Klaus. Odwrócona prawda

Max Bilski Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwa Videograf S.A.
2023-08-03
2023-08-03

Infantylność porażająca! Po przeczytaniu 200 stron przerwałem. Szkoda czasu!

Infantylność porażająca! Po przeczytaniu 200 stron przerwałem. Szkoda czasu!

Kłamać każdy może i nikt nie powinien sądzić, że jego nie da się oszukać, bo jest to kompletnie niemożliwe. Wystarczy, że ktoś znajdzie słaby punkt i perfidnie go wykorzysta dokładając do tego perfekcyjną grę aktorską i dany człowiek jest już skazany na porażkę. Istnieje szansa na odwrócenie skutków danego przekrętu, jeśli w miarę szybko ofiara dostrzeże proceder i podejmie odpowiednie kroki w celu jego przerwania.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Klausa, który oprócz posiadania legalnie zarabiającej galerii, trudni się okradaniem innych złodziei. Pod koniec swej kryminalnej kariery trafia na pewnego francuza, który grozi mu, że go znajdzie i się zemści. Klaus wraca do swego rodzinnego domu, gdzie mieszka jego przybrana mama, wraz z córką i jej chłopakiem. Jego ostatnim zadaniem przed złodziejską emeryturą będzie wykradzenie drogocennych znaczków z tajnej skrytki znajdującej się w zamku Czocha. Niestety sprawa zaczyna się komplikować, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach znika jego siostra Klara. Kto stoi za porwaniem Klary i czy ma coś z tym wspólnego pragnący zemsty francuz? Gdzie znajdują się znaczki? Jakie niespodzianki czekają Klausa i z których będzie zadowolony? Jak zakończy się ta historia? O tym w książce „Klaus. Odwrócona prawda” autorstwa Maxa Bilskiego.

Oszustwa

Autor w swej książce zwrócił uwagę na to, że w obecnych czasach nie należy nikomu ufać na 100%, bo nawet najbliżsi w jakiś sposób mogą nas okłamać lub wyjawić jakąś skrywaną przez nas tajemnicę. Ograniczone zaufanie może złagodzić nasze późniejsze cierpienie lub uchronić nas przed jakąś katastrofą. Niemniej powinniśmy również pamiętać żeby nie popadać w skrajność kontrolując wszystkich na każdym kroku, bo sami staniemy się oprawcami krzywdząc innych i nas samych. W każdym przypadku ważny jest umiar, o którym bohater kilka razy zapomniał, przez co doświadczył przykrych wydarzeń, o których przeczytacie w książce.

Miłość

Innym istotnym wątkiem w pozycji są uczucia, którymi Klaus obdarzył pewną Sashę. Pomimo ich rozłąki i jej powrotu po jakimś czasie z dzieckiem, bohater nie zamknął się i postanowił dać im szansę. Ta sytuacja pokazuje, że czasem warto zagrzebać swe urazy, bo inaczej możemy przegapić szczęście, które zostanie z nami już na zawsze. W sprawach miłosnych trzeba zawsze wszystko na spokojnie przemyśleć i posłuchać swego serca, czy na myśl o danej osobie nasze ciśnienie przyjemnie rośnie lub się po prostu uśmiechamy.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z zaciekawieniem, gdyż co chwilę pojawiały się nowe tajemnice, których prawdy byłem ciekaw. W tym wypadku mamy do czynienia z delikatnym kryminałem z elementami komedii i myślę, że taka kombinacja wyszła bardzo dobrze. Dodatkowym plusem jest wzmianka na końcu książki o samym zamku Czocha, która jednocześnie świadczy o tym, że historia została oparta na prawdziwym miejscu z realnymi zagadkami. Zakończenie pozostawia pewien otwarty wątek, który może być rozwinięty w kolejnych tomach, jeżeli takie będą, na co liczę. Okładka pasuje do głównego bohatera i przykuwa wzrok potencjalnego odbiorcy. Gorąco polecam pozycję każdemu, kto lubi tajemnice związane z przeszłością oraz wszystkim tym, którzy chcieliby zobaczyć, jak łatwo można oszukać zawodowego oszusta.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Videograf.

RECENZJA

🕸"KLAUS. ODWRÓCONA PRAWDA"🕸

AUTOR: MAX BILSKI

WYDAWNICTWO: VIDEOGRAF

-Czy można oszukać oszusta?

"Teraz dochodzi do wniosku, że niektórych prawd lepiej nie poznać. Że jest z nimi tak jak z nieznanymi potrawami. Dopóki nie wiesz, że istnieją, nie znasz ich smaku, niczego nie żałujesz."

KLAUS. ODWRÓCONA PRAWDA to historia człowieka, który został nauczony od najmłodszych lat, że świat nie jest sprawiedliwy i trzeba z niego podbierać i stał się mistrzem w tym fachu. Jednak on okazuje się być, całkiem inne niż myślałam, a  z każdą kolejną przeczytaną stroną utwierdzałam się o tym.
Max oszust, przestępca, tylko z tą różnicą, że oszukuję oszustów, co jest bardzo ciekawym wątkiem. Sam jako człowiek ma dobre serce i dla swojej przyszywanej rodziny zrobiłby wszystko.
Autor przeniesie, nas do Zamku Czocha na Dolny Śląsk i jego tajemnic a pośród tego intrygi, zagadki, szantaż, duża garść akcji a pośród tego wszystkiego niepostrzeżenie rodzi się uczucie.
Opowieść o tym, jak trudno podejmować, proste zdawałoby się decyzje w sytuacji, kiedy nie wiadomo, co jest prawdą, a co kłamstwem. Autor idealnie pokazał, jak cienka jest granica między prawdą a kłamstwem, która zaciera się bardzo szybko gdy podejmuje się decyzję, które mogą zaważyć na całym życiu.
Bardzo wciągnęłam się w historię, która z każdą chwilą robiła się coraz bardziej, ciekawsza wciągając w intrygującą intrygę i rozwój wydarzeń, w którą został wciągnięty główny bohater. Watki zostają tak poprowadzone, że cały czas autor wodzi, nas za nos prowadząc w ślepy zaułek. Niby dostajemy całkiem prostą, jakby się zdawało zagadkę, naprowadzeni jesteśmy na proste tropy, które jednak okazuje się, że prowadzą nas nie tam, gdzie byśmy chcieli, wprost w ślepy zaułek a  prawda okazuje się, zgoła inna niż nam się wydawało. (Choć powiem szczerze, że od samego początku nie podobała mi się pewna postać, do której miałam mieszane uczucia, jednak moja intuicja mnie nie zawiodła 😀).
 A zakończenie nawet zaskoczy samego bohatera.

Całość historii dobrze poprowadzona, napisana w trzeciej osobie z perspektywy głównego bohatera Klausa.
Napisana lekkim i przyjemnym językiem, dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie.

Bohaterowie dobrze wykreowani, szczególnie główna postać Klausa. Klara również jest ciekawym przypadkiem z dziwną przypadłością.

Klaus to człowiek znikąd, człowiek zjawa, człowiek o stu twarzach, który okrada złodziei, uwikłany we własne kłamstwa. Postanawia skończyć ze swoją profesją i zmienić swoje życie. Ostatni raz,  ostatnia zagadka do odkrycia, która jest jak tropienie cieni przeszłości. A potem spokojne życie po swojemu. Zagadka starych znaczków pociągnie za sobą nieoczekiwanie zwroty.
Jednak nic nie będzie takie proste, a do jego życia wkrada się, chaos a nad jego rodziną zawisa groźne niebezpieczeństwo.
Życie mężczyzny zaczyna przewracać się do góry nogami. Nie tak wyobrażała sobie zmiany w jego życiu.

-Czy Klaus wpadnie we własną pułapkę?
-Jaką tajemnicę skrywała Sasha przed Klausem?
-Czy odnajdzie, w Zamku Czocha ukryte znaczki?
-Kto tak naprawdę stoi za porwaniem Klary?
-Kto zabawił się kosztem Klausa?

RECENZJA

🕸"KLAUS. ODWRÓCONA PRAWDA"🕸

AUTOR: MAX BILSKI

WYDAWNICTWO: VIDEOGRAF

-Czy można oszukać oszusta?

KLAUS. ODWRÓCONA PRAWDA to historia człowieka, który został nauczony od...

Główny bohater Klaus wiedzie przestępcze życie, lecz postanawia go zmienić. Za młodu los go nie oszczędzał. W jego życiu pojawiła się cudowna Pani Zofia, która była przyjaciółką jego mamy. Ta kobieta postanowiła walczyć o Klausa i stworzyć mu prawdziwy dom. Zyskuje on również „siostrę” Klarę.Jego ojciec niestety nie potrafił podarować mu tyle miłości.
Nauczył mężczyznę pewnej zdolności, którą potrafi wykorzystywać bardzo dobrze do dzisiaj. Klaus postanowił zdobyć coś bardzo cennego z zamku Czocha, bo wiem we wnętrzu jego, jest pewna skrytka, która jest bardzo cena. Mężczyźnie oraz jego bliskim przydarzają się pewne sytuację.

Czy Klaus odkryje coś cennego?
Czy mężczyzna zapewni bezpieczeństwo swoim bliskim?

Główny bohater pragnął odnaleźć w zamku wielki skarb, co doprowadziło go do punktu bez wyjścia. Pewna kobieta, z którą łączyła go przeszłość, postanowiła uknuć plan. Tego się Klaus nie spodziewał.

Akcja książki rozwija się bardzo powoli.Zachowany jest porządek, co bardzo dobrze wpływa na czytanie książki. Każdy rozdział zawiera pod rozdział. Co jest bardzo dużym plusem przy tak rozbudowanych rozdziałach.
Dopiero coś zaczyna się dziać po przeczytaniu kilku rozdziałów. Bardzo dobrze czytało mi się książkę.
Polecam bardzo dobra książka sensacyjna.

Nauczył mężczyznę...

,, Każda mijająca minuta to kolejna szansa, aby coś zmienić"
Cytat z filmu Vanilla Sky

Kiedy otrzymałam info o naborze recenzenckim do najnowszej książki Maxa Bilskiego, akurat pakowałam się na wyjazd na Dolny Śląsk, walcząc z plecakiem, który za cholerę nie chciał się domknąć 😂❤️. Zerknęłam na opis od wydawnictwa i stwierdziłam, że dobra, biorę w ciemno po swoje skrzydełka. Nie pytajcie dlaczego, bo sama nie wiem. Chyba czułam po prostu, że ta historia będzie naprawdę warta poznania oraz będzie stanowiła taki powiew świeżości w mojej biblioteczce.

A jednak powieść ta musiała troszkę na mnie poczekać ( za co serdecznie przepraszam 🙈❤️). Najpierw górskie spacery, potem praca oraz brak wolnego czasu lub po prostu chęci na czytanie czegokolwiek.

Lecz właśnie czasem po prostu dana historia musi trafić na odpowiedni czas aby mogła kompletnie zawładnąć rzeczywistością i sprawić, że nie chce się jej odkładać aż do ostatniej strony. Nie potrafiłabym napisać recenzji na siłę, tylko żeby odbębnić i do widzenia.

Co tu długo mówić o tej książce?

To tak, jakby Robin Hood'a w pokaźnym bagażem doświadczeń i ciekawym portretem psychologicznym, zmieszać z postacią Pana Samochodzika, ubrać w skórzaną kurtkę i przenieść do XXI wieku, dając mu do rozwiązania zagadkę ukrytego w murach zamku Czocha skarbu. Mamy ciekawe wykreowanych bohaterów, zagadkę, humor, wątki psychologiczne, przygodę, mroczne intrygi i wyścig z czasem.

Brzmi dobrze? I taka właśnie jest książka Maxa Bilskiego. Czytajcie więc kochani Klausa ❤️❤️❤️

,, Każda mijająca minuta to kolejna szansa, aby coś zmienić"
Cytat z filmu Vanilla Sky

"Niektórych prawd lepiej nie poznać. (...) jest z nimi tak, jak z nieznanymi potrawami. Dopóki nie znasz ich smaku, niczego nie żałujesz. Żyjesz w błogiej nieświadomości. Ale wystarczy raz posmakować i myśl o nich będzie się za tobą snuła niczym nić z poprutego swetra."
Wracając w rodzinne strony, do domu, w którym zaznał dużo ciepła i miłości Klaus utwierdza się w przekonaniu, że decyzja, o zakończeniu złodziejskiej kariery jest słuszna. Od teraz koniec z oszustwami, ryzykiem i życiem na walizkach. Co prawda, ma jeszcze zaplanowaną ostatnią akcję, ale miliony, których stanie się właścicielem zapewnią mu spokój i dostatek. Szczegółowo zaplanowana, koronkowa robota rozsypuje się, gdy do głosu dochodzą demony przeszłości...
Pamiętam, jak przechadzając się po wytwornych komnatach Zamku Czocha chłonęłam opowiadane historie i legendy. Owiane mgiełką tajemniczości i grozy pobudzały wyobraźnię pogłoskami o ukrytych skrytkach i kosztownościach. Skarbach, do których Autor nawiązuje w swojej powieści. W końcu, nie ma co się dziwić, że takie bogactwa zwróciły uwagę zawodowego złodzieja, jakim jest tytułowy Klaus. Jak sam o sobie mówi "człowiek znikąd, człowiek zjawa, człowiek o stu twarzach". Wrodzonym urokiem, wzbudza sympatię i sprawia, że z ciekawością śledzimy jego losy. Częste wstawki z przeszłości pomagają lepiej zrozumieć jego postępowanie i poznać go z innej strony.
Od pierwszych stron jesteśmy wciągnięci w skomplikowaną i sprytnie uknutą intrygę, która wciąga i zaskakuje. Barwne dialogi z dużą dawką humoru i ironii, nadawały lekkości i nieraz wywołały uśmiech. Nie jest to typowy kryminał, którego się początkowo spodziewałam się po opisie. I bardzo dobrze. Autor udowadnia, że nie potrzeba krwawych opisów, by podtrzymać zainteresowanie czytelnika. Idealna na długie jesienne wieczory. Polecam.

To było moje pierwsze spotkanie z autorem i tak naprawdę nie wiedziałam czego mam się spodziewać po tej lekturze. Oczywiście pierwsze komentarze i opinie były pozytywne, więc z ochotą zabrałam się za czytanie. Niestety czasem życie stawia nam kłody pod nogi i nie mogłam książki skończyć tak szybko jakbym tego chciała. Cóż życie, najważniejsze że dobnęłam do końca. A o czym jest ta książka? Hmmm o tym jak łatwo można wpaść ofiarą oszusta.

Klaus jest zawodowym oszustem, na jego obronę można powiedzieć tylko jedno, oszukuje oszustów. Czy to rozgrzesza jego niecne uczynki? Chyba nie dokońca. Sam jednak zdaje sobie sprawę, że czas coś zmienić w swoim życiu, ale musi jeszcze wykonać jedno oszustwo. I kończy z takim życiem. W tej sprawie przyjeżdża do domu rodzinnego, gdzie zaczynają się zbierać czarne chmury nad Klausem.

Dochodzi do różnych małych i dużych zdarzeń, które miały na celu oszukać samego Klausa. Apogeum tych zdarzeń było porwanie jego siostry. Początkowo Klaus dał się wodzić za nos, jednak w pewnym momencie zorientował się co jest grane i kto jest odpowiedzialny za szereg dziwnych zdarzeń.

Czy Klaus poradzi sobie z tym problem? Czy odnajdzie siostrę i winnego jej porwania? Czy Klaus będzie potrafił zmienić swoje życie, nawet dla ukochanej kobiety?

To była lekka lektura. Spodziewałam się trochę więcej po niej. Zapowiedzi, okładka przedstawiała mi książkę jako kryminał z krwi i kości. A co dostałam? Bardziej komedię kryminalną. Wyobrażałam sobie Klausa jako twardziela, ale takiego co biega z bronia za pasem. A Klaus okazał się oszustem, który z bronią nie ma za wiele wspólnego. Nie mniej jednak dobrze się bawiłam czytając jego przygody.

Oprócz oszustwa pojawia się tu szantaż, porwanie, ale także miłość i spora dawka humoru. Całą książkę czyta się bardzo szybko i płynnie (gdyby nie brak czasu skończyłabym ją dużo wcześniej 🤷). Do tego krótkie rozdziały i duża czcionka dopełniały całości. Zakończenie nie zaskoczyło mnie, ale pozamykało wszystkie wątki i wg mnie było ok.

Kończąc zachęcam Was do poznania Klausa, nie będziecie się przy nim nudzić. Sama muszę poznać Maxa w innej książce, bo bardzo spasowało mi lekkie pióro autora.

Polecam

Dzisiaj przychodzimy z recenzją książki „Klaus odwrócona prawda” @max_bilski wydawnictwa @videograf.sa

Klaus odwrócona prawda to historia o oszuście, zarabiającym na oszukiwaniu innych oszustów. Jednak on jest o wiele bardziej bezpieczny niż koledzy po fachu, ponieważ nikt, kto został przez niego oszukany nie może zgłosić tego służbom.

Bezpieczeństwo bywa jednak złudne...

Gdy trafia się ,,robota", która ma zapewnić mu dostatnie życie i być tą ostatnią, jego ofiara postanawia zweryfikować ten plan. Pod znakiem zapytania staje bezpieczeństwo jego rodziny. Czy Klaus zdoła pomóc? Czy skarb o którym mowa i którego każdy pragnie będzie w ogóle istniał?

Te pytania pojawiają się w głowie w trakcie lektury. Odpowiedź na nie jest natomiast bardzo zaskakująca.

Polecam książkę każdemu kto lubi tajemnice, zagadki oraz dreszczyk emocji. Klaus oraz jego historia nie powinny Was zawieść.

Przypuszczam, że podobnie jak ja będziecie kilka razy mocno zdziwieni 😀

Ocena: 7.5/10

Bezpieczeństwo bywa jednak...

Znakomita lektura dla tych, którzy poszukują wciągającego kryminału z zaskakującym i niebanalnym zakończeniem. Na plus umieszczenie akcji w rodzimych stronach i osnucie historii wokół Zamku Czocha.

Ciekawa ksiazka, sa tajemnice, zagadki i emocje ale spodziewalam sie czegos wiecej. Najlepiej przeczytac i samemu ocenic historie Klausa.

• Legimi audio
  • Polonica