem budowania relacji.
Gwiazdkę odejmuję za brak rozgraniczenia tematu na dziewczynki i chłopców, bo jednak dziewczęta trzeba wychowywać inaczej, gdyż więcej na nie "czyha niebezpieczeństw".
Wreszcie ktoś obalił mity, że dzieci najlepiej czują się i bawią z rówieśnikami! Autorzy, podpierając się badaniami ale i wykorzystując doświadczenia rodzicielskie, nie podają schematów działania, gotowców, ale uwrażliwiają na relację z dzieckiem. Proponują, aby tworzyć więź i pokazywać na własnym przykładzie, czym jest przyjaźń. Jeśli dziecko wytrenuje się w budowaniu...
więcej Pokaż mimo toBardzo mądra książka traktująca o ważnym temacie budowania relacji z dziećmi. Autor wyjaśnia, dlaczego i kiedy relacje z rówieśnikami mogą przeszkadzać w rozwoju naszych dzieci. Porusza temat dojrzewania psychicznego do budowania relacji, przyjaźni. Tłumaczy, skąd się biorą "trudne" zachowania naszych dzieci w różnym wieku.
Po lekturze całości, uważam, że warto było przeczytać, ale w trakcie miałam chwile zwątpienia. Autor ponad połowę książki poświęca na wyjaśnianie, jak bardzo szkodliwe są relacje z rówieśnikami. Gdzieś z tyłu wybrzmiewa, że są one szkodliwe, gdy nie ma więzi z rodzicami, ale, osobiście, nie odpowiadał mi sposób, w jaki o tym pisał. Kłócą mi się ze sobą zwroty "budowanie relacji" i "wydawanie poleceń" lub "spełnianie żądań rodziców przez dzieci". Ponadto uzasadnienie potrzeby budowania więzi między dzieckiem a rodzicem jest nazbyt rozległe. Natomiast część o tym, jak budować i utrzymywać więź jest dużo bardziej skondensowana.
Książka nie daje gotowych rozwiązań, ale wskazuje kierunki działania i pobudza do refleksji.
Bardzo mądra książka traktująca o ważnym temacie budowania relacji z dziećmi. Autor wyjaśnia, dlaczego i kiedy relacje z rówieśnikami mogą przeszkadzać w rozwoju naszych dzieci. Porusza temat dojrzewania psychicznego do budowania relacji, przyjaźni. Tłumaczy, skąd się biorą "trudne" zachowania naszych dzieci w różnym wieku.
więcej Pokaż mimo toPo lekturze całości, uważam, że warto było...
"Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów? " No właśnie dlaczego ?Ta książka, uświadomi wam to idealnie! Nie jest to zwykły poradnik z "teoriami dobrego wychowania" ,gotowymi poradami czy schematami. Pomaga zrozumieć jak ważna jest bliskość emocjonalna ,intuicja i zaufanie. Bo to przecież my rodzice powinniśmy być autorytetem dla naszych dzieci. To z nami powinni chcieć spędzać czas. Jeśli nasze więzi z dzieckiem będą na tyle silne i dojrzałe to właśnie do nas będą przychodzić po porady i opowiedzą o problemach, które mają w życiu.
Mam nadzieję, że dzięki tym cennym radom, taką więź zbuduje ze swoim dzieckiem. .
"Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów? " No właśnie dlaczego ?Ta książka, uświadomi wam to idealnie! Nie jest to zwykły poradnik z "teoriami dobrego wychowania" ,gotowymi poradami czy schematami. Pomaga zrozumieć jak ważna jest bliskość emocjonalna ,intuicja i zaufanie. Bo to przecież my rodzice powinniśmy być autorytetem dla naszych dzieci. To z nami powinni...
więcej Pokaż mimo toWielu rodziców zastanawia się, czy ich pociechy w wystarczającym stopniu socjalizują się z rówieśnikami i często na siłę prowokują te kontakty, czy tak właśnie wygląda prawidłowe wychowanie, czy może warto zobaczyć i przypomnieć jak wychowywano dzieci w przeszłości, jeśli nie chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na "trudna" młodzież? Czy być może "trudne" dzieci to tylko prawdziwie trudni rodzice, którzy zapomnieli o najważniejszym celu bycia rodzicem ? Warto, zawsze jest czas na zmiany.
Wielu rodziców zastanawia się, czy ich pociechy w wystarczającym stopniu socjalizują się z rówieśnikami i często na siłę prowokują te kontakty, czy tak właśnie wygląda prawidłowe wychowanie, czy może warto zobaczyć i przypomnieć jak wychowywano dzieci w przeszłości, jeśli nie chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na "trudna" młodzież? Czy być może "trudne" dzieci to...
więcej Pokaż mimo toNiesamowita lektura niosąca otuchę wszystkim ludziom, którzy zdążyli zwątpić w zdrowe relacje rodzinne. Cudowne antidotum na wszelakie poradniki, teorie wychowawcze, coraz to nowsze i coraz szybciej zmieniające się trendy. Dlaczego jest tak wyjątkowa? Ponieważ nie daje gotowych rozwiązań ani żadnych schematów ale tłumaczy mechanizmy, pomaga zrozumieć zamysł natury i podążać za nim. Przywraca należne miejsce zaufaniu, intuicji i emocjonalnej bliskości w procesie wychowania. Kiedy chcemy, żeby roślinka rosła jak najlepiej nie tłumaczymy jej jaka ma być, nie dyscyplinujemy, nie ciągniemy w górę, nie stosujemy kar ani nagród, ani żadnych innych technik manipulacyjnych itp... ale staramy się jej stworzyć jak najlepsze warunki i wtedy cała magia dzieje się sama! Tak zaplanowała to natura.
Głęboko poruszył mnie cytat, który chciałabym tu przywołać i który w moim odczuciu bardzo dobrze wyraża perspektywę przyjętą przez autorów książki:
"W literaturze dla rodziców panuje dziś tendencja do zaspokajania popytu na rodzicielskie umiejętności i strategie wychowawcze. Nie tego jednak potrzebują opiekunowie. Strategie są o wiele za sztywne i ograniczone, by sprawdziły się w zadaniu tak złożonym i subtelnym jak rodzicielstwo. Uwłaczają inteligencji rodzica i zwykle także inteligencji dziecka. Strategie uzależniają nas od promujących je ekspertów. Rodzicielstwo jest przede wszystkim relacją, a relacje nie poddają się strategiom. Opierają się na intuicji [...] Nie potrzebujemy umiejętności lub strategii, ale drogowskazów oraz zdolności do współodczuwania i zrozumienia."
Niesamowita lektura niosąca otuchę wszystkim ludziom, którzy zdążyli zwątpić w zdrowe relacje rodzinne. Cudowne antidotum na wszelakie poradniki, teorie wychowawcze, coraz to nowsze i coraz szybciej zmieniające się trendy. Dlaczego jest tak wyjątkowa? Ponieważ nie daje gotowych rozwiązań ani żadnych schematów ale tłumaczy mechanizmy, pomaga zrozumieć zamysł natury i podążać...
więcej Pokaż mimo to