Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów

Okładka książki Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów
Gabor MatéGordon Neufeld Wydawnictwo: Galaktyka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Galaktyka
2016-01-01
2016-01-01

1. Zdjęcie okładki nie jest obecnym wydaniem 2021 rok. Zostawiam opinię pomimo nieprzeczytania całości. Warto. Polecam dla osób nie znających angielskiego wszystkie dostępne w języku polskim filmy, wystąpienia Gabora Mate. Z reguły z napisami. Wiedza jaką przedstawia to XXI wiek psychiatrii i psychologii. Dlatego nie będę tłumaczyć co mnie już na początku książki zachwyciło. Że spraw technicznych. Super przypisy z tytułami książek jeśli były w języku polskim. Słownik definicji i indeks alfabetyczny .

Cieszę się, że natrafiłam na tę książkę. W pewnym sensie jest wywrotowa, obala wiele współczesnych mitów o wychowywaniu dzieci. Dla mnie jest potwierdzeniem tego, co do tej pory podpowiadała mi intuicja i drogowskazem na dalszą drogę jako rodzica. Przede wszystkim zaś cieszę się, że przeczytałam tę książkę w odpowiednim momencie, i zamiast poluzowywać moją relację z nastoletnim synem, wzmocnię ją, aby syn mógł czerpać z niej w tak kluczowym dla swojego rozwoju okresie.

O tym jak zafascynowanie rówieśnikami może być szkodliwe dla rozwoju emocjonalnego i poznawczego dzieci. Co możemy zrobić jako rodzice by przywrócić najważniejszą więź z naszymi dziećmi. Mądra, uspokajająca, chwilami rewolucyjna lektura!

książka, której się nie czyta jednych tchem, wręcz ciężko mi było przebrnąć pierwszych sto stron, ale absolutnie warto. Wiedza, której nie ma w innych książkach.

Świetna, łamie stereotypy i wreszcie nie traktuje rodziców jak debili ani tym bardziej dzieci. Nie podaje schematów, wyczula intuicję rodziców i uczy tworzenia więzi z dzieckiem.

Wreszcie ktoś obalił mity, że dzieci najlepiej czują się i bawią z rówieśnikami! Autorzy, podpierając się badaniami ale i wykorzystując doświadczenia rodzicielskie, nie podają schematów działania, gotowców, ale uwrażliwiają na relację z dzieckiem. Proponują, aby tworzyć więź i pokazywać na własnym przykładzie, czym jest przyjaźń. Jeśli dziecko wytrenuje się w budowaniu relacji z dorosłym, pójdzie mu rewelacyjnie w przyszłości z rówieśnikami, ale nie stanie się ani ofiarą, ani obiektem manipulacji czy wpływu. Aby stworzyć więź z dzieckiem trzeba robić wiele rzeczy wspólnie, i faktycznie tablet czy gry komputerowe są wrogiem budowania relacji.
Gwiazdkę odejmuję za brak rozgraniczenia tematu na dziewczynki i chłopców, bo jednak dziewczęta trzeba wychowywać inaczej, gdyż więcej na nie "czyha niebezpieczeństw".

Bardzo mądra książka traktująca o ważnym temacie budowania relacji z dziećmi. Autor wyjaśnia, dlaczego i kiedy relacje z rówieśnikami mogą przeszkadzać w rozwoju naszych dzieci. Porusza temat dojrzewania psychicznego do budowania relacji, przyjaźni. Tłumaczy, skąd się biorą "trudne" zachowania naszych dzieci w różnym wieku.
Po lekturze całości, uważam, że warto było przeczytać, ale w trakcie miałam chwile zwątpienia. Autor ponad połowę książki poświęca na wyjaśnianie, jak bardzo szkodliwe są relacje z rówieśnikami. Gdzieś z tyłu wybrzmiewa, że są one szkodliwe, gdy nie ma więzi z rodzicami, ale, osobiście, nie odpowiadał mi sposób, w jaki o tym pisał. Kłócą mi się ze sobą zwroty "budowanie relacji" i "wydawanie poleceń" lub "spełnianie żądań rodziców przez dzieci". Ponadto uzasadnienie potrzeby budowania więzi między dzieckiem a rodzicem jest nazbyt rozległe. Natomiast część o tym, jak budować i utrzymywać więź jest dużo bardziej skondensowana.
Książka nie daje gotowych rozwiązań, ale wskazuje kierunki działania i pobudza do refleksji.

Po lekturze całości, uważam, że warto było...

"Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów? " No właśnie dlaczego ?Ta książka, uświadomi wam to idealnie! Nie jest to zwykły poradnik z "teoriami dobrego wychowania" ,gotowymi poradami czy schematami. Pomaga zrozumieć jak ważna jest bliskość emocjonalna ,intuicja i zaufanie. Bo to przecież my rodzice powinniśmy być autorytetem dla naszych dzieci. To z nami powinni chcieć spędzać czas. Jeśli nasze więzi z dzieckiem będą na tyle silne i dojrzałe to właśnie do nas będą przychodzić po porady i opowiedzą o problemach, które mają w życiu.
Mam nadzieję, że dzięki tym cennym radom, taką więź zbuduje ze swoim dzieckiem. .

Wielu rodziców zastanawia się, czy ich pociechy w wystarczającym stopniu socjalizują się z rówieśnikami i często na siłę prowokują te kontakty, czy tak właśnie wygląda prawidłowe wychowanie, czy może warto zobaczyć i przypomnieć jak wychowywano dzieci w przeszłości, jeśli nie chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na "trudna" młodzież? Czy być może "trudne" dzieci to tylko prawdziwie trudni rodzice, którzy zapomnieli o najważniejszym celu bycia rodzicem ? Warto, zawsze jest czas na zmiany.

Niesamowita lektura niosąca otuchę wszystkim ludziom, którzy zdążyli zwątpić w zdrowe relacje rodzinne. Cudowne antidotum na wszelakie poradniki, teorie wychowawcze, coraz to nowsze i coraz szybciej zmieniające się trendy. Dlaczego jest tak wyjątkowa? Ponieważ nie daje gotowych rozwiązań ani żadnych schematów ale tłumaczy mechanizmy, pomaga zrozumieć zamysł natury i podążać za nim. Przywraca należne miejsce zaufaniu, intuicji i emocjonalnej bliskości w procesie wychowania. Kiedy chcemy, żeby roślinka rosła jak najlepiej nie tłumaczymy jej jaka ma być, nie dyscyplinujemy, nie ciągniemy w górę, nie stosujemy kar ani nagród, ani żadnych innych technik manipulacyjnych itp... ale staramy się jej stworzyć jak najlepsze warunki i wtedy cała magia dzieje się sama! Tak zaplanowała to natura.

Głęboko poruszył mnie cytat, który chciałabym tu przywołać i który w moim odczuciu bardzo dobrze wyraża perspektywę przyjętą przez autorów książki:

"W literaturze dla rodziców panuje dziś tendencja do zaspokajania popytu na rodzicielskie umiejętności i strategie wychowawcze. Nie tego jednak potrzebują opiekunowie. Strategie są o wiele za sztywne i ograniczone, by sprawdziły się w zadaniu tak złożonym i subtelnym jak rodzicielstwo. Uwłaczają inteligencji rodzica i zwykle także inteligencji dziecka. Strategie uzależniają nas od promujących je ekspertów. Rodzicielstwo jest przede wszystkim relacją, a relacje nie poddają się strategiom. Opierają się na intuicji [...] Nie potrzebujemy umiejętności lub strategii, ale drogowskazów oraz zdolności do współodczuwania i zrozumienia."

Gabor Maté Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów Zobacz więcej
Gordon Neufeld Więź. Dlaczego rodzice powinni być ważniejsi od kolegów Zobacz więcej