Pocałunek cienia

Tłumaczenie: Monika Gajdzińska
Cykl: Akademia wampirów (tom 3)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
1 174
Shadow Kiss
Afrodyta

Moroje mają zdolności magiczne. Zwykle specjalizują się w jednym z czterech żywiołów - wykorzystują wodę, ogień, powietrze lub ziemię. Lissa stanowiła wyjątek. Pracowała z piątym żywiołem - ducha, o którego istnieniu mało kto słyszał. Moja przyjaciółka posiadała dar uzdrawiania, a nawet wskrzeszania zmarłych. To dzięki niemu nawiązała się między nami szczególna psychiczna więź. Zostałam z nią połączona, nosiłam "pocałunek cienia".

Od czasu, kiedy Rose pokonała w walce strzygi, dręczą ją ponure myśli. Zaczyna widzieć duchy, które ostrzegają przed złem, jakie gromadzi się coraz bliżej bram Akademii. Dziewczynie coraz trudniej tłumić uczucia do Dymitra. Wie, że nie wolno jej pokochać innego strażnika. Ale czasem trzeba łamać reguły… Gdy zaprzysiężony wróg Lissy i Rose, Wiktor Daszkow, stanie przed sądem, napięcie w arystokratycznych wampirzych kręgach sięgnie zenitu. W straszliwej bitwie Rose będzie musiała wybierać między życiem, miłością oraz dwiema najbliższymi osobami… Czy jej decyzja oznacza ratunek tylko dla jednej z nich?

"Akademia wampirów" to cykl powieściowy, który pokochali wielbiciele "Zmierzchu" Stephenie Meyer.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2010

źródło okładki: http://www.nk.com.pl

Lenalee | 2010-11-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2010

Na "Pocałunek Cienia" czekałam niesamowicie długo i cieszyłam się z każdego mijającego dnia, który coraz bardziej przybliżał mnie do momentu, w którym wreszcie będę mogła przeczytać tę książkę. Dodatkową torturą dla mnie było to, że poznałam wcześniej ogromny spoiler dotyczący tej części, wydarzeń z niej i moja frustracja była w zasadzie nie do ogarnięcia, ponieważ, po pierwsze - nie mogłam uwierzyć w to, co się wydarzy oraz po drugie - jeszcze bardziej chciałam przeczytać tę książkę, bo miałam nadzieję, że może jednak będzie inaczej. Że ta sytuacja nie będzie miała miejsca i moje serce pozostanie w całości, nie w kawałkach po tym, co się wydarzy. A gdy już wreszcie zaczęłam tę część czytać, pochłonęłam ją tak szybko, jak pochłaniam żelki. Na jeden raz.

Podczas czytania uczucie odrętwienia towarzyszyło mi cały czas. Odrętwienie, zniecierpliwienie i strach o to, co się stanie. Nie było tu w zasadzie żadnego momentu, podczas którego mogłabym się rozluźnić i poczuć ukojenie, ponieważ...

Magda | 2010-09-29
Przeczytana: wrzesień 2010

Dobra, spodziewałam się nieco innej końcówki... Ale przyznam szczerze - przydały mi się te chusteczki. Gasz, czytając to ledwo widziałam literki. Końcówka mnie po prostu rozbroiła. Rozłożyła na łopatki. Wycisnęła ze mnie emocje, których nie spodziewałam się przy jakiekolwiek "młodzieżówce". Uważam, że ta część jest po prostu najlepsza ze wszystkich. Może dlatego, że jako jedna z nielicznych, nie kończy się happy end'em. I jak poprzednie części, czyta się ją szybko. Bardzo wciąga. Nie sposób się od niej oderwać (a przynajmniej jest to bardzo utrudnione).

Grafitowa_ | 2010-07-28
Na półkach: Przeczytane, 2010

Właśnie ją przeczytałam do końca i muszę przyznać, że się wzruszyłam.
Z części na części autorka co raz piękniej opisuje losu Rose. Już nie mogę się doczekać następnej książki.

Czyta się przyjemnie i szybko. Akcji, romantycznych uniesień i zwrotów akcji nie brakuje.

Myślę, że główna bohaterka dojrzewa. Można w niej zobaczyć jaką wielką miłością darzy Dymitra. Oraz na jakie jest gotowa poświęcenia.

Na polskie wydanie niestety trzeba jeszcze poczekać, ale na 100% ją kupię i przeczytam na nowo.

"Pocałunek cienia" jest piękną książką, którą polecam.

Agata | 2016-06-28
Na półkach: Re-Read, 2016, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

Pamiętam jak 5 lat temu wzruszyłam się przy czytaniu tej powieści. Ten moment wspominam do dziś ponieważ nie należę do osób, które łatwo ronią łzy nad książkami. Niestety czytając "Pocałunek Cienia" po raz drugi nie rozkleiłam się, gdyż wiedziałam od początku co się stanie. Jednak przez 5 lat nie zapomniałam co się wydarzy. To o czymś świadczy, ponieważ po przeczytaniu niektórych słabych książek już po miesiącu (jak nie wcześniej) nie pamiętam nawet imion bohaterów. Czytając kiedyś jakąś gazetę znalazłam cytat, który idealnie podsumowuje moje przemyślenia: "To, co oprawione w emocje, pamiętamy, a to, co jest neutralne, przepada w zapomnieniu." Chciałabym częściej czytać takie powieści. Polecam!

Re-Read #1: 26.06.2016

nadzieja1925 | 2013-08-30
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Książka wspaniała, pokochałam ją od razu. Niefortunnie się złożyło, że gdy ją kończyłam byłam na plaży i miliony ludzi było świadkami jak rycze nad książką. Zakończenie jest niesprawiedliwe, wszystko się burzy, ale książka ogólnie fajna!!!!!!!

Trzecia część ''Akademii Wampirów'' już na szczęście za mną.O ile dwie pierwsze części były bardzo słabe,tak ta awansowała o jedną gwiazdkę wyżej.Tutaj przynajmniej było trochę akcji,bo i nie w zadowalającycym mnie stopniu,ale jednak.Niestety,nie zmienia to faktu,że cała ta seria jest moim zdaniem jedną z najgorszych,po jakie sięgnęłam.Kompletnie nie rozumiem jej fenomenu i pozytywnych recenzji,a zwykle zgadzam się z użytkownikami tego serwisu jeśli chodzi o książki tego gatunku.

Książka ma pełno tak zwanych dziur fabularnych,niedopowiedzeń lub też po prostu jej bohaterowie to idioci.Ja jednak lubię,gdy wszystko składa się w logiczną całość,dlatego tak bardzo mnie to razi.

ABSURDY Z WSZYSTKICH TRZECH CZĘŚCI :

- Wampirzyca,która boi się martwych zwierzątek. (część I)

- Główna bohaterka,która ''nagle coś zrozumiała''. (część I-III)

- O najważniejszym świętym morojów nawet ksiądz nie jest w stanie powiedzieć zbyt wiele. (część I-III)

- Główna bohaterka radzi sobie lepiej ze...

Niko | 2013-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2013

Trzeci tom podejmuje wątki w niedługim czasie po zakończeniu wydarzeń z części drugiej. Rose wraz w przyjaciółmi wraca do Akademii św. Władymira po tragicznych wydarzeniach w Spokane.
Nadchodzi wiosna, a więc czas zajęć polowych, których zaliczenie pozwala ukończyć szkołę, lecz Rose nie czuje się całkiem dobrze, nachodzą ją czarne myśli, a co najgorsze chyba zaczyna widzieć duchy.

Książkę podzieliłabym na dwie części - pierwsza, to wydarzenia związane z procesem Wiktora Daszkowa, którego pamiętamy z pierwszej części oraz pobytem naszej bohaterki na królewskim dworze. Druga to powrót do akademii, wątek tajnej organizacji, która zawiązała się w szkole oraz same zakończenie jakże emocjonujące. Druga część jak to prawie zawsze bywa lepsza od pierwszej, ale to nie znaczy, że początek był zły. Po prostu nie towarzyszyły nam czytając go, takie emocje jak to miało miejsce w końcówce.

Wątek miłosny ciekawie się rozwinął, nawet można powiedzieć, że zrobił bardzo duży progres, ale nie...

Malwina | 2014-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2014

Każda kolejna książka z cyklu "Akademia wampirów" wydaje się być coraz lepsza. Trzeci tom jest zdecydowanie najlepszy z pierwszej trójki - trzymała moje emocje na wysokim poziomie. Już, już mogłoby się wydawać, że wszystko się układa, ale nie - czarny cień zawisł nad Rose (tak, została naznaczona pocałunkiem cienia, taka gra słów z mojej strony ;)). Zakończenie książki rozdarło moje serce i już psychicznie przygotowałam się na dawkę emocji, którą dostarczy mi kolejny tom - zapowiada się huśtawka uczuć. Czy Rose zdobędzie się na to, żeby spełnić życzenie Dymitra? Czy poświęci swoją przyjaźń?

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Pocałunek Cienia" to trzecia część wspaniałej serii "Akademii Wampirów" i jak do tej pory najlepsza.
W tej części wiele spraw się wyjaśnia. Choćby to dlaczego Rose widzi duchy. Ciągle obawiała się ducha swojego najlepszego przyjaciela Masona, ale potem nauczyła się z nim współpracować. Tym sposobem stoczyli walkę ze Strzygami i ochronili wielu wampirów jak i Wampirów, ale niestety nie mogło się to zakończyć szczęśliwie. Najważniejsza osoba dla głównej bohaterki zamieniła się w strzygę. Po tym jak wreszcie doszli do tego jak mogliby być razem...

Kolejny raz Richelle Mead mnie zaskoczyła. Tym, że potrafiła zrobić z tak cudownego i idealnego faceta najgorszą postać czyli strzygę. Po raz kolejny pokazuje nam, że jest w stanie zrobić wszystko i że nie zawsze wszystko kończy się szczęśliwe. Tak samo jak w realnym życiu. No i wreszcie coś nowego. W tej serii to nie Wampiry są najlepsze, lecz dampiry. To one są szybsze, silniejsze, mają wyostrzone zmysły i mogą przebywać na słońcu....

Jolantino | 2011-07-01
Przeczytana: 27 czerwca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ja... nie mogę się pozbierać. Jak to możliwe, że on stał się ... strzygą?!
We wcześniejszych częściach były wszystkie uczucia. Tak myślałam. Ale jednak czegoś zabrakło. Pustka. Tego nie było. Ten dreszcz podczas walki i te uczucia. W końcu spełnione. To była bomba. Wybuchnęła w tej książce. Te wszystkie sprzeczne uczucia... Naprawdę to wszystko trudno ogarnąć. Trzeba przemyśleć tę książkę. A jest o czym myśleć. Jak w opinie do pierwszej części pisałam, że identyfikuję się z Rose, tak samo ciężko przeżywałam jego stratę. Naprawdę przeżyłam tę książkę. Jest wyjątkowa.