W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach

Okładka książki W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach Amy Bloom
Amy Bloom Wydawnictwo: Filia biografia, autobiografia, pamiętnik
In Love: A Memoir of Love and Loss
Filia
2023-08-16
2023-08-16
2022-03-22
Ewa Ratajczyk

Ciekawa pozycja łącząca wielką miłość, szacunek względem drugiej osoby i jej trudne wybory.

Masz wszystko, plany, marzenia, cele, wiele spraw, które chcesz zrobić, ale cały czas ktoś, lub coś staje ci na drodze. Masz dobrą pracę, szczęśliwą rodzinę, okazały dom i dobry samochód. Kilka razy w roku ekskluzywne wakacje pod palmą, a w zimę narty w modnym kurorcie. Masz poczucie, że masz wszystko. Do czasu aż dostajesz wiadomość, że jesteś nieuleczalnie chory.

Takie właśnie wyglądało życie Briana, bohatera książki "W imię miłości". Początek choroby nie zwiastował niczego poważnego. Raz zapomniał, że położył klucze, kolejny raz, że umówił się na spotkanie. Drobne znaki, które zrzucał na zwykle zapominalstwo. Znaki, których każdego dnia, było coraz więcej. Aż w końcu usłyszał, to czego bał się najbardziej. To Alzheimer.

Książka to zapis ostatniego roku w życiu mężczyzny widziany oczami jego ukochanej żony. To opis walki, odbijania się od ściany i próby charakteru. To podjęcie decyzji o skróceniu cierpienia w klinice Dignitas w Szwajcarii. To nie tylko relacja, ale przede wszystkim to niezwykle ciepła i wzruszająca historia o odchodzeniu. Intymna, a zaraz taka ludzka. Pełna siły, wrażliwości i oddania drugiej osoby. Każde zdanie, fragment, pojedynczy dzień robi rysę w sercu, bo wiemy, że ta historia nie będzie miała swojego szczęśliwego zakończenia.

"W imię miłości" to coś więcej niż tylko książka. To refleksja ile możemy zrobić dla drugiej osoby. To pogodzenie się z jej wyborami, szanowanie decyzji i w końcu zgodzenie się z tym, co ona czuje. Niemal od początku do końca kołatała mi myśl, czy ja byłabym do tego zdolna? Nadal się nad tym zastanawiam.

Na półkach próżno szukać podobnych pozycji, które w tak piękny sposób traktują o miłości i umieraniu. Z szacunkiem, godnością i kompletnym oddaniem. Nie dziwię się, że wiele poczytnych magazynów uznało ją za książkę roku. To ogromny krok w przełamywaniu śmierci, oswojeniu jej i nadaniu jej innego znaczenia.

Miłość i śmierć. Tak przeciwstawne słowo, które nabierają innego wyrazu, które jak widać, mogą iść ze sobą w parze.

Takie...

Jest to historia wielkiej miłości, dobroci i zrozumienia w obliczu najgorszych chwil. Opowiada o chorobie, walce i zaangażowaniu. Pokazuje uczucie, które zdarza się raz na milion i jest aż po grób.

Czytając tę książkę nie raz zakręciła mi się łza w oku, mimo że zazwyczaj przy czytaniu to mi się nie zdarza. Na kartach W imię miłości zawartych jest ogrom emocji - zarówno smutku jak i dobrego poczucia humoru. Tytuł dotyka ważnej, ale też bardzo wrażliwej części życia - czyli śmierci. Nie jest to łatwy temat, tym bardziej jeśli sam zainteresowany chce jej doświadczyć wcześniej. W imię miłości to walka o godny koniec w objęciach prawdziwej miłości.

Myślę że nikt nie powinien przejść obok niej obojętnie.

Amy Bloom dostrzegła zmiany, w zachowaniu swego męża, w tym o czym mówi. Z towarzyskiego mężczyzny stał się domatorem, prowadził rozmowy głównie o przeszłości. Gdy udali się do specjalistów została postawiona mu diagnoza. Alzheimer. Może nie jest to wyrok, jednak życie, że świadomością, że cały czas będzie się dla kogoś ciężarem nie jest łatwe. Dodatkowo wiedzieć, że któregoś dnia możesz obudzić się i nie poznawać swojej ukochanej, oraz wiele innych podstawowych czynności potrzebnych do życia, to straszne.

Brian wraz z małżonką podjął najtrudniejszą decyzję w swoim życiu, postanowił umrzeć z godnością. W Szwajcarii znaleźli organizację, do której zwrócili się o pomoc. To właśnie tam udali się w swoją ostatnią wspólną podróż, by mężczyzna mógł spokojnie zakończyć życie.

Powiem szczerze, że nigdy nie chciałabym mieć do czynienia z tą brutalną chorobą i nikomu tego nie życzę. To musi być przerażające usłyszeć taką diagnozę. Nawet nie chcę myśleć by ktoś z moich najbliższych musiał zmierzyć się z tą chorobą.

Amy Bloom wykazała się ogromną odwagą by napisać tę książkę. Nie wiem czy mi nie byłoby ciężko wracać do tego wszystkiego. Razem z miłością życia podjęli najcięższą decyzję.

Przyznam, że nawet nigdy nie orientowałam się, że takie organizacje istnieją. Oczywiście by skorzystać z ich pomocy trzeba przejść cały proces i mieć zdiagnozowaną poważną chorobę. To nie tak, że każdy może tam pójść i skorzystać z ich usług. Dodatkowo to wszystko jest bardzo drogie.

Ta książka nie jest tylko o umieraniu ale głównie o miłości, o tym jak ważne jest wsparcie drugiej osoby. Historia o tym jak zdiagnozowana choroba rozsypuje życie nie tylko jednej osoby. W tym wypadku Amy wykazała się ogromem cierpliwości i zrozumienia, po prostu wspierała ukochanego na każdym kroku. Ta książka jest z jednej strony przerażająca, a z drugiej piękna, bo opowiada o bezgranicznej miłości.

Książkę jak najbardziej polecam, czyta się ją błyskawicznie i ciężko było mi się od niej oderwać. Ta szczera historia poruszy niejedno serce.

Amy i Brian cieszą się życie jak tylko mogą, czerpiąc pełnymi garściami. Spełniają się w tym, co kochają, pasję które uwielbiają i bliskimi, którzy są dla nich wszystkim.
Niestety w pewnym momencie Amy zauważa, że jej ukochany mąż nie jest już sobą. Zmiany z początku są małe, jednak z każdym dniem zaczynają się pogłębiać. Wizyta u lekarza stawia straszną diagnozę – Alzheimer.
Jest podstępną chorobą, która przyczynia się do szybkiej degradacji komórek mózgowych. Atakowane są neurony odpowiedzialne za procesy poznawcze oraz pamięciowe.
Bardzo chciałam jak najprędzej przeczytać tę książkę, ponieważ  choroba nie jest mi  obca – mój tato na nią chorował.
I wiem, ile musieliśmy poświęcić, aby być przy nim cały czas. Jest to choroba nieuleczalna, która z każdym dniem sprawia bliskim ból i wielkie cierpienie. Chcąc pomóc ukochanej osobie nie możemy zrobić nic.

Czytając „W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach.”przede wszystkim jest cudowna historią, która z pewnością poruszy każde serce, doprowadzając czytelnika do łez. Decyzja, która została wspólnie podnieta nie należy do najłatwiejszych, ale myślę, że warto zrozumieć i nie wyciągać pochopnym wniosków. Rodzina chciała tak mocno pomóc mężczyźnie, że byliby wstanie sami pozbawić go życia.
W tej książce jest wiele cudownych chwil małżeństwa, ale i również smutku, żalu i cierpienia po samą złość, czy braku sił na kolejny dzień.
Kochani tej książki nie możemy klasyfikować na tą złą czy dobrą myślę, że przede wszystkim trzeba ją przeczytać i zrozumieć.
Książka, którą ukazuje ogrom miłości, zrozumienia oraz zaakceptowaniu woli ukochanego.

Z czystym sumieniem polecam.

Wzruszająca, pełna smutku oraz trudności jakie musiała przeżyć nasza główna bohaterka czyli autorka książki. Jest to zapis historii Amy Bloom oraz jej męża który dobrowolnie poddał się eutanazji a ona go w tym wspierała chodź jak możemy się domyśleć to nie było dla niej łatwe.

Amy zaczyna zauważać zmiany w zachowaniu swojego męża. Na początku są one małe jednak im dłużej się mu przygląda tym bardziej zaczyna zauważać że jej Brian nie jest już w dużej mierze sobą. Zaczynają się wizyty u lekarza i nagle zostaje postawiona diagnoza - Alzheimer. Jest to bardzo ciężka choroba przez którą na koniec swojego życia nie rozpoznajemy nikogo ani niczego co znajduje się wokół nas. Brian postanowił zakończyć swoje życie godne, poprosił o pomoc swoją żonę. Amy kochała swojego męża i aby pomóc mu odejść z godnością wzięła sprawy w swoje ręce i zgłosiła się do organizacji Dignitas.

Widać w tej książce szczerą miłość, która łączy tych dwojga ludzi. Dla mnie pełna wzruszeń, skłaniająca do przemyśleń. Moim zdaniem Amy jest naprawdę twardą kobietą bo była wstanie pomóc swojemu mężowi, pozwoliła mu odejść mimo miłości do niego. Zakończyli to w taki sposób w jaki sobie życzył Brian.
Warta przeczytania, poznania historii Amy, dzięki @wydawnictwofilia mogłam poznać tak niezwykłą historię o której będę długo pamiętać! 🥺

"W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach" to książka która trochę musiała poczekać, abym mogła o niej coś napisać. Ponieważ to o czym opowiada jest dosyć trudnym i zarazem kontrowersyjnym tematem.
Amy i Brian są szczęśliwym małżeństwem, cieszącym się życiem, sobą nawzajem, dziećmi i wnukami oraz pasjami. Jednak przychodzi taki moment w tej sielance, który burzy cały spokój. Alzheimer to podstępna choroba... właśnie z taką diagnozą muszą się zmierzyć bohaterowie tego pamiętnika w formie powieści.
Zagadnienie tej choroby nie jest mi obce, więc z tym większą ciekawością sięgnęłam po tę książkę. Lecz nie spodziewałam się tego co dostałam. Bije z niej przede wszystkim ogrom miłości, która pomaga w podjęciu odpowiedniej decyzji, jak również w dążeniu do jej realizacji. Determinacja i zrozumienie, którego brak w dzisiejszym świecie.
Autorka dzieli się z czytelnikiem częścią swojego życia, w którym pokazuje jak bardzo choroba zmienia życie, nie tylko chorego ale jego rodziny. A decyzja którą wspólnie podjęli, jest ciężka a zarazem zrozumiała. Cieszenie się ostatnimi wspólnymi chwilami i oswajaniem się z nieuniknionym.
"W imię miłości" to powieść która porusza najczulsze struny serca i po którą warto sięgnąć, ale nie należy jej oceniać.

Choroba Alzheimera postępuje stopniowo. Początkowo chory zapomina imiona bliskich osób, zapomina o spotkaniach, choć zawsze był obowiązkowy i punktualny, zaczyna gubić wątki rozmowy czy gubić się w znanych okolicach. W kolejnych stadiach rozwoju choroby ma trudności z rozpoznawaniem osób czy z używaniem podstawowych przedmiotów. Z czasem może pojawić się wzmożona agresja i impulsywność.
Gdy Amy Bloom zauważyła u swojego męża Briana problemy z zapamiętywaniem dat spotkań, braku zainteresowania klubem książkowym, do którego należał od lat, czy stopniowe odsuwanie się od przyjaciół i znajomych myślała, że to depresja. Diagnoza, którą usłyszał Brian była jak wyrok: choroba Alzheimera. Wg. lekarzy Brian mógł żyć z tą chorobą przez następne kilka-kilkanaście lat, jednak Brian zdecydował inaczej. Postanowił zakończyć życie na swoich warunkach, póki jeszcze rozpoznaje swoich najbliższych.

„W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach” to opowieść o szukaniu możliwości zakończenia życia z godnością, w godnych warunkach. W USA, skąd pochodzą Amy i Brian, tzw. „samobójstwo wspomagane” jest dozwolone tylko w niektórych stanach i tylko wtedy, gdy dysponuje się zaświadczeniem, że pozostało mu nie więcej niż sześć miesięcy życia. Jak pisze Amy „na prośbę Briana zorientowałam się w sytuacji i okazało się, że jedynym miejscem na świecie zapewniającym bezbolesne, spokojne i legalne samobójstwo jest Dignitas na przedmieściach Zurychu.”
Kolejne strony to nie tylko zapis ich wspólnej drogi, która ma zakończyć się śmiercią Briana, ale także wspomnienia wspólnego życia: od poznania się, przez pierwsze randki, ślub, wspólne podróże, radości i smutki, po szok wywołany diagnozą i poszukiwanie sposobów na zakończenie życia Briana.

W książce wielokrotnie możemy przeczytać, jakie warunki należy spełnić, aby móc zakończyć życie w siedzibie Dignitas, o ilości papierologii, spotkaniach z konsultantami, lekarzami etc. Amy poszukiwała dla swojego męża również innych sposobów na samobójstwo, gdyby niemożliwe okazało się samobójstwo wspomagane w siedzibie Dignitas, jednak każda jej pomoc przy samobójstwie męża mogłaby być traktowana jak zabójstwo. Szokujące dla mnie okazały się wzmianki o tym, że rodzina zarówno Amy jak i Briana oferowała mu, że go zabije, skoro on sobie tego życzy.

„W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach” to trudna lektura, zmuszająca do refleksji, jak my postąpilibyśmy, gdyby bliska nam osoba postanowiła zakończyć swoje życie z powodu nieuleczalnej choroby np. raka, AIDS, czy właśnie choroby Alzheimera, która odbierze mu nie tylko wspomnienia, ale i osobowość i godność? Jaką my podjęlibyśmy decyzję, gdyby taka choroba dotknęła nas? Czy w tym przypadku samobójstwo jest wybawieniem dla naszych bliskich, którzy nie muszą patrzeć na nasze zmagania i cierpieć z nami? Czy jednak jest to akt tchórzostwa, ucieczka i zostawia naszych bliskich z poczuciem winy i żalu?

W tych niezwykle intymnych zapiskach znajdziemy ogrom miłości, wzajemnego wsparcia, chęci zrozumienia drugiej strony, ale również pokłady smutku, złości czy frustracji.

Na karcie pamiątkowej rozdawanej na pogrzebie Briana, znajdowało się jego zdjęcie i „kilka linijek z Rumiego („Czym jest ciało? Trwałością. Czym jest miłość? Wdzięcznością. Co skrywamy w piersiach? Śmiech. Co jeszcze? Współczucie”).”

I te kilka linijek z Rumiego moim zdaniem idealnie podsumowuje ludzkie życie, nie zależnie od tego jak i kiedy się skończy.

Książka zdecydowanie warta przeczytania.

Audiobook

Audiobook

Ksiazka poruszająca trudny temat choroby Alzheimera, z którą zmaga się najbliższą autorce osoba. Książka godna polecenia, bo nigdy nie wiemy jak potoczy się nasze życie.

• Biografia
  • Literatura faktu
  • Wydawnictwo Filia
  • Przeczytane 2023

Amy Bloom W imię miłości. Opowieść o wielkim uczuciu w najtrudniejszych chwilach Zobacz więcej