Szamańska choroba

2020-12-03
2020-12-03
9788395920806
szamanizm szamani Tuwa ludy mongolskie Rosja

Rzadko oceniam książki, których nie skończyłam, ale tego gniota nie jestem w stanie skończyć. To sztandarowy przykład, jak położyć fantastycznie ciekawy temat. O szamanizmie w Tuwie nie dowiadujemy się tu niczego poza anegdotkami z życia osób, z którym Autorowi akurat udało się porozmawiać; do połowy książki nic z tego nie wynikało i nie zapowiadało się, żeby w dalszej części miało. Nie mówiąc o tym, że audiobooka czyta sam Autor, który czytać... nie potrafi. Fatalna dykcja, dziwaczne akcenty, ogólnie nie da się słuchać!

Polecam! Dużo historii, dużo przemyśleń, bardzo dobrze się czyta.

Polecam! Dużo historii, dużo przemyśleń, bardzo dobrze się czyta.

Jakkolwiek uwielbiam książki JHB, tak tym razem miałem wrażenie mielenia tej samej historii.

Jacek Hugo-Bader znów tam gdzie czuje się jak u siebie. Wśród ludzi żyjących na granicy dwóch światów. Po raz kolejny pokazuje talent do odnajdywania niemal tolkienowskich postaci, których istnienie we współczesnym świecie jest… tak bardzo potrzebne. To nie ty decydujesz się chorować. To szamańska choroba wymiera ciebie.
Kolejna podróż ze świetnym przewodnikiem zaliczona.

Kolejna podróż ze świetnym przewodnikiem zaliczona.

Przydługawa nieco, aczkolwiek ciekawa pozycja...

Przydługawa nieco, aczkolwiek ciekawa pozycja...

Uzdrawianie, duchy, klątwy, wróżenie, magia… Szamanizm to jeszcze jedno oblicze Rosji – tej zza Uralu, z terenów Syberii na dalekim Wschodzie, terenów pierwotnych plemion Buriatów, Jakutów, Ewenków. Podobno szamani i ich zwolennicy postulują, aby szamanizm uczynić piątym oficjalnym wyznaniem Rosji. Problem z tym jest taki, że – jak pisze Jacek Hugo – Bader – to nie jest religia, tylko najbardziej pierwotny system wierzeń, najstarszy etap ewolucyjnego rozwoju religii, jeszcze przed politeizmem. Niesamowite, jak wielu istnieje jeszcze jego „wyznawców”, a szamanami są osoby i te wykształcone, i nie-, z całego spektrum zawodów, od lekarzy, nauczycieli, policjantów, po drwali, kierowców, czy gospodynie domowe. To jest Rosja… Bo w gruncie rzeczy „Szamańska choroba” jest jeszcze jedną opowieścią o tym, jak żyje się w tym kraju. Dostajemy mnóstwo życiorysów ludzi najczęściej prostych, wraz z wszystkimi bolączkami i patologiami typowymi dla Rosjan, jak bieda, brak pracy, pijaństwo, choroby, brzydota otoczenia, czy brak poszanowania dla środowiska. Szamani też ludzie, a ten szamanizm nie jest tu pokazany od swojej magicznej strony. Autor nie stara się zagłębić w to zjawisko, wyjaśnić jego fenomenu, nie opisuje też szamańskich rytuałów i nie angażuje się w nie. Oko reportera pozostaje chłodne.

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra książka, pokazująca Rosję z zupełnie innej strony niż "Europejska"

Bardzo dobra książka, pokazująca Rosję z zupełnie innej strony niż "Europejska"

Nie zdawałam sobie sprawy, że te postacie są tak blisko nas. W pewnym momencie czytając miałam wrażenie, że autor podchodzi mocno sceptycznie do szamanów. Taki dystans jednak daje możliwość oddzielenia osób z wyjątkowym darem od tych, dla których szamanizm stał się przyjętym modelem na życie.

Jak dla mnie trochę za długa , przeciągnięta , mam tak ,że jak zacznę to muszę "doczytać" do końca i przyznam ,że pod koniec trochę się męczyłem

Hugo-Bader technicznie i emocjonalnie w formie (do czego już przyzwyczaił). Czyta się wybornie. Natomiast odczuwam pewien niedosyt. Coś nie chwyciło. Daleko mi do wszelkich religii i być może dlatego na starcie zamknąłem drzwi dla klasycznego bajdurzenia. Szaman to przecież analogia księdza, który wiarą "czyni cuda". Tytułowa choroba to te same socjo i psycho mechanizmy. Mało jest w książce perspektywy naukowej. Autor nie pogłębił tematu. Za to zalał nas emocjonalnymi opowieściami idealnie pasującymi do ogniska jak i kieliszka. Przez cały czas miałem nieodparte wrażenie, że to świat pijaków, samotników, ludzi pogubionych - teatralny kostium, ot co.

Jacek Hugo-Bader Szamańska choroba Zobacz więcej