Shadow Kiss

Okładka książki Shadow Kiss Richelle Mead
Okładka książki Shadow Kiss
Richelle Mead Wydawnictwo: Penguin Books Cykl: Akademia wampirów (tom 3) fantasy, science fiction
Akademia wampirów (tom 3)
Shadow Kiss
Penguin Books
2008-01-01
2008-01-01

Naprawdę dobre ! Rose przechodzi niesamowitą ewolucję od początku serii 😍 historia, postacie, akcja i wątki miłosne są przekozackie !
Jedyny minus, choć dużo subtelniejszy niż w drugiej części : ciągłe przypomnienia sytuacji lub osobników (prawdopodobnie jedynie pomocne dla osób robiących dłuższe przerwy miedzy tomami).

Jakie książki o wampirach czytaliście?

Ja czytałam między innymi "Zmierzch" i "Wampiry z Morganville", a "Akademię Wampirów" poznaję dopiero teraz.
I przyznam, że... Podoba mi się! Świetny klimat, ciekawe postacie, dobrze zbudowane relacje. Łatwo się wciągnąć. Miałam obawy, że może się to okazać nieco infantylne lub zbyt wtórne, ale nie. Jest lekkie, przyjemne i naprawdę dobrze się bawię podczas lektury.
Gdybym miała opisać tę serię jednym słowem, powiedziałabym, że jest po prostu ODPRĘŻAJĄCA.
Dzięki dynamicznej akcji i prostej fabule łatwo się wciągnąć w treść i zapomnieć o otaczającym nas świecie. Książka bez problemu przenosi nas w swój klimat i nie daje szansy na oderwanie się i powrót do codzienności, zmartwień.
Potrzebowałam akurat czegoś, co pozwoli mi się rozerwać, a przy tym szczerze mnie zainteresuje - i znalazłam. Akademia Wampirów to rewelacyjna seria, chcę więcej!

Przy okazji: przyznajcie, że te nowe okładki Akademii Wampirów są genialne! Uwielbiam je!

Jakie książki o wampirach czytaliście?

📚 Richelle Mead "Akademia Wampirów 3"
📖Wyd. @poradniak
Rose już niedługo ma zdawać ważny egzamin, który ma ją przygotować na ważną misję jaka jest obrona księżniczki. Dziewczyna po śmierci kolegi widzi jego ducha, który chce jej coś przekazać. Rose boi się i nie wie co się z nią dzieje. Ma też problem ze swoimi uczuciami do Dymitra, który nie może stworzyć z nią związku. Jednak coraz bardziej coś ich do siebie popycha.
Kochani to już 3 część przygód Rose, która ma ważne zadanie do wykonania. Bardzo kocham tą serię i uwielbiam klimat wampirów w tle. To jest właśnie coś co mnie od zawsze przyciąga do fantastyki. Świat mroku i niebezpiecznych istot to jest coś co bardzo mnie fascynuje.
Rose i Dymitr to dla mnie ulubiona para, która oczywiście nie może ze sobą być. Takie właśnie związki są dla mnie w powieściach najlepsze. Dzięki temu nigdy nie wiemy jak to wszystko sie potoczy. Walki ze strzygami i tajemnice, które są tutaj do wyjaśnienia powodują, że powieść czyta się z zapartym tchem. Uwielbiam ten dreszczyk emocji, który autorka zawsze nam daje .
W tej historii tyle się dzieje, że nie ma tu czasu na nudę a wręcz przeciwnie jesteśmy w wielkim wirze różnych sytuacji. Tak bardzo chcę żeby Rose i Dymitr byli razem i udowodnili, że ich miłość pokona wszystkie przeszkody. Mam nadzieję, że wkrótce się o tym przekonam. Koniec powieści złamał mi serce i dlatego czekam z niecierpliwością na kolejną część. Mam nadzieję, że wszystko się szybko wyjaśni i zawita w ich sercach spokój.

📚 Richelle Mead "Akademia Wampirów 3"
📖Wyd. @poradniak

„Nasze życie jest nieprzewidywalne. Staramy się postępować właściwie, a robimy to, czego inni od nas oczekują. Czasem, kiedy nasze pragnienia są sprzeczne z ustalonymi zasadami... stajemy przed koniecznością wyboru.”

Pomyśleć, że akcja trzech tomów Akademii Wampirów zamyka się w 4 miesiącach. Aż trudno w to uwierzyć. Gdy poznałam Rose widziałam młodą, upartą nastolatkę, uganiającą się za chłopakami, ale pod naporem przeróżnych przeżyć zmieniła się diametralnie. Ciężko dopatrywać się w niej tę osobę, którą była wcześniej. Straciła przyjaciela, przechodzi regularne szkolenia na zab0jczynie i obrończynię morojów, do tego wiecznie zmaga się z uprzedzeniami czy panującą rywalizacją między kadetami. Odnalazła miłość swojego życia, ale pozbawiono jej możliwości kochania i bycia kochaną, gdyż służba dla morojów jest zawsze ważniejsza, a jej pragnienia są spychane na dalszy plan. Przyjdzie jej dokonać ciężkich wyborów, pomimo tego, że otaczają ją bliscy i ukochane osoby jedynie w towarzystwie Dymitra może pozwolić sobie na wyrażenie siebie.

Niezwykle odważna i wychodząca poza schematy historia o radzeniu sobie z traumą, o tym jak ciężko jest egzystować z poczuciem winy, porażki czy ciężarze żałoby. O tym jak ciężko jest sprostać oczekiwaniom i żyć pod dyktando innych, ta historia wręcz wskazuje, że wielokrotnie podporządkowujemy się innym, gdyż nasze głosy nie mają wystarczającej siły przebicia. To nie tylko piękna opowieść o dorastaniu, problemów nastolatków zamkniętych razem w czterech ścianach Akademii. Łatwo jest osądzić kogoś po warstwie zewnętrznej, naprawdę nieliczni pragną spojrzeć na człowieka i poznać każdą jego część, te lepsze jak i gorszy strony. Osoba znajdująca się w centrum uwagi, równie dobrze może być samotna i niezrozumiała. Terapia ma pomóc Rose w poradzeniu sobie z żałobą oraz lękami, ale finalnie zmuszona jest kwestionować każdą swoją decyzje, tym bardziej obawia się otworzyć i przyznać prawdę przed tymi, których kocha, gdyż nikt by jej nie uwierzył, a sama wierzy, że tylko ona ma prawo do poświeceń.

To nie jest moje pierwsze spotkanie z tą autorką, czytałam ją lata temu, ale powrót do tego świata był wprost cudowny. Podoba mi się jak ta historia została przedstawiona, ta seria starzeje się niczym dobre wino. Chociaż przez ponad połowę książki dzieje się stosunkowo niewiele, ale tak właściwie upływ stron jest niezauważalny, przeczytałam ją w jeden dzień i wciąż mi mało. Mam pewne zastrzeżenia względem paru scen, zauważyłam, że panuje chaos, Rose z kimś rozmawia, otaczają ją ludzie, a nagle mamy wewnętrzny monolog, potem przeskakuję w jakąś inną scenę, gdzie Rose zaczyna robić coś innego i ludzie nagle zniknęli... Scenę rozprawy sądowej czytałam dobre parę razy, gdyż nie rozumiałam co się tam wydarzyło, to nie była ciągła akcja, a przypominała nijako spis wydarzeń, które bohaterka mogła sobie przypomnieć. Fabuła w głównej mierze skupia się na Rose, włóczymy się po korytarzach, uczymy się gotować z Christianem czy pilnujemy go w tych krótkich chwilach w „jadłodajni”. Tak właściwie ostatnie sto stron charakteryzuje się mrożącą krew w żyłach walką, cierpieniem jak i poświęceniem.

Slow burn idealnie definiuje romans w tej książce. Obecnie nie znajdziesz tak pięknie wykreowanej relacji między bohaterami jak właśnie w Akademii Wampirów. Tu nie wystarczyło parę płonących spojrzeń aby nagle bohaterowie byli w stanie porzucić obowiązki i paść sobie w ramiona. Dopiero wraz z upływem czasu bohaterowie zaczęli akceptować, rozumieć siebie, a uczucia wyrażali gestami, spojrzeniami. Ich relacja jest wręcz zakazana. Cieszę się, że Dymitr nie jest idealizowany, że ich związek nie jest oparty na chorych wyobrażeniach, nie są idealni, ale też nie udawają, że potrafią w pełni zrozumieć tę drugą osobę. Mam nadzieję, że Poradnia K. jest obecnie w trakcie prac nad kolejnymi tomami z serii, nie mam skompletowanej serii, a ją uwielbiam i naprawdę uważam, że jeśli lubisz nieszablonowe postaci i nie masz nic przeciwko młodzieżówce z wątkiem romantycznym to koniecznie sięgnij po tę serię.

Mam nadzieję, że jesteście zaznajomieni z serią książek „Akademia Wampirów”, bo to naprawdę jedna z lepszych jeśli chodzi o tą tematykę, ale też i dlatego, że dzisiaj mam dla Was recenzję trzeciego - według mnie najlepszego tomu. To w moim przypadku rzadkość, bo zazwyczaj jeśli chodzi o kilkutomowe serie, to najczęściej moimi ulubionymi są pierwsze tomy, tym razem jednak każdy kolejny był lepszy od poprzedniego.

Jak już wspomniałam, jest to oczywiście seria o wampirach, więc targetowana do czytelników, którzy lubią klimaty „Pamiętników Wampirów”, „Zmierzchu” itp. Jednak tutaj znacznie więcej jest magii i magicznych stworzeń, ogólnie elementów baśniowych. Główną bohaterką nadal jest Rose, jedna z uczennic akademii, która wkrótce ukończy edukację. Dziewczyna nadal przeżywa śmierć swojego przyjaciela, a do tego zaczęły ją nawiedzać ciemne i niebezpieczne wizje, które przyprawiają ją o gęsią skórkę. Do tego nadal durzy się w instruktorze Dymitrze, który przeznaczony jest innej, a jeśli to nadal za mało jak na jedną dziewczynę, to dodajmy do tego jeden z największych ataków strzyg na akademię, jaki miał miejsce od bardzo dawna. Oczywiście Rose wie, że pierwszeństwo nad Dymitrem ma jej przyjaciółka, a zarazem księżniczka Lissa, ale z drugiej strony ciężko jej panować nad własnymi emocjami i myśleć trzeźwo, zwłaszcza gdy podczas ataku dochodzi do porwania Dymitra. Rose musi powstrzymać to szaleństwo, zapanować nad sobą, uratować ukochanego, a to wszystko jednocześnie starając się nie stracić bliskich osób.

Rose to bardzo zdeterminowana dziewczyna, już w poprzednich tomach dała się poznać jako osoba lojalna, inteligentna i twardo stąpająca po ziemi, ale nigdy przedtem nie była też w takiej sytuacji. Muszę przyznać, że momentami miałam jej za złe, że stawia własne pragnienia ponad swoją przyjaźń z Lissą, z drugiej strony to naprawdę doświadczona przez los bohaterka, która ciągle walczy z przeciwnościami losu. Zdecydowanie zasługuje na małe fory. Szczerze mówiąc miałam jednak nadzieję, że ta część bardziej połączy ze sobą wszystkie postaci, zwłaszcza po stracie jednej z ulubionych. Liczyłam na to, że Rose będzie musiała bardziej współpracować z innymi, tymczasem cała misja jest raczej jej osobistym pojedynkiem z wrogami i ze wszystkim musi radzić sobie sama.

Jednak tak jak napisałam, ta część mimo wszystko jak wspomniałam wcześniej jest najlepszą, bo najbardziej pozwala poznać wnętrze Rose, zrozumieć ją i w końcu dowiedzieć się co czuje, bo w poprzednich tomach czasem trudno było ją zrozumieć…

Oczywiście to, że jest to najbardziej baśniowy, pełen przygód i magicznych elementów tom, też bardzo pomaga, bo w końcu jest to nowoczesna baśń pełną parą, w poprzednich częściach było tego trochę za mało.

Jeśli lubicie takie gatunki to ta seria zdecydowanie warta jest uwagi, warto też obejrzeć serial na jej podstawie i ocenić, gdzie lepiej ukazano tą specyficzną atmosferę tej tematyki.

Dorosłość psuje mi wrażenia.
Kiedyś uwielbiałam Dymitra, a teraz bardzo mnie irytował. Facet uganiający się za nastolatką...jeszcze jak Rose się jemu zwierzała to wszystko negował. Ja rozumiem, że ma silne poczucie rozsądku, ale to nie było w porządku.
Adrian nachalny i nie do zniesienia.
Postaci takie jak Lissa, Christian i Eddie do lubienia.
Co do Rose mam mieszane uczucia, ale bardziej ją lubię niż Dymitra.
Wiele rozmyślań się powielało i w pewnym momencie miałam dosyć "taaak, już o tym rozmyślałaś Rose...".
Ogólnie pomysł na fabułę nadal uważam za ciekawy. Książka szybka, prosta i przyjemna.

Dorosłość psuje mi wrażenia.
Adrian nachalny i nie do zniesienia.
Postaci takie jak Lissa, Christian i Eddie do lubienia.
Co do Rose mam mieszane...

▪️Tytuł: Pocałunek Cienia. Tom 3
▪️Seria: Akademia Wampirów
▪️Autor: Richelle Mead @reallyrichelle
▪️Wydawnictwo: Poradnia K @poradnia_k_wydawnictwo
▪️Premiera: 22.11.2023 r.
▪️▪️▪️
(Współpraca reklamowa @poradnia_k_wydawnictwo )
▪️▪️▪️

Za nami trzeci tom akademii wampirów, który pozostawił po sobie ponownie ogromną chęć sięgnięcia po więcej, z emocjami pustoszejącymi nasz umysł.

Rose nadal przebywa w akademii, chociaż jej nauczanie niebawem dobiegnie końca. Przed nią egzaminy, próba walki jako strażniczka morojów. Nic nie idzie po jej myśli a na dodatek umysł potrafi spłatać jej figla pokazując różne obrazy którym towarzyszy ogromny ból głowy. Co powoduje, że strażniczka wydaje się popadać w obłęd tracąc kontrolę nad swoim ciałem? Czy może to pocałunek cienia, który dotychczas był uważany przez dziewczyny za wielki dar, może okazać się klątwą prowadzącą do zguby?

„Miał rację. Powoli, jeden po drugim, oponenci dawali się przekonać. Czułam, że kieruje nimi ta sama żarliwość, która popychała ich do walki. Nadeszła pora zemsty. I nie była to już tylko nasza wojna ze strzygami. Dotyczyła również samych morojów”.

Bohaterka przeszła wielka przemianę. Minione wydarzenia ukształtowały jej charakter i mamy wrażenie, że staje się rozważną, dojrzalszą kobietą. Nadal w kontraście z Dimitrem to szalona postać, ale ich zupełnie odmiennie charaktery tylko potwierdzają jak bardzo przeciwieństwa się przyciągają. Dimitr niezmiennie jest ostoją spokoju na co dzień, natomiast gdy zdarza mu się wybuchnąć i dać wypłynąć niekontrolowanym emocjom nawet nami potrafi szarpnąć uczucie drżenia. Ale nie ukrywamy, że mógłby częściej dać wodze swobodnym uczuciom.

„Kochałam go. Kochałam tak bardzo, że aż bolało. Nie mieliśmy nic do przykrycia, lecz nie czułam zimna, osłonięta jego ciałem. Nie wiedziałam, gdzie kończę się ja, a zaczyna on. Poczułam, że tak właśnie miało być. Nigdy nie powinniśmy się rozdzielać”.

Tą część pokochałyśmy na nowo za zmiany jakie zachodzą w życiu morojów i strażników. Ta część przynosi nowe doświadczenia związane z pocałunkiem cienia. Wprowadza nowe paranormalne postacie ale również mocno rozwija fabułę nadprzyrodzonego świata zmieniając dotychczasowe żelazne zasady wampirów. Ilość adrenaliny, przeplatającej się z akcją, uczuciem niedosytu między dwojgiem stęsknionych, spragnionych za sobą ludzi sięga zenitu. To właśnie między innymi za to kochamy tą serię, o czym ponownie nam o tym przypomniała. A wiemy, że najlepsze jeszcze przed nami, tego jesteśmy pewne! 😊

„Przypomniałam sobie naszą nauczycielkę, pannę Karp, która również posiadała moc ducha. Popadła w obłęd i dobrowolnie przemieniła się w strzygę.

- Nie - odparłam z mocą. - Mylisz się.

- A wasza więź? Jesteście ze sobą połączone. Odbierasz jej myśli i uczucia. Dlaczego nie miała- byś przejąć również jej szaleństwa?”.

Poradnia K Wydawnictwo dziękujemy bardzo za egzemplarz i współpracę! 🖤❤️😍

Książka dostępna na stronie:

▪️Tytuł: Pocałunek Cienia. Tom 3
▪️Seria: Akademia Wampirów
▪️Autor: Richelle Mead @reallyrichelle
▪️Wydawnictwo: Poradnia K @poradnia_k_wydawnictwo
▪️Premiera: 22.11.2023 r.
▪️▪️▪️
(Współpraca reklamowa @poradnia_k_wydawnictwo )
▪️▪️▪️

Nie ma to jak rozpoczęcie nowego roku z jedną ze swoich ulubionych serii o wampirach!

Bardzo się cieszę, że Poradnia K zdecydowała się na wznowienie Akademii Wampirów. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się skompletować całą serię. Bardzo lubię postać Rose i Dymitra, a razem tworzą zgrany duet, który nie cofnie się przed niczym.

Rose jest już na samym końcu swojej edukacji w Akademii Świętego Władimira. Męczą ją jednak mroczne wizje, po śmierci przyjaciela, które skutecznie wpływają na jej dezorientację. Ciężko jest jej się skupić na szkoleniu i ochronie swojej przyjaciółki, kiedy przed oczami pojawiają się krwawe sceny.

Ta część skupia się na zakazanej relacji, jaka połączyła młodą dampirkę i strażnika. Dziewczyna wie, że powinna być cały czas gotowa stawić czoła zagrożeniu, ale z drugiej strony jej myśli błądzą ku innym ważnym sprawom. Kiedy dochodzi do ogromnego ataku strzyg, nic nie idzie po myśli bohaterów. Dymitr zostaje porwany, a Rose staje przed trudną decyzją. Czy powinna w dalszym ciągu chronić Lissę? A może musi zrobić wszystko, by odnaleźć ukochanego?

Bardzo lubię wracać do tej serii i ubolewam nad faktem, że każda ekranizacja historii Rose i Dymitra jest kiepska i nie doczeka się kontynuacji. Ta część była bardzo dynamiczna, a zakończenie wywołało łzy. Zresztą kolejny raz, bo kiedy czytałam ją w 2017 roku, również wywołało u mnie sporo emocji. Polecam!

Rose jest już na samym końcu swojej edukacji w...

Niedawne zdarzenia mocno wpłynęły na Rose i nawet ukończenie edukacji w Akademii Świętego Władimira już ją nie cieszy. Tragiczne w skutkach starcie ze strzygami, z którego ona wyszła cało, ale już Mason, jej przyjaciel nie. Młoda kobieta czuje się winna, a zakazana miłość, jaką czuje do Dymitra, w niczym nie pomaga. Na dodatek to dopiero początek problemów, z jakimi będzie musiała się zmierzyć. Rose zaczyna widzieć coś, co nie powinna i to mocno zaczyna na nią wpływać. Mroczne myśli ciągle ją nawiedzają, a musi się skupić nad swoim zadaniem, musi być gotowa i za wszelką cenę ochronić Lissę, która nie tylko jest jej przyjaciółką, ale również ostatnią księżniczką z rodu Dragomirów.
Strzygi znowu atakują, Dymitr zostaje porwana, a Rose stanie przed najcięższym wyborem w swoim życiu. Jakim? Czy uda się go dokonać? Czy będzie umieć sprostać zadaniu, jakie zostało jej powierzone? Czy ochroni Lissę?

Dwa pierwsze tomu bardzo przypadły do gustu Amelii. Z niecierpliwością, ale również z niemałymi oczekiwaniami czekała na kolejny. Po przeczytaniu była bardzo zadowolona i stwierdziła, że wszystkie jej oczekiwania zostały spełnione, a książkę uważa za świetną. Akcja szybsza niż w poprzednim tomie, z zaskakującymi zwrotami. Amela stwierdziła, że podczas książki wielokrotnie była mocno zaskoczona tym, co się działo. W książce nadal bardzo dużo się dzieje, mamy niebezpieczeństwo, miłość, przyjaźń, rodzinne nieporozumienia, tajemnice, sekrety, a także nastoletnie marzenia, plany, rozterki. Czyta się ją dość szybko, a podczas czytania towarzyszyły córce różnorodne emocje (były momenty mocno wzruszające, a jednocześnie takie, w których czuło się nutkę strachu oraz takie, w których na twarzy gościł wielki uśmiech).

Bohaterki pozostały ciekawe, dobrze wykreowane. Rose zdecydowanie się zmieniła po tragedii, jaka ją spotkała. Nie zdradzę wam, jak dokładnie, musicie tę zmianę odkryć sami. Powiem tyle, że już nie jest taka „roztrzepana”.

„Pocałunek cienia” jest książką, z którą moja nastoletnia córka świetnie się bawiła. Z przyjemnością polecamy.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/01/akademiawampirowpocalunekcieniaporadniak.html

Super mega mi się podoba.

Super mega mi się podoba.

• Wampiry