Egzekutor

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Executioner
Ag2S

Inne wydania

Policja w Los Angeles odkrywa na stopniach kościoła ociekające krwią pozbawione głowy ciało księdza. Sprawca starannie je ułożył: nogi duchownego leżą wyprostowane, ramiona złożone na piersi jak do modlitwy, a w miejscu, gdzie powinna być głowa, spoczywa łeb psa… Na klatce piersiowej widnieje napisana krwią cyfra 3. Detektyw Robert Hunter myśli początkowo, że to zabójstwo rytualne, jednak...

Detektyw Robert Hunter myśli początkowo, że to zabójstwo rytualne, jednak gdy okrutnie okaleczonych ciał przybywa, ze zgrozą odkrywa, że wszystkie ofiary umarły w sposób, który je najbardziej przerażał. Tylko skąd morderca mógł znać ich najgorsze koszmary?

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Oficjalna recenzja
TalaZ książek: 2510

Wyścig z własnymi lękami właśnie się rozpoczyna

Każdy człowiek ma w swoim życiu coś, czego panicznie się boi. Ten lęk nie pozwala nam na dzielenie się tą wiedzą nawet z najbliższymi, aby nikt później nie mógł wykorzystać tego przeciwko nam. Co jednak gdyby ktoś odkrył te tajemnice i wykorzystał w najgorszy z możliwych sposobów? Gdyby to właśnie nasze lęki sprowadziły na nas okrutną i wciąż przedłużającą się agonię, a osoba odpowiedzialna za nasze cierpienie czerpałaby z tego niewyobrażalną satysfakcję? Odpowiedzi na te pytania możemy poznać dzięki wyobraźni Chrisa Cartera, który powołał do życia „Egzekutora”.

Robert Hunter ma nadzieję, że wreszcie odpocznie po ostatniej sprawie seryjnego mordercy jaką miał okazję prowadzić. Niestety spokojna służba to jedynie płonne marzenia. Tego właśnie bowiem dnia, na schodach kościoła policjanci znajdują okaleczone w bestialski sposób ciało księdza. Nieboszczyk został upozorowany tak ,aby sprawiał wrażenie modlenia się, jego ciało ociekało krwią, a zamiast głowy leżał łeb psa.

W początkowej fazie śledztwa Hunter stawia na mordercę rytualnego. Jednak szybko musi zweryfikować swoje poglądy, ponieważ okaleczonych ciał ciągle przybywa, a na jaw wychodzą fakty, iż każda z ofiar zginęła w sposób, który ją od zawsze przerażał. Główne pytanie jakie się nasuwa, to jak morderca odkrył najbardziej strzeżone sekrety?

Chris Carter urodził się i wychował w Brazylii. W końcu wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie na Uniwersytecie Michigan rozpoczął studia na kierunku psychologia i zburzenia kryminalne. Po uzyskaniu dyplomu, przez jakiś czas pracował na stanowisku psychologa kryminalnego Biura Prokuratora Stanu Michigan gdzie zajmował się przesłuchiwaniu licznych zbrodniarzy, w tym także seryjnych morderców. Nim rozpoczął przygodę z pisarstwem, jeszcze w międzyczasie grywał z różnymi zespołami rockowymi jako ich gitarzysta. „Egzekutor” to druga powieść na jego koncie literackim, która jest także kontynuacją debiutanckiego „Krucyfiksu”. Obie książki opowiadają o sprawach prowadzonych przez dociekliwego detektywa - Roberta Huntera.

Nie często mam okazję czytać thrillery i to wcale nie dlatego, że ich nie lubię. Po prostu brak czasu, a i czytanie po nocach również nie nastraja do takich lektur (często boję się później wyjść z pokoju). Jednak do sięgnięcia po tę powieść nakłoniła mnie mama, która po prostu stwierdziła, że muszę znać jej treść i już. Jednak nim się za nią zabrałam minęło trochę czasu, a teraz zastanawiam się czemu tak zwlekałam.

Fabuła „Egzekutora” jest po prostu mistrzostwem! Pierwsze ze skojarzeń jakie nasuwa mi względem treści to po prostu polowanie. Carter dosłownie osacza czytelnika co i rusz podsuwa błędne i mylne informacje, dzięki czemu zmierzamy w wyznaczonym przez niego kierunku niczym bezbronna zwierzyna w stronę pułapki. Gdy już w nią wpadamy, to nie sposób się wyrwać. Wtedy zdajemy sobie sprawę, że nasze myślenie było błędne, a każda kolejna strona okazuje się niemałym zaskoczeniem. Tej książki po prostu nie da się wypuścić z ręki, szczególnie, gdy do końca zostaje tylko kilka rozdziałów.

Kreacje bohaterów tylko udowadniają, że autor doskonale zgłębił ludzką psychikę i umie z tej wiedzy skorzystać w odpowiedni sposób. Są jak najbardziej realni, a nadanie im zarówno cech pozytywnych jak i negatywnych powoduje, że od samego początku stają się podejrzanymi. A wierzcie mi na słowo, wyłowienie spośród nich tego, który odpowiada za makabryczne zbrodnie, to nie lada zadanie.

Podsumowując: „Egzekutor” to naprawdę niesamowita powieść, którą raczej nie polecałabym osobom o słabych nerwach. Jest w niej sporo rzeczy jakich należy się bać, a odpowiednią oprawą do tego wszystkiego jest czytanie w porach nocnych. Tworzy to naprawdę niesamowity klimat. Gorąco polecam!

Natalia Madany-Zdziechowska

Po zaskakującym i trzymającym w napięciu do ostatnich stron "Krucyfiksie", nie zastanawiałam się ani przez chwilę, czy kontynuować swą przygodę z charyzmatycznym Robertem Hunterem i jego kompanem Carlosem Garcią.

Po "Egzekutora" sięgnęłam niespełna parę chwil po tym, jak skończyłam czytać pierwszą część cyklu czyli "Krucyfiks".

Tym razem również się nie zawiodłam. Moje wszelkie oczekiwania co do tej książki zostały spełnione, rzekłabym nawet z nawiązką.

"Egzekutor", to dość rozbudowana powieść kryminalna, której wątki w perfekcyjny wręcz sposób przeplatają się ze sobą, tworząc jedną spójną całość.

Było mrocznie, krwawo, przerażająco i tajemniczo. Akcja goniła akcję. Carter zdecydowanie zna tysiąc jeden sposobów jak zatrzymać przy sobie czytelnika.

Autor uwielbia także pastwić się nad czytającym, co rusz podkręcając tempo książki.

"Egzekutor" Cartera jest niczym dobry trening cardio. Tętno na najwyższym poziomie, dotlenienie organizmu sięga zenitu, a serce i płuca pracują ze...

Sargento_Garcia | 2013-11-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 17 listopada 2013

"Przywołaj swoje najgłębsze lęki, a koszmar stanie się rzeczywistością"

Już dawno, jeśli w ogóle kiedyś, nie czytałem tak dobrze napisanej książki. Akcja zaczyna się od pierwszych stron i trzyma czytelnika za nabiał do samego końca. Autor wspaniale prowadzi wartką akcję która przedstawiona jest w niezwykle przejrzysty i plastyczny sposób. Historia jest opowiadana spójnie i chronologicznie. Rozdziały są krótkie i dobrze rozplanowane. Czytelnik nie może oderwać się od książki, bo każdy rozdział kończy się tak, że odbiorca nie może sobie darować rozpoczęcia kolejnego – podobny zabieg stosował Stieg Larsson w cyklu Millenium.
Zarwałem dla tej książki minioną noc: o 23:00 postanowiłem przeczytać kilka rozdziałów na dobranoc i przestałem czytać o 05:30 kończąc książkę :D

GORĄCO POLECAM !

Joanna | 2014-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Z opisu na okładce oraz po przeczytaniu pierwszych rozdziałów podchodziłam do książki nieco sceptycznie. Podejrzewałam, że to rodzaj " taniej sensacji" bazującej na opisach niewyobrażalnie brutalnych morderstw oraz okrucieństwie. Początki śledztwa prowadzące przez parę detektywów z wydziału zabójstw w Los Angeles - detektywa Roberta Huntera, będącego jednocześnie psychologiem
kryminalnym specjalizującym się w przesłuchiwaniu i tropieniu zbrodniarzy i seryjnych morderców i jego zawodowego partnera Garcię wydają się nie przynosić znaczących postępów mimo, że ofiar brutalnych zabójstw przybywa. Morderca nazwany przez dziennikarzy Egzekutorem numeruje krwią swoje ofiary.
Akcja powieści znacznie przyspiesza, kiedy na policję zgłasza się tajemnicza dziewczyna Mollie , rodzaj medium relacjonująca śledczym swoje wizje i odczucia bólu torturowanych ofiar.
Dochodzenie policji sięga w przeszłość ofiar, okazuje się, że mieli w okresie szkolnym wiele wspólnego, zabójca...

ChicaDeAyer | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Sięgnęłam po ten tytuł ze względu na to, że debiutancka powieść Chrisa Cartera zapowiadała obiecujący cykl kryminalny. Jednak autora chyba przerosły te pochlebstwa w kierunku 'Krucyfiksa', albo za wszelką cenę chciał udowodnić że stać go na więcej - bo nie wiem jak inaczej wytłumaczyć to, iż w moim odczuciu przekombinował.

Sama historia jest ciekawa, muszę to oddać. Jednak całkowicie pozbawiona pierwiastka autentyczności - bo o ile na świecie dzieją się rzeczy dziwne i straszne, tak aż takiego nagromadzenia chorych wytworów wyobraźni uświadczyć nie sposób. Nie podobał mi się motyw, a przede wszystkim część totalnie absurdalnych rozwiązań fabularnych (jak chociażby małoletniej niezwykłej pomocniczki, czy samej historii sprawcy). Wtórny w stosunku do poprzedniego tomu był też pomysł piętnowania ofiar. Tożsamość Egzekutora udało mi się wydedukować, więc końcówka absolutnie nie zrewolucjonizowała moich poglądów. Sama analiza psychologiczna mordercy jest ważna i wnikliwa, szkoda...

Kiwi_Agnik | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Wyśmienity, mocny i bardzo dobrze przemyślany kryminał, o starannie zaplanowanej zemście, która niszczy zdolność racjonalnego myślenia i deprawuje do szpiku kości.

Akcja powieści toczy się bardzo szybko, narracja - dopracowana i wyrazista, wydarzenia spisane pierwszorzędnie, a atmosfera grozy od pierwszej do ostatniej strony jest nie do opisania.

Książka dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach i dużej odporności psychicznej.
Polecam!

Bożena | 2014-06-22
Przeczytana: czerwiec 2014

Egzekutor - to niesamowity, pełen makabrycznych scen thriller psychologiczny, zdecydowanie dla miłośników mocnych wrażeń.
Chris Carter po raz drugi popisał się fantastycznym pomysłem i wprowadził czytelnika w brutalny świat zbrodni gdzie Robert Hunter wraz ze swoim partnerem Carlosem Garcią muszą się zmierzyć z seryjnym mordercą. A bestialskie zabójstwo katolickiego księdza jest dopiero wstępem do czekających nas wrażeń. Każde następne morderstwo jest bardziej wyszukane i brutalne. Psychopata wie wszystko o lękach i fobiach swoich ofiar i konsekwentnie wykorzystuje tą wiedzę w swojej bezwzględnej grze.

Po przeczytaniu - Krucyfiksa - byłam zaskoczona i zdumiona nieoczekiwanym zakończeniem, natomiast po przeczytaniu - Egzekutora - jestem oszołomiona samą fabułą, pobudkami jakimi kierował się morderca i wręcz niesłychane jest okrucieństwo jakie człowiekowi może zgotować drugi człowiek. Samo zakończenie wypadło troszeczkę gorzej ale ogólnie książkę bardzo polecam, jest świetna.

Ania | 2013-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2013

Pierwsze spotkanie z Chrisem Carterem i już mogę powiedzieć że nie ostatnie.Ta książka to bardzo dobry thriller sensacynjy,który wciąga od samego początku trzymając w napięciu do samego końca.Czytając ją czasem zastanawiałam się czego tak naprawde ja się boję,co najbardziej mnie przeraża.Myślę że każdego czytelnika naszła by taka myśl przy tej książce.Przerażające jest w niej opisywane to w jak potforny sposób morderca zabijał swoje ofiary,skala okrucieństwa wobec zabitych ludzi jest wprost nie wyobrażalna.Od połowy książki do jej końca emocje czytelnika sięgają zenitu,gdy już byłam pewna że znależni morderce to zaniedługo okazywało się że jednak myliłam się.Oczywiście nie zdradzę konkretów ale powiem że naprawde warto sięgnąć po tą powieść.

Stokrotka | 2017-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

’’-Mamy tutaj … - doktor Winston zawiesił głos i pokręcił głową, jakby brakowało mu słów - … dzieło sztuki czystego zła. Nie wiem, kim jest ten zabójca, ale musiał jej nienawidzić każdą cząstką swojego ciała.”
Los Angeles to miasto, w którym grasują zwyrodnialcy wszelakiej maści. Detektywi David Hunter i Carlos Garcia dostają kolejną makabryczną sprawę. Morderca torturuje swe ofiary w niewyobrażalnie okrutny sposób, wykorzystując ich najskrytsze lęki. Każde kolejne miejsce zbrodni przeraża i zdumiewa wszystkich biorących udział w śledztwie – policjantów, lekarzy, techników kryminalistyki, detektywów. Wynikami śledztwa interesują się wszyscy, poczynając od prasy, a kończąc na burmistrzu. Sprawca musi być jak najszybciej złapany…
„Egzekutora” Chrisa Cartera przeczytałam w ekspresowym tempie. Za każdym razem, gdy miałam zamiar odłożyć książkę, jakiś głosik szeptał: „Jeszcze tylko jeden rozdział”. I tak czytałam, czytałam, czytałam.
„Egzekutor” to książka dla tych, którzy lubią mocne...

Krzysiek | 2015-07-27
Przeczytana: 25 lipca 2015

Koszmar to abstrakcyjna część naszego umysłu, która potrafi nas przerazić, owiać nas dreszczem strachu. Czyha na nas w nocy, gdy zaśniemy, gdy nasza świadomość sobie odpoczywa, gdy jest wyluzowana.
Najczęściej koszmar jest ozdwierciedleniem naszych fobii, tego czego najbardziej się boimy...
*********************pająki, węże, robaki, chrabąszcze, myszy..., woda, ciemność, strach przed zamknięciem...*********************************
To tylko niektóre z pożywek dla naszych koszmarów. Jest ich całe mnóstwo. lecz to już zależy od człowieka. Przykłady można mnożyć.

Moim największym koszmarem dzieciństwa, jak jeszcze byłem nieopierzonym bahorem, dennisem rozrabiaką był kogut. Otwierając klapę na strych, zawsze wyłaniał się z ciemności, wskakiwał mi na klatkę piersiową, trzepocząc skrzydłami. Właśnie w tym momencie zawsze się budziłem. Teraz nie mam już koszmarów, ale za dzieciaka, ten przerażał mnie do szpiku kości. Do dzisiaj nawet na widok koguta, od razu przypomina mi się ten sen....

SeVIIen | 2016-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2016

„I nagle chciałem czegoś więcej niż tylko ich życia i ich lęku. Same tortury i pozbawianie ich życia nie wystarczały. Musiałem popróbować ich krwi i ciała. To mnie... odmieniło. Dawało mi siłę. Ty też powinieneś kiedyś spróbować. Człowiek jest na haju jak po niczym innym. Dosłownie pożerasz swojego wroga - to uzależnia.”

Zastanów się dobrze – jaki jest twój największy lęk? Kiedy o tym myślisz, ciarki przechodzą po plecach… A świadomość, że mógłbyś umrzeć przez coś, co cię tak bardzo przeraża… Nie! Ty w ogóle nie chcesz o tym myśleć! Robert Hunter i jego partner mają twardy orzech do zgryzienia. W kościele zostają odnalezione zwłoki księdza… Jednak nie mają one głowy. Do korpusu przyczepiono łeb psa. Co ciekawe – denat w swoim dzienniku opisywał powracający jak bumerang senny koszmar. W nim widział swoją śmierć i tego bał się najbardziej. Widocznie był ktoś, kto znał jego największy sekret. Wkrótce pojawia się kolejna ofiara…

Brrrr… Czytając „Krucyfiks” nie sądziłam, że pan Carter...

Rzeźbiarz śmierci [KONKURS]

Studentka pielęgniarstwa przeżywa szok, gdy odkrywa, że jej pacjent, prokurator Derek Nicholson, został brutalnie zamordowany we własnym łóżku. Tak zaczyna się książka Chrisa Cartera, „Rzeźbiarz śmierci”, która niedawno ukazała się na polskim rynku. Jej egzemplarz możecie wygrać w konkursie – zachęcamy do wzięcia w nim udziału!