Egzekutor

Cykl: Robert Hunter (tom 2) | Seria: Kryminał
Wydawnictwo: Sonia Draga
The Executioner
Ag2S

Policja w Los Angeles odkrywa na stopniach kościoła ociekające krwią pozbawione głowy ciało księdza. Sprawca starannie je ułożył: nogi duchownego leżą wyprostowane, ramiona złożone na piersi jak do modlitwy, a w miejscu, gdzie powinna być głowa, spoczywa łeb psa… Na klatce piersiowej widnieje napisana krwią cyfra 3. Detektyw Robert Hunter myśli początkowo, że to zabójstwo rytualne, jednak...

Detektyw Robert Hunter myśli początkowo, że to zabójstwo rytualne, jednak gdy okrutnie okaleczonych ciał przybywa, ze zgrozą odkrywa, że wszystkie ofiary umarły w sposób, który je najbardziej przerażał. Tylko skąd morderca mógł znać ich najgorsze koszmary?

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Wyścig z własnymi lękami właśnie się rozpoczyna

Każdy człowiek ma w swoim życiu coś, czego panicznie się boi. Ten lęk nie pozwala nam na dzielenie się tą wiedzą nawet z najbliższymi, aby nikt później nie mógł wykorzystać tego przeciwko nam. Co jednak gdyby ktoś odkrył te tajemnice i wykorzystał w najgorszy z możliwych sposobów? Gdyby to właśnie nasze lęki sprowadziły na nas okrutną i wciąż przedłużającą się agonię, a osoba odpowiedzialna za nasze cierpienie czerpałaby z tego niewyobrażalną satysfakcję? Odpowiedzi na te pytania możemy poznać dzięki wyobraźni Chrisa Cartera, który powołał do życia „Egzekutora”.

Robert Hunter ma nadzieję, że wreszcie odpocznie po ostatniej sprawie seryjnego mordercy jaką miał okazję prowadzić. Niestety spokojna służba to jedynie płonne marzenia. Tego właśnie bowiem dnia, na schodach kościoła policjanci znajdują okaleczone w bestialski sposób ciało księdza. Nieboszczyk został upozorowany tak ,aby sprawiał wrażenie modlenia się, jego ciało ociekało krwią, a zamiast głowy leżał łeb psa.

W początkowej fazie śledztwa Hunter stawia na mordercę rytualnego. Jednak szybko musi zweryfikować swoje poglądy, ponieważ okaleczonych ciał ciągle przybywa, a na jaw wychodzą fakty, iż każda z ofiar zginęła w sposób, który ją od zawsze przerażał. Główne pytanie jakie się nasuwa, to jak morderca odkrył najbardziej strzeżone sekrety?

Chris Carter urodził się i wychował w Brazylii. W końcu wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie Michigan rozpoczął studia na kierunku psychologia i zburzenia kryminalne. Po uzyskaniu dyplomu, przez jakiś czas pracował na stanowisku psychologa kryminalnego Biura Prokuratora Stanu Michigan gdzie zajmował się przesłuchiwaniu licznych zbrodniarzy, w tym także seryjnych morderców. Nim rozpoczął przygodę z pisarstwem, jeszcze w międzyczasie grywał z różnymi zespołami rockowymi jako ich gitarzysta. „Egzekutor” to druga powieść na jego koncie literackim, która jest także kontynuacją debiutanckiego „Krucyfiksu”. Obie książki opowiadają o sprawach prowadzonych przez dociekliwego detektywa - Roberta Huntera.

Nie często mam okazję czytać thrillery i to wcale nie dlatego, że ich nie lubię. Po prostu brak czasu, a i czytanie po nocach również nie nastraja do takich lektur (często boję się później wyjść z pokoju). Jednak do sięgnięcia po tę powieść nakłoniła mnie mama, która po prostu stwierdziła, że muszę znać jej treść i już. Jednak nim się za nią zabrałam minęło trochę czasu, a teraz zastanawiam się czemu tak zwlekałam.

Fabuła „Egzekutora” jest po prostu mistrzostwem! Pierwsze ze skojarzeń jakie nasuwa mi względem treści to po prostu polowanie. Carter dosłownie osacza czytelnika co i rusz podsuwa błędne i mylne informacje, dzięki czemu zmierzamy w wyznaczonym przez niego kierunku niczym bezbronna zwierzyna w stronę pułapki. Gdy już w nią wpadamy, to nie sposób się wyrwać. Wtedy zdajemy sobie sprawę, że nasze myślenie było błędne, a każda kolejna strona okazuje się niemałym zaskoczeniem. Tej książki po prostu nie da się wypuścić z ręki, szczególnie, gdy do końca zostaje tylko kilka rozdziałów.

Kreacje bohaterów tylko udowadniają, że autor doskonale zgłębił ludzką psychikę i umie z tej wiedzy skorzystać w odpowiedni sposób. Są jak najbardziej realni, a nadanie im zarówno cech pozytywnych jak i negatywnych powoduje, że od samego początku stają się podejrzanymi. A wierzcie mi na słowo, wyłowienie spośród nich tego, który odpowiada za makabryczne zbrodnie, to nie lada zadanie.

Podsumowując: „Egzekutor” to naprawdę niesamowita powieść, którą raczej nie polecałabym osobom o słabych nerwach. Jest w niej sporo rzeczy jakich należy się bać, a odpowiednią oprawą do tego wszystkiego jest czytanie w porach nocnych. Tworzy to naprawdę niesamowity klimat. Gorąco polecam!

Natalia Madany-Zdziechowska

DonSzabla | 2019-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2019

"Egzekutor" jest kolejną solidną powieścią, która wyszła z pod pióra Chrisa Cartera. Widać, że wraz z napisaniem pierwszej powieści autor bardzo się rozwinął i nabrał pisarskiej formy. Powieść podobnie jak poprzedniczka skupia się nie tylko na prowadzonym śledztwie, ale również nad aspektami psychologicznymi. Forma prowadzenia narracji nadal pozostała bez zmian. Rozdziały są krótkie, treściwe i przesycone brutalnymi opisami miejsc zbrodni. Jak sam autor wspomniał w jednym z wywiadów, że przemoc pojawiająca się w jego książkach nie jest wcale przesadzona. Jako psycholog widział miejsca zbrodni i dzięki temu wie jak wygląda prawdziwa brutalność. To bez wątpienia cecha charakterystyczna Cartera.

Jeżeli zaś chodzi o fabułę to książka broni się sama. Trzeba jednak otwarcie przyznać, że mało w niej akcji. Całość skupia się raczej na prowadzeniu dochodzenia i poczynaniach głównego protagonisty. Nie zmienia to faktu, że historia potrafi wciągnąć a zakończenie zaskoczyć. Wielkim atutem...

Ania | 2019-06-23
Na półkach: Przeczytane, E-Book
Przeczytana: 23 czerwca 2019

Ciekawie napisana historia, od której nie idzie się oderwać.

MartaDT | 2019-06-22

Książka o mocnych opisach. Zaskakujące zakończenie, które daje do myślenia- taki zabójca może być wśród nas, w kimś niezwykle niepozornym może drzemać wściekłość , która wybucha i każe zabijać. Ofiary seryjnego zabójcy giną w przemyślny i brutalny sposób- umierają w sposób spełniający ich największe leki.

JoannaMaziarek | 2019-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2019

Kolejny, trzymający w napięciu thriller tego autora. Robert Hunter znowu nie zawodzi.

martuska | 2019-06-13
Eliza89 | 2019-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2019, Carter C.
Przeczytana: 12 czerwca 2019

Wow, cóż to było za śledztwo!!Jeszcze bardziej skomplikowane i makabryczne! Oprócz zmasakrowanych ciał ofiar, autor dodatkowo prezentuje nam ich ból i przerażenie dokładnie przed zabójstwem, w trakcie tortur. Jestem pod wielkim wrażeniem autora i jego „Egzekutora”. Za co ocena 10/10?
Za:
- styl pisania, tj.kiedy trzeba, to jest strasznie i przerażająco, a kiedy indziej zabawnie i z lekkim przymrużeniem oka; tu wspomnę o detektywie Hunterze i jego „cudownym” odkryciu wzrostu sprawcy na samym początku książki. Przecierałam oczy ze zdumienia. Serio? Tak można? 😁
- stosowanie przemyślanego szyku wydarzeń; ja mam wrażenie, że wszystko jest na swoim miejscu i nie ma zbędnych wątków; wszystko do siebie idealnie pasuje;
- umiejętność budowania napięcia; tak jak w I części, rozwiązanie zagadki jest zaskakujące i trzyma w napięciu do końca;
- stosowanie wielowątkowości, przez to sprawa jest naprawdę skomplikowana; jest wątek główny- śledztwo w sprawie „Egzekutora”, ale i wątek poboczny...

asiunia1312 | 2019-06-11
Przeczytana: 08 czerwca 2019

Nieco obawiałam się, że druga cześć nie dorówna pierwszej, na szczęście moje obawy nie znalazły potwierdzenia. "Egzekutor" jest równie Mroczy, dopracowany i intrygujący jak pierwsza część.

Małgorzata | 2019-06-06
Przeczytana: 22 maja 2019

Doskonałe zbrodnie, dopracowane w szczegółach, a Hunter coraz lepszy. O tej serii tylko w superlatywach. Zbrodnie makabryczne a jednak książkę czyta się z pełną przyjemnościom.
Polecam

czytamcałyczas | 2019-06-02

Muszę przyznać,że książka wspaniała.No,tak nie ma takiej kategorii.
Kolejny raz z Hunterem odwiedziłem Los Angeles ,miasto Aniołów ?
A może,samego Diabła ?
W każdym razie,lektura wciągnęła i to bardzo.
Zaczyna się,od zabójstwa księdza Fabiana,ścięta głowa./A na niej,miejsce.Psi łeb.
Potem,są i inne zabójstwa .Jak choćby,upieczona żywcem.Kobieta,czyli jak widać .Autor nie da,nam spokoju,trzeba czytać i powoli szukać mordercy.
Opisy,ciemniej ludzkiej natury i mroków przeszłości.
Dociekliwa dziennikarka,to wszystko znajduję się w tej powieści.To kolejne moje spotkanie z autorem.Więc zapisuję,go do ulubionych.

alpanu666 | 2019-05-31
Przeczytana: 29 maja 2019

Zawzięłam się i brnę dalej w umysł Pana Cartera.
Nawet nie przeczytawszy pierszej części można szybko się połapać who is who. Jednak znajmomość bohaterów zdecydowanie pomaga wdrożyć się w kolejny etap.
Detektywi Hunter& Garcia jeszcze nie złapali oddechu po Krucyfiksie a już pojawił się nowy seryjny morderca. W kościele zostają znalezione zwłoki księdza;okoliczności śmierci przywodzą na myśl jakiś okrutny rytuał..
Oczywiście na jednym trupie się nie kończy, a pomysłowość mordercy jest przerażająca.
Drugą z serii książkę oceniam jako trochę lepszą od poprzedniej, chyba styl pisania odrobinę dojrzał. Robert nadal błyska geniuszem, popija gatunkową szkocką, kobiety się za nim oglądają. Jednak nadal wydaje mi się jakiś niemrawy i hę..sztywny? ;o)Cała historia, motyw, morderca nie do końca mnie przekonała.Niby z psychologicznego punktu widzenia wszystko się zgadzało, ale czy to wystarczy?
Dalej wierzę w autora. Może w trzeciej odsłonie jego ocena podskoczy.