Skandaliczne życie modelek

Monika Goździalska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura obyczajowa, romans
Prószyński i S-ka
2023-06-13
2023-06-13

Płytkie, sztucznie i zwyczajnie wtórne. Och, jakie to próbuje być mocne i ostre! A jest niezamierzenie śmieszne. Treść niby dla dorosłych, ale poziom taki, że dziewczyny zaczynające liceum mogą przewracać oczami z zażenowania infantylnością tej lektury. A co dopiero dorosłe kobiety.

Świat jaki jest, każdy widzi. Z czego się składa, kto za czym podąża, kto czego pragnie - to pytania, które determinują wybory. A oceniać można je z perspektywy czasu. Tutaj o ocenę się nie pokuszę, bo zbyt osobiste są tu doświadczenia i przypisane konkretnej osobie.
Nie wiem na ile ta historia jest podkoloryzowana. Interesujące jest jednak to, że jej pojawienie się na rynku nie wywołało oznak sprzeciwu, nikt nie zaprzeczał. Więc?

Za walory literackie daję 4*, a autorce gratuluję odwagi.

Bezwzględny świat modelingu

,,Ich konta w mediach społecznościowych obserwowane są przez tysiące osób. Podpisują kontrakty na wielomilionowe kwoty. Ich twarze są dla nas symbolem największych marek modowych. O ich pracy marzy prawie każda dziewczyna''.

Jaka jest prawda? Co z tym wszystkim mają wspólnego arabscy szejkowie? Jaki jest los modelek, które nie odniosły sukcesu w branży? Co się dzieje za drzwiami luksusowych posiadłości, których wnętrza ociekają nieprzyzwoitym luksusem?

Dziś recenzja książki ..Skandaliczne życie modelek''. Opowieść Moniki Goździalskiej winna stanowić przestrogę dla młodych, niedoświadczonych dziewcząt przed wejściem w ten zdemoralizowany do cna świat. Ile są w stanie zrobić w zamian za markową, torebkę? Te historie pokazują, że wiele. Za wiele...
To otoczenie, w którym dominują brudne interesy, niezdrowe ambicje. Tu nie ma nic za darmo.
Kim są bohaterki tej historii? Są młode i piękne, władają kilkoma językami obcymi, ich praca nie jest ani łatwa, ani tym bardziej przyjemna. Wymagania i presja w tym zawodzie są ogromne:

zakaz wprowadzania zmian w wyglądzie fizycznym;
duża atrakcyjność fizyczna, wzrost, odpowiednie proporcje ciała;
wiek: od 14 do 22 lat;
rygorystyczne zalecenia dietetyczne;
pełna dyspozycyjność;
kontrowersyjne i nie zawsze zgodne z prawem umowy;
liczne nadużycia, również na tle seksualnym.
W tym świecie nie obowiązują żadne standardy moralne: blichtr, narkotyki, knajacki język, alkohol lejący się strumieniami oraz wyzucie z jakichkolwiek uczuć wyższych. Wszystko tu rozgrywa się według znanej zasady: trzeba wyjść na swoje. Otoczenie dewiantów żerujących na młodzieńczej naiwności. Wynaturzone sytuacje.

Świat modelingu jest brutalny, odziera z marzeń, co pokazuje historia Moniki oraz jej przyjaciółki. Autorce ostatecznie udało się wyrwać z tego, mówiąc kolokwialnie, bagna.

Forma literacka niezbyt wyszukana, raczej tabloidowa, ale odsuwając na moment warstwę językową, trzeba przyznać, że przedstawione tu losy kobiet szokują. Ale niektóre z nich też są zdolne do wszystkiego.

Bezwzględny świat modelingu

Modeling - wiele dziewczynek o tym marzy, tylko wybrane robią światowe kariery. Autorka przedstawia w książce historię wchodzenia w świat mody - swoją oraz przyjaciółki Anki. Roi się tutaj od alkoholu, narkotyków i seksu a rzecz dzieje się latem 1999 roku. Z ciekawości przesłucham drugi tom, bo w tym pierwszym dostajemy więcej luksusowych prostytutek niż mody. Mimo to warto przeczytać, żeby wiedzieć jak zepsuty jest świat celebrytów i milionerów oraz co ludzie potrafią zrobić dla sławy i pieniędzy.

365 dni tylko w swiecie modelek, niby prawdziwe i na faktach, a jakos tak zawiewa fikcja literacka. Ja jestem niestety na nie

Książkę dostałam ... Szkoda czasu jeśli ceni ktoś wartościowe książki ,ta napewno taka nie jest...

Nie jest to dobrze napisana książka. Tematyka może i ciekawa, wykonanie niekoniecznie.

W opisie książki postawiono pytania. Jednak w samej książce nie otrzymujemy na nie odpowiedzi.
"Jak wyczuć granicę między restrykcyjną dietą a głodzeniem się niemalże na śmierć? Jak nie zatracić się w bankietach i orgiach, bez których jednak nie ma szansy na karierę? Jaką rolę w tym świecie odgrywają arabscy szejkowie? Jak kończą modelki, które nie odniosły sukcesu?"
Książka nie ma żadnego zamknięcia. Po prostu opis przygody dwóch psiapsi. Nikt nie odpowiada jak sobie radzić z tym światem, opowiada jedynie stoczenie się. Rozumiem, że to prywatna perspektywa z przeszłości, ale książka dla zainteresowanych modelingiem nie jest zbyt warta przeczytania. Wnosi nic.

Książka mnie nie porwała , nie przeczytałam w niej nic odkrywczego, o czym bym nie wiedziała z innych źródeł.

Świat modelek wygląda z pozoru kolorowo: piękne markowe stroje, duże pieniądze, sława!
Do tego życie w urokliwych metropoliach - w Paryżu, Tokio, Rzymie, Londynie czy Mediolanie.
Ale czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda ich prawdziwe życie, gdy zgasną światła na wybiegu? No właśnie!
O tym przekonały się dwie młodziutkie bohaterki książki Moniki Goździalskiej pt. "Skandaliczne życie modelek". 🌷
Monika i Anka zostały wypatrzone na warszawskiej ulicy przez łowcę modelek i w ten sposób trafiły do stolicy mody - Paryża. 🇫🇷🥖👗
Przeszczęśliwe udały się na pierwszy casting.
I o ile znającej języki obce Monice wszystko poszło jak z płatka i dostała swój pierwszy pokaz w domu mody Lanvin, to jednak Anka wróciła do wspólnego mieszkania z niczym.
Mogła oczywiście liczyć na pomoc swej przyjaciółki, która nigdy nie zostawiła jej w potrzebie, ale dziewczyna chciała mieć własne pieniądze.
Wtedy przyszła jej z ofertą "pomocy" jedna ze współlokatorek - luksusowa prostytutka Natasza.
Więcej nie będę zdradzać z treści książki, aby nie odbierać Wam przyjemności czytania.🌷
Autorka Monika Goździalska pracowała jako modelka i zyskała sławę.
W książce odsłania blaski i cienie tego zawodu, przy czym tych drugich jest zdecydowanie więcej.
Głodzenie się, aby wyglądać jeszcze lepiej i jeszcze szczupłej.
Zachłystywanie się sławą, seks za pieniądze, orgie, narkotyki, zawiść panująca w tym zawodzie. Do tego imprezy u obleśnych rosyjskich oligarchów i tajemniczych arabskich szejków.
To bardzo prawdziwa i szczera historia, która została napisana przystępnym językiem.
Zmusza do refleksji, rodzi niepokój i jest pełna rozmaitych emocji. 🌷
Lubię od czasu do czasu sięgnąć po takie prawdziwe z życia wzięte historie.
Polecam serdecznie 💙😘
Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.

• Przeczytane 2023
  • Ebook do kupienia

Dodaj cytat z książki Skandaliczne życie modelek