Egzekutor

Okładka książki Egzekutor Chris Carter
Okładka książki Egzekutor
Chris Carter Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Robert Hunter (tom 2) Seria: Thriller kryminał, sensacja, thriller
Robert Hunter (tom 2)
Thriller
The Executioner
Sonia Draga
2023-07-12
2013-02-20
2010-01-01
Krzysztof Mazurek
literatura amerykańska seryjni mordercey literatura kryminalna śledztwo policjant morderstwo morderca zemsta wizje śmierć

Druga część i czuję, że będzie to moja dłuższa historia z resztą części.

Druga część i czuję, że będzie to moja dłuższa historia z resztą części.

Uwielbiam tego detektywa i jego sensacyjne przygody. Polecam gorąco

Uwielbiam tego detektywa i jego sensacyjne przygody. Polecam gorąco

Do szczytu jeszcze daleko, ale ta część lepsza od poprzedniczki. Pan Carter się rozkręca, chętnie sięgnę po kolejny tom.

Muszę przestrzec przed audiobookiem, ja straszne zaczęłam się denerwować, kiedy lektor tak modulował głos, że Hunter miał niski, poważny głos, a większość innych głosów brzmiała, jakby ci ludzie byli idiotami, głównie kiedy powtarzali to samo po swoim rozmówcy np. pierwsza osoba mówi: "trzy razy", druga pyta: "trzy razy?" (tutaj modulacja, jakby ktoś był niedorozwinięty albo miał problemy ze słuchem). Nie wiem, może to też problem samej książki, bo czasem nudziło mnie to, kiedy Hunter coś tłumaczył i było to naprawdę banalne, co mówił, a inni tego nie łapali. Albo na przykład ich szefowa, która nie dowierzała bardzo logicznej teorii tylko dlatego, że wydawała się mało prawdopodobna (nie pracuję w policji, ale jak można odrzucać chociażby mało prawdopodobne teorie na samym początku śledztwa?).

Moja druga książka tego autora i do tego nieskończona. I raczej ostatnia. Ani treść, ani forma mnie nie zachwyciły.

To jest chyba już uzależnienie . Co przeczytam inną książkę to już za chwilę muszę sięgnąć po Huntera. Przyciąga mnie jak magnes i nie pozwala o sobie zapomnieć.
Chris Carter ma w swoim stylu pisania to coś, co mnie zachwyca. Pisze w taki sposób, że jego powieści się połyka. Podoba mi się u niego to, że nie jest sztampowy i ciężko przewidzieć co wymyśli w nowym tomie. Każda nowa powieść przynosi ciekawą fabułę, interesujących bohaterów i kolejne nowe morderstwa. Za każdym razem jak sięgam po kolejny tom to na koniec zastanawiam się skąd autor bierze pomysły na te historie.
Robert Hunter jak zwykle staje w obliczu rozwikłania tajemniczych morderstw. Razem ze swoim partnerem Garcią tworzy portret egzekutora i stara się złapać go jak najszybciej. Oczywiście Chris nie byłby sobą gdyby nie pogmatwał historii i nie robił wszystkiego żeby Robert stanął w oko w oko z mordercą. Oczywiście żeby historia była ciekawsza to wmieszał w to partnera Roberta i jego potraktował jako przynętę.
W tym tomie jest też trochę inaczej ponieważ pojawiają się zjawiska para nienormalne. Autor wprowadza bohaterkę Mollie, która przewiduje przyszłość i potrafi widzieć co spotka jej bliskich w niedalekiej przyszłości. Pomaga to trochę Robertowi w wyprzedzeniu przeciwnika ale niestety w ostatecznym rozrachunku i tak to Robert zostaje zaskoczony i postawiony w obliczu śmierci.
Coraz mniej zostaje mi tomów do przeczytania i coraz bardziej się martwię co będę potem czytać skoro każda inna książka niestety nie jest już tak dobra jak książki Cartera.

Ponownie świetna, mroczna, wciągająca fabuła. Carter potwierdza świetny warsztat. Utwierdziłem się w tym, że jest moim odkryciem ubiegłego roku. Na pewno będę kontynuować czytanie serii z Hunterem!

"Krucyfiks" wziął mnie z zaskoczenia, więc przy drugim tomie przygód detektywa Huntera myślałem, że niewiele aspektów już mnie zaskoczy. Cóż, myliłem się.

Z jednym z kościołów w Los Angeles zostają znalezione makabrycznie okaleczone zwłoki. Ktoś pozbawił ofiarę głowy, a w to miejsce umieścił czerep psa. Wszystkie wskazówki nasuwają na myśl mord rytualny, ale rozwój wypadków jasno wskazuje, że zabójstw będzie więcej, a sprawca musi mieć jakiś perfidny plan, który realizuje z nie małym zawzięciem. Czy ofiary coś tak naprawdę łączy? Co znaczą liczby na ich ciałach.

Hunter nie będzie miał łatwej pracy. Nowa pani Kapitan, zadra z burmistrzem i namolna dziennikarka, która w nosie ma dobro śledztwa. Na dodatek na komisariacie pojawia się dziewczyna, która twierdzi, że widziała morderstwa. W swoich wizjach... Szkopuł w tym, że zna szczegóły, o których wiadomo jedynie policji. A zaraz potem znika.

Jest brutalnie i brudno, bo świat wykreowany przez Cartera to miejsce pełne ludzkich żądz i słabych charakterów, które im ulegają. Wzorem poprzednika przestępca zabija z naprawdę wybujałym sadyzmem, który miejscami dociera do poziomu z pierwszego tomu. To na pewno seria dla ludzi o mocnych nerwach. Jest tylko jedno ale...

Wątek powiedzmy, metafizyczny. "Krucyfiks" mimo paru głupotek w odniesieniu do finału, był taki dosadny, wręcz cielesny. Mimo makabry całość wydawała się realistyczna. Nie neguje faktu, iż są pewne osoby "wrażliwsze" na bodźce, ale po tego typu kryminale nie spodziewałem się zwrotów ala jasnowidz Jackowski. Nie jest to wątek zły, bo finalnie ładnie się rozwija i daje końcowo satysfakcję, ale jest ździebko "edgy". To zupełnie inny ton niż ten zaprezentowany w poprzedniku.

Też ujawnienie sprawcy nie jest tak szokujące, jakby mogło być. Zwłaszcza, że akcja w finale w pewnym momencie jest mocno naciągnięta względem realizmu znalezienia się w takiej a nie innej sytuacji. Hunter się normalnie kulom nie kłania.

Mimo to droga do zakończenia i cała policyjna robota są naprawdę wciągające. Pełne niuansów wypadki, a parę rzeczy z życiorysu bohatera rzuca na niego nieco inne światło. Mocny tytuł. Z pewnością będę sięgał po kolejne odsłony serii.

Kolejny tom o Hunterze fenomenalny. Nawet nie raziła mnie brutalność. Czyta się chwilami z zapartym tchem.

Pióro Chrisa Cartera ponownie pozytywnie mnie zaskoczyło. Pierwszy tom cyklu o Robercie Hunterze był wręcz fenomenalny. Drugi niczym nie odstaje. Możliwe, że jest nawet lepszy. Mamy do czynienia z bestialskimi, obrzydliwymi morderstwami i świetnym detektywem. Pojawiają się nowe postacie, które urozmaicają fabułę. Dzięki nim możemy zaobserwować jeszcze więcej specjalistycznych działań.
Styl pisania autora jest intrygujący. Coś w nim zachęca do dalszego czytania. W konsekwencji od książki dosłownie nie da się oderwać, a potem nie można przestać o niej myśleć. Przez naturalistyczne opisy zbrodni trzeba zastanowić się, czy cykl jest faktycznie dla nas. Podejrzewam, że w każdym tomie autor nas nie oszczędza. Te sprawy mrożą krew w żyłach i powodują niesmak. Polecam dla fanów mocnych wrażeń.

• Chris Carter