Koszmarna cisza

Wydawnictwo: Sonia Draga
Kalte Stille
Barbara Niedźwiecka
Ag2S

Psychiatra Jan Forstner od dwudziestu trzech lat cierpi z powodu utraty brata. Sven przepadł bez śladu w zagadkowych okolicznościach. Pozostało po nim tylko nagranie na dyktafonie, który chłopcy mieli przy sobie tragicznej nocy. Na kasecie Sven wypowiada krótkie zdanie, a potem następuje cisza. Od tego czasu Jana męczą go koszmary… Po latach dorosły Jan przeżywa załamanie nerwowe, spowodowane...

Po latach dorosły Jan przeżywa załamanie nerwowe, spowodowane rozpadem małżeństwa i utratą pracy, i postanawia wrócić do rodzinnego miasta. Tam pomocną dłoń wyciąga do niego dyrektor kliniki psychiatrycznej i proponuje mu etat.
Wkrótce Jan staje się świadkiem samobójstwa. Razem z dziennikarką Carlą Weller trafia na ślad dramatycznych zdarzeń, które rozegrały się w murach kliniki. Zdarzeń, które miały bezpośredni związek z jego przeszłością.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Anksunamun | 2019-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2019

"Koszmarna cisza" to ponura, przygnębiająca historia o ludzkim nieszczęściu - praktycznie wszyscy jej bohaterowie przeżyli kiedyś jakąś traumę, a samobójstwa pojawiają się co kilkanaście rozdziałów.
Problemem, wokół którego autor osnuł fabułę, jest niewyjaśnione zaginięcie młodszego brata głównego bohatera, którą to zagadkę rozwiązujemy razem z nim przez całą powieść. Tłem wydarzeń jest tu szpital psychiatryczny w fikcyjnym niemieckim miasteczku.
Według mnie książka jest bardzo dobrze skonstruowana, wzbudzająca ciekawość czytelnika. Wprawdzie tragedie pojawiają się w niej tak często, że czasem aż nie chce się w to wierzyć, ale ostatecznie, jak to mówią, "life is brutal", i nigdy nie wiadomo, czy nagle nie spadnie na nas cała lawina nieszczęść, w wyniku której nasze życie kompletnie się zmieni, a my staniemy się ledwie cieniem samych siebie.
Dla mnie "Koszmarna cisza" stanowiła przypomnienie tego, jak niepewny i okrutny jest człowieczy los - gdy myślimy, że jest już naprawdę źle,...

Gdy ktoś jest po lekturze obu książek Wulfa Dorna trudno mu będzie powstrzymać się od porównywania powieści. Tak ze względu na tematykę, umiejscowienie samej akcji, jak i sposób przedstawiania zdarzeń oraz powołanych do życia bohaterów. Ponownie trafiamy do szpitala psychiatrycznego, narrator znowu stara się przekonać o drugiej stronie takich instytucji, jednak tym razem już sam bohater wypada mało przekonywająco. Zasadniczo każda z postaci ma swojego demona, powinna przetrawić traumy z przeszłości, jednak uważam, że zbyt nachalnie wpycha się każdą z nich pod byle pretekstem do szpitala. I już w tym punkcie Autor niejako strzelił sobie samobója tworząc schemat działań, zamiast tworzyć bardziej rozbudowane psychologicznie jednostki, dając czytelnikowi realne, jaki zaburzone obrazy psychiki. Dziennikarka, która powinna się odznaczać wnikliwością, działać przemyślanie, a zarazem dyskretnie daje się od razu przyłapać na prowadzonej przez siebie grze. I w tym momencie właściwie nie ma...

Jagna | 2019-03-19
Przeczytana: marzec 2019

WIELKOBUKOWE BEZSENNE BINGO wyzwanie 2019: PSYCHOPACI I SERYJNI MORDERCY

Na początku wydawało mi się, że ta książka to będzie coś nietypowego, coś innego niż wszystko. Pojęcia nie mam skąd to wrażenie.

A to był, w sumie, przeciętny thriller. Tylko tyle a może aż tyle? Powiem tak - za parę miesięcy zupełnie nie będę pamiętać tej historii.

Bo co tu pamiętać? Szablony i kalki, które są wyświechtane aż do bólu? Cała historia idzie jak po sznurku, czułam się dosłownie jak by mnie ktoś wziął za rękę i prowadził przez doskonale znane mi miejsca; zobacz dziecko tu mamy smutnego, cierpiącego głównego bohatera a tu wielką tajemnicę a tutaj ojej! jaki straszny szpital psychiatryczny i jeszcze straszniejszy psychiatra - masz się bać. I tak dalej.
Dodatkowo nagromadzenie zbiegów okoliczności, śmierci różnych osób, wypadków losowych i innych podobnych do siebie jak dwie krople wody niewiast jest wręcz absurdalne. Schemat goni schemat, tylko okoliczności przyrody nieco się zmieniły.

Na pewno...

Beatika | 2019-02-01
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 2016 rok

Książka wpadła w moje ręce przypadkowo i mile mnie zaskoczyła. To dobry kryminał, który czyta się lekko i szybko, ale nie zapada jakoś szczególnie w pamięci.

Sorrow | 2018-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 04 lipca 2018

BARDZO DOBRA! Thriller trzymający w napięciu do samego końca. Dużo bohaterów sprawiło, że w pewnym momencie chciałam pospisywać na kartce kto jest kim bo zdarzało mi sie pogubić. Od połowy nie potrafiłam odłożyć książki, a finał okazał się dla mnie bardzo zaskakujący i emocjonujący. Książka godna polecenia!

Beata | 2018-05-26

Niesamowita książka. Wciąga od samego początku i trzyma w napięciu do ostatnich stron. Zagadkowe zniknięcie chłopca sprzed lat i nie mniej zastanawiające samobójstwa młodych kobiet. Mnożą się pytania i ofiary. Kto za tym wszystkim stoi i jaki jest związek pomiędzy tymi sprawami? Gorąco polecam!!!

marcin | 2018-03-06
Przeczytana: 2018 rok

Jeszcze do niedawna nie miałem pojęcia ze ktoś taki jak Wulf Dorn w ogóle istnieje.Trafiłem na niego dość przypadkowo na Facebooku (he he dziwne ale prawdziwe 😀).Szkoda ze tak późno ale nic to ,ważne ze jakiś dobry człowiek uznał że warto sie tą informacją ze społeczeństwem podzielić.
"Koszmarna cisza" to bardzo dobry kryminał,ciekawie skonstruowany i niesamowicie wciągający. Facet ma bardzo inteligentny styl pisania ,nie mędrkuje, nie filozofuje ponad miarę i naprawdę potrafi zainteresować czytelnika.Książka ma całkiem fajny klimat,leciutko skandynawski,dość mroczny,pełen napięcia i niepokoju.Czyta się ja szybko i z dużą przyjemnością. Całość zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie,jak na nieznanego szerzej pisarza Wulf spisał się więcej niż przyzwoicie. Wielki szacun dla niego oby wiecej takich książek wpadało nam w łapki.

beatak955 | 2018-03-06
Przeczytana: 05 marca 2018

Psychiatra Jan Forstner w dzieciństwie stracił brata koleżankę i wkrótce za nimi ojca. Przez ponad 20 lat obarcza siebie winą przez co rozpada sie jego małżeństwo i traci pracę. Wtedy nieoczekiwanie zwraca sie do niego dawny przyjaciel ojca proponując posadę w klinice psychiatrii,w której pracował też jego ojciec. Młoda kobieta popełnia samobójstwo jednak po czasie okazuje sie ona pacjentką kliniki gdzie kiedyś leczyła sie zmarła przed laty koleżanka Jana... Zbyt dużo niedopowiedzeń i zbiegów okoliczności prowadzą młodego psychiatrę do rozwiązania zagadki

Joanna | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Druga z kolei książka Wulfa Dorna, która była dla mnie wspaniałą przygodą. Intrygujący temat, zawiłe historie, masa tajemnic i zwrotów akcji.
Podoba mi się styl autora. Żałuję, że w Polsce wydane zostały tylko dwie książki z siedmiu. To są naprawdę dobre thrillery psychologiczne.

Thomason | 2017-12-21

Niestety, ale mnie ta lektura nie przekonała. Poznajemy tutaj historię młodego lekarza Jana Forstnera, który wraca w rodzinne strony, aby zaznać spokój, a przede wszystkim poznać losy swojego młodszego brata.

Jak dla mnie wszystko zostało zmieszane w jednym kotle i wrzucone na talerz, jako prosta historia bez, jakiś zwrotów akcji. Kiedy wreszcie wydawało się, że coś ruszy z tak zwanego kopyta, akcja ruszyła, nastąpi jakiś głębszy przełom, a tu nagle wszystko wróciło do opowiadań. Troszkę nudno zaczynało się robić.

Myślałem, że tylko główny bohater miał problemy psychiatryczne, a jak się później okazuje bez tego praktycznie nie ma tej powieści, troszkę może być, ale niestety tu było tego za dużo - w dłuższej perspektywie może męczyć czytelnika. Morderca przewidywalny, nawet opis na okładce, w jakiś sposób naprowadza, jakby tak się głębiej zastanowić.

Narrator prowadzący przez losy książki tragiczny. Zamiast prowadzić z perspektywy Jana, to on przedstawiał w trzeciej nie...