W rajskiej dolinie wśród zielska

Jacek Hugo-Bader literatura faktu 400 str.
2010-02-01

Czarne
literatura faktu
Literatura Faktu Podróże Rosja

Kup książkę

Niektóre z reportaży są śmieszne, inne pouczające, jeszcze kilka wstrząsających. Najbardziej z nich - o Semipałatyńsku. Kunszt Autora w pracy reporterskiej, spotkań z ludźmi, pozyskiwania informacji i tematów - jest wielki. Bardzo dobry i ciekawy to reportaż.

Ciut ciekawiej niż w Białej Gorączce. Wiedzieć należy jednak, że styl pisarski autora jest mocno barwny. Stawia w centrum uwagi siebie miast rzeczy/osób/zjawisk opisywanych. Skupia się na stronach negatywnych i dziwnych a i błędy merytoryczne mu się zdarzają (polecam kolejne recenzje na LC) co w reportażach najlepszych reportażystów nie przystoi.

Audiobook czytany przez...

Świetny styl, prosty, jasny i trafiający do serca. Czysta przyjemność lektury.

Podobno o Panie Hugo-Baderze niektórzy mówią Hugo-Bajer. Zarzucają mu zbytnie koloryzowanie i wybujałą fantazję.
Szczerze mówiąc, nie znam się na wszystkich sprawach tego świata i nie umiem zweryfikować każdego faktu o których pisze autor. Ale przecież reportaż to nie rozprawa naukowa i nikt nie potraktuje go jako źródła do badań nad jakimś tematem.
Natomiast reportaż...

Książka porywająca i mocno wciągająca. To moje pierwsze spotkanie z Hugo-Baderem i z pewnością nie ostatnie. Zbiór świetnych reportaży opisujących nieistniejący już świat dawnego ZSRR. Autor pisze z lekkością, doskonale czując klimat ludzi byłego Imperium Rosyjskiego. Pozycja obowiązkowa!

Podoba mi się bezkompromisowość Badera w rozmowach z Rosjanami czy Ukraińcami. Zadaje pytania, których większość osób nie wypowie, bo uważane byłyby za niegrzeczne, ale dzięki temu więcej można się dowiedzieć o Wschodzie.

Jacek Hugo-Bader jest jednym z tych reporterów, po którego książki sięgam bez żadnych obaw.
„W Rajskiej Dolinie wśród zielska” to zbiór reportaży publikowanych na łamach Gazety Wyborczej w latach 90-tych ubiegłego wieku. I mimo, że minęło już tyle lat od upadku Związku Radzieckiego teksty pozostają nadal świeże, wstrząsające, a przede wszystkim rzetelne.
Bader opowiada o...

Te reportaże czyta się jednym tchem. Nie ze względu na sposób w jaki zostały napisane (choć nie ma się do czego przyczepić, jeśli chodzi o warsztat literacki), lecz z powodu ludzi, których opisują. Chcecie poznać twórcę karabinu Kałasznikow, dowiedzieć się jak wyglądało szkolenie radzieckich astronautek, w jaki sposób konserwowane jest ciało Lenina, towarzyszyć matkom...

Świetna reporterska proza. Tym fajniej czytało się reportaże Badera im dłużnej jechałem Transsyberią. O dziwo mimo, że od niektórych minęło juz kilkadziesiąt lat, czas w wielu miejscach Rosji wydaje się stać w miejscu. Książka utwierdziła mnie w przekonaniu, ze muszę jechać do Kirgistanu ;)

Niby ogromna przestrzeń, ale gdzie by się człowiek nie rozpędził trafia głową w beton. Kałasznikow, kosmonauci, uczeni, ludzie z atomowych poligonów, matki żołnierzy poległych w Czeczenii, chłopi żyjący z uprawy maku - wszyscy tłuką głowami w beton. Ta książka to już wspomnienie. Wspomnienie Rosji przełomu, puczu, kulawej demokracji, biedy transformacji, braku wypłat, ale...

Dyskusje

2 126