W drodze do siebie

Okładka książki W drodze do siebie Izabella Drozd
Okładka książki W drodze do siebie
Izabella Drozd Wydawnictwo: Wydawnictwo AlterNatywne powieść przygodowa
powieść przygodowa
Wydawnictwo AlterNatywne
2023-06-26
2023-06-26

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

“Czasem przeżywamy coś tak nierealnego, co w naszym wyobrażeniu zdarza się tylko innym.”

I wtedy to się stało. Obudziłam się z pulsującym bólem, który dochodził w niewyobrażalnie ciężkiej głowy. Było ciemno jak w grobie i zimno jak na jakieś Arktyce. Nie widziałam zupełnie nic oprócz tlącego się światełka gdzieś daleko. W dodatku moja pamięć mnie zawiodła. Nie pamiętam niczego od wyjścia z tej przeklętej kawiarni. Co tak naprawdę się wydarzyło? Była chyba jakaś kobieta. Tak, kobieta. Ona mówiła coś do mnie i sztucznie uśmiechała się, a potem… potem pojawił się on. On, który z zawrotną prędkością szedł w moją stronę. Potem dopadła mnie ciemność, a teraz jestem tutaj, w nicości.

Czy słyszałeś już o najnowszej mrocznej powieści Izabelli Drozd? Jej tytuł to “W drodze do siebie”. Swojej premiery doczekała się 26 czerwca 2023 roku, nakładem Wydawnictwa AlterNatywne.

Wydawnictwo AlterNatywne – swoją siedzibę posiada w Poznaniu. Kierują się stwierdzeniem „mniej oznacza lepiej” - mniej wydanych pozycji, oznacza szersze pole promocji oraz reklamy dla każdej twórczości po etapie selekcji. Oznacza to też wyższą jakością edytorską.

Ten dzień zapowiadał się jak każdy inny. Kobieta udała się jak co dzień do pracy, lecz ku jej zaskoczeniu czekał tam na nią wściekły szef z wypowiedzeniem. Romina została posądzona o wyciek danych wrażliwych. Zaskoczona tą informacją pocieszenia szuka w ramionach swojego przyjaciela - Besima. Aby zapomnieć o przykrej sytuacji postanawiają wyjechać na weekend do Pragi.

Ich cudowny odpoczynek nagle zmienia się w koszmar, gdy mężczyzna znika bez śladu, natomiast wokół kobiety zaczynają się dziać coraz bardziej niepokojące rzeczy. Przerażona przyjaciółka postanawia na własną rękę odnaleźć swojego towarzysza. Nie podejrzewa jednak, że zniknięcie Besima to szczyt góry lodowej. Wkrótce zostaje i ona uprowadzona.

“W drodze do siebie” Izabelli Drozd to trzymająca w napięciu mroczna powieść z elementami społecznymi. Opowiada o nadziei, która pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, o sile walki, która kształtuje się wraz z kolejnym wyzwaniem, o zaufaniu, którym obdarza się drugiego człowieka, aż w końcu o osobach, które zaufały nieodpowiednim osobom i tym samym zostały wciągnięte w proceder handlu ludźmi.

Książka z początku nieco mało intrygująca, z czasem odkrywa przed czytelnikiem swoje prawdziwe oblicze. Ukazuje, jak na pozór sielankowe życie jest kruche. Jeden fałszywy ruch, jedna nieodpowiednia osoba potrafi zamienić je w istny koszmar. Tego też doświadcza główna bohaterka Romina, która z dnia na dzień traci wszystko, co dawało jej poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Czytając książkę od początku czułam napięcie, które wzrastało z każdą kolejną stroną, aż w końcu urosło do takiego stopnia, że byłam tak zaintrygowaną powieścią, że nie mogłam oderwać się od niej. Wyczuwalna była też ogromna tajemnica, która została “przyozdobiona” licznymi zagadkami. Tak przemyślana, naszpikowana tragizmem i mrokiem fabuła zdecydowanie będzie gratką dla fanów kryminałów.
Fabuła została poprowadzona w narracji trzecioosobowej, rozwija się dość dynamicznie, aczkolwiek na “fajerwerki” trzeba chwilę poczekać. Mimo wszystko warto poświęcić lekturze tyle czasu, ile tego potrzebuje, ponieważ jest naprawdę ciekawie. Nie zabraknie także moich ulubionych nagłych zwrotów fabuły, które podbiły moje serce. A wszystko to zostało napisane lekkim piórem, prostym językiem, które czyta się zadziwiająco dobrze.

Postaciami są ludzie z krwi i kości, którzy zostali dobrze nakreśleni pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Pojawia się różnorodność etniczna, co jest dodatkowym plusem. Najzwyczajniej na świecie jest ciekawie, ponieważ każdy bohater jest inny, ma swoje przyzwyczajenia, kulturę, swój język. Chociaż jak dla mnie każdy z nich był na swój sposób podejrzany i z żadnym z nich nie dogadałbym się.

Podsumowując: “W drodze do siebie” Izabelli Drozd to niezwykle wciągająca powieść kryminalna, która zaskakuje przemyślanymi zagadkami, nagłymi zwrotami fabuły. Tak misternie przygotowana intryga połączona z tragizmem, handlem ludźmi sprawia, że książa interesuje, chce ją się czytać. Jeśli dodać do tego lekkie pióro i różnorodność (pod względem charakteru i etnicznym) postaci tworzy się zgrabna całość, którą warto przeczytać. Polecam.

www.tinarecenzuje.pl
www.facebook.com/tinarecenzuje
www.instagram.com/tinarecenzuje

Zimno i ponuro, listopad nie jest moim ulubionym miesiącem. Świat tonie we łzach deszczu i błota, wiatr targa wszystko sprawiając, że dni wydają się jeszcze zimniejsze. Do tego szybko zapadająca ciemność, mam ochotę na miesiąc urlopu, zakopać się w kocyk i przetrwać. A co zrobię? Będę morsowała, maszerowała z gołymi nogami (rajtom nadal mówię nie),nosiła kolorowe sukienki i na przekór wszystkim depresyjnym zjawiskom śmiała się w głos.
Pomagają mi zawsze książki, mój port spokoju, ciszy i ogromu emocji. Tym razem trafiłam na powieść #wdrodzedosiebie i nie była to podróż oczywista. Porusza ważny temat handlu ludźmi, ucieczki do innego kraju, poszukiwaniu miejsca dla siebie – obecnie jest to bardzo często opisywany proceder, przestaje być tematem tabu, a przytrafić może się każdemu, najlepszym przykładem Romina. Emigranci, uchodźcy, poszukiwacze pracy i niebieskie ptaki, ludzie oczekujący lepszego życia w nowym otoczeniu. Młode dziewczyny odzierane z godności, podstępem zachęcane do podejmowania decyzji o pracy gdzieś dalej za duże pieniądze, zarobione w łatwy sposób, bo praca czeka… oj czeka.
Wprawdzie nie złapałam wspólnego rytmu z bohaterką, uwierała mnie, coś zgrzytało w naszej relacji od początku, jednak temat i płynność historii tak zaciekawiła, że przymknęłam oko na drobiazgi. W opisie, na okładce zawarto za dużo odpowiedzi, wiem, miały zaciekawić, ostatecznie podpowiadały, a szkoda, bardziej enigmatyczna zachęta byłaby stosowniejsza i zwracała uwagę na zawartość książki. Na szczęście słowo pisane zawsze można skorygować.
Autorka ma niewątpliwy talent do snucia opowieści, płynnego rozpisania, gładko przechodzi z jednego wątku, w kolejny. Używa „barwnych” słów, wersy brzmią kwieciście, wręcz, jak muzyka, pomimo że dotyczą spraw mrocznych.
„Uczucie jest jak słoneczne ciepło dla serca. Zgaszone cierpieniem już nigdy nie zapłonie tym samym blaskiem”.

Okazuje się, że "W drodze od siebie" Izabeli Drozd ma nie tylko przyciągającą oko okładkę, ale zawiera w sobie interesującą opowieść, która dotyka istotnego i kontrowersyjnego problemu społecznego - nielegalnej emigracji i procederu handlu ludźmi.

Romina to młoda, niezależna kobieta. Jej problemy zaczynają się, kiedy zostaje zwolniona z pracy z oskarżeniem o wykradanie poufnych danych personalnych.
Szuka wsparcia u swojego bałkańskiego przyjaciela Besima, razem, z którym wybiera się na krótki wyjazd do Pragi.
Jednak okazuje się, że dziewczyna nie zna tak dobrze Besima, jak jej się wydawało. On znika, ona zostaje porwana.
Zaczyna się droga przez piekło, zarówno dla Rominy, jak i dla setek migrantów.
Przeżycia Rominy to lekcją życia, której z pewnością nie zapomni.

Przyznam, że kryzys migracyjny wywołuje u mnie niezły mętlik w głowie.
Z jednej strony jako humanistka, zależy mi na podmiotowym traktowaniu człowieka. Wzruszają mnie indywidualne tragedie ludzi, którzy uciekają w poszukiwaniu bezpieczeństwa i wolności, a często odziera się ich z godności i człowieczeństwa.
W XXI wieku nikt nie powinien być nielegalny.
Z drugiej strony, problem zaszedł za daleko. Unia Europejska i rządy europejskich, krajów straciły całkowicie kontrolę nad tym, kto, gdzie i kiedy przekracza granice.
Europa zamienia się w piekło i trudno czuć się bezpiecznie, szczególnie w rozwiniętych ekonomicznie dużych miastach europejskich. To napawa lękiem.

"W drodze do siebie" to historia ciekawie opowiedziana, nie brak tu zwrotów w akcji i dramatycznych obrazów z życia migrantów, którzy w wielu przypadkach opuścili swoje kraje, kierując się potrzebą zapewnienia bezpieczeństwa rodzinie.
Autorka poprzez fabularną opowieść prezentuje swoje podejście do tematu, ale jednocześnie zachęca czytelnika do refleksji i empatii względem ludzi w odmiennej sytuacji życiowej.
Izabella Drozd z namysłem opisuje osobistą przemianę bohaterki.
Podobają mi się rozbudowane tytuły rozdziałów, które mogą być myślą, refleksją, czy życiowym mottem.
Z czułością opisuje bałkańskie klimaty, ukazując piękno tego regionu.
To opowieść o tlącej się nadziei, sile przetrwania, opowieść, która otwiera oczy na drugiego człowieka i problemy Europy XXI w.
Lektura warta uwagi. Polecam.

Czy zdążył wam się taki dzień w życiu, który rozpoczoł się normalnie ale już pod jego koniec żałowaliście że się w ogóle zaczął ?
Taki dzień właśnie zapoczątkował lawinę w życiu Rominy, po tym gdy w pracy została zwolniona i oskarżona o kradzież danych. Załamana szuka pocieszenia w ramionach przyjaciela. Razem z Besimem decydują się na weekendowy wyjazd do Pragi. Nic jednak nie wróżyło tego co później nastąpiło. Besim znika z hotelu a sama Romina zostaje porwana i wmieszana w aferę w handelu ludźmi.

Odkrywa nielegalne przejścia graniczne i historie ludzi którzy szukając lepszego życia trafili w to miejsce, ufając niewłaściwym osobą. Ta grupa ludzi to milion histori i różnych podejść. To co łączy ich wszystkich to hart ducha.
Autorka opisuje świat który nas otacza a o którym często sami niechcemy mieć pojęcia. Ciężar tej książki mierze emocjami a dla mnie było ich tu sporo.
Siła ludzkiego charakteru to motor napędowy całej książki.
Jedyne co mi przeszkadzało to dość skompe Dialogi a dużo opisu. Ale jeśli szukacie książki która was poruszy to sięgnijcie po ta pozycję.

Romina zostaje wplątana w międzynarodową aferę. Mimo, że dziewczyna jest absolutnie niewinna otrzymuje natychmiastowe zwolnienie z pracy. By jakoś złagodzić stres postanawia spędzić weekend w Pradze, razem z Basimem, co do którego ma coraz poważniejsze plany. Niespodziewanie mężczyzna znika...

Tyle o sobie wiemy na ile nas sprawdzono. Roma trafia w sam środek nielegalnego procederu. Przebywa podróż między dzikimi przejściami granicznymi, poznaje historie ludzi którzy szukają lepszego miejsca do życia, a trafili do piekła. Sporo jest osób, które dobrze zarabiają na krzywdzie innych, są też tacy, którzy prowadzą osobistą wojnę i w okrutny sposób wyrównują rachunki. Są też jednak tacy, którzy przenikając do struktur mafijnych starają się pomóc, i zapewnić, przynajmniej niektórym bezpieczny azyl.

Ta fascynująca opowieść rzuca światło na historie ludzi, którzy stawiają czoło niesamowitym wyzwaniom, włączając w to trudności i niebezpieczeństwa związane z migracją i handlem ludźmi. Autorka ukazuje nam nie tylko skalę problemu, ale przede wszystkim siłę ludzkiego ducha i determinację tych, którzy dążą do lepszego życia.

Małe minusiki za zbyt dużo zdradzający opis i za rozdziały, w których było mało dialogów. Po za tym fabuła na 5.

Jak co dzień przychodzisz do pracy, a tam czeka wściekły szef z wypowiedzeniem i nie dopuszcza Cie do głosu. Jesteś podejrzany o wyprowadzanie danych z firmy i na samym wypowiedzeniu może się nie skończyć ta sprawa.
Czy może być gorzej?
Może.
Romina chcąc odpocząć po ostatnich wydarzeniach wyjeżdża na weekend do Pragi wraz ze swoim przyjacielem Besimem. Kiedy niespodziewanie znika Besim, Romina zamiast wrócić do Polski postanawia go znaleźć.
Nikt nie chce jej pomóc, postanawia działać na własną rękę. Jednak zostaje porwana...

To trudna historia kobiety, która zostaje wciągnięta w nielegalne interesy, nie mając o tym pojęcia.
Z drugiej strony, pokazuje determinację oraz wielką siłę i chęć życia. Człowiek potrafi się dopasować do pewnych rzeczy, ale zawsze będzie walczył o swoje życie.

Czytelniku, czy kiedyś zastanawiałeś się na tym, jak dobrze jest codziennie zjeść, umyć się i widzieć światło naturalne?
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że tak przyziemne rzeczy mogą odgrywać w naszym życiu ważną rolę dopóki ich nie stracimy.

Dziękuję @wydajemyksiazki i @wydawnictwoalternatywne za egzemplarz do recenzji.

Czy może być gorzej?
Może.