W rajskiej dolinie wśród zielska

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Literatura Faktu, Podróże, Rosja
literatura faktu
Ivan

Rajską doliną jest były Związek Radziecki wspominany przez bohaterów reportaży Jacka Hugo-Badera jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Mleko było wprawdzie chudziutkie, a miód rzucano do sklepów tylko z okazji świąt państwowych. Nostalgia jednak pozostała i wyłazi wszystkimi szparami betonowych bloków na prowincji i eleganckich domów z cegły w miasteczku kosmonautów pod Moskwą. "Rosyjska dusza jest jak spaniel, nawet jak mu jest wesoło, ma mordę rozpaczliwie smutną" - pisze autor. I maluje obrazki z byłego imperium tak plastycznie, że niemal czuje się dym biełomorów, najtańszych papierochów, przez które kolejni dwaj mężowie Sofii Pietrowny z Workuty zmarli na raka, i smród wódki 'Stolicznej' od rosyjskiego generała w Czeczenii.(Opis pobrany ze strony www.merlin.pl)

allison | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Jacek Hugo Bader to dla mnie gwarancja dziennikarskiej rzetelności, więc sięgnęłam po ten zbiór reportaży bez obaw. I dostałam sporą dawkę emocji, a przede wszystkim bolesnej prawdy o byłym Związku Radzieckim i Rosji okresu ustrojowego przełomu. Mimo iż większość reportaży liczy już sobie kilkanaście (a nawet więcej) lat, nie straciły one na aktualności. Wciąż poruszają, skłaniają do refleksji, bulwersują albo wprawiają w zdumienie - nawet czytelnika obeznanego z tematem.

Wiele miejsca autor poświęca zwykłym ludziom. Przez ich pryzmat pokazuje wielką historię, społeczne zmiany i warunki życia. Przerażająca jest wszechobecna pogarda wobec człowieka i jego problemów - życie ludzkie niewiele znaczy, niemal jak w czasach carów i Stalina. Pod tym względem nic się nie zmieniło, mimo upływu czasu.

Na mnie największe wrażenie zrobiły teksty dotyczące wojny w Czeczenii, zwłaszcza opowieści o kobietach szukających zaginionych żołnierzy. Wyznania tych matek, żon, sióstr pozostawiają...

Strega | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

Zbiór reporaży Jacka Hugo-Badera powstał wiele lat temu ( ostatni ukazał się w Gazecie Wyborczej w 2001r.), słuchałam go jednak z zapartym tchem. Historie są tak niesamowite, że każda zasługuje na uwagę.

Zbiór rozpoczyna wywiad z Kałasznikowem - któż o nim nie słyszał! A dalej mamy czeczeńskie matki i ich niesamowią wytrwałość w szukaniu synów, rozmowy z generałami i weteranami wojny w Afganistanie, kulisy działania imperium Gazpromu, katastrofę niezatapialnego okrętu Komsomolec i wreszcie- najciekawsze dla mnie - konsekwencje dla ludności po próbach wybuchów nuklearnych w Kazachstanie.

Podobał mi się bezpośredni język, bardzo plastyczny, trafiający do serca. Widać też dużą otwartość autora, który potrafił dotrzeć i przeprowadzić wywiady z wieloma ciekawymi ludźmi.

Zachęcam gorąco do wędrówki po "rajskiej dolinie", zadziwi Was niejednokrotnie.

vandenesse | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Rosja to nie kraj. To stan umysłu. Kolejny raz przekonuję się o tym, czytając zbiór reportaży Hugo-Badera - najlepszy moim zdaniem zbiór reportaży tego autora, choć pamiętać cały czas należy, że autor lubi pójść sobie w literaturę i odrobinę koloryzować ;)

chiara | 2014-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Zbiór świetnych reportaży z byłego Związku Radzieckiego drukowanych w latach 1996 - 2001. W opowieściach ludzi, którzy mniej lub bardziej tęsknią za tą "rajską doliną" uderza całkowity brak szacunku dla wartości życia ludzkiego ze strony państwa. Matki bezskutecznie szukają synów zaginionych na wojnie, marynarzom w płonącym okręcie podwodnym Komsomolec (z głowicami atomowymi) nie pozwala się nadać sygnału SOS, świadomie skazuje się na napromieniowanie mieszkańców okolic tajnego poligonu nuklearnego w Semipałatyńsku, przykłady można mnożyć. Choć minęło kilkanaście lat, to reportaże Jacka Hugo-Badera nie straciły aktualności.

Maciek | 2017-10-19
Przeczytana: 16 października 2017

Wybitne reportaże, które każdy, nie tylko zainteresowani, Rosją powinien poznać.
"W rajskiej dolinie ..." to wybór 17 tekstów Jacka Hugo Badera, opublikowanych na łamach "Gazety Wyborczej", między 1993 a 2001 rokiem - autor zabiera czytelnika w podróż od Moskwy, przez Czeczenię, Kazachstan i północną Syberię.
Bohaterami reportaży, bo to przez pryzmat mieszkańców poznajemy kraj i jego historię są ludzie niezwykli (czy może raczej zwykli, za to żyjący w niezwykłych okolicznościach), miedzy innymi naukowcy odpowiedzialni za balsamowanie zwłok Lenina, Michaił Kałasznikow, weterani wojny w Czeczenii i Afganistanie, przemytnicy opium czy podmoskiewskie "karki" - pierwsza mafia powstała po upadku Związku Radzieckiego i wielu innych - poznajemy bogatych i biednych, policjantów i złodziei - poznajemy Rosję czasu przemian, czasu powstawania pierwszych oligarchii i nostalgii za Związkiem Radzieckim, wreszcie poznajemy Rosję z ery przed rządami Władimira Putina - Rosję, której wykiełkowała...

Genialne reportaże Hugo Badera z Rosji i byłych republik Sowieckich, zamieszczanych w Gazecie Wyborczej na przestrzeni lat 1996-2001. Autor przybliża choć trochę skomplikowane zjawisko "rosyjskiej duszy", przemierzył Rosję wzdłuż i wszerz, prezentując polskiemu czytelnikowi niezwykłe postacie i historie. Dzięki Baderowi możemy poznać słynnego Kałasznikowa, weteranów wojen afgańskiej i czeczeńskiej, ofiary prób nuklearnych w Kazachstanie czy protoplastów osławionej rosyjskiej mafii. Słynna "Encyklopedia duszy rosyjskiej" Jerofiejewa to ujęcie teoretyczne tematu. Hugo-Bader pokazał nam namacalnie.

wiesia | 2012-01-16

„Kto nie tęskni za ZSRR, musi nie mieć serca. Kto chce jego powrotu, nie ma rozumu”. To słowa generała Lebiedzia, bohatera reportażu Jacka Hugo- Badera „Widok ze stuletniej morwy”. Nostalgia za starym porządkiem przebija w prawie każdym z 17 reportaży ze zbioru „W rajskiej dolinie wśród zielska”. Było biednie, ale w miarę stabilnie, była praca, odznaczenie, „starczało na kartofle, kwas i białomory”. No a że wielu ludzi było w łagrach, więzieniach, że nie można było wyrażać swojego zdania, zadawać niewygodnych pytań? O tym jakoś mało się pamięta. Towarzysz Kałasznikow mówi wręcz: „Ja byłem daleko od tych rzeczy”.

Natrętne, czasem prowokacyjne pytania Hugo-Badera denerwują jego rozmówców, oni chcieliby pamiętać tylko to, co napawało ich dumą, gdy np. maszerowali w pochodach, brali udział w wiecach i mieli świadomość wielkiej potęgi Kraju Rad. To przekonanie było tak silne, że naukowcy pracujący i żyjący w wydzielonym dla nich mieście Arzamas-16 zupełnie nie myśleli o przyszłości i...

ZaaQazany | 2012-08-01
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'12
Przeczytana: 31 lipca 2012

Reportaże są żywe, ciekawe, potrafią wciagnąć. Przy całym zaangażowaniu w lekturę pozostał mi po niej jednak posmak goryczy.
W mojej perspektywie, pomimo prób pokazania "prawdy", zastanawiam się o jaką "prawdę" chodzi. I nie wiem dlaczego, ja tą prawdę odbieram (biorąc pod uwagę, że są to reportaże z lat 90-ych)jako nieco pokrętną "prawdę Polski, która ma kompleks Rosji". Nie wiem, czy mówimy o poczuciu niższości czy krzywdy. Nie będę w to wchodził, bo i tak burze wywołać mogę.
Nie oszukujmy się, rozpad ZSRR zdziwił wszystkich, a najbardziej chyba samych obywateli tego tworu. Ludzie zawiesili sie w pustce która nagle powstała po czymś, co zapewniało stabilność. Wielu nie potrafiło się odnaleźć w nowej rzeczywistości. lata 90-te były burzliwe, hałaśliwe, i Hugo-Bader chciał to przedstawić. Tylko, że z rozkładu krzywej Gaussa wybrał ten skrajnie lewy element, taki wyraźny, fascynujący, ale definitywnie burzący obraz rzeczywistości. Czuję, jakby autor próbował podkreślić - Rosja jest...

zuszka | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Po prostu Hugo-Bader......Znakomity, wyjatkowy i wciagajacy w swoje arcydziela bez reszty. Kazda kolejna jego ksiazka tylko utwierdza mnie w przekonaniu, ze to Mistrz reportazu.

Morgana | 2018-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2018

Uwielbiam zaczytywać się w reportaże Pana Jacka. Przyciąga mnie jego styl opisywania świata. Zero "opowieści dziwnej treści" - czysty smak bez ulepszaczy. Byłoby wyśmienicie gdyby nie zamęt jaki wprowadza autor tytułem a zbiorem reportaży, które, jak dla mnie, nie miały wspólnego połączenia. Nie widziałam i nie wyczuwałam więzi. Na szczęście pojawiła się, choć dopiero w drugiej połowie książki. Za co chwała. Polecam.