Zarzut

Tłumaczenie: Jacek Mikołajczyk
Cykl: Eddie Flynn (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
The Plea
Ag2S

Oszustwo. Szantaż. Morderstwo. Dla Eddiego Flynna to po prostu kolejny dzień pracy. Przez lata duża nowojorska firma Harland & Sinton zajmowała się przekrętami finansowymi na skalę światową. Agenci FBI szukają na nich haka, ale żeby poważnie zaszkodzić oszustom, muszą zgromadzić wiarygodnych świadków. Właśnie dlatego kiedy David Child, duży klient firmy Harland & Sinston, zostaje aresztowany...

Przez lata duża nowojorska firma Harland & Sinton zajmowała się przekrętami finansowymi na skalę światową. Agenci FBI szukają na nich haka, ale żeby poważnie zaszkodzić oszustom, muszą zgromadzić wiarygodnych świadków. Właśnie dlatego kiedy David Child, duży klient firmy Harland & Sinston, zostaje aresztowany jako podejrzany o morderstwo, FBI zwraca się do Eddiego Flynna, by ten zajął się Childem i zmusił go do zeznawania przeciwko firmie.

Eddie nieszczególnie przepada za tym, gdy ktoś zmusza go do reprezentowania winnego klienta, ale FBI jest w posiadaniu dokumentów kompromitujących jego żonę, Christine. Jeżeli Eddie im nie pomoże, Christine słono za to zapłaci.

Wkrótce Eddie dowiaduje się, że Child jest niewinny, choć dowody świadczą przeciw niemu. FBI naciska, a Eddie musi jakoś dowieść niewinności Childa, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo swojej żonie.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/146

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/Ksiazka/146

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 899

Cena obrony

Eddie Flynn, nowojorski prawnik znany czytelnikom z „Obrony” powraca. Ponownie Steve Cavanagh nie pozwoli swojemu bohaterowi na nudną papierkową robotę i wplącze go w aferę, w której będzie miał przeciwko sobie nie tylko oskarżenie, ale i zorganizowaną grupę przestępczą, a nawet CIA. Przy takiej fabule, nuda jest wykluczona i niemal 500 stron powieści pochłonąć można w jeden deszczowy weekend.

Znany komputerowy geniusz i milioner, twórca najpopularniejszego serwisu społecznościowego - David Child, właśnie usłyszał zarzut morderstwa pierwszego stopnia. Zadaniem Eddiego jest zdobycie prawa do reprezentacji tego klienta, zmuszenie go do przyznania się do zarzutów i nakłonienie do współpracy z prokuraturą. W sprawie nie chodzi więc zupełnie o obronę oskarżonego, który jest wyłącznie pionkiem w prowadzonej przez rządową agencję grze, a jedynie o skuteczną manipulację, w której Flynn jest przecież mistrzem. Co jednak zrobić, kiedy klient stanowczo twierdzi, że jest niewinny, a jego adwokat jest skłonny mu uwierzyć?

„Zarzut” powiela schematy znane już czytelnikowi z „Obrony”. Tym razem, zamiast uprowadzonej przez mafię córki, mamy żonę, której w każdej chwili postawione mogą zostać zarzuty prania brudnych pieniędzy. Główny bohater po raz kolejny musi stanąć przed niemal niemożliwym, tym bardziej, że postanawia on również za wszelką cenę wybronić swojego klienta. W akcje włączone zostają środowiska mafijne, potyczki na sali sądowej płynnie przechodzi w brutalne rozgrywki poza sądem, a trup ściele się gęsto. Nie są to jednak wbrew pozorom zarzuty wobec książki, która dzięki kolejnym zwrotom akcji, nie za długim rozważaniom o amerykańskim systemie sądowniczym i kilku zgrabnych intrygach jest kwintesencją dobrej rozrywki dla poszukujących w lekturze przede wszystkim dużej dawki sensacji i adrenaliny.

Książkom Cavanagha daleko do typowych prawniczych thrillerów, w których niemal cała fabuła prowadzona jest na Sali rozpraw i to tam dokonują się wszelkie zwroty akcji. Zarówno „Zarzut”, jaki i wcześniej „Obrona”, to książki typowo sensacyjne, idealnie nadające się do ekranizacji i dające gwarancję pełnych sal kinowych. Główny bohater, nieco pokręcony typ z przeszłością, jednocześnie okazuje się być kochającym rodzinę idealistą, który nie potrafi nagiąć swojego (nagle) sztywnego kręgosłupa moralnego. Mimo wyraźnych sprzeczności, takie postaci da się lubić i Eddie Flynn nie jest w tym przypadku wyjątkiem.

Jeśli więc lubicie nagłe zwroty akcji, ciemne oblicze wymiaru sprawiedliwości i trochę brutalnych przestępczych porachunków, to „Zarzutem” nie będziecie rozczarowani. Nie jest to jednak książka, która zostaje z czytelnikiem na dłużej i jeżeli autor postanowi kontynuować tę serię, mam nadzieję, że odważy się wyjść poza sprawdzone już szablony.

Ania Szterleja

veinylover | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Książka jeszcze lepsza, niż „Obrona”, jakkolwiek jest kontynuacją tamtej, przy czym jest całkiem integralną opowieścią.
To, co lubię u tego autora, to przepychanki sądowe i wiedza prawnicza z tym związana, naprawdę niezła akcja, bohaterowie, którzy dają się lubić i dupki, którym należy dokopać. Tym ostatnim dostaje się to, na co zasłużyli (przeważnie).
Autor dość realistycznie, jak sądzę, ukazuje i odbrązawia środowiska prawnicze naszego wielkiego sprzymierzeńca. Widać także, że stara się trzymać pewnych wartości na tle różnorodnych życiorysów i charakterów poszczególnych postaci. Bardziej lubimy pewnego szefa włoskiej mafii i jego zawodowego zabójcę (Jaszczurka daje się lubić, zjawia się, kiedy trzeba, a za każdym razem jest to wejście smoka - to lubię!) niż pewnego wrednego prokuratora bez jakichkolwiek zasad moralnych.
Książkę polecam, mnie się czytało znakomicie, jednym tchem.

Magnis | 2017-05-03
Przeczytana: 29 kwietnia 2017

Książka Zarzut to pierwsze spotkanie z twórczością Steve Cavanagha, którego jeszcze nic nie czytałem, a wymienioną przez ze mnie książkę wziąłem ze względu na ciekawy opis. Nie wiedziałem czego się spodziewać po niej, ale liczyłem na dobrą lekturę i nie zawiodłem się. Czasami trzeba zaryzykować, aby odkryć interesująco zapowiadającego się pisarza.
Eddie Flynn po poprzedniej sprawie nie chce już się zajmować takimi sprawami. Niestety koszmar dla niego się nie skończył, bo dostaje ofertę nie do odrzucenia. Za nietykalność żony, która popełniła błąd podpisując pewne dokumenty zostaje oskarżona o udział w sprawie prania brudnych pieniędzy. Żeby nie dopuścić do tego ma namówić i zdobyć zaufanie Davida Childa . Geniusza komputerowego i milionera oraz twórce oprogramowania dla firmy Harlan i Sinton. Eddie ma nie wiele czasu, żeby wypełnić zadanie i uratować żonę. Nasz bohater nie ma łatwo, gdy do jego drzwi puka FBI z propozycją nie do odrzucenia. Chcą jego pomocy w dobraniu się do...

Cirya | 2018-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2018

dla mnie świetna!
wartka akcja, złożona i skomplikowana intryga i coś co uwielbiam najbardziej, wydarzenia na sali sądowej...
a wszystko razem układa się w misterny wzór i choć przewidująco zmierza do happy endu, to jednak czyta się z zapartym tchem
dodatkowo ciekawe postacie ze szczególnym naciskiem na głównego bohatera...
mnie się szalenie podobało, zachęcam do lektury :)

Gośka | 2017-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Eddie Flynn to ciekawy i dobrze wykreowany bohater. Jako były oszust wyróżnia się spostrzegawczością, bystrością i zręcznością. Zetknięcie się z nim grozi utratą zawartości kieszeni. Jako były bokser potrafi stawić czoło niejednemu osiłkowi. Jako nawrócony prawnik cechuje się uczciwością i lojalnością wobec klienta. Jako człowiek, który prawie stracił córkę, żyje według postanowienia, by zawsze postępować zgodnie ze swoim sumieniem. Polubiłam go.

Powieść rozpoczyna się praktycznie od końca. Jesteśmy w jakimś pomieszczeniu, w którym leży kilka ciał a Eddie czeka na swoją kolej zaliczenia kulki. Jak doszło do tej sytuacji?

David Child ma dwadzieścia kilka lat i jest geniuszem komputerowym oraz milionerem. Kiedy zostaje oskarżony o zamordowanie swojej partnerki z odsieczą przychodzi mu Eddie. I chociaż prawnik robi to wbrew swej woli, zmuszony szantażem przez agencję rządową, to po jakimś czasie dochodzi do wniosku, iż jego klient został wrobiony. Nie wykonując poleceń agenta CIA,...

Nowalijki | 2016-09-10
Przeczytana: 07 września 2016

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com

Steve Cavanagh szturmem wdarł się do światka autorów powieści sensacyjnych, publikując debiutancką powieść pod tytułem Obrona. Jej głównym bohaterem jest Eddie Flynn - prawnik, oszust i przy tym niezły szczęściarz. Po tarapatach, w jakie wpadł przy procesie Olega Wołczeka wydawać by się mogło, że już nic złego go nie spotka. Czy aby na pewno?

Nowa powieść Cavanagha Zarzut to kolejny tom przygód prawnika z Nowego Jorku, Można nawet napisać, że jest to luźna kontynuacja poprzedniej książki, gdyż w nowej fabule czytelnik spotka tych samych bohaterów. Pojawiają się oczywiście nowi, bo Eddie Flynn nie może narzekać na brak zajęcia.

David Child, bogaty klient firmy prawniczej Harland i Sinton, zostaje oskarżony o popełnienie morderstwa. Wszystkie poszlaki wskazują, że nie ma szans, aby oczyścić się z zarzutów. Tymczasem agenci FBI szukają haka na firmę Harland i Sinton, gdyż podejrzewają ją o przekręty finansowe na grube miliony...

deltakom | 2018-10-20
Na półkach: Niezłe, Przeczytane
Przeczytana: 14 października 2018

Czasami wybieram książki chybił trafił , czyli tak naprawdę nie wybieram . Większość to niestety tragiczne knoty , o których nie warto pisać , ale "Zarzut" zaskoczył mnie pozytywnie .
Eddie Flynn jest prawnikiem i byłym oszustem , który postanowił żyć uczciwie . No powiedzmy w miarę uczciwie . Zarabia kiepsko i ledwo wiąże koniec z końcem . Nie jest przystojny ani wysportowany i może z tych wszystkich powodów budzi sympatię . To co mu się przydarzyło , jest już wiele razy wykorzystywanym wątkiem uwikłania szarego obywatela w wielką politykę , olbrzymie finanse czy zorganizowaną przestępczość . Tak jak wszystkie postaci tego typu Eddie podejmuje walkę starając się wybrnąć z sytuacji wydawałoby się bez wyjścia .
Zatem dlaczego uważam , że czytanie tej powieści nie było stratą czasu ? Bo jest po prostu dobrze napisana , postaci choć trochę "papierowe" budzą sympatię , a rozwój akcji choć w miarę przewidywalny zachęca do dalszego czytania . Cóż więcej trzeba od niezłej książki...

Diane_Rose | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Zarzut, to dobra książka, którą ciężko przyporządkować jednemu gatunkowi. Zawiera w sobie zarówno thriller prawniczy, jak i powieść sensacyjną.

Eddie Flynn jest świetnie wykreowanym bohaterem, który dźwiga na sobie ciężar całej fabuły, co może się komuś podobać lub nie. Mnie osobiście taki zabieg przypadł do gustu, gdyż uwielbiam tego bohatera.

Zarzut mogę polecić z czystym sumieniem, chociaż wciąż mi w nim czegoś brakuje, takiej przysłowiowej wisienki na torcie. Być może jeśli autor ucieknie od schematu wtedy będzie jeszcze lepiej? Tak czy tak serdecznie zachęcam do zapoznania się zarówno z pierwszym, jak i drugim tomem.

Całość: http://www.recenzjezpazurem.pl/2016/09/steve-cavanagh-zarzut.html#more

książek: 1931
Patusza | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

Zdecydowanie lepsza niż pierwsza część, trzyma w napięciu przez cały czas, nie ma dłużyzn w żadnym momencie, i aż do samego końca nie byłam w stanie się od niej oderwać.
Byłoby 10/10, ale, niestety, tak jak w przypadku pierwszej części - literówki i błędy w tłumaczeniu.

Adam Grochocki | 2016-09-12

Ta i więcej recenzji na www.geeklife.pl
Zapraszam :)

David Child jest 22 letnim miliarderem. Fortunę przyniósł mu nowy portal społecznościowy Reeler. Okazuje się, że pieniądze szczęścia nie dają, bowiem chłopak oskarżony jest o brutalne zamordowanie swojej dziewczyny we własnym mieszkaniu, na strzeżonym osiedlu. Sprawa wydaje się jasna od samego początku…

I tutaj wkracza Eddie Flynn, a w zasadzie zostaje we wszystko brutalnie wciągnięty. W jego obskurnym biurze pojawili się agent CIA nazwiskiem Dell oraz znany z poprzedniej książki agent FBI Kennedy. Dell aby dopaść jedną z największym kancelarii adwokackich w USA postanawia zaszantażować Flynna, by ten przekonał Childa do zawarcia ugody i wydania algorytmu, dzięki któremu partnerzy Harland i Sinton piorą brudne pieniądze. Jeśli Eddie nie zgodzi się na przedstawione warunki, odpowie za to jego żona, Christine pracująca u Harlanda i Sintona. Jako początkujący prawnik nieświadomie podpisała kilka lewych umów, więc stała się...

zaczytanywksiazkach | 2016-11-05

Sięgnąłem po tę książkę, ponieważ pierwszy tom bardzo się spodobał. Dzięki serii z Joanną Chyłką Remigiusza Mroza zakochałem się w thrillerach prawniczych, ale to ten utwór sprawił, iż koniecznie muszę nadrobić dzieła innych autorów piszących w tym gatunku.

Firma Harland i Sinton cieszy się bardzo dużym poważaniem i jest uważana za najlepszą spośród prawniczych. Czy jednak wewnątrz niej wszystko jest takie idealne? Bogaty klient tejże firmy, David Child, podejrzany jest o morderstwo. FBI coś podejrzewa. Zmusza Eddiego Flynna do przejęcia jego sprawy i przekonania go, aby zeznał przeciw firmie. Flynn nie zgodziłby się, aczkolwiek jest jedno „ale”: jego żona jest w niebezpieczeństwie. Eddie uważa, że Child jest niewinny. Tylko jak to udowodnić, gdy wszystkie dowody świadczą przeciw niemu? Zaczyna się wyścig z czasem.

Całe dzieło zostało napisane lekkim językiem. Akcja trzyma w napięciu od samego początku do końca, nie pozostawiając momentu na oddech. Krótkie rozdziały spełniły...