W rajskiej dolinie wśród zielska

Jacek Hugo-Bader Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż literatura faktu
literatura faktu
2010-02-01
Reportaż
Literatura Faktu Podróże Rosja

Zbiór reportaży, mocnych jak stolicznaja wodka, o siermiężnej Rosji, która głęboko jeszcze tkwi w radzieckiej mentalności. Polecam.

Reportaże szokujące, smutne, fascynujące. Rosja dla mnie wcześniej po prostu kraj na wschodzie od Polski, teraz dla mnie Rosja to pojęcie bardzo szerokie, to więcej niż nazwa państwa. Historie opisane tu długo będę pamiętać. Najbardziej jednak charakterystyczne w tych wszystkich historiach jest to jak nikczemną i nic nie znaczącą istotą jest człowiek - obywatel, jak mało...

Na półkach: , , , , , , , , , , , , ,

Na realiach życia codziennego „homo (post)-sovieticusa” znam się raczej niewiele. Ale swoje przeżyłem w latach dwutysięcznych podczas kilku krótkich wizyt na Ukrainie. Przy lekturze „W rajskiej dolinie...” niektóre z tych wspomnień powróciły. I to z prawdziwie sowieckim „urrraaaa!”

Upadek imperiów i czasy transformacji byłych potęg w coś nowego to temat już od czasów...

Na półkach: , , , ,

Oplatałam ją jedwabnynymi rzemykami przydymionych swoich spojrzeń parafrazując z decyzją autora i to zdanie które tak często pada w tej książce. Podobała mi się może nie była najlepsza książka autora, jednak była godna polecenia. Czytała się sprawnie, temat był dość interesujący, więc jeśli ktoś jest ciekawy Rosji i ziem pozostałych po ZSRR śmiało można łapać książki

Od dawna mówi się o reportażach Jacka Hugo Badera, że są mocno podkoloryzowane, że autor miesza rzeczywiste zdarzenia z własną inwencją twórczą.
Jednak reportaż, to nie gatunek literacki, który polega na spisaniu zeznań pod przysięgą. Chodzi o to, aby zainteresował czytelnika - zmusił go do analizy, refleksji, do zainteresowania tematem. Moim zdaniem Bader jest mistrzem...

Niektóre z reportaży są śmieszne, inne pouczające, jeszcze kilka wstrząsających. Najbardziej z nich - o Semipałatyńsku. Kunszt Autora w pracy reporterskiej, spotkań z ludźmi, pozyskiwania informacji i tematów - jest wielki. Bardzo dobry i ciekawy to reportaż.

Ciut ciekawiej niż w Białej Gorączce. Wiedzieć należy jednak, że styl pisarski autora jest mocno barwny. Stawia w centrum uwagi siebie miast rzeczy/osób/zjawisk opisywanych. Skupia się na stronach negatywnych i dziwnych a i błędy merytoryczne mu się zdarzają (polecam kolejne recenzje na LC) co w reportażach najlepszych reportażystów nie przystoi.

Audiobook czytany przez...

Świetny styl, prosty, jasny i trafiający do serca. Czysta przyjemność lektury.

Podobno o Panie Hugo-Baderze niektórzy mówią Hugo-Bajer. Zarzucają mu zbytnie koloryzowanie i wybujałą fantazję.
Szczerze mówiąc, nie znam się na wszystkich sprawach tego świata i nie umiem zweryfikować każdego faktu o których pisze autor. Ale przecież reportaż to nie rozprawa naukowa i nikt nie potraktuje go jako źródła do badań nad jakimś tematem.
Natomiast reportaż...

Książka porywająca i mocno wciągająca. To moje pierwsze spotkanie z Hugo-Baderem i z pewnością nie ostatnie. Zbiór świetnych reportaży opisujących nieistniejący już świat dawnego ZSRR. Autor pisze z lekkością, doskonale czując klimat ludzi byłego Imperium Rosyjskiego. Pozycja obowiązkowa!

Dyskusje

2 215